Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy układ z AVR - jak lutować

19 Cze 2009 21:43 1912 6
 • Poziom 9  
  Witam.
  Sprawa wygląda tak,że chciałem zmontować sobie prosty układzik, który działa tak, że dostaje sygnał z portu szeregowego i odbija go z powrotem.
  Z programowaniem sobie poradzę, gorzej jednak z lutowniem. Jestem kompletnie zielony i chciałbym zaczac od tego.
  Czego potrzebuję, żeby zbudować taki układ i co z czym mam połączyc? Nie proszę o gotowe rozwiazanie, bo to żadna frajda, a dla siebie chcę to zrobić. Byłbym wdzięczny za wszystkie linki, z których od podstaw nauczę się "jak lutować".
  Z góry dzięki.


  Na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić post. Mariusz Ch.]
 • Pomocny dla użytkowników
  Możesz użyć płytki uniwersalnej, to ułatwi montaż i ewentualne zmiany (wybieraj z tych powierconych to nie będziesz miał problemów z równym wierceniem dużej ilości otworów):

  http://www.cyfronika.com.pl/viark1.htm

  a pod sam procesor daj podstawkę, najlepiej precyzyjną, która się mniej zużywa przy wkładaniu i wyjmowaniu układu. Dodatkowo zastosowanie podstawki zmniejsza możliwość przegrzania układu przy braku wprawy:

  Precyzyjne to te trzecie na poniższej stronie, musisz dobrać typ do ilości nóżek używanego procesora:

  http://www.cyfronika.com.pl/IIark2p3.htm
 • Poziom 43  
  Witam,
  Krolikow napisał:
  Witam.
  Sprawa wyglada tak,ze chcialem zmontowac sobie prosty ukladzik, ktory dziala tak, ze dostaje sygnal z portu szeregowego i odbija go z powrotem.
  Z programowaniem sobie poradze, gorzej jednak z lutowniem. Jestem kompletnie zielony i chcialbym zaczac od tego.
  chyba przeceniasz swoje możliwości ... jak rozumiem, port szeregowy to według Ciebie np. port COM w komputerze i pracujący według standardu RS-232 - zobacz - z drugim urządzeniem.
  Ale port COM to nie "piłka tenisowa i ściana, co razem może być grą w Squash'a", ale znacznie bardziej skomplikowana sprawa ...

  Krolikow napisał:
  Czego potrzebuje, zeby zbudowac taki uklad i co z czym mam polaczyc? Nie prosze o gotowe rozwiazanie, bo to zadna frajda, a dla siebie chce to zrobic. Bylbym wdzieczny za wszystkie linki, z których od podstaw naucze sie "jak lutowac".
  Z gory dzieki.
  Zobacz wyżej i zacznij od przyswojenia sobie zasady działania tego standardu i jego pracy pomiędzy urządzeniem DTE - Data Terminal Equipment, a urządzeniem DCE - Data Communication Equipment.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Witam.

  Quarz, racja, moja wina, nie uściśliłem o jaki port chodzi. Oczywiście o RS232. Problem komunikacji od strony oprogramowania już rozwiązany. Napisałem aplikacje w javie (na symulatorze portów działą), w c++ (działa i na symulatorze i w rzeczywistości między kompami też), no i niedawno na laborce robiliśmy w assemblerze wspomniane przeze mnie "odbijanie" sygnału przysłanego na port szeregowy na procesorze ST7.
  Problem mam tylko (albo aż) w zbudowaniu własnego układu.

  Paweł Es. Dzięki za rade. Kupiłem właśnie płytke, procesor AVR (z obsługą RS oczwyiście) i podstawke.
  Nie wiem jeszcze jak rozwiązań problem zasilania. Myślałęm o wewnętrznym za pomocą baeryjki 5V. Bo zakup zasilacza to niewspółmierny wydatek w stosunku do wartości kontrolera. Tyle od strony teorii, ale czy w praktyce moj pomysł zadziałą i, przede wszystkim, jak to zrobić to już nie wiem. Jakieś sugestie? I w co mam się jeszcze zaopatrzy?
  Port szeregowy też już mam.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 43  
  Witam,
  Krolikow napisał:
  Witam.

  Quarz, racja, moja wina, nie uściśliłem o jaki port chodzi. Oczywiście o RS232. Problem komunikacji od strony oprogramowania już rozwiązany. Napisałem aplikacje w javie (na symulatorze portów działa), w c++ (działa i na symulatorze i w rzeczywistości między kompami też), no i niedawno na laborce robiliśmy w assemblerze wspomniane przeze mnie "odbijanie" sygnału przysłanego na port szeregowy na procesorze ST7.
  Problem mam tylko (albo aż) w zbudowaniu własnego układu.
  było od razu tak napisać, ale:
  Krolikow napisał:
  Port szeregowy też już mam.
  co pod tym rozumiesz, czy jest to tylko UART, czy razem z konwerterem poziomów do standardu RS-232?
  Czyli konwertujący unipolarne (0V, +5V) poziomy logiczne TxD, RxD, do bipolarnych poziomów standardu RS-232 (port COM w komputerze), zobacz TU, gdzie pokazany jest najprostszy taki konwerter - bez użycia transmisji sygnałów sterujących (DTR/DSR, CTS/RTS), które łączone są na stałe po obu stronach kabla łączącego urządzenie DTE z urządzeniem DCE.

  Pozdrawiam

  P.S. Czy to może który z TAM przedstawionych zestawów uruchomieniowych?
 • Poziom 9  
  Mówiąc o porcie miałem na myśli samo złącze (żeńskie jeśli mam uściślić). Na podstawie linka, który mi podesłałeś rozumiem, że najpeirw musze przepuścić sygnał z porty kmputerowego przez omówiony konwerter, a dopiero potem do nóżek procesora?

  Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  Krolikow napisał:
  Mówiąc o porcie miałem na myśli samo złącze (żeńskie jeśli mam uściślić). Na podstawie linka, który mi podesłałeś rozumiem, że najpierw muszę przepuścić sygnał z portu komputerowego przez omówiony konwerter, a dopiero potem do nóżek procesora?
  Dokładnie - tak należy zrobić.
  Popatrz do plików PDF - dokumentacja zestawów uruchomieniowych pod ST7xxx - jakie podałem w moim poprzednim poście pod P.S.

  Pozdrawiam