Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć subwoofer nie wymieniając wzmacniacza

20 Cze 2009 16:43 2810 10
  • Poziom 10  
    Witam
    Posiadam w aucie zestaw przedni podłączony pod wzmacniacz 2 kanałowy i radio z 1 wyjściem RCA. Czy możliwe jest podłączenie jakoś subwoofera - niewielki subik 20RMS ( głośnik w skrzyni ) z systemu komputerowego 5.1 który się zepsuł ;) - do radia, bądź kabli RCA biegnących do wzmacniacza, bez konieczności wymiany wzmaka na 4 kanałowy.
    Do mojego obecnego samochodu nie przewidywałem suba dlatego kupiłem wzmacniacz 2 kanałowy - ale skoro mam niepotrzebny mały subik można by było go użyć, a wymieniając wzmacniacz na 4 kanałowy musiałbym kupić jakiś dobry sub a to wszystko trochę kosztowne i wolałbym to zostawić dla następnego autka.
    Wiem, że były podobne tematy ale mojego przypadku nie było ;)

deexica
    A czy ten wzmacniacz ma mostek??
    Jeżeli go ma to podepnij pod mostek tego suba.

Wzmacniacz ma mostek, ale podłączony jest do niego zestaw przedni Power Bass L-6C 3Ohm, a przecież nie mogę chyba podłączyć jeszcze jednego głośnika do wyjść, które są już używane. Wzmacniacz to Alpine V12 MRV 503.
  • Poziom 12  
    Proponuje wykonać prosty wzmacniacz na jakimś TDA. Przy zasilaniu 12 V i impedancji glosnika 4Ohm wyciśniesz z niego do 36W. Być może będziesz musiał wykonać jeszcze filtr LP do odcięcia wysokich tonów. Poszukaj schematów na forum, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc muszynsk i deexica.
    Tak sobie jeszcze szperałem i myślałem co napisała deexica i mój wzmacniacz posiada funkcję input mode 1+2 - trimode. Czy może ktoś, korzystał z tej opcji i podłączał do wzmacniacza dwukanałowego głośniki przednie i suba?
  • Poziom 19  
    Ten sub ma 20RMS, a wzmacniacz pewnie sporo więcej (na kanał), jak podłączysz i dasz za głośno to już nie będziesz miał problemu i suba.
    Jakie masz radio??
    Bo jeśli standardowo 4x50, to możesz pod jakiś kanał podpiąć, przeważnie radio ma niecałe 20RMS na kanał.

Ze względy na małą moc subwoofera, pewnie będziesz musiał go trzymać w środku, bo z bagażnika możesz nic nie usłyszeć.
  • Poziom 10  
    Masz racje nie ma co myśleć o podłączeniu tego subika do wzmacniacza, bo odleci. Radio mam Alpine CDE-101R 4x50 max - czyli ok 20 RMS, akurat w sam raz do takiego głośniczka - ale można podłączać jednocześnie do radia wzmacniacz przez wyjście RCA i dodatkowy głośnik na zwykłym kanale.
    PS ta funkcja trimode dała mi trochę do myślenia o jakimś lepszym subiku, bo przy odpowiednim doborze cewki i kondensatorów mogę mieć całkiem niezłe nagłośnienie - szkoda tylko, że nie do końca znam się na tych cewkach i kondensatorach ale może jak trochę poczytam i popytam to dam sobie radę ;)
  • Poziom 17  
    Jesli on podepnie te glosniki i suba jednoczesnie to wiadomo ze mocy odejdzie.
  • Poziom 10  
    Wiadomo, że odejdzie mocy - ten subik ma 20 RMS 4 Ohm, a wzmacniacz ma 50RMS przy 4 Ohm ; 100RMS przy 2 Ohm, a jak zmostkujemy to ma 200W przy 4Ohm przy 12V wg danych z instrukcji. Zestaw przedni ma 75RMS 3 Ohm. Tylko właśnie nie wiem czy nie byłoby problemu po pierwsze właśnie z mocą, a po drugie z tym, że głośniki przednie są 3 Ohm-owe a subik 4 Ohm
  • Poziom 19  
    grzywkin napisał:
    .. ale można podłączać jednocześnie do radia wzmacniacz przez wyjście RCA i dodatkowy głośnik na zwykłym kanale.

RCA jak masz tylko jedno, to jest ono od tylnych głośników(kanałów), więc jak podepniesz suba do przedniego kanału 50W, będziesz mógł go fader-em sterować. Zresztą jak masz kilka RCA to będzie to samo tylko zależy które RCA wykorzystujesz.
  • Poziom 10  
    Witaj !
    Przy 4 omach bez przetwornicy uzyskasz 18 W Dla wymienionego przez Ciebie glosnika mysle ze to wystarczy .
  • Poziom 14  
    Podepnij na probe Tego suba bez wzmacniacza pod jeden kanal radia i zobacz czy ci odpowiada. Jesli tak, to mozesz tak zostawic, albo zaczac myslec o zrobieniu malego wzmacniaczyka.
  • Poziom 10  
    Podłączyłem subwoofer pod samo radio i oczywiście grało pełnym pasmem, a regulacja w radiu nic nie dawała, więc kupiłem filtr dolnoprzepustowy - taki prosty jak na allegro. Podłączyłem subwoofer z filtrem pod radio,a przedni zestaw wyregulowałem na wzmacniaczu i szczerze mówiąc coś tam buczy w bagażniku ;) całkiem głośno - tylko jakość :/, ale czego można oczekiwać od subwoofera (w skrzyni bass refleks) podłączonego pod samo radio. Spróbuje jeszcze pobawić się ustawieniami jak będę miał więcej czasu. Stwierdzam, że podłączenie tego suba pod wzmacniacz nie miałoby sensu - trzeba zainwestować w porządny subwoofer i wtedy jakość basu będzie zadowalająca.
    Eh apetyt rośnie w miarę jedzenia, najpierw kupiłem głośniki i wygłuszyłem drzwi - było ok ale brakowało mocy, więc kupiłem wzmacniacz-grało dużo lepiej ale jakość muzyki była jeszcze nie ta, więc kupiłem radio noi efekt mnie oniemiał ;) ale teraz brakuje mi jednak tego głębokiego basu, którego z 16 nie da się osiągnąć. - Tylko w bagażniku nie ma miejsca ;)
    Dzięki wszystkim za pomoc
    Pozdrawiam