Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW

KrzysztofS 20 Cze 2009 15:39 10976 27
  • Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW

Witam jest to prototyp, nie wiem jak długo będzie jeszcze pracował jednak podam link do stronki http://79.188.222.43:1180 Strona najlepiej się otwiera pod Operą. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Jako przetworniki zastosowałem pcf8591, pcf8574 i ds1621. Wszystkie te scalaki mają standardowo wsparcie pod tym systemem, pozostało tylko zobrazować wyniki za pomocą PHP i HTML i gotowe :-) . Nie ma schematów, całość robiłem na żywca. Napięcie sieciowe mierzone jest na pomocą dzielnika mostka i trafka, a prąd za pomocą przekładnika na szynie ..... Stan zabezpieczeń za pomocą transoptora i to cała filozofia .... Miało być więcej punktów pomiarowych lecz nie zdążyłem ich zrobić, zwolniłem się z tej firmy. Pozdrawiam

Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 20 Cze 2009 19:10
    MStaniszczak
    Poziom 11  

Kawałek AJAX-a i by się tak stronka nie przeładowywała co chwilkę;-)

• #3 20 Cze 2009 19:17
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Tak wiem ...... Nie przewala się cała tylko wybrane okienka. Pewnie w innym wykonaniu tego, kiedyś tak zrobie.

• #4 20 Cze 2009 19:29
    MStaniszczak
    Poziom 11  

Przy użyciu odpowiednich bibliotek JS wykonanie tego jest naprawdę bajecznie proste. Zobacz sobie np. Prototype, MooTools, czy jQuery.

• #5 20 Cze 2009 19:33
    klops_mops
    Poziom 17  

Mógłbyś napisać coś więcej na temat tych przekładników (mierzenie prądu). Sam chcę zrobić mierzenie prądu na szynie zasilania komputera (MAX 5A), lecz nie wiem jak to zrealizować.

Pozdrawiam

• #6 20 Cze 2009 19:43
    Chlebek
    Poziom 13  

No to mamy w kraju 230V czy nie. Na linku waha się w okolicach 220V

• #7 20 Cze 2009 19:49
    pgbula
    Poziom 11  

W kraju mamy 230V +/- 10%. :)

• #8 20 Cze 2009 19:52
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Przy poborze ponad 400A spada nawet do 218V i to w rozdzielni przy trafo, zobacz do archiwum jakie góry i doliny ....... Pomiar prądu to przekładnik taki zakładany na szynę zwarty transformatorem z nawiniętym kilkoma zwojami drutem 1,5mm2. Po stronie 230v mam napięcie odpowiadające prądowi .......

• #9 20 Cze 2009 20:43
    kotar92
    Poziom 12  

Ciekawy projekt. Kto jest odbiorcą tego prądu?
    Zauważyłem że napięcie lubi być w okolicach 220V.
    Obecnie w gniazdku mam 239V.
    Na wykresach archiwalnych dostrzegłem jakieś skoki napięcia.

• #11 20 Cze 2009 20:48
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Co do pików to prawdopodobnie powstały podczas regulacji i pisania skryptów ....... "Kto jest odbiorcą tego prądu?" Opera na Zamku - Szczecin.

• #12 20 Cze 2009 23:55
    duuch
    Poziom 9  

Dobrym rozwiązaniem byłaby możliwość przeskalowywania wykresów, powiększanie fragmentów, które nas najbardziej interesują.

• #13 21 Cze 2009 00:42
    Galareta
    Poziom 21  

To są klimatyzowane pomieszczenia albo coś że temperatura taka stabilna jest? :)

• #14 21 Cze 2009 01:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 21 Cze 2009 08:18
    lopr_pol
    Poziom 22  

Strona z wynikami trochę cienko wygląda (jak jakaś beta :) ), przynajmniej wypośrodkować napisy w tabelach, inne czcionki. Wykresy w mrtg też wyglądają jak zielone klocki :).
    Ogólnie projekt ciekawy.

• #16 21 Cze 2009 11:38
    KrzysztofS
    Poziom 18  

To jest Beta w całości ....... Co do pomieszczenia to, to jest zamkowa piwnica, zawsze jest tam chłodno :-) Widzę że właśnie wykopyrtnoł się jeden pcf8591 więc przydało by się jeszcze sprawdzanie czy czyjniki sprawnie działają. W razie jakiegoś kopytka przeładować moduł.

• #17 21 Cze 2009 12:03
    EAndrzej
    Poziom 21  

KrzysztofS napisał:
    Przy poborze ponad 400A spada nawet do 218V i to w rozdzielni przy trafo, zobacz do archiwum jakie góry i doliny ....... Pomiar prądu to przekładnik taki zakładany na szynę zwarty transformatorem z nawiniętym kilkoma zwojami drutem 1,5mm2. Po stronie 230v mam napięcie odpowiadające prądowi .......

Nie tak chop do przodu - przy tak zrealizowanym pomiarze wyniki są niewiarygodne z uwagi na nieliniowość i braku skompensowania i kalibracji tak skonstruowanego elementu - także same obrazki w internecie mają wartość dla mało zorientowanych i tylko tacy mogą się tym podniecać. Zresztą te wyniki to potwierdzają.
    I jeszcze jedno wszystkie te wynalazki - zabawki umieszczone i wykonane w szczubacki sposób - pokazują brak pojęcia o zasadach bezpieczeństwa w elektroenergetyce autora w głównej rozdzielni - dobrze, że autor zwolnił się z tej pracy może to go uratuje jak już te zabawki doprowadzą do pożaru w rozdzielni .:D

• #18 21 Cze 2009 12:05
    Pentryt
    Poziom 15  

lopr_pol napisał:
    Strona z wynikami trochę cienko wygląda (jak jakaś beta :) ), przynajmniej wypośrodkować napisy w tabelach, inne czcionki. Wykresy w mrtg też wyglądają jak zielone klocki :).
    Ogólnie projekt ciekawy.

