Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer Aspire 3690 - czy matryca z FSC Amilo LI 1780 zadziała?

19 Jun 2009 18:16 2181 8
  • Level 11  
    Uszkodziłam w moim Acerze matrycę. Muszę ją wymienić i znajomy ma do sprzedania FS Amilo Li1718 z uszkodzoną płytą główną. Czy matryca z niego nada się bez modyfikacji do mojego laptopa? W ogóle na co zwracać uwagę przy zakupie nowej? Wiem na pewno, że musi być 30 pinowa, co jeszcze?
  • Level 14  
    Musi mieć taką samą rozdzielczość jak twoja matryca, i ten sam rozmiar.
    Warto zwrócić uwagę na badpiksele i zarysownia.
    Można podmienić matrycę, ale może być także konieczna zmiana epromu w matrycy którą chcesz zamontować.
    Można przeprogramować, a można przelutować scalaczek ho-airem, tylko uważać żeby nie uszkodzić matrycy przy tym, 3eba coś podłożyć do lutowania, najlepiej gruby karton. Z matrycami 3eba delikatnie.
    Ten scalak, to mały 8 nóżkowy 24c01 albo 24c02.
    pozdrawiam
  • Level 11  
    Krzysiu22 wrote:

To dla mnie oczywiste!
    Krzysiu22 wrote:
    Można podmienić matrycę, ale może być także konieczna zmiana epromu w matrycy którą chcesz zamontować.
    Można przeprogramować, a można przelutować scalaczek ho-airem

A w tym przypadku o który pytam jak będzie? To, że czasami trzeba przeprogramować flash to ja już wyczytałam w niejednym temacie na forum. Bardziej zależy mi na jednoznacznej odpowiedzi.
    Niemniej jednak - dziękuję.

Poszukałam strochę w sieci jakie inne modele laptopów mają tą samą matrycę. Póki co znalazłam Acery - 3000, 5000, 5100, 3100, 3630, 3610, 2490, 5220. Gdzieniegdzie znjaduję również inne modele. Czy wobec tego Acer produkuje większość laptopów w oparciu o takie same matryce? Czy mogę kupić dowolnego Acera z martycą 15,4' i rozdzielczością 1280x800 i da się bezproblemowo dokonać podmiany?
  • Level 11  
    Problem matrycy został rozwiązany - przełożona została z uszkodzonego Acera 5100 w którym są problemy z wykrywaniem dysku twardego.
    Przy okazji wymiany podmieniłam też baterię i zasilacz (bo mój był pogryziony).
    W związku z tym przekładaniem mam pytanie. Ten "nowy" zasilacz podłączony do wyłączonego laptopa ładuje baterię w pełni poprawnie, jednak kiedy włączy się komputer w zasilaczu zaczyna mrugać dioda a matryca zaczyna w takt tego mrugania przygasać i podjaśniać. Po uruchomieniu się systemu dioda w zasilaczu ciągle mruga, matryca również a wskaźnik ładowania nie wskazuje podłączenia zasilacza. Na starym zasilaczu wszystko działa poprawnie. Czemu to tak? Zasilacz jest uszkodzony? Sprzedający go gwarantował, że jest w pełni sprawny.
  • Level 30  
    Sprawdź czy parametry zasilacza tego starego i nowego są podobne,moim zdaniem ten nowy zasilacz nie wyrabia sie i stąd takie problemy.
  • Level 11  
    Takie sprawy jak zgodność napięcia i mocy zasilacza to podstawa. Nie podłączałabym zasilacza odbiegającego parametrami od oryginału. Poza tym - wszystkie Acery jakie dotychczas widziałam miały zasilacze o takich samych parametrach tak więc i w moim przypadku jest tak samo. Zastanawiam się, czy to uszkodzony zasilacz czy może jakiś inny poblem. Napięcie sprawdzone multimetrem (bez obciążenia) wygląda na prawidłowe. Jakieś pomysły..?
  • Level 30  
    A czy ten nowy to nie podróbka chińska? Może zdarzyć sie tak że może mieć napisane np. 4A a w rzeczywistości ma 1,5A nie raz sie tak spotkałem. Kumpel kupił zasilacz podróba do laptopa,komputer wymagał 20V i 3,5A to więc kupił zasilacz 20V i 5A i ten zasilacz nie wyrabiał sie :D Więc moim zdaniem zobacz czy to nie podróba.
  • Level 11  
    mika1407 wrote:
    Krzysiu22 wrote:

To dla mnie oczywiste

nie musi. to jest standard 30pin.wkładasz matryce 32" WUXGA i też działa(tylko że nie włożysz jej do kadłubka swojego laptopa ;p)

Zasilacz napięcie powinien miec to samo! z mocą to różnie bywa...jeśli twój laptop jest bardzo prądożerny to może mieć problemy np. z ładowaniem baterii przy włączonym systemie...w sumie może ją popsuć

edit(nie doczytałem do końca sry):

a może lepiej jak zrobisz sobie oryginalny zasilacz?
    czemu zmieniasz coś co działa?
    (tak...wiem że jak coś działa to jest nudne i nieciekawe;p)

edit(jeszcze raz):

pomyślmy tak:
    zasilacz potrafi wydolić wystarczającą moc i jest ok...
    dajmy na to że twój laptop bierze 80W. na oryginalnym zasilaczu pisze 90W, a na tym nowym "90W MAX". i dupa bo 'MAX' to sie ma nijak do RMS.
  • Level 11  
    Oba zasilacze są oryginalne, z zestawów z laptopem. Mało to, ten nie działający jak trzeba wydaje się być nawet bardziej firmowy od tego, który kupałam ze swoim laptopem ponieważ ma wielki napis Acer. Ich parametry są dokładnie takie same. Wydaje mi się, że po prostu jakimś dziwnym trafem coś się w nim uszkodziło ponieważ nie działa poprawnie po podłączeniu do obu laptopów. Da się coś takiego naprawiać, jest w ogóle sens to naprawiać?