Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za mała obudowa, co zrobić?

20 Cze 2009 12:22 1804 6
 • Poziom 14  
  Witam
  Na wstępie chciałem przeprosić jeżeli temat jest w złym dziale i przenieść go w odpowiedni dział.Nie wiedziałem który dział najbardziej pasuje do mojego tematu.
  Jestem w trakcie budowy subwoofera.Zacząłem wycinać deski ale dopiero teraz zauważyłem że dwie deski są krótsze od pozostałych, a innych desek raczej nie posiadam.Tu pojawia się moje pytanie czy mogę zrobić obudowę trochę mniejszą niż powinienem zamiast 30 litrów np 25 i później wytłumić żeby zwiększyć objętość obudowy.tak to działa?
  Proszę o poprawienie mnie jeśli się mylę
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Dokladnie, wytlumienie pozornie zwieksza objetosc obudowy, maksymalnie o 1/3 objetosci nominalnej. Musisz sie jednak liczyc z tym ze do obudowy Bass-Reflex nie powinno sie dawac zbyt duzo wytluminia. Gdy obudowa BR jest przetlumiona, bas staje sie "spowolniony", "zamulony".

  Jesli jeszcze mozesz to sprobuj rzedluzyc te "deski" jakas grubsza listewka. Przymocuj ja wikolem i usztywnij od wewnatrz. Obudowe robisz z drewna? Nie lepiej z MDF/plyty wiorowej?
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Wytłumienie nie zwiększa objętości obudowy :lol: Ono działa jak tłumik drgań, tzn. obudowa nie będzie ci się trzęsła. Obudowę zawsze możesz zmienić jak chcesz. 5l różnicy to niewiele, ale pamiętaj, to zawsze różnica :)
 • Pomocny post
  Użytkownik obserwowany
  Cytat:
  Wytłumienie nie zwiększa objętości obudowy

  Następny mądry. Skąd taka teoria ? Jesteś jakimś uczonym który odkrył że wytłumienie zmniejsza objętość obudowy ?

  Cytat:
  Ono działa jak tłumik drgań, tzn. obudowa nie będzie ci się trzęsła.

  Aha. Czyli jak wzmocni/usztywni wszystkie ścianki to obudowa będzie się mu "trzęsła" ? A jak da wytłumienie to obudowa nie będzie mu się "trzęsła". Nie wiedziałem więc po co w takim razie wzmacnia się obudowy, skoro wytłumienie wszystko załatwi ?
  Cytat:
  Obudowę zawsze możesz zmienić jak chcesz.

  Jak chce ? A więc może sobie obudowę zwiększyć o 20-30 litrów a może sobie ją zmniejszyć o 50 litrów ? Bzdury.

  Pamiętaj kolego, że poprzez zmniejszenie/zwiększenie litrażu obudowy musisz zmienić nieco strojenie.

  5 litrów to nie tak strasznie dużo ale zawsze to wpłynie jakoś na dźwięk. W tym przypadku nie wiemy czy pozytywnie czy negatywnie :) POWODZENIA !

  Moderowany przez dj-MatyAS:


  Zmuszony jestem do przypomnienia p.10.8 Regulaminu.
  Każdy ma prawo do swojej opinii, a w wypadku niejasności można zawsze zapytać. Łapanie za słówka nie jest rozwiązaniem dla problematycznej wypowiedzi, a jedynie przyczynkiem do kolejnej kłótni...A tego byśmy na Forum nie chcieli...Prawda?

 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Użycie materiału dźwiękochłonnego zwiększa do obliczeń tylko i wyłącznie objętość obudowy, ale to dotyczy tylko i wyłącznie obudowy zamkniętej.
  Jeśli dysponujemy 20 litrową obudową i wypełniamy ją w 25% materiałem dźwiękochłonnym to podczas obliczeń do tych 20 litrów dodajemy 5%, czyli traktujemy ją około 21 litrów. Podczas wypełnienia jej w połowie, dodajemy do obliczeń 10%, czyli traktujemy ją jako 22 litrową, a jeśli całkowicie wypełniamy ją materiałem dźwiękochłonnym, dodajemy do danej obudowy jaką mamy 20%, czyli do obliczeń traktujemy ją jako 24 litrów.
  Tak to działa, a w BR nie ma to zastosowania. Tu tłumi się przede wszystkim ewentualną falę stojącą i ewentualne przydźwięki związane z jakimiś rezonansami.

  Wytłumienie obudowy zamkniętej działa na zmniejszenie dobroci systemu głośnik - obudowa (Qtc), więc tak samo jak zwiększenie obudowy.
  Jednak czasami lepiej stosować głośnik w mniejszej wytłumionej obudowie, chociażby ze względu na to że w mniejszej obudowie głośnik ma większą wytrzymałość mocową.
 • Poziom 14  
  Witam
  Czyli mógłbym wywiercić dziury wstawić drewniane kolki skleić wikolem i przykleić parę deseczek od wewnątrz? Będzie się to dosyć sztywno trzymało ?
  Żeby nie było czegoś takiego , że będę musiał zbierać deski ze ścian. :D
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Cytat:

  Czyli mógłbym wywiercić dziury wstawić drewniane kolki skleić wikolem i przykleić parę deseczek od wewnątrz? Będzie się to dosyć sztywno trzymało ?
  Jezeli to zrobisz dobrze - to tak. Tylko moze zamiast przyklejac od wewnatrz deseczki lepiej je skrecic malymi wkretami.
  Zalecane jest rowniez, i to nie tylko w tym przypadku, stosowanie wzmocnien wewnetrzych w subwooferze.