Myślę, że wygląd w tym przypadku jest mało ważny.

Pytanie do autora: W jaki sposób sprzęt komunikuje się ze stroną? Pliki tekstowe, baza danych?

• #19 21 Cze 2009 12:56
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Kompensacja a po co ?? co za różnica czy tam jest 30A czy 40A ?? dokładność to pojęcie względne jednemu starczy do 10A innemu koniecznie 0,1A ..... Za kwotę około 70zł + te przekładniki które już tam były mega dokładności nie uzyskasz. Sam przekładnik fabryczny który tam jest zastosowany ma zdaje się 10% +- Dokładność jest porównywalna z miernikiem elektronicznym za 70zł i tak bylo kalibrowane ..... W jaki sposób wykonane ;-) To nie jest główna rozdzielnia :-) Do rozdzielni przy trafo jest jest jeszcze jakieś 100m kabla Ta stronka ma a zadanie szybkie zlokalizowanie uszkodzenia a nie pomiar licznikowy dla enea :P Takie coś miało jeszcze być robione w kilku rozdzielniach, żeby nie biegać tylko w razie awarii udać się od razu w odpowiednie miejsce. Co niby by miało się tam zapalić ?? PC ?? Na transoptrry są zabezpieczenia 25mA na przewodzie przy samym połączeniu z kablem, na pomiar napiecia 100mA. Komunikuje się po I2C potem już leci tekstowo i przeliczenia w PHP. "Zresztą te wyniki to potwierdzają." Co masz na myśli ??

• #20 21 Cze 2009 13:34
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Hmm projekt bardzo ciekawy jednak ja mam pewną sugestię :)
    Jak już zaproponowali koledzy - AJAX. Najciekawszym rozwiązaniem wydaje się biblioteka mintajax :) Lekka, polska, wydajna. Można odbierać dane w formacie JSON, który jest idealny do przekazywania małych ilości informacji.
    Jak coś zapraszam na GG/priv :)

• #21 21 Cze 2009 14:47
    NeoX
    Poziom 15  

Mam pytanie w jaki sposób pcfy i ten DS są podłączone do komputera?

• #22 21 Cze 2009 15:10
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Są wpięte w płyte główną pod magistrale I2C

• #23 21 Cze 2009 15:55
    gothye
    Poziom 33  

Możesz zdradzić w jaki sposób dokonałeś przekazywania danych z rs do php ?

• #24 21 Cze 2009 19:01
    karbon
    Poziom 21  

Twoja płyta główna posiada magistralę i2c czy co ?

• #25 21 Cze 2009 19:35
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Większość posiada jakąś jej odmianę. Ja dobrałem się do niej z banku pamięci. W Linuksie każde urządzenie reprezentowane jest przez plik ..... Można się łatwo do niego dobrać za pomocą PHP.

• #26 21 Cze 2009 20:06
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Zapewne płyta była wyposażona w coś w rodzaju SMBus.

Przy niskim budżecie rozwiązanie może być,
    działa i to jest jego zaletą.

Przy wyższym budżecie rozwiązanie wręcz niedopuszczalne,
    przy odpowiednim podejściu zleceniodawcy:
    -odpowiednie obudowy
    -sprowadzenie w uporządkowanej wiązce
    sygnałów z czujników do obudowy stopnia pomiarowego
    -wyprowadzenie danych z stopnia pomiarowego na magistralę o większym zasięgu, RS485 lub moduł Ethernet lub konwerter RS232/485 Ethernet.
    -sprowadzenie sygnałów z wszystkich obiektów do serwera w architekturze standardowej lub embeded.
    -jeżeli to konieczne zastosowanie stopni wzmacniających/konwertujących po między modułem konwertowania/wyprowadzenia danych na magistralę główną
    -opisanie i oznaczenie elementów systemu, osobiście byłbym zaskoczony taką konstrukcją w szafie
    -dokumentacja

Ale cóż zwykle zleceniodawca chciałby za 50zł zrobić monitoring wszystkich szaf...

Przydałby się opisy pod zdjęciami.
    Co przedstawia to zdjęcie ?
    Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW

• #27 21 Cze 2009 20:43
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Nie no to prototyp nie robiony na zlecenie dla nikogo i nie za pieniądze ......... Konstrukcja w szafie jest prototypem testowym ...... jest to czujnik temperatury poza szafą ........

• #28 22 Cze 2009 09:37
    dir3ctor
    Poziom 27  

Czesc!

Projekt fajny, ale rzeczywiscie drazni to przeladowywanie co chwila. Zerknij na moj projekt eternetowy zrobiony na mikroprocku -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1306194.html

Sam dlugo meczylem sie z ladnym odswierzaniem danych, ale zrobilem to za pomoca xml-a i odpowiedniego skryptu parsujacego. Skrypt mozesz podejrzec tutaj: http://direk.info/mETHeo/ a konstrukcje pliku xml z danymi pomiarowymi we wspomnianym temacie (nie wiem czemu, ale w tym momencie www nie laduje danych ze stacji pomiarowej - prawdopodobnie moja neostrada sie rozlaczyla, albo dyndns sie wylorzyl ;-).

Wystarczylo by zebys zmienil czestotliwosc odswierzania z 60 do 1 sekundy i masz ladna strone, ktora sie nie przeladowuje :-)