Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW

KrzysztofS 20 Cze 2009 15:39 11201 27
 • Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW

  Witam jest to prototyp, nie wiem jak długo będzie jeszcze pracował jednak podam link do stronki http://79.188.222.43:1180 Strona najlepiej się otwiera pod Operą. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Jako przetworniki zastosowałem pcf8591, pcf8574 i ds1621. Wszystkie te scalaki mają standardowo wsparcie pod tym systemem, pozostało tylko zobrazować wyniki za pomocą PHP i HTML i gotowe :-) . Nie ma schematów, całość robiłem na żywca. Napięcie sieciowe mierzone jest na pomocą dzielnika mostka i trafka, a prąd za pomocą przekładnika na szynie ..... Stan zabezpieczeń za pomocą transoptora i to cała filozofia .... Miało być więcej punktów pomiarowych lecz nie zdążyłem ich zrobić, zwolniłem się z tej firmy. Pozdrawiam

  Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  KrzysztofS
  Poziom 18  
  Offline 
  KrzysztofS napisał 344 postów o ocenie 89, pomógł 20 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2007 roku.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • #2
  MStaniszczak
  Poziom 11  
  Kawałek AJAX-a i by się tak stronka nie przeładowywała co chwilkę;-)
 • #3
  KrzysztofS
  Poziom 18  
  Tak wiem ...... Nie przewala się cała tylko wybrane okienka. Pewnie w innym wykonaniu tego, kiedyś tak zrobie.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • #4
  MStaniszczak
  Poziom 11  
  Przy użyciu odpowiednich bibliotek JS wykonanie tego jest naprawdę bajecznie proste. Zobacz sobie np. Prototype, MooTools, czy jQuery.
 • #5
  klops_mops
  Poziom 17  
  Mógłbyś napisać coś więcej na temat tych przekładników (mierzenie prądu). Sam chcę zrobić mierzenie prądu na szynie zasilania komputera (MAX 5A), lecz nie wiem jak to zrealizować.

  Pozdrawiam
 • #6
  Chlebek
  Poziom 13  
  No to mamy w kraju 230V czy nie. Na linku waha się w okolicach 220V
 • #7
  pgbula
  Poziom 11  
  W kraju mamy 230V +/- 10%. :)
 • #8
  KrzysztofS
  Poziom 18  
  Przy poborze ponad 400A spada nawet do 218V i to w rozdzielni przy trafo, zobacz do archiwum jakie góry i doliny ....... Pomiar prądu to przekładnik taki zakładany na szynę zwarty transformatorem z nawiniętym kilkoma zwojami drutem 1,5mm2. Po stronie 230v mam napięcie odpowiadające prądowi .......
 • #9
  kotar92
  Poziom 12  
  Ciekawy projekt. Kto jest odbiorcą tego prądu?
  Zauważyłem że napięcie lubi być w okolicach 220V.
  Obecnie w gniazdku mam 239V.
  Na wykresach archiwalnych dostrzegłem jakieś skoki napięcia.
 • #11
  KrzysztofS
  Poziom 18  
  Co do pików to prawdopodobnie powstały podczas regulacji i pisania skryptów ....... "Kto jest odbiorcą tego prądu?" Opera na Zamku - Szczecin.
 • #12
  duuch
  Poziom 10  
  Dobrym rozwiązaniem byłaby możliwość przeskalowywania wykresów, powiększanie fragmentów, które nas najbardziej interesują.
 • #13
  Galareta
  Poziom 22  
  To są klimatyzowane pomieszczenia albo coś że temperatura taka stabilna jest? :)
 • #14
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #15
  lopr_pol
  Poziom 23  
  Strona z wynikami trochę cienko wygląda (jak jakaś beta :) ), przynajmniej wypośrodkować napisy w tabelach, inne czcionki. Wykresy w mrtg też wyglądają jak zielone klocki :).
  Ogólnie projekt ciekawy.
 • #16
  KrzysztofS
  Poziom 18  
  To jest Beta w całości ....... Co do pomieszczenia to, to jest zamkowa piwnica, zawsze jest tam chłodno :-) Widzę że właśnie wykopyrtnoł się jeden pcf8591 więc przydało by się jeszcze sprawdzanie czy czyjniki sprawnie działają. W razie jakiegoś kopytka przeładować moduł.
 • #17
  EAndrzej
  Poziom 21  
  KrzysztofS napisał:
  Przy poborze ponad 400A spada nawet do 218V i to w rozdzielni przy trafo, zobacz do archiwum jakie góry i doliny ....... Pomiar prądu to przekładnik taki zakładany na szynę zwarty transformatorem z nawiniętym kilkoma zwojami drutem 1,5mm2. Po stronie 230v mam napięcie odpowiadające prądowi .......


  Nie tak chop do przodu - przy tak zrealizowanym pomiarze wyniki są niewiarygodne z uwagi na nieliniowość i braku skompensowania i kalibracji tak skonstruowanego elementu - także same obrazki w internecie mają wartość dla mało zorientowanych i tylko tacy mogą się tym podniecać. Zresztą te wyniki to potwierdzają.
  I jeszcze jedno wszystkie te wynalazki - zabawki umieszczone i wykonane w szczubacki sposób - pokazują brak pojęcia o zasadach bezpieczeństwa w elektroenergetyce autora w głównej rozdzielni - dobrze, że autor zwolnił się z tej pracy może to go uratuje jak już te zabawki doprowadzą do pożaru w rozdzielni .:D
 • #18
  Pentryt
  Poziom 15  
  lopr_pol napisał:
  Strona z wynikami trochę cienko wygląda (jak jakaś beta :) ), przynajmniej wypośrodkować napisy w tabelach, inne czcionki. Wykresy w mrtg też wyglądają jak zielone klocki :).
  Ogólnie projekt ciekawy.


