Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Izolacja galwaniczna - analogowa

cackoarek 19 Jun 2009 19:25 4451 11
 • #1
  cackoarek
  Level 25  
  Witam
  Mam taki problem, że poszukuje schematu do izolacji galwanicznej sygnału analogowego 0-5V. Zależy mi aby składał się z jak najmniejszej ilości elementów bo na płytce będę musiał ich zmieścić aż 8. Przyznam się że linearyzacja przydałaby się w miarę dobra, choć nie kosztem dużej ilości elementów. Zmienność sygnału wejściowego - mała. Może być nawet (jeśli taki istnieje) powszechnie dostępny jakiś układ scalony realizujący od razu taką funkcję.
  Wiem, że ten temat był już wałkowany ale jakoś nie mogę znaleźć niczego co by rozwiązało mój problem.

  Przepraszam za takie pytanie i z góry dzięki za odpowiedź.
 • #2
  Paweł Es.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A jak szybko może się zmieniać sygnał przesyłany, jakie masz dostępne zasilanie i jak dokładnie ma być przekazywany sygnał.

  Jak dobrze ma być izolowany taki tor (napięcie przebicia) ?
 • #3
  cackoarek
  Level 25  
  Sygnał w zasadzie będzie stały. Zasilanie tylko z 7805. Ale jeśli naprawdę będzie trzeba to zastosuję jeszcze jakieś zasilanie z wyższego napięcia (9V).
  Na napięciu przebicia mi nie zależy.
 • #4
  Quarz
  Level 43  
  Witaj,
  proponuję stare i chyba tu najprostsze rozwiązanie: przetworniki; U/f i f/U, a pomiędzy nimi - jako izolacja galwaniczna - transformatorek impulsowy, lub transoptor. Zobacz, np. Link.
  Kiedyś była Firma Burr Brown (obecnie wchłonięta przez Texas Instruments) produkowała takie przetworniki hybrydowe o bardzo dobrych parametrach eksploatacyjnych... i chyba nadal są one produkowane (jako podzespoły serwisowe).
  Nie proponuję wzmacniaczy operacyjnych izolowanych ze względu na dość znaczne rozmiary takiego układu oraz wielonapięciowe jego zasilanie.

  Pozdrawiam
 • #6
  cackoarek
  Level 25  
  Quarz wrote:
  Witaj,
  proponuję stare i chyba tu najprostsze rozwiązanie: przetworniki; U/f i f/U, a pomiędzy nimi - jako izolacja galwaniczna - transformatorek impulsowy, lub transoptor...
  Pomysł rzeczywiście ciekawy ale przeraża mnie ilość zastosowanych elementów, zwłaszcza, że mam tego zamieścić 8 sztuk na płytce.

  Przyznam się szczerze, że nie chciałem optoizolacji stosować jednakże prowadzący uparł się na to i koniec. Więc potrzebny mi jest prosty i w miarę działający schemat, który zaspokoiłby wymagania prowadzącego. Swoją drogą myślałem że to będzie transoptor, 1-2 tranzystory, ze 2 rezystory i koniec :P Ehhh... tak to jest jak się nigdy w tym nie siedziało :)

  Co do schematu zamieszczonego w owym pdf'ie:
  Izolacja galwaniczna - analogowa
  no jest już dość mało elementów a o to mi głównie chodzi.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Aha. Dodam jeszcze że układ ma być stosowany do pomiaru napięcia, więc nie będzie obciążał układu.
 • #7
  Macosmail
  Level 34  
  Tam jest jeszcze wersja ekonomiczna na tranzystorach. Pozdrawiam.
 • #8
  Quarz
  Level 43  
  Ale tych przetworników - różnych typów - produkowanych jest sporo, np. od Analog Device ten U/f, oraz powinien być do niego przetwornik 'odwrotny' - jak ma być odtworzony proporcjonalny sygnał analogowy, a cyfrowy daję się mierzyć (rejestrować) na wiele sposobów.
  Poszukaj sobie trochę u wujka Google.
 • #9
  cackoarek
  Level 25  
  Dobra. Ostatecznie zdecydowałem się na pomysł :arrow: Quarz'a :)

  Zakupiłem LM331. Zastosuję obwód ze strony 1.
  W tym samym PDF'ie na str. 12 (na dole) zastosuję układ kluczowania transoptora (jest nim w moim przypadku PC847). No może po stronie fototranzystora dam zwykły klucz a nie te 2 tranzystory.

  Przetwarzania f/U nie zastosuję. Będę jedynie zliczał ilość impulsów i przeliczał je na napięcie już w procesorze.

  No i teraz mam takie pytanie:
  Jakich użyć elementów aby uzyskać minimalną częstotliwość np. 1kHz. 10Hz mnie nie zadowala bo pomiar musiałby trwać za długo aby uzyskać w miarę dobrą rozdzielczość (z 1 sekundę albo i dłużej aby zliczyć te kilka impulsów). Górna granica częstotliwości np. 10kHz. Myślę że do pomiaru napięć z zakresu 0-5V bądź 0-9V jest to w zupełności dobra rozdzielczość.

  Czytam tego pdfa i wynika z tego że muszę dostosować się do tego wzoru na f(out). A dolną granicę ustawić napięciem offsetu w formie tego potencjometru?
 • #10
  me_super
  Level 29  
  cackoarek wrote:
  Witam
  Mam taki problem, że poszukuje schematu do izolacji galwanicznej sygnału analogowego 0-5V.


  Jak mało elementów i analogowo to na przykład ISO124P z Texasa. Tylko jeden scalak w obudowie DIL14: http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/iso124.pdf
 • #11
  Quarz
  Level 43  
  me_super wrote:
  cackoarek wrote:
  Witam
  Mam taki problem, że poszukuje schematu do izolacji galwanicznej sygnału analogowego 0-5V.


  Jak mało elementów i analogowo to na przykład ISO124P z Texasa. Tylko jeden scalak w obudowie DIL14: http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/iso124.pdf
  taaa... tylko nie zauważyłeś drobnego szczegółu - ten wzmacniacz izolowany potrzebuje zewnętrznego, symetrycznego i izolowanego zasilania strony wejściowej, zobacz:
  Izolacja galwaniczna - analogowa

  np. w postaci przetworniczki impulsowej i jak ja orientuję się w cenach, to taka przetworniczka będzie kilkakrotnie droższa od tego izolowanego wzmacniacza ... :!: :cry:
 • #12
  cackoarek
  Level 25  
  W sumie mam w domu układy scalone inwertujące napięcie. Ale już się nie wycofam bo części mam już zakupione :)

  Z resztą trochę mnie przeraża to:
  Izolacja galwaniczna - analogowa