Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partner闚

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME
Europejski lider sprzeda篡 techniki i elektroniki.
Prosz, dodaj wyj徠ek elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02

wladi.klimek 20 Cze 2009 14:07 37503 66
  • Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02

[PROJEKT POPRAWIONY I ZMODYFIKOWANY]

Przedstawiam m鎩 projekt radiowego wyzwalacza lamp b造skowych. S逝篡 on do synchronizacji b造sku zewn皻rznej lampy. Zaprojektowa貫m go tak, by by tani - koszt wykonania to ok. 30-40z. Jednak nie przeszkodzi to w uzyskaniu parametr闚 por闚nywalnych lub lepszych od fabrycznych konstrukcji. Op騧nienie wprowadzane przez wyzwalacz jest mniejsze ni 1/2500s. Ca這嗆 sk豉da si z ma貫go nadajnika zak豉danego na sanki aparatu i odbiornika pod陰czonego do lampy b造skowej.

Nadajnik zbudowany jest na module RFM02-868 i steruj帷ym nim Attiny13A. Pierwotnie zasilany by z jednej baterii litowej 3V. Jednak po pewnych modyfikacjach, kt鏎e znacznie przyspieszy造 dzia豉nie wyzwalacza, nadajnik sta si bardziej pr康o瞠rny. W czasie spoczynku pobiera on 1,7mA, po 5 min. nieu篡wania przechodzi w stan u酥ienia i pobiera tylko 0,5mA. Konieczne sta這 si zastosowanie wy陰cznika, cho uk豉da nadal mo瞠 by zasilany z baterii litowej 3V. Obudowa wykonana jest ze sklepowego gotowca z doklejon stopk ze starej lampy.

Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02 Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02

Dla u篡tkownik闚 systemu pentax, mam niespodziank. Uda這 mi si opracowa nadajnik niewymagaj帷y baterii. Zasilane pobierane jest z pinu "digital". Normalnie s逝篡 on do komunikacji z lamp b造skow, jednak mo積a z niego podkra嗆 3,7V/0,7mA bez wzbudzania transmisji. Napi璚ie pojawia si po naci郾i璚iu spustu do po這wy i utrzymuje przez kilka sekund. Tak ma豉 ilo嗆 energii niestety nie wystarczy jednak do zasilenia szybkiej wersji nadajnika. Mo瞠 ona by natomiast wykorzystana z wcze郾iejsz wersj, wprowadzaj帷 jednak wi瘯sze op騧nienie - 1/800s.

Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02 Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02

Odbiornik wykorzystuje modu RFM01-868 i attiny2313. Do zwierania obwodu synchronizacji lampy zastosowa貫m tyrystor MAC95. Uk豉d odbiornika mo瞠 by zasilany z klasycznego zasilacza sieciowego lub 3 baterii 1,5V. Pob鏎 pr康u wynosi ok 8mA (nie licz帷 LED). Zasilanie i odbieranie impuls闚 synchronizacyjnych sygnalizowane jest diod LED (w przypadku zasilania bateryjnego warto j od陰czy - wyd逝篡 to czas pracy). Obudowa pochodzi z zasilacza (chyba drukarki), mia豉 gotowe gniazdo zasilania.

Ze wzgl璠u na kilka pyta, przeprojektowa貫m odbiornik na zasilanie beztransformatorowe. Jednak nie polecam tego rozwi您ania. Na elementach tego uk豉du wyst瘼uje pe軟e napi璚ie sieci energetycznej, kt鏎e jest gro幡e dla 篡cia i zdrowia. W 瘸dnym wypadku nie jest to uk豉d przeznaczone dla pocz徠kuj帷ych. Sam brak izolacji galwanicznej jest wystarczaj帷ym powodem by go nie u篡wa, nie wspominam ju o ryzyku wybuchu element闚 w przypadku niepoprawnego/niestarannego monta簑. TS2/15 kosztuje 5z, sami oce鎍ie czy wady zasilania bez trafa s tego warte.

Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02 Uk豉d nie by testowany w praktyce

Testy wykaza造, 瞠 uk豉d bez problemu synchronizuje z czasami ekspozycji 1/180s. Poni瞠j przyk豉dowe zdj璚ia lampy wyzwolonej z szybkiego wyzwalacza i wyzwalacza bezbateryjnego zestawione z wyzwoleniem przewodowym.

