Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewody prądowe a zakłócenia na lini RS-485

20 Cze 2009 10:18 12594 34
  • Poziom 19  
    Witam, ostatnio spotkałem się z pewnym problemem. Po umieszczeniu równolegle w osobnych korytkach przewodów prądowych do silników i kabla RS-485 którym szła komunikacja po Modbusie, zauważyłem strasznie duże zakłócenia na lini transmisijnej RS-485 które objawiały się zatrzymaniem komunikacji i błędami transmisji modbus. Oba przewody są ekranowane i podłączone właściwie. Przewodami prądowymi idzie zasilanie z falowników na 3 silniki 4kW. Po umieszczeniu obu przewodów w odległości ok. 1 m od siebie problemy znikły. Czy ktoś z was spotkał sie z podobnymi przeypadkami? Jakie są ogolne zasady umieszczania przewodów do komunikacji przez RS-485 i modbusa z dala od przewodó prądowych i innych urządzeń (silniki)? Pozdrawiam
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 31  
    Możesz spróbować zrealizować sieć zgodnie ze specyfikacją PriofiBus (w dużym skrócie):
    1) umieszczenie terminatorów zamykające linię z obu stron
    2) odpowiednia polaryzacja linii
    3) zastosowanie profesjonalnych przewodów
    Najlepiej zobaczyć jak to robi Siemens w przypadku komunikacji między-sterownikowej.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 31  
    Końce linii RS 485 zaterminatorowane ? Jeśli nie to między
    przewody linii RS 485 wstaw rezystory 120 om. Możesz też wstępnie spolaryzować przewody na końcach linii odpowiednio do +5V i masy przez rezystory 510 om.
  • Poziom 19  
    Wszystko podłączone jest jak należy. Przewody RS-owe są dedykowane do tego zastosowania, są ekranowane i oczywiście że oba końce lini zakończone są terminatorami (rezystory 120 om). Przewody siłowe są również ekranowane. Czyżby komunikacja cyfrowa była tak mocno podatna na zakłócenia? Co jeszcze można zrobić? Mógłby mi ktoś wyjaśnić jeszcze o co chodzi z tą polaryzacją?
  • Poziom 31  
    To jeszcze napisz:
    jak podłączyłeś ekrany (do czego jest przypięty ekran [z której strony, a może z obu]),
    czy zakłócają się sterowniki produkowane seryjnie czy to Twój projekt i konstrukcja (czasem problem wynika ze zbyt krótkiego czasu przełączania linii z odbioru na nadawanie) ?
  • Poziom 19  
    Komunikacją po lini transmisyjnej RS-485 protokołem Modbus zajmuje się sterownik PLC z modułem do transmisji szeregowej. Nie ma tu mowy o jakimś złym działaniu z tej strony. Moduł transmisyjny sterownika jest terminowany po swojej stronie. Mam podłączonych 8 urządzeń slave do magistrali modbusowej. Są to m.in. falowniki i sondy hydrostatyczne. Ostatnie urządzenie na magistrali modbus ma założony rezystor terminujący 120 om między kanałami A i B. Jeśli chodzi o podłączenie ekranów - przy sterowniku ekran uziemiony, przy falownikach uziemiony, przy sondach hydrostatycznych ekran połączony jest do obudowy a że sonda znajduje się w wodzie więc jest uziemione. Troche się zdziwiłem że tak łatwo można zakłócić transmisję cyfrową. Zakłócenia w transmisji po modbusie rozpoznawałem przez pojawienie się błędu Timout urządzenia. Problem ten występował w przypadku uruchamiania silników zasilanych z falowników jak i też silników zasilanych przez softstarty. Czy ktoś z forumowiczów również napotkał się na podobne problemy przy realizowaniu transmisji po Modbusie?
  • Poziom 31  
    Generalnie ekrany powinny być łączone elektrycznie tylko z jednej strony. Ale nie sądzę, że tu może być problem(jednak zawsze można to sprawdzić, sprawdzając różne warianty połączeń).
    Z moich doświadczeń wynika, że RS'a485 dość trudno zakłócić, ale falownik to falownik (generuje spory śmietnik). OK. Ja na wszelki wypadek sprawdził bym jeszcze raz konfigurację sieci obu urządzeń (czasem sieć może pracować na granicy i dopiero przy zakłóceniach wychodzą problemy) Nie napisałeś nic o sterowniku. Co to za PLC?
  • Poziom 31  
    Jaka jest prędkość komunikacji po RS485 ? Może wyśrubowana ? Spróbuj ją zmniejszyć.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Ja na wszelki wypadek sprawdził bym jeszcze raz konfigurację sieci obu urządzeń (czasem sieć może pracować na granicy i dopiero przy zakłóceniach wychodzą problemy) Nie napisałeś nic o sterowniku. Co to za PLC?

