Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica do świetlówki turystycznej

melol 20 Cze 2009 01:04 3429 12
  • #1 20 Cze 2009 01:04
    melol
    Poziom 9  

Witam. Mam taką sprawę: potrzebna mi jest dość mocna i energoszczędna lampa przenośna, najlepiej świetlówka 20W (ponoć ma świecić jak 100-Watowa zwykła). Akumulator 12V. Jestem ciekaw, jak można podłączyć taką świetlówkę do akumulatora, tzn. jak najlepiej zrobić transformator i na ile V?

0 12
  • #2 20 Cze 2009 01:35
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Jeśli źródłem zasilania ma być akumulator 12V to należy zastosować przetwornice a nie trafo.
    Napisz coś więcej, tzn. do czego ma służyć to oświetlenie, bo mocne i energooszczędne to rzecz dyskusyjna :D

0
  • #3 20 Cze 2009 15:36
    melol
    Poziom 9  

Na działkę, gdzie nie ma prądu - dość często tam bywam. Chodzi mi o to, żebym mógł zrobić sam, czy z internetu schemat, żebym wiedział jak to
    "poskładać".

0
  • #4 20 Cze 2009 17:13
    retrofood
    Moderator

melol napisał:
    Na działkę, gdzie nie ma prądu - dość często tam bywam. Chodzi mi o to, żebym mógł zrobić sam, czy z internetu schemat, żebym wiedział jak to
    "poskładać".

No to zastosuj żarówki 12V. Po co ci 230V?

0
  • #5 20 Cze 2009 17:27
    melol
    Poziom 9  

Chodzi o to, żeby były energooszczędne .

0
  • #6 20 Cze 2009 17:31
    retrofood
    Moderator

Tyle, że nie ma przetwarzania energii bez strat. Weź to pod uwagę. I jak musisz, to kup sobie lampę awaryjną, tam masz gotowy moduł, podepnij się swoim akumulatorem do tego tam zamontowanego i bedziesz świecił.

0
  • #8 20 Cze 2009 17:37
    Krzyś33
    Poziom 25  

witam . Moduł awaryjny się nie nadaje , ponieważ właśnie ze względów oszczędnościowych świeci z mocą 10 do 20 procent nominalnej mocy. Mam gdzieś schemat takiego układu p/n "świetlówka turystyczna " jak znajdę to prześlę ci schemat na PW. Pozdrawiam

0
  • #9 20 Cze 2009 17:48
    melol
    Poziom 9  

hmmm... a diody LED?

0
  • #11 20 Cze 2009 18:09
    melol
    Poziom 9  

uważam, że diody w tym wypadku to najtańsze, najłatwiejsze i najekonomiczniejsze rozwiązanie

Dodano po 12 [sekundy]:

uważam, że diody w tym wypadku to najtańsze, najłatwiejsze i najekonomiczniejsze rozwiązanie

0
  • #12 20 Cze 2009 18:17
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Melol, kombinujesz jak koń pod górę, na siłę utrudniasz sobie życie. Pamiętaj proste rozwiązania są najbardziej praktyczne. Nie bardzo kumasz temat a chcesz budować nie wiadomo jakie urządzenia :) Narobisz się a i tak zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie.

Tu masz idealne rozwiązanie:

retrofood napisał:
    No to zastosuj żarówki 12V. Po co ci 230V?

Walnie żarówka to wyjmiesz z samochodu drugą i dalej cieszysz się z biwakowania. Można kupić również gotową świetlówkę przenośną za 10zł w hipermarkecie - ma wtyk do zapalniczki i nawet jeszcze haczyk :)

0
  • #13 20 Cze 2009 20:14
    retrofood
    Moderator

Krzyś33 napisał:
    witam . Moduł awaryjny się nie nadaje , ponieważ właśnie ze względów oszczędnościowych świeci z mocą 10 do 20 procent nominalnej mocy.

Nominalnej mocy lampy. Po to, żeby oszczędzać pojemność akumulatora.

0