Urz康zenie nie jest podatne na zak堯cenia - podczas godzinnej pracy wyst瘼uj 3-4 fa連zywe wyzwolenia. Wyzwala za ka盥ym razem, a dwa pi皻ra nie s dla niego przeszkod.
    Ch皻nie pomog wszystkim chc帷ym wykona taki wyzwalacz - w za陰czniku s wszystkie niezb璠ne informacje, wsady do procesor闚 i ustawienia fuse bit闚. Jestem tak瞠 otwarty na propozycje modyfikacji, jednak w procesorze nadajnika zosta這 tylko 1 s這wo wolnej pami璚i programu. Bardzo niewykluczone, i w innych markach aparat闚 tak瞠 da si wykorzysta nadajnik bezbateryjny, mo瞠 nawet w szybszej wersji. Konieczny jest niestety do tego dost瘼 do tych innych marek.

Pozdrawiam.
    Bartek

Ps.
    Chcia豚ym podzi瘯owa kolegom piotr_go i Robert Oleskiewicz za pomoc w doprowadzeniu tego projektu do stanu obecnego.

Fajne!
  • #2 20 Cze 2009 16:34
    c4r0
    Poziom 36  

Super! Bardzo mi si podoba. Przyda豉by si tylko mo磧iwo嗆 bateryjnego zasilania odbiornika, i mo瞠 stopka na g鏎ze nadajnika 瞠by mo積a by這 jednocze郾ie te normaln lamp pod陰czy :)

• #3 20 Cze 2009 18:10
    Robert Oleskiewicz
    Poziom 13  

Witam,

znowu si spotykamy - bardzo ciekawy projekt, nie wiedzia貫m 瞠 takie modu造 istniej. Jaki jest koszt samych modu堯w RF oraz ile pr康u pobiera odbiornik (o tym nie wspomnia貫)?

Inne pytanie (1/180 to jest wystarczaj帷e, wiadomo) - ale czy da豚y rad zmierzy odpowied na wyzwolenie na oscyloskopie albo na innym przyrz康zie? Jestem ciekaw jakie jest op騧nienie. Przypuszczam, 瞠 1/180 to warto嗆 zwi您ana z samym aparatem i lamp natomiast jestem przekonany 瞠 Twoje urz康zenie jest ZNACZNIE szybsze. Interesuje mnie to ze wzgl璠u na same modu造 RF.

PS ja to pewnie na PICa przerobi, bo z ATTINY nie mam do鈍iadczenia i programatora ;o) , no chyba 瞠 ATTINY mo積a zaprogramowa WILLEM'em.

Pozdrawiam i gratuluj projektu.
    Robert

• #4 20 Cze 2009 18:48
    d-evil
    Poziom 11  

Kolejne zastosowanie modu堯w RFM - Ciekawy projekt.

Te chce zastosowa do swoich urz康ze te uk豉dy ale nie mam poj璚ia o technice radiowej. Jak dobra anten do tych modu堯w?

• #6 20 Cze 2009 20:32
    Usuni皻y
  • #7 20 Cze 2009 20:41
    wladi.klimek
    Poziom 18  

Cytat:
    Jaki jest koszt samych modu堯w RF oraz ile pr康u pobiera odbiornik (o tym nie wspomnia貫)?

Modu造 te mo積a naby za 13z/szt. w jednym z popularnych sklep闚 internetowych - na pierwszej stronie w google.
    Odbiornik pobiera oko這 8mA w czuwaniu, co mocno utrudni zasilanie bateryjne. Ma on co prawda tryb pracy LPDM (Low Power Duty-Cycle Mode), w kt鏎ym pobiera 0,5mA (wg. dokumenatcji), ale w tym zastosowaniu ten tryb niestety odpada, ze wzgl璠u na zbyt du瞠 op騧nienia.

Cytat:
    czy da豚y rad zmierzy odpowied na wyzwolenie

Sam jestem tego ciekaw i ch皻nie to zmierz, nie wiem jednak kiedy to mo瞠 nast徙i (mam utrudniony dost瘼 do oscyloskopu).

