Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

konwersja VHS (PAL) za pomocą kamery NTSC

wasrob 20 Jun 2009 11:57 3201 10
    wasrob
    Level 10  
    Witam.

Mam stare nagrania VHS nagrywane kamerą PAL. Chciałbym je "zcyfrować" za pomocą kamery NTSC (Canon ZR100). Czy jeśli podłączę magnetowid PAL do tej kamery, a kamerę przez FireWire do komputera to konwersja się powiedzie? Czy przy różnicy systemów PAL/NTSC potrzebuję jeszcze czegoś innego?

Pozdrawiam
    Robert
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    wasrob
    Level 10  
    Niestety :(
    Obraz w kamerze jest czarno-biały. Mam jeszcze nadzieję, że to wina nieoryginalnego kabla łączącego kamerę z magnetowidem.
    Jutro spróbuję kupić taki jak trzeba i wtedy będzie wiadomo na 100%.

Robert
    Yaga
    Level 16  
    Jak może pójść skoro na kasecie masz system kodowania koloru PAL a w kamerze NSTC ?
    wasrob
    Level 10  
    Tak mi na tym zależało, że zlekceważyłem parametry techniczne i liczyłem na cud :)

R.
    gabik001
    Level 37  
    Potrzebny by byl konwerter PAL-NTSC ktory "w locie" konwertuje parametry PAL na NTSC (jest to uciazliwe ze wzgledu na np ilosc linii PAL 625-NTSC 525 wiec trzeba gdzies te 100 linii upchac , ilosc klatek PAL 25 - NTSC 29.97 wiec te prawie 5 klatek tez gdzies trza schowac no i rozdzielczosc...) - wiec taki konwerter troche kosztuje. Ale nie ma rzeczy niemozliwych. Najlepiej zgraj na kompa , przekonwertuj i wrzuc na kamerke. Najprosciej....
    wasrob
    Level 10  
    Dziękuję za podpowiedź, ale nie za bardzo rozumiem ""Najlepiej zgraj na kompa , przekonwertuj i wrzuc na kamerke".
    Właśnie o to chodzi, że nie mogę zgrać do komputera, bo moje taśmy są w PAL i to co widzę na LCD kamery (kamera jest NTSC) po podłączeniu do niej magnetowidu jest owszem płynne i ostre, ale czarno-białe. Plik zgrany z kamery jest nadal czarno-biały ale już mocno się rwie.
    Moim celem jest archiwizacja starych nagrań VHS (PAL) tylko na komputer, ewentualnie dalej na DVD. Łudziłem się, że kamera pomoże, nawet NTSC. Pomyliłem się niestety.
    Nawiasem mówiąc, zawiodło również urządzenie Pinnacle MovieBox. Jedyne co jako tako działa to tuner TV WinFast Leadtek, tyle że do tego musi być komputer stacjonarny, a ja chcę (muszę) robić tę archiwizację na notebooku. W grę wchodzą więc urządzenia podłączane po USB albo po FireWire.

Dziękuję za zainteresowanie.

Pozdrawiam
    Robert
    gabik001
    Level 37  
    Aha , czyli rozumiem ze to odtworzenia tych tasm nie masz odpowiedniego urzadzenia i chciales to zrobic za pomoca kamery NTSC (z pierwszego posta zrozumialem ze magnetowid podlaczas poprzez kamere do kompa...) - tzn. wkladasz kasete PAL do kamery ?
    Teraz to widze to tak : kupic karte na PCMCIA do laptopa za pomoca ktorej zgrasz sygnal z magnetowidu (karta ma na kablach wejscia AV i S-video chyba tez). I bez udzialu kamery to zrobisz. Bez inwestycji chyba sie nie obedzie ;)
    Pozdrawiam
    wasrob
    Level 10  
    Dobrze zrozumiałeś :)
    1. Tasiemkę VHS-PAL wkładam do kasety-matki.
    2. Kasetę-matkę wkładam do magnetowidu.
    3. Magnetowid podłączam do wejścia AV kamery cyfrowej Canon ZR100 działającej w NTSC.
    4. Kamerę podłączam do komputera kablem FireWire.
    5. Uruchamiam dowolny program, np. Scenalyzer Live.

Tasiemki nie mogę włożyć bezpośrednio do kamery ponieważ to taśma VHS, a kamera jest MiniDV. Kamera miała służyć w tym przypadku tylko jako konwerter.
    Po uruchomieniu odtwarzania w magnetowidzie, na wyświetlaczu kamery widzę obraz z tasiemki. Płynny, ostry, ale czarno-biały.
    Na podglądzie w SCLive obraz jest również czarno-biały, ale dużo gorszy pod względem ostrości i płynności.
    Plik otrzymany w ten sposób nadaje się tylko do kosza :(

Szukam teraz czegoś na PCMCIA (dzięki za podpowiedź) lub jakiegoś tunera TV na USB (np. Leadtek WinFast Palmtop lub KWorld).

Pozdrawiam
    Robert
    telerycho
    Level 11  
    Skoro ten wątek nadal śledzi dwóch użytkowników, to rozumiem, że jeszcze jest aktualny. Kolego wasrob, myślę, że już sam doszedłeś do rozwiązania swojego problemu. Kamera, o jakiej piszesz, w tym przypadku nie zdaje egzaminu. Twoim celem jest zgranie na dysk PC materiału analogowego w PAL. Potrzebne Ci jest urządzenie np. tuner TV o jakim piszesz, ale z wejściami zewnętrznymi do przechwytywania sygnału. Ostatnio właśnie nabyłem taki tunerek pod USB, właśnie Leadtek WinFast Palmtop. Bardzo fajnie potrafi zgrać materiał z zewnętrznego źródła analogowego na PC, czyli jego cyfryzacja. Możesz go odtworzyć potem np. z pendrive dowolnym odtwarzaczem software'owym
    wasrob
    Level 10  
    Dzięki :)

Takie właśnie urządzenie kupiłem tuż po opisanym nieudanym zakupie kamery, która miała być konwerterem. Rzeczywiście działa, zgrywa VHS całkiem nieźle.

Pozdrawiam
    Robert