Sterownik to XC-200 moellera + odpowiedni moduł XIOC-SER do transmisji szeregowej. Co rozumiesz poprzez sprawdzenia konfiguracji sieci obu urządzeń oraz w jakich przypadkach siec może pracować na granicy?
    Cytat:
    Jaka jest prędkość komunikacji po RS485 ? Może wyśrubowana ? Spróbuj ją zmniejszyć.

Prędkość transmisji do standardowe 9600 baud/sec.
  • Poziom 31  
    Pisząc "parametry sieci": miałem na myśli prędkość oraz czasy m.in. takie jak timeout jak również czas opóźnienia przy przełączaniu się z odbioru na nadawanie (pisałem wcześniej). Niestety sterownika nie znam. Kiedyś próbowałem coś zrobić z tą firmą, ale okazało się, że w Łodzi nie ma "normalnego" przedstawiciela (są tylko handlowcy!!!). Wracając do tematu. Kilka razy konfigurowałem Profibus(a) (w sumie ta sama warstwa fizyczna, RS485) i parametrów dla procesora komunikacyjnego było sporo. Na szczęście wpisanie(zostawienie) domyślnych parametrów powodowało, że wszystko działało OK.
    Możesz jeszcze sprawdzić czy w układzie master + pojedynczy slave są błędy? Rozumiem, że prędkość obniżałeś ?
  • Poziom 19  
    Jeśli chodzi o parametry to muszę pracować na prędkości 9600 baud/sec gdyż ta prędkość jest wspólna dla wszystkich urządzeń modbus slave, więc z prędkością transmisji nie grzebałęm. Zmieniałem czas timeout do 250 ms ale problem dalej występował. Domyślnie mam czas timeout ustawiony na 100 ms. Jeśli chodzi o obsługe modbusa w sterowniku XC200 to są na to gotowe funkcje (wykorzystuje modbusa RTU). Podaje się generalnie takie parametry transmisji jak prędkość, parzystość, bit stopu, numer portu COM no i timeout. Jeśli chodzi o czas opóźnienia przy nadawaniu i odbieraniu ramek to tego się nie konfiguruje, to nam załatwia protokół modbus. Mierzyłem też czas cyklu odpytania wszystkich 8 urządzeń podłączonych do magistrali modbus - przy prawidłowej pracy (bez błędów) - cykl ten wynosi około 800ms (szału nie ma) Przy załączaniu silników i pojawieniu się błędów timeout czas ten oczywiście znacznie się wydłuża.
  • Poziom 31  
    Może spróbuj jeszcze monitora dla ModBusa na PC (może to tylko 1 z urządzeń ma problem i blokuje całość).
    Więcej mi nic nie przychodzi do głowy.
  • Poziom 36  
    kenion napisał:
    Po umieszczeniu równolegle w osobnych korytkach przewodów prądowych do silników i kabla RS-485 którym szła komunikacja po Modbusie, zauważyłem strasznie duże zakłócenia na lini transmisijnej RS-485 które objawiały się zatrzymaniem komunikacji i błędami transmisji modbus. Oba przewody są ekranowane i podłączone właściwie. Przewodami prądowymi idzie zasilanie z falowników na 3 silniki 4kW. Po umieszczeniu obu przewodów w odległości ok. 1 m od siebie problemy znikły.
    Czy możesz opisać i pokazać na foto ? Szczegóły są ważne...
  • Poziom 19  
    Ze zdjęciem może być kłopot bo wszystko zamontowane jest na obiekcie ale jak będę miał możliwość to zrobię foty i je załącze. A jesli chodzi o ten monitor dla Modbus to jaki polecacie, bo zazwyczaj są one płatne.
  • Poziom 38  
    Na długich liniach tylko skrętka ekranowana. ekran koniecznie połączony z PE albo GSU czy co kto ma, ekran uziemiamy TYLKO z jednej strony !!.

Na lini 485 możesz powiesić dławiki/koraliki ferrytowe , co jakieś 0,5m....
    Masz 485 za blisko prądowych, albo masz skrętkę do kitu.
    W czym to jest ? Tynk, korytka, rurki.....
    Tu winne mogą być falowniki , to one sieją, Pozostaje przebudowa magistralii 485 żeby inaczej szła... (koraliki ferrytowe wieszaj, może się obejdzie :P ), serio dobry uziom dla skrętki i dwie garści koralików - może Ci się upiecze, albo gimnastyka :P
    Przewody siłowe są uziemione w tym samym miejscu co 485 ?. (jak nie to już masz winę, jedną z możliwych)
  • Poziom 11  
    Witam
    Mialem kiedys podobny problem z Modbusem i magistrala RS485 podlaczna do kilku urzadzen w tym falownikow. Wystarczylo jedynie odpiecie ekranu kabla transmisyjnego od falownikow aby komunikacja ruszyła bezbłędnie.
  • Poziom 19  
    Problemy dalej występują, nie stosowałem narazie żadnych dławików ani koralików ferrytowych. Jeśli chodzi o kabel to jest on renomowanej firmy i raczej po tej stronie nie widziałbym przyczyn problemów. Z obu stron magistrali znajdują się rezystory terminujące (po stronie PLC rezystor terminujący jest zintegrowany w module transmisyjnym sterownika i jest on w pozycji włączonej). Zamieszczam poglądowy schemat połączeń.
    Przewody prądowe a zakłócenia na lini RS-485
  • Poziom 38  
    Przewód powinien być FTP uziemiony z jednej strony....
    to banalne , ale niech gdzieś dotyka czegoś metalowego i mogą być cyrki.
  • Poziom 31  
    Zdecydowanie kolega lubamet ma rację. Ekranowanie tylko z jednej strony (wg mnie od strony PLC ale to trzeba robić eksperymentalnie)!
    Z tego rysunku wynika, że masz strasznie dużo pętli zbierających wszystkie śmieci.
    Czy to jest Modbus ASCII czy RTU? Przy RTU odbiorniki RS484 mogą pracować w dość niekorzystnych warunkach.