Cytat:
    PS ja to pewnie na PICa przerobi

Polecam zatem znacznie lepsze, ni te producenta, dokumentacje do tych modu堯w. RFM01 to IA4320 a RFM02 to IA4221. Oraz program Chip Configurator - Link

Cytat:
    Jak dobra anten do tych modu堯w?

Antenki - odcinki przewodu, sa do陰czane do modu堯w, przez producenta.

Cytat:
    Uk豉d pobiera tak ma這 pr康u, 瞠 zasilacz beztransformatorowy jest tu optymalnym rozwi您aniem.

Z premedytacj zastosowa貫m zasilacz liniowy, ze wzgl璠u na mniejszy poziom zak堯ce. Nie sprawdza貫m, co prawda, pracy uk豉du przy zasilaniu impulsowym. Mam jednak (mo瞠 b喚dne) wewn皻rzne przekonanie, i uk豉dy radiowe nie lubi takich zasilaczy.

Dzi瘯i za zainteresowanie.
    Pozdrawiam.
    Bartek

• #8 21 Cze 2009 00:04
    Kolek
    Poziom 25  

Ciekawy projekt te kiedy planowa貫m co takiego, ale jak narazie fotocela jest dla mnie wystarczaj帷a.

wladi.klimek napisa:

Odbiornik pobiera oko這 8mA w czuwaniu, co mocno utrudni zasilanie bateryjne. Ma on co prawda tryb pracy LPDM (Low Power Duty-Cycle Mode), w kt鏎ym pobiera 0,5mA (wg. dokumenatcji), ale w tym zastosowaniu ten tryb niestety odpada, ze wzgl璠u na zbyt du瞠 op騧nienia.
    To nie jest tak du穎, 4 akumulatorki AA 2200mAh wystarcz na d逝go. Ja zrobi bym jaki stan czuwania uruchamiany po kilku-kilkunastu minutach i dodatkowy przycisk aktywuj帷y w nadajniku, kt鏎y w razie d逝窺zej przerwy aktywowa by odbiornik.
    wladi.klimek napisa:
    Z premedytacj zastosowa貫m zasilacz liniowy, ze wzgl璠u na mniejszy poziom zak堯ce. Nie sprawdza貫m, co prawda, pracy uk豉du przy zasilaniu impulsowym. Mam jednak (mo瞠 b喚dne) wewn皻rzne przekonanie, i uk豉dy radiowe nie lubi takich zasilaczy.
    Kolega Rocket_93 sugerowa zasilacz bez transformatorowy, kt鏎y nie ma nic wsp鏊nego z impulsowym i dobrze zaprojektowany 鈍ietnie by si tu sprawowa.

• #9 21 Cze 2009 09:49
    wladi.klimek
    Poziom 18  

Cytat:
    Kolega Rocket_93 sugerowa zasilacz bez transformatorowy, kt鏎y nie ma nic wsp鏊nego z impulsowym i dobrze zaprojektowany 鈍ietnie by si tu sprawowa.

Faktycznie, obaj macie racj. Zupe軟ie nie pomy郵a貫m o takim rozwi您aniu zasilania, mo瞠 dlatego, 瞠 trafko ju mia貫m w szufladzie.

Cytat:
    Ja zrobi bym jaki stan czuwania uruchamiany po kilku-kilkunastu minutach i dodatkowy przycisk aktywuj帷y w nadajniku, kt鏎y w razie d逝窺zej przerwy aktywowa by odbiornik.

To na prawd niez豉 idea. Podsun掖e mi pomys jak zbudowa odbiornik bateryjny, w dodatku mo瞠 uda si doda obs逝g trybu TTL (w kt鏎ym aparat m闚i lampie kiedy jest ju wystarczaj帷o 鈍iat豉 i ma zd豉wi b造sk nie myli z e-TTL, i-TTL, p-TTL, itd).

Pytanie tylko, czy znajd sie zainteresowani takim urz康zeniem, bo mi ono do pracy w studio, nie jest zbyt potrzebne.

