Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z MOVIDYN-em !!!!

18 Maj 2004 20:01 3075 7
  • Poziom 20  
    Mam w zakładzie obrabiarke której napędy są realizowane poprzez serwonapędy firmy SEW-EURODRIVE. Jest tam 21 szt. serwofalowników typu MOVIDYN MA 5005 i 5010 FD.... i po 8 latach pracy zaczynają szfankować. Firma SEW EURODRIVE zaprzestała popdobno już produkcji takich falowników i zaproponowali (poprzez swoje przedstawicielstwo w Łodzi) zastąpienie tych falowników typem MOVITRACK. Koszt jest spory i przeróka jest potrzebna. Ale teraz o trapiących mnie problemach. Po dłuższej pracy falownik wyłancza się sygnalizując błąd F 01 co oznacza przekroczenie dopuszczalnego prądu znamionowego falownika. Ale jeśli podłączym laptopa z programem MD_Shell i odczytamy parametry jakie wystąpiły w chwili zatrzymania (błędu) to prąd nie jest przekroczony temperatura końcówki mocy nie przekracza 35 C. Więc jest to wyłączenie spowodowane wewnętrzną usterką falownika. Jeśli zainstalujem nad nim wentylator (np. z zasilacza komuterw.) to wydłużamy pojawienie się błedu na kilka czasem kilkanście dni pracy urządzenia. Czy ktoś miał podobne problemy z takimi urządzeniami ???
  • Poziom 12  
    Nie mam przy sobie dokumentacji mowidyna ale jesli dobrze pamiętam F01 występuje np gdy zasilany napęd ma "upływy" np olej na uzwojeniach, natomiast falownik zgłaszając błąd chroni go przed spalniem, Jeśli nie podstawiałeś napędu to nie ma pewności że uszkodzenie jest w falowniku.
  • Poziom 20  
    100% uszkodzony falownik !!! Najpierw podmieniłem silnik i nic nie pomogło a potem zamieniłem falownik na inny napęd i po kilku godzinach tam wystąpiły zakłucenia. Więc napęd + okablowanie OK!!! Dziwi mnie to że chłodzenie małym wentylatorkiem falownik przynosi takie efekty ??? :roll: Odczyty parametrów programem MD_Shell wskazują błąd : "OVERCURRENT MA" przyczym prąd jest w granicach ok.20% znamionowego ale parametr "utilisation" spada do wartości zero !? :oops:
  • Poziom 12  
    pisałeś że masz 21 takich falowników
    możesz spróbować porównac "wyższe" parametry
    czy przypadkiem ten egzemplarz nie został przestawiony do innego reżimu pracy
    następnie mozna spróbowaś zamienić płytki z elektroniką pomiędzy podobnie pracującymi falownikami (oczywiscie z przepisaniem parametróww , ale skoro używasz SHELLA to chyba nie problem)
    z tym chłodzeniem to troche wygłąda jakby sie eeprom wywracał tylko dziwnie że zawsze tak samo ale czesem ma sie pecha (podmienianie płytek może dać informacje czy błąd jest w pomiarze czy w cyfrówce) ale najpierw sprawdz czy nie dopisano mu w parametrch zbędnych opcji np pracy dźwigowej
    natomiast jeśli okaże sie że niektóre parametry "gubi" to własciwie napewno eeprom
  • Poziom 20  
    Zrobiłem jak mi podpowiedziałeś i dalej to samo tzn. wymiana płytki z procesor. sterującym i pamięcią (po uprzednim przeprogramowaniu) nie przyniosła rezultatu!!!!! Otworzyłem do tego falownika i za pomiar prądu silnika odpowiedzialne są przetworniki LEM LA25-NP (brak jakich kolwiek informacji w sieci na ich temat), obejrzałem i poprawiłem luty na torach pądowych, końcówka mocy to hybryda o oznaczeniach SKM 22 GD 121D SEMIKRON SEMITRANS. Dopuszczalny prąd ustawiony jest na 150% In (MAX) !!!! A co to jest za parametr "UTILISATION" ???? bo spada w chwili zakłócenia do wartości - zero ??????????? jak przeciążyłem napęd mechanicznie to prąd poszedł ponad 150% i wyłączył sie tym samym błędem (F01) ale po chwili sa zniknął (funkcja auto reset aktywna) ale utilisation było na poziomie 67% ?????????????
  • Poziom 12  
    w tym momencie masz juz "w zasadzie?" wyeliminowane uszkodzenie w silniku i elektronice
    cyfrowej ,
    pozostało to czego nie ruszałeś czyli obwody pomiarowe i stopień mocy , lokalizowanie tam uszkodzeń pojawiających się okresowo trwa bardzo długo i polega na kolejnym podstawianiu modułów elementów (lecz jeśli przy tym okaże sie że błąd wynika ze złego współdziałania elementów to można przez podstawianie naprawić nie wiedząc do końca co padło)
    pomyślałbym jednak o adaptacji nowej wersji falownika z movidynami już trzy lata nie miałem doczynienia
    mowitraki chodzą bezbłednie pracuje tego u mnie ok 150
    "utilisation" najbliżej polskie "użytkowane"
    na mowidrivach miałem podobne objawy błąd gdy przy uszkodzeniu mechanicznym współdziałających napędów silnik dostawał obroty (szarpnięcia) z innego napędu ale ponieważ przełożyłeś falownik w inne miejsce to właściwie obcy napęd odpada
    pokombinowałbym jeszcze z parametrem częstotliwość pasmo 2-4-16kHz lub parametrem czas/poziom podmagnesowania
    zmieni to warunki pracy stopnia mocy i jesli sie pogorszy to tam jest problem ale i tak naprawa przez kolejne podstawianie (może być wszystko od rysy na rdzeniu do przebicia w kondensatorku, stary sposób na chwilowe uszkodzenia kondensatorów to pomęczyć temperaturą niech ten słabszy padnie do końca
  • Poziom 12  
    przejrzałem liste movidyna i musze Cie przeprosić za wprowadzenie w błąd
    parametry ustalające warunki pracy stopnia mocy nie występują w movidynach a dopiero w movidrivach i movitrackach
    u Ciebie chciałbym wiedzieć co jest w pozycjach 80-84 albo przejść w 632 na ręczny reset maszyna się zatrzyma ale będziesz widział błąd (w autoresecie po czasie kod błędu znika)
    jest jeszcze możliwość błędnego doboru parametrów 400-430 lub 600
  • Poziom 20  
    jak pisałem wcześniej otworzyłem do tego falownika i po dłuższych oględzinach zobaczyłem wycieki elektrolitu z kondensatorów 3300 mF/35V i 10 000mF/10V mogą one być przyczyną tych zakłóceń choć na mierniku pojemności ich wartości były w tolerancji (nie wiem jak z dobrocią).Jutro podeśle plik konfiguracyjny *.par to zobaczysz ustawienia i błendy jakie się zapisały w pamięci falownika
    pozdrawiam. :)