  Myślę, że wygląd w tym przypadku jest mało ważny.

  Pytanie do autora: W jaki sposób sprzęt komunikuje się ze stroną? Pliki tekstowe, baza danych?
 • #19
  KrzysztofS
  Poziom 18  
  Kompensacja a po co ?? co za różnica czy tam jest 30A czy 40A ?? dokładność to pojęcie względne jednemu starczy do 10A innemu koniecznie 0,1A ..... Za kwotę około 70zł + te przekładniki które już tam były mega dokładności nie uzyskasz. Sam przekładnik fabryczny który tam jest zastosowany ma zdaje się 10% +- Dokładność jest porównywalna z miernikiem elektronicznym za 70zł i tak bylo kalibrowane ..... W jaki sposób wykonane ;-) To nie jest główna rozdzielnia :-) Do rozdzielni przy trafo jest jest jeszcze jakieś 100m kabla Ta stronka ma a zadanie szybkie zlokalizowanie uszkodzenia a nie pomiar licznikowy dla enea :P Takie coś miało jeszcze być robione w kilku rozdzielniach, żeby nie biegać tylko w razie awarii udać się od razu w odpowiednie miejsce. Co niby by miało się tam zapalić ?? PC ?? Na transoptrry są zabezpieczenia 25mA na przewodzie przy samym połączeniu z kablem, na pomiar napiecia 100mA. Komunikuje się po I2C potem już leci tekstowo i przeliczenia w PHP. "Zresztą te wyniki to potwierdzają." Co masz na myśli ??
 • #20
  pidpawel
  Poziom 26  
  Hmm projekt bardzo ciekawy jednak ja mam pewną sugestię :)
  Jak już zaproponowali koledzy - AJAX. Najciekawszym rozwiązaniem wydaje się biblioteka mintajax :) Lekka, polska, wydajna. Można odbierać dane w formacie JSON, który jest idealny do przekazywania małych ilości informacji.
  Jak coś zapraszam na GG/priv :)
 • #21
  NeoX
  Poziom 15  
  Mam pytanie w jaki sposób pcfy i ten DS są podłączone do komputera?
 • #22
  KrzysztofS
  Poziom 18  
  Są wpięte w płyte główną pod magistrale I2C
 • #23
  gothye
  Poziom 33  
  Możesz zdradzić w jaki sposób dokonałeś przekazywania danych z rs do php ?
 • #24
  karbon
  Poziom 21  
  Twoja płyta główna posiada magistralę i2c czy co ?
 • #25
  KrzysztofS
  Poziom 18  
  Większość posiada jakąś jej odmianę. Ja dobrałem się do niej z banku pamięci. W Linuksie każde urządzenie reprezentowane jest przez plik ..... Można się łatwo do niego dobrać za pomocą PHP.
 • #26
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Zapewne płyta była wyposażona w coś w rodzaju SMBus.

  Przy niskim budżecie rozwiązanie może być,
  działa i to jest jego zaletą.

  Przy wyższym budżecie rozwiązanie wręcz niedopuszczalne,
  przy odpowiednim podejściu zleceniodawcy:
  -odpowiednie obudowy
  -sprowadzenie w uporządkowanej wiązce
  sygnałów z czujników do obudowy stopnia pomiarowego
  -wyprowadzenie danych z stopnia pomiarowego na magistralę o większym zasięgu, RS485 lub moduł Ethernet lub konwerter RS232/485 Ethernet.
  -sprowadzenie sygnałów z wszystkich obiektów do serwera w architekturze standardowej lub embeded.
  -jeżeli to konieczne zastosowanie stopni wzmacniających/konwertujących po między modułem konwertowania/wyprowadzenia danych na magistralę główną
  -opisanie i oznaczenie elementów systemu, osobiście byłbym zaskoczony taką konstrukcją w szafie
  -dokumentacja

  Ale cóż zwykle zleceniodawca chciałby za 50zł zrobić monitoring wszystkich szaf...

  Przydałby się opisy pod zdjęciami.
  Co przedstawia to zdjęcie ?
  Pomiar temperatury prądu i napięcia na stronie WWW
 • #27
  KrzysztofS
  Poziom 18  
  Nie no to prototyp nie robiony na zlecenie dla nikogo i nie za pieniądze ......... Konstrukcja w szafie jest prototypem testowym ...... jest to czujnik temperatury poza szafą ........
 • #28
  dir3ctor
  Poziom 27  
  Czesc!

  Projekt fajny, ale rzeczywiscie drazni to przeladowywanie co chwila. Zerknij na moj projekt eternetowy zrobiony na mikroprocku -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1306194.html

  Sam dlugo meczylem sie z ladnym odswierzaniem danych, ale zrobilem to za pomoca xml-a i odpowiedniego skryptu parsujacego. Skrypt mozesz podejrzec tutaj: http://direk.info/mETHeo/ a konstrukcje pliku xml z danymi pomiarowymi we wspomnianym temacie (nie wiem czemu, ale w tym momencie www nie laduje danych ze stacji pomiarowej - prawdopodobnie moja neostrada sie rozlaczyla, albo dyndns sie wylorzyl ;-).

  Wystarczylo by zebys zmienil czestotliwosc odswierzania z 60 do 1 sekundy i masz ladna strone, ktora sie nie przeladowuje :-)