• #10 21 Cze 2009 12:34
    patrx
    Poziom 16  

Gratuluj projektu. Czy mo積a wiedzie w jaki spos鏏 robisz takie 豉dne zdj璚ia tzn. chodzi mi o r闚nomierne, bia貫 t這. Korzystasz z jakiego programu czy mo瞠 wymaga to specjalnie przygotowanego stanowiska do fotografii?

• #11 21 Cze 2009 15:12
    wladi.klimek
    Poziom 18  

Zdj璚ie s robione w namiocie bezcieniowym i niemal nie obrabiane na kompie. W sieci mo積a znale潭 sporo w豉snor璚znie wykonanych projekt闚. Najcz窷ciej pod nazw - light box lub light tent.

Pozdrawiam.
    Bartek

• #12 21 Cze 2009 16:54
    grabek_radek
    Poziom 21  

wladi.klimek w czym napisany program - i jesli to moziwe mozesz pokazac zrodlo ??

• #13 22 Cze 2009 19:21
    wladi.klimek
    Poziom 18  

Cytat:
    czy da豚y rad zmierzy odpowied na wyzwolenie

Uda這 si obej嗆 bez oscyloskopu, op騧nienie mi璠zy pocz徠kiem impulsu wyzwalaj帷ego nadajnik a pocz徠kiem odpowiedzi odbiornika to 1,9ms (1903µs - 1965µs).
    Nie jest to zbyt dobry wynik, wstrzymam si zatem z opublikowaniem 廝鏚e i popracuj jeszcze nieco nad optymalizacj kodu.

• #14 22 Cze 2009 20:29
    piotr_go
    Poziom 27  

Zwi瘯sz pr璠ko嗆 przesy豉nia danych. Jak ustawisz maksimum to przypuszczam 瞠 zejdziesz do 0.5ms.
    Gdyby nie zasilanie bateryjne nadajnika to mia bym jeszcze jeden pomys ale w tym przypadku odpada. Preambu喚 m鏬 by nadawa ca造 czas a kiedy trzeba by przerywa i nadawa w豉軼iwe dane. No chyba 瞠 aparat daje wcze郾iej jaki sygna dzi瘯i kt鏎emu m鏬 by j w陰cza tylko na chwil przed b造skiem.

• #15 22 Cze 2009 22:27
    wladi.klimek
    Poziom 18  

Pierwotna pr璠ko嗆 transmisji to 57.471 b/s . Zwi瘯szy貫m j do 172.414 b/s (0xC801) czyli w豉軼iwie do maksimum. Wymaga to te przestawienia dewiacji w nadajniku na 180kHz - 0x9765. Poci庵a to zmiany w konfiguracji odbiornika: szybko嗆 transmisji - 0xC801 i pasmo 0x9184.
    Czas reakcji spad do 1,3ms (1317µs - 1331µs), preambu豉 2 bajty (pierwotnie 3 bajty).
    Program napisa貫m w C, ale podejrza貫m kod asemblerowy i niewiele ju tam mo積a przyspieszy.
    Procesory pracuj na najwy窺zych zegarach dost瘼nych bez kwarc闚.
    Postaram si podejrze co si dzieje na stopce aparatu podczas wyzwalania, mo瞠 tam co si oka瞠 - jak sugerowa piotr_go.

Mo瞠 kto jeszcze ma jaki pomys?

post edytowany

• #16 24 Cze 2009 12:29
    Czes豉w K.
    Poziom 2  

Mam pytanko do - Wladi.klimek- jak masz ustawione fuse bity w tych prockach
    je郵i to nie tajemnica.

• #17 25 Cze 2009 13:06
    Wally50
    Poziom 12  

d-evil napisa:
    Te chce zastosowa do swoich urz康ze te uk豉dy ale nie mam poj璚ia o technice radiowej. Jak dobra anten do tych modu堯w?

Zastosowa貫m antenk ANT1603-868 dla modu堯w RFM12 (nadajnik/odbiornik)
    Cena ok 4 z d逝go嗆 16 mm, p豉sko przylutowane do p造tki. S takie antenki dla 868 i 433 Mhz. W moim przypadku uk豉dy pracuj w budynku i z takimi antenkami "spokojnie" dogaduj si na dystansie ok. 30m. Nie mam "pod r瘯" zdj璚ia gotowej p造tki, ale je郵i jest kto zainteresowany, to jutro mog zdj璚ie zamie軼i.

