Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wtyczki od zasilacza sie topią. czyżby nie dawał rady?

Lukas_86 19 Jun 2009 19:21 1409 11
    Lukas_86
    Level 10  
    Witam,
    mam pewien poważny problem z kompem(wybaczcie zbyt dużą ilość znaków). Otóż pracuję sobie na konfiguracji:
    athlon X2, 2mb, 90nm, 2,6Ghz@1,2V def.@róznie, ale ostatnio 3,15Ghz@1,6V bios (taka marna sztuka),
    2x1gb kingmax
    grafa 2600xt
    2x160gb raid0
    dfi infinity nF4 sli AM2
    sb live
    psu: Topower P6 420W, linia 12V to 30A/360W
    Problem jak już się pewnie domyśliliście polega na...przypalającej się wtyczce P4 mojego zasilacza.
    Dziwne anomalie zauważyłem jakiś czas temu...podczas grania czy też zwykłego buszowania po necie komp się wyłączył...sprawę olałem, kompa włączyłem i zapomniałem...wyłączył się po jakimś czasie znowu, więc sprawdzając co jest nie tak odłączyłem wtyczkę P4...
    przypalone są rzecz jasna otwory od dwóch przewodów 12V(haczyk oraz drugi bolec musiałem uciąć), masy są oczywiście czyściutkie
    Proc wtedy pracował na 3ghz@1,4V czyli lajt, chwilowo tylko dawałem 3,1@1,57
    Po wymianie wtyczki i jednego pina oraz zmierzeniu napięcia miernikiem(wyszło ~11,97V), podłączyłem ją...OC dawałem różne, a napięcia na wtyczce P4 przy 3,15Ghz@1.62V podczas wygrzewania orthosem, OCCT itp osiągały ~1,82V oraz ~1.91V(pierwszy i drugi kabel w P4), tempy ok. 57 stopnii przy odczycie z rdzeni.
    Po kilku dniach komp się znowu wyłączył, od razu nura do kompa no i wtyka znowu upalona(tym razem tylko jeden pin).
    Nie sądziłem, że przy zbyt dużym OC czy zbyt małej mocy palą się wtyczki i to przy pełnej stabilności w orthosie(prio 9 small-ffts) i stosunkowo niskich temperaturach.
    Zastanawiam się czy może to być wina tylko zasilacza np. zużytych części czy może coś nie tak z płyta główną?
    Czekam na Wasze opinie..
    Pozdrawiam
    MACIEK_M
    Level 29  
    Wtyczki palą się z powodu słabego styku ( duży opór, duży prąd -> dużo ciepła ), popraw styki ew. wymień złącza na lepsze jakościowo, o lepszym styku.
    SKATE_PL
    Level 11  
    Po pierwsze radzę dobrze wyczyścić wnętrze z kurzu czasami potrafi on zrobić zwarcie. Po drugie może być to wina wadliwego zasilacza(może się nie wyrabiać przy dużym obciążeniu) ewentualnie płyty głównej
    Lukas_86
    Level 10  
    Zasilacz w środki czyszczony sprężonym powietrzem, kondzioły nie spuchnięte. Wszystkie styki zasilacza są złocone, ale jeden pin z wtyku P4 musiałem wymienić z powodu zbyt mocnego wtopienia się w plastik. Reszta jest czysta, bez żadnego nalotu, po prostu złota. Zasilacz ma prawie 4 lata, ale do tej pory nie było problemu, a był obciążany nawet mocniej. Nie ma mowy o zbyt słabym docisku, bo piny chodzą ciasno, więc prędzej bym obstawiał gniazdko P4 na płycie.

Jako, że płyta nie postuje bez podłączonej wtyczki P4 to musiałem użyć przejściówki, uzyskałem następujące informacje:
    -przy procesorze na def. tj. 2,6Ghz/1,2V (orthos prio 9, small ffts) napięcie na obydwu żółtych przewodach 12V wyniosło ~11,85V, mierzone oczywiście na wtyce P4
    -przy ust. 3.15Ghz/1,62V(1,6 bios) uzyskałem na pierwszym kablu 11,6V, a na drugim 11.57V i co warto podkreślić jeden z molexów wiązki był mocno ciepły(wskazuje to na spory opór )
    Przejściówkę podłączyłem do "czystej" wiązki bez żadnych wentylatorów czy innych rzeczy(z podłączonym wentylatorem było <11,5V) Goła wiązka daje napięcie ~12V