Co do monitora Modbus... ja to robię Docklight'tem (tyle, że kupionym dawno temu przez firmę z która współpracuję). Po prostu zapisuję kawałek transmisji a potem oglądam. Ale kiedyś widziałem coś w wersji freeware. Poszukam.
  • Poziom 19  
    Transmisja idzie protokołem Modbus RTU. Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego ekranowanie przy każdym urządzeniu magistrali jest niekorzystne? Kolego kemot55 jak znajdziesz ten freewarowy monitor modbus to będę wdzięczny;)
  • Poziom 31  
    Jakiś monitor do Modbus'a jest na http://www.modbus.pl. Ale i tak żaden monitor nie zastąpi "wzrokowej" analizy ramek przy pomocy "snifera" portu szeregowego.
    Co do łączenia ekranów to poczytaj sobie TO
  • Poziom 19  
    Właśnie spotykam się z rozbieżnymi informacjami na temat ilości uziemień kabla ekranowanego. Pod tym linkiem znalazłem np. informację o uziemianiu kabla z obydwu stron.. Czy mógłby mi ktoś to wytłumaczyć?

Dodano po 58 [minuty]:

Pod tym adresem Link też są informacje na temat obustronnego zerowania przewodów ekranowanych.
  • Poziom 38  
    TYLKO z jednej strony, ani na środku ani z dwóch, nie wiem skąd te informacje. :!:
    Można ryzykować uziemienie z dwóch stron jak masz pewność że urządzenia są zasilane z tej samej fazy i masz ten sam punkt uziemienia.
  • Poziom 19  
    No a tym razem znalazłem na stronie www.profibus.org.pl informacje na temat łączenia przewodów magistrali Profibus (w jednym z typów opartej na RS-485) gdzie zaleca się jak najczęstsze zerowanie przewodów. Znalezioną przeze mnie dokumentację można zobaczyć (rozdz. 2.6.4, 2.6.5) TUTAJ
  • Admin Elektroenergetyka
    lubamet napisał:
    TYLKO z jednej strony, ani na środku ani z dwóch, nie wiem skąd te informacje. :!:
    Można ryzykować uziemienie z dwóch stron jak masz pewność że urządzenia są zasilane z tej samej fazy i masz ten sam punkt uziemienia.

A mógłby kolega to wytłumaczyć jaśniej. Co faza ma wspólnego z uziemieniem?
  • Poziom 17  
    A jak dużej mocy silnik masz podłączony do tych przewodów prądowych. Z doświadczenie w moim zakładzie wiem że przy silnikach powyżej 15kW, podłączonych do falownika zaczynają się kłopoty z transmisją i sygnałami analogowymi. O ile chodzi o analogi poradziliśmy sobie poprzez zainstalowanie separatorów galwanicznych które jednocześnie wzmacniają sygnał. To jeżeli chodzi o transmisję cyfrową to różni macherzy próbowali coś zrobić ale bez efektu. Teraz przewody transmisyjne puszczone są inna trasą. Aha mówię o liniach około 50m.

• Poziom 37  
    Jeszcze można dodać dławiki na wyjściach falowników.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    A jak dużej mocy silnik masz podłączony do tych przewodów prądowych

Tak jak pisałem wcześniej 3 silniki po 4KW każdy zasilone z falowników. Linia transmisyjna długości około 50 m.
  • Poziom 17  
    Moc nie jest przesadnie duża. Jak tutaj koledzy piszą może dławiki pomogą, mamy na na zakładzie urządzenie wykonane przez Kanadyjczyków, 3 silniki 4kW, i kilka mniejszych, wszystko na napędach SEW. Wszystkie z dławikami. Dwie sieci prifbus i MPI, plus analagi napieciowe, całość działa bez zarzutu. Wszystkie przewody idą jednym korytem długość około 20m.
  • Poziom 31  
    Czy PLC i falowniki maja wspólny potencjał PE ? W sensie wyrównany porządnym kablem a nie ekranem od RSa.
    Czy zakłócenia występują stale czy tylko podczas pracy napędów ?
    Poodkręcaj ekran kabla RS od urządzeń - czy już to robiłeś ?.