• #18 25 Cze 2009 22:41
    wladi.klimek
    Poziom 18  

Witam z placu boju,
    sytuacja, na chwil obecn, jest nast瘼uj帷a:
    Czas synchronizacji (uwaga werble) kr鏒szy ni 0,4ms - 1/2500s (345-417µs) czyli znacznie kr鏒szy ni w fabrycznych wyzwalaczach (1/1600s). Winowajc problem闚 z op騧nieniem by nadajnik, a dok豉dniej wy陰czany po nadawaniu generator kwarcowy. Zanim ustabilizowa si przed kolejn transmisj mija豉 prawie 1ms. Teraz pracuje ca造 czas.
    疾by nie by這 za r騜owo, to dramatycznie wzr鏀 pob鏎 pr康u z baterii nadajnika - do 1,7mA w spoczynku (tyle pobiera sam generator w module RFM02). Czyli konieczne staje si zastosowanie wy陰cznika. Spr鏏uj, jeszcze dopisa funkcj automatycznego wy陰czania po powiedzmy 5min. nieu篡wania, ale jest ju naprawd krucho z pami璚i programu w procesorze nadajnika.
    Pr鏏owa貫m dopisa sygnalizacj wyczerpanej baterii w nadajniku, ale nie mog si dogada w tej kwestii z RFM02. Mo瞠 ma kto jakie do鈍iadczenia w tym temacie?

Cytat:
    jak masz ustawione fuse bity w tych prockach

Powiem tak, sytuacja jest dynamiczna, w tej chwili nadajnik pracuje z wewn皻rznym oscylatorem 9,6MHz (CKSEL0=0, CKSEL1=1) i najd逝窺zym resetem (SUT0=0, SUT1=1). Odbiornik podobnie, wewn皻rzny oscylator 8MHz. Ale mo瞠 si to zmieni. Kiedy zako鎍z prace nad optymalizacj, to na pewno opublikuje materia造 umo磧iwiaj帷e samodzieln budow takiego wyzwalacza.

• #19 27 Cze 2009 11:15
    Dj_dRoPs
    Poziom 10  

projekt bardzo fajny, To dopiero b璠zie rarytas jak b璠zie obs逝ga TTL, niestety nie mam czym sprawdzi co podaje aparat do lampy, dlatego narazie nie ruszam

• #20 27 Cze 2009 16:55
    wladi.klimek
    Poziom 18  

Witam,
    prace nad tym projektem uwa瘸m za zako鎍zone - szczeg馧y w pierwszym po軼ie. Nie wykluczam oczywi軼ie powstania kolejnych wersji, czas poka瞠 jakie modyfikacje wymy郵icie.

Pozdrawiam.
    Bartek

• #21 27 Cze 2009 17:30
    piotr_go
    Poziom 27  

To ja proponuj jeszcze hybryd, szybki nadajnik na bateri budzony pinem Digital. Wtedy b璠ziesz mia pob鏎 pr康u w spoczynku liczony w uA (ile dok豉dnie nie wiem bo mam kiepski miernik).
    Digital w陰cza by preambu喚 a w czasie b造sku wysy豉 by w豉軼iwy pakiet.

Wiesz co, mo瞠 i ja taki wyzwalacz zaprojektuje, mam ojca fotografa to mo瞠 mu si przyda. Tylko zdrad na jakich cz瘰totliwo軼iach nadaje tw鎩, pr璠ko嗆 transmisji i jak wygl康a pakiet to zrobi kompatybilny. Mam par pomys堯w na modyfikacje kt鏎e chc wypr鏏owa.

• #22 27 Cze 2009 19:28
    wladi.klimek
    Poziom 18  

Modu造 pracuj na 868MHz (schematy poprawi貫m).