Hmm, Może coś być walnięte czy zdegradowane na płycie głównej np. sekcja zasilająca?
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Tak.. od temperatury utlenił się bolec w gnieździe. musisz go wyszlifować, żeby błyszczał. Jak się nie da, to przylutuj kable do płyty od 2-giej strony na stałe i po zabawie.
    Lukas_86
    Level 10  
    No tak, tylko na dłuższą metę nic mi to nie da, bo bolec utleni sie znowu i koło sie zamknie.
    Hmm, wychodzi na to, że coś jest wadliwe.
    Na poprzednich configach problem nie występował, a zasilacz jak już wspominałem bywał mocno obciążony. Obecną płytę mam jakieś pół roku, a problemy zaczęły się z miesiąc temu.
    Nie chcę w żadnym wypadku zasugerować, że to płyta, bo sam zasilacz może również być zużyty z racji swojego wieku.
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Ani zasilacz ani płyta nie mają nic wspólnego ze złym stykiem w gniazdku! Grzeje się, bo jest luźny styk. Od temperatury utlenia się metal, robi się szary i chropawy. Co jeszcze bardziej pogarsza styk i wydziela więcej ciepła. Jak oszlifujesz porządnie to nie będzie problemów. Mi się tak topił molex w Radeonie 9800pro, wypolerowałem, i nie było problemów.
    Lukas_86
    Level 10  
    Ok, pokombinuje ze szlifem albo kontakt'em S, ale zapewniam, że styk, który się upalił drugi raz był nowy, po wymianie i wchodził ciasno...
    marcon7
    Level 13  
    Wymieniałeś obie części styku? Tak wypalony styk to oczywiście słaby kontakt. To że wchodził ciasno nie świadczy że powierzchnia styku była wystarczająca dla prądów jakie prze niego płyną...
    HaJot46
    Level 15  
    Lukas_86 wrote:

-przy ust. 3.15Ghz/1,62V(1,6 bios) uzyskałem na pierwszym kablu 11,6V, a na drugim 11.57V i co warto podkreślić jeden z molexów wiązki był mocno ciepły(wskazuje to na spory opór )

Lukas_86 wrote:

Hmm, Może coś być walnięte czy zdegradowane na płycie głównej np. sekcja zasilająca?

To, że przewody się grzeją świadczy o zbyt dużym prądzie płynącym przez ten przewód (dla danego przekroju).
    Albo więc masz stan bliski zwarcia na płycie albo uszkodzone żyły w przewodzie.
    Raczej jednak to pierwsze skoro grzanie ma miejsce na samym bolcu (a może sam bolec ma słaby kontakt np. zimny lut).
    Najlepiej gdybyś potrafił zmierzyć prąd płynący przez ten grzejący się przewód.
    Z drugiej strony spadek napięcia 0,5 V przy przy samym wentylatorze też mnie dziwi.
    Manfred48
    Level 17  
    Quote:
    Z drugiej strony spadek napięcia 0,5 V przy przy samym wentylatorze też mnie dziwi.

Świadczyłoby to tylko o tym, że zasilacz nie daje rady. Powodów może być kilka. Jego wiek i zużycie, lub jak pisali koledzy powyżej ogromny pobór prądu przez płytę.

Sprobuj bardziej ścisnąć ten jeden konkretny pin we wtyczce tak aby całość wchodziła bardzo ciężko. Oczywiście uprzednio go przeczyść.
    HaJot46
    Level 15  
    Z postów kolegi Lukas_86 wynika, że zasilacz poddawany jest różnym obciążeniom na wskutek zmieniania parametrów pracy procesora, mogło to się odbić na jego parametrach.
    Mówiąc o wynikach pomiarów napięc zasilacza nic kolega nie wspomina o metodzie pomiaru.
    Nie mam do czynienia z nowicjuszem więc ufam, że postępowanie przy pomiarach zasilacza jest zgodne z procedurami określonymi w subforum
    Link
    Kolega wybaczy ale mnie też kiedyś zwrócono na to uwagę, pozwoliło mi to definitywnie rozstrzygnąć sprawę zasilacza.