Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy - samoróbka??

slim24 19 Cze 2009 19:59 8541 10
  • #1 19 Cze 2009 19:59
    slim24
    Poziom 11  

Witam!!
    Zawala mi w chlewku silnik od kadetta c14nz. Jako że mieszkam w takiej okolicy iż jak tylko mało wiele błyśnie czy zawieje mocniej to zaraz prądu braknie. Ostatnio miałem robotę przy lutownicy no i zagrzmiało, potem błysnęło i jak to się w wojsku mawiało - przyroda. Szkoda by było aby ten silnik zardzewiał, tym bardziej że ze 3 alternatory mi jeszcze leżą.

Błagam, tylko nie piszcie mi nic w stylu "kup agregat za 500,- to się lepiej opłaca".

Ja mam po prostu taką fazę, żeby coś pożytecznego zrobić (no i w ogóle silnik opla vs silnik made in China to kosmos i ziemia).

Nie planuję żeby to było mobilne gdyż raczej ustawię go blisko domu, aczkolwiek zrobię to na jakichś kółkach. Silnik startował będzie z benzyny i dosłownie jak w przypadku samochodu po lekkim rozgrzaniu przełączę go na propan-butan. Obroty planuję na coś w granicach 800 na minutę maksymalnie 1000. Myślę że przy takiej pojemności wystarczy że na takich obrotach przełożenie duże zastosuję bo mocy mu chyba wystarczy na to co chcę uzyskać.

Jedynym dylematem jaki mi po głowie chodzi przed rozpoczęciem jest samo generowanie napięcia 230V.
    Oczywistym jest że chciałbym wyciągnąć jak największą moc (zaspokoiłoby mnie 2-5kW) ale sam nie wiem czy nastawiać się na altki, aku i przetwornicę czy po prostu na prądnicę.

Wiadomo że przetwornice nie są tanie a prądnicy nie mam pod ręką, altków na 230V też nie przewinę bo nie mam sprzętu do przewijania a dać elektrykowi to też koszty. Poza tym w przypadku kupnych agregatów nie mam pojęcia jaka jest zależność obrotów do częstotliwości uzyskanego prądu. Na mój rozum żeby było stałe 50hz to muszą być stałe obroty na prądnicy bo jak obroty wzrosną to częstotliwość chyba też.

Minusem przetwornic jest natomiast jakaś prostokątna sinusoida oraz ich cena (takie powyżej 2kW to już pieniądze > 1000pln)

Szukałem na elektrodzie schematu do samodzielnego wykonania mocnej przetwornicy z 12dc/230Vac ale jest takie zatrzęsienie pokrewnych tematów że w rezultacie konkretów nie udało mi się znaleźć bo czasu na czytanie wszystkiego po kolei brak.

Mam w domu dwa upsy APC jeden 500W drugi 300W (obydwa prawie za darmo bo jeden ze śmietnika wyjęty i kosztem 3pln naprawiony a drugi dostałem od kumpla w zamian za naprawienie trzeciego :D) ale domyślam się że to 300 500W to szczytowe wartości mocy no i pewnie prostokątna a przydałaby się trapezoidalna sinusoida a i zsynchronizować pewnie się ich nie da.

Ciekawe gdzie można by niedrogo dopaść takiego wielkiego ups co zasila duże szafy serwerowe i takie tam - ten pewnie miałby sporą moc.

Może ktoś się włączy i poradzi coś dobrego albo podsunie jakiś dobry link, będę wdzięczny.

Mam nadzieję że nie zaśmiecam zbytnio elektrody.

0 10
  • #2 19 Cze 2009 20:05
    Jacek79
    spec od auto-elektro

Przy tych obrotach silnik rozwija zbyt mały moment obrotowy.
    Raczej obroty 1500rpm, i przekładnia 2:1, dalej jakas prądnica synchroniczna np z żurawia.

1
  • #3 19 Cze 2009 20:11
    robokop
    Moderator Samochody

Demobil - prądnice z B-samów napędzane ze skrzynki rozdzielczej do zasilania oświetlenia i wyposażenia paki. Niejaki carioca_31 tym na allegro handluje.

0
  • #4 19 Cze 2009 20:15
    Jacek79
    spec od auto-elektro

robo, ale b-sam ciągnął sobie agregat za sobą, silnik od trzydziestki.

0
  • #5 19 Cze 2009 20:27
    prz
    Poziom 20  

Małe ale. Przy zasilaniu ważniejsza jest częstotliwość niż napięcie więc dobra prądnica, dwa najważniejsze zabezpieczenie i układ przełączania żeby nie podać napięcia na sieć energetyczną. Wymagają tego przepisy to raz, dwa jeżeli energetyka wyłączy zasilanie, odpalisz swój agregat i podasz im napięcie gdy ktoś będzie pracował na sieci....masz prokuratora.
    Moce UPSów masz podawane w VA więc W jest trochę mniej :).
    Duże upsy...nawet jak dorwiesz takiego to pewnie z wywalonymi akumulatorami, a im większy tym więcej akumulatorów i większych aku więc koszt wymiany też sporawy. W UPSie 30kVA było 26 akumulatorów 12V...

1
  • #6 19 Cze 2009 20:35
    robokop
    Moderator Samochody

Jacek79 napisał:
    robo, ale b-sam ciągnął sobie agregat za sobą, silnik od trzydziestki.

Tak, ponadto były jeszcze większe , napędzane 4 cylindrowym dieslem chłodzonym powietrzem. Niektóre, miały prądnice trójfazowe napędzane ze skrzynki rozdzielczej, wisiało "toto" w miejscu wyciągarki, do zasilania radiostacji i czegoś tam jeszcze, chyba miały je te które ciągały "AWUP-y" i spawarki wirowe. Największe miały po 8 kW.

Agregat prądotwórczy - samoróbka??

Ta jest akurat chyba z "Ziła"

0
  • #7 19 Cze 2009 20:47
    slim24
    Poziom 11  

Nie, nie, absolutnie nie zamierzam tego podłączyć pod sieć domową, Będzie tylko stał przy domu, planowałem raczej jakieś kable do każdego pomieszczenia osobno zgrabnie poprowadzić.

Ups pracowałby z aku samochodowego, który i tak musiałby być dla rozrusznika a przecież ładowałyby go altki, on sam miałby służyć jedynie jako przetwornica.

A obroty to myślałem żeby były jak najmniejsze z racji ekonomi, gdyż sam silnik ma dużą pojemność i na takowych spokojnie pociągnąłby 2-3 altki przełożone 3:1 czy coś w tym stylu.

Ta prądnica trochę duża no i kosztuje tyle co nowy chiński agregat, poza tym mój silnik chyba ty tego nie pociągnął na takich obrotach.

Dzięki za zainteresowanie tematem.

1
  • #8 11 Wrz 2011 15:37
    kuper1234
    Poziom 2  

witam mam problem z podłączeniem prądnicy od ziła z jego <rozdzielnią> skrzyneczką
    Agregat prądotwórczy - samoróbka?? prosze o podpowiedz

0
  • #9 28 Gru 2011 20:30
    szerman
    Poziom 10  

czy juzudało Ci się czegoś dowiedzieć o tej prądnicy?
    Wiesz jak podłączyć ?
    Pozdr,

0
  • #10 29 Gru 2011 11:48
    kuper1234
    Poziom 2  

niestety nie zaprzestałem szukania a pan ma tez taką prądnice ??

0
  • #11 29 Gru 2011 14:12
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Po 1,8 roku czasu!
    Wykopaliska/ zamykam!

0