Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz DIY TDA 7294 pali bezpieczniki

19 Cze 2009 20:49 2007 7
  • Poziom 17  
    Witam :)

Złożyłem taki wzmacniacz, plus zasilacz mostek 15A, filtracja 3x4700µF na gałąź, do tego trafo z starego wzmacniacza Unitry TS 180/4 podpięte na odczepie z napięciem 22,1 V.

Przy pierwszym uruchomieniu pięknie zagrał, żadnych brumów etc... ale teraz próbuje go odpalić i pali bezpieczniki najpierw spalił tego 0,5A na którym przedtem startował, teraz włożyłem 0,63A i tez spalony...

1A nie chce ryzykować narazie....

Jaka może być przyczyna? Zwarć nie ma bo by nie odpalał za kilkoma pierwszymi próbami...

Regulamin p.10.9
    Proszę poprawić tytuł.
    (dj-MatyAS)

Przepraszam za tego "wzmaka" ;/
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    To są wkładki na szynach zasilania? Podając sygnał wymuszasz większe prądy i nie ma się co dziwić, że topiki poległy. Trzeba większych, zależnie od mocy powiedzmy 2A - 3,15A a może i 4A.
  • Poziom 17  
    To taki zwykły bezpiecznik szklany wpięty między włącznik i uzwojenie pierwotne transformatora...

Teraz załączyłem go bez sygnału na wejściu układu i wywaliło bezpieczniki...

Wiem że transformator pobiera prąd rozruchowy przy załączeniu do sieci...

Obecnie mam w domu tylko 1A a większe kupie dopiero po weekendzie...
  • Poziom 43  
    Dla samego TS180 wkładka 1A powinna wystarczyć. Konieczność naładowania kondensatorów może sprawiać problemy i stąd duży prąd przez dłuższy czas.
  • Poziom 17  
    No właśnie a tu kondensatory mają duża pojemność i podejrzewam że prąd jest spory... Zaraz zmienię na 1A i okaże się... :)

Ale dzięki za zainteresowanie :)
  • Poziom 43  
    Mierz na większym zakresie :!: :!: :!: Np 10A.
  • Poziom 17  
    No do mierzenia to mój miernik ma tylko dwa zakresy sprawne 200mA i 10 A więc wyboru wielkiego nie mam... :)

Nie chce przesadzić z wielkością bezpieczników bo oryginalnie w Forte na uzwojeniu pierwotnym były 1A

Ah i mam pytanie... po co jest ten kondensator przy włączniku? On ma niby ograniczać prąd udarowy?
  • Poziom 17  
    Sprawa rozwiązana, dałem zwłoczny bezpiecznik i działa, można zamknąć watek :)