Nadajnik:

Code:
    RFM_CMD(0x9765); //BAND:868MHz, DEVIATION:180kHz, Fout=10MHz

RFM_CMD(0xA640); //Fcenter 868MHz
    RFM_CMD(0xD280); //MAX DATARATE: 115,2kb/s
    RFM_CMD(0xC801); //datarate:172,414 b/s
    RFM_CMD(0xC220); //TX bit synchro

i je郵i uk豉d ma by szybki to:
    Code:
    RFM_CMD(0xC021); //xtall on, low batt:disable, Fout:disable

RFM_CMD(0xC408); //SLEEP after 0x08 clock cycles

a je郵i oszcz璠ny to:
    Code:
    RFM_CMD(0xC001); //low batt:disable, Fout:disable

RFM_CMD(0xC408); //SLEEP after 0x08 clock cycles

Nadaj:
    0xAAAAAA - preambu豉
    0x2DD4 - nag堯wek
    0xF4 - rozkaz wyzwolenia

Odbiornik:
    Code:
    RFM_CMD(0x9184); //BAND: 868MHz, BASEBAND: 340kHz

RFM_CMD(0xA640); //Fcenter: 868MHz
    RFM_CMD(0xC801); //172,414 b/s
    RFM_CMD(0xC69B); //AFC enable, MODE: auto, +15/-16fres, STROBE: on, OUTPUT: enable
    RFM_CMD(0xC42C); //DIGITAL LP FILTER, DQD=2
    RFM_CMD(0xC240); //Fout=1,66MHz
    RFM_CMD(0xC080); //LNA GAIN: max, RX: disable
    RFM_CMD(0xCE88);
    RFM_CMD(0xCE8B); //USE 8BYTES, SYNCHRON FIFO
    RFM_CMD(0xC081); //RX: enable

Odbiornik oczekuje oczywi軼ie przerwania z FIFO i bajtu 0xF4.
    Opr鏂z sygnalizowania s豉bej baterii my郵a貫m te o regulacji si造 b造sku z nadajnika - celowo zwi瘯szaj帷 op騧nienie wyzwolenie b造sku, uzyskamy zmniejszenie mocy b造sku.

• #23 28 Cze 2009 00:03
    korrus666
    Poziom 40  

Widz 瞠 masz rozpisk pin闚 dla systemu Pentax. A wiesz mo瞠 jaki jest protok馧 komunikacji z lamp ?? Tak si zastanawiam czy da這 by si wykorzysta pin Ready do powiadamiania aparatu o tym 瞠 podpi皻a lampa jest gotowa. Mam lamp na zwyk豉 gor帷 stopk i czasem jak robie zdj璚ia to nagle si okazuje 瞠 si nie na豉dowa豉 a ja nie spojrza貫m na lamp i mam ciemno嗆 zamiast zdj璚ia.

• #24 28 Cze 2009 10:25
    wladi.klimek
    Poziom 18  

Cytat:
    A wiesz mo瞠 jaki jest protok馧 komunikacji z lamp ?? Tak si zastanawiam czy da這 by si wykorzysta pin Ready do powiadamiania aparatu o tym 瞠 podpi皻a lampa jest gotowa.

Protoko逝 komunikacji aparatu <-> lampa (p-TTL) niestety nie znam, cho bardzo chcia豚ym. Jednak sam sygnalizacj na豉dowania lampy mo積a za豉twi w豉郾ie za pomoc pinu "ready". Po podaniu na napi璚ia (w przypadku K10 wystarczy 3V) aparat wy鈍ietli wska幡ik w wizjerze i uzna 瞠 ma podpi皻 na豉dowan lamp - ustawi czas ekspozycji na x-speed (1/180s w przypadku K10), oczywi軼ie tylko w pewnych trybach (Av,P,..).

• #25 29 Cze 2009 13:35
    piotr_go
    Poziom 27  

Zamieszczam wersj mini odbiornika.
    Obudowa jest po zepsutej 豉dowarce od telefonu nokia.
    Monta jeszcze nie sko鎍zony bo nie mam optotriaka i w豉軼iwego kondensatora. Laminat nale瘸這 miejscami nieco przypi這wa bo by za gruby.
    Jako C4 zalecam polipropylenowy z zakresu 680nF-1uF 400V.
    J1 po zaprogramowaniu zwieramy.

Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02 Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02 Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02

Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02 Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02 Radiowy wyzwalacz lamp b造skowych - RFM01/02

• #26 29 Cze 2009 21:24
    wladi.klimek
    Poziom 18  

Jak dla mnie, bomba. ζdnie i niebywale szybko. Zastanawia mnie tylko ergonomia takiego rozwi您ania - odbiornik przy wtyczce, a nie przy lampie, ale to pewnie wyjdzie w praniu.

• #27 29 Cze 2009 22:57
    piotr_go
    Poziom 27  

Od gniazdka do lampy taka sama odleg這嗆, nie wa積e jaki odbiornik zastosujesz. :) No chyba 瞠 d逝go嗆 kabla od odbiornika do lampy jest jako mocno ograniczona ale nie s康z, to nie usb.
    Ten odbiornik na fotkach to jeszcze nie finalny, musia貫m poprzestawia troch elementy bo si kondensator wi瘯szy nie mie軼i. P造tk now ju zrobi貫m tylko jeszcze nie z這穎na, jak z這輳 to wklej nowe fotki.

====update====
    Teraz si przyjrza貫m fotce twojego odbiornika. Lamp pod陰czasz przez odbiornik. No, jak komu wygodnie. Ja chcia貫m maksymalnie zminiaturyzowa, na upartego mo積a wypu軼i zasilanie z obudowy.

Apropo zasilacza beztransformatorowego, zauwa篡貫m 瞠 lepiej da zenera 12V a za nim stabilizator bo bez tego napi璚ie nie jest zbyt g豉dkie. Co jeszcze, w procku musia貫m da Brown-outa na 4.3V bo inaczej po skokach napi璚ia odbiornik(albo procek) potrafi si zawiesi i uk豉d nie reagowa na pilota.
    M鎩 "RF-SWITCH" z powy窺zymi poprawkami chodzi ju prawie rok w halogenie ko這 domu. Nie zauwa篡貫m 瞠by kiedykolwiek dziwnie si zachowywa.

==== update ====
    Uaktualni貫m fotki.

• #28 30 Cze 2009 15:04
    labo
    Poziom 13  

Witam,
    Widze tu jeden problem z powszechnym zastosowaniem. Po prostu problem z programowaniem ATTINY. Wiekszosc "jakos tam" fotografuj帷ych nie bedzie potrafila zaprogramowac ATTINY. Po prostu brak doswiadczenia i sprzetu. Sam mam doswiadczenie tylko z JDMem i PICami, ktore programowalem sobie do jakis miernikow itp. Z plytkami itd sobie poradz.

Pytanie wi璚 poczatkujacego: Czym i jakim programem zaprogramowac ATTINY zakladajac, ze nie kupuje sie programatora w cenie gotowego wyzwalacza radiowego.

• #29 30 Cze 2009 15:25
    piotr_go
    Poziom 27  

Je瞠li masz port r闚noleg造 to najprostszy programator mo積a z這篡 z wtyczki i kilku kabelk闚.

毒鏚這: http://www.myplace.nu/avr/yaap/index.htm

Je瞠li nie masz lpt to jaki programator usb na atmega8, mo積a kupi za oko這 30z na internetowych aukcjach.

A program do tego to np. avrdude.

• #30 01 Lip 2009 13:17
    labo
    Poziom 13  

Dziekuj bardzo.
    Rozumiem, 瞠 podstawowa r騜nica to taka, 瞠 w pierwszym przypadku (wtyczka i rezystory) programowany uk豉d musi by zasilany z osobnego zasilania, a w przypadku programatora z 74HC nie trzeba osobnego zasilania przy programowaniu?

piotr_go napisa:
    A program do tego to np. avrdude.

A z jakiego programu s zrzuty FuseBit闚 w pliku w pierwszym po軼ie?

EDIT: Jeszcze jedno pytanie lamera. Na ile kompatybilne sa ATTINY13A i ATTINY13? Oglada貫m pdfy od obydwu ale mnie jako lamerowi, nic one nie m闚i.

EDIT2: Por闚nij望 r騜ne obrazki, to czy zrzuty ekran闚 z FuseBitami s z PonyProga?

Pozdrawiam,
    Rafa

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME