Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio stolica- naprawa, konserwacja i renowacja,

M-ej 20 Cze 2009 18:10 9089 12
  • #1 20 Cze 2009 18:10
    M-ej
    Poziom 11  

Witam, otrzymałem radio Stolice od znajomego z piwnicy. Niestety popsuta. Odpalałem ją kilka razy i lampy sie tylko żarzyły, magiczne oko nie świeciło na zielonkawy kolor. Po małym zastanowieniu sie zauważyłem że koło lampy AZ brakuje czegoś.. do kompletu dostałem lampe która akurat pasowała w tamto miejsce oznaczone w czerwonym kwadracie. Pasowała jak ulał z nóżkami i otworem. Odpaliłem radio, brawo magiczne oko się nawet zaświeciło lecz lampa która jest oznaczona czerwoną strzałką świeciła za mocno, prawie że białym kolorem. SZybko wyłączyłem radio. Gdy włączyłem drugi raz zaczeła się palić i dymić lampa którą włozyłem w wejście oznaczone kwadratem. Przeanalizowałem kilka internetowych zdjęć i zauważyłem że w tamtym miejscu jednak niema chyba żadnej lampy. Czyżby jakaś zworka ? Pomóżcie.

Pozdrawiam

Radio stolica- naprawa, konserwacja i renowacja,

Moderowany przez stołek_-92:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1145301.html

• #2 20 Cze 2009 18:36
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Gniazdo oznaczone czerwonym kwadratem, służy do podłączenia transformatora głośnikowego. Wkładanie do niego zwory lub innej lampy (sic), wywoła efekty, które opisałeś. Patrz schemat tego odbiornika http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioamator/1956_01_1.htm
    Podłączenie transformatora głośnikowego i dalej głośnika, odbywa się przy pomocy wiązki przewodów zakończonych wtykiem pasującym do gniazda na chassis.

GM

• #3 20 Cze 2009 18:37
    jaga134
    Poziom 24  

O ile sobie przypominam w tym miejscu wetknięty był wtyk doprowadzający zasilanie do transformatora głośnikowego.Trafo głośnikowe jest przymocowane do głośnika,czy w ogóle nie masz trafa i głośnika?

• #4 20 Cze 2009 18:39
    kris8888
    Poziom 26  

To jest gniazdo do podłączenia głośnika, który w Stolicy jest w wersji z elektromagnesem a nie z magnesem stałym. Ten elektromagnes stanowi wzbudzenie głosnika i jednoczesnie służy za dławik zasilacza. Nic dziwnego, że bez tego radio nie chodziło. Jeśli włożyłeś tam jakąś lampę to na pewno narobiłeś niezłego "bałaganu", przeciążyłes lampę EBL21, pewnie jakieś rezystory sie popaliły.... Zrób zdjęcia zniszczeń może da się to uratować. Poczytaj sobie schemat tego radia, jesli cos sie orientujesz w tym temacie.

Radio da się uruchomić na zwykłym głośniku z magnesem stałym, jesli nie masz oryginalnego, , ale wymaga pewnych przeróbek, trzeba m.in zastąpić dławik zasilacza jakimś rezystorem. Ja mam tak uruchomioną Stolice, działa bezproblemowo, chociaż filtracja brumu nie jest tak dobra jak w oryginale.

• #6 20 Cze 2009 18:44
    kris8888
    Poziom 26  

M-ej napisał:
    Odpaliłem radio, brawo magiczne oko się nawet zaświeciło .

Bo prawdopodobnie przy okazji zwarłeś styki, między którymi normalnie powinien byc dławik zasilacza. Napięcie anodowe zostało podane na lampy i dlatego oczko zaświeciło, co nie zmienia faktu, ze przy okazji co nieco się uszkodziło.

Generalnie starego radia nie włącza się na "ślepo", bez sprawdzenia elementów, schematu itp.

• #7 20 Cze 2009 18:51
    M-ej
    Poziom 11  

kris8888 napisał:
    M-ej napisał:
    Odpaliłem radio, brawo magiczne oko się nawet zaświeciło .

Bo prawdopodobnie przy okazji zwarłeś styki, między którymi normalnie powinien byc dławik zasilacza. Napięcie anodowe zostało podane na lampy i dlatego oczko zaświeciło, co nie zmienia faktu, ze przy okazji co nieco się uszkodziło.

Generalnie starego radia nie włącza się na "ślepo", bez sprawdzenia elementów, schematu itp.

Może prawdopodobnie uda mi sie dostać głośnik z transformatorem. Jeśli nie, jak zastąpić to ?

• Pomocny post
    #8 20 Cze 2009 19:21
    kris8888
    Poziom 26  

M-ej napisał:

Może prawdopodobnie uda mi sie dostać głośnik z transformatorem. Jeśli nie, jak zastąpić to ?

A na ile potrafisz czytać schematy lampowych odbiorników radiowych? Jak przeanalizujesz schemat i układ połaczeń w radiu to sam ustalisz które styki w tym gnieździe do czego służą.

W pierwszej kolejności spróbuj zdobyć oryginalny głośnik elektrodynamiczny z transformatorem, dławikiem oraz kablem z wtyczką. W razie czego pasuje tez od odbiornika Aga, tam był taki sam. Jeśli nie znajdziesz to możesz uzyć zwykłego głosnika magnetoeletrycznego pasującego wymiarem do otworu oraz transformatora do tego głosnika. Najlepiej uzyć tego jako komplet np. z odbiornika Pionier. Sam dławik zasilacza można zastapić rezystorem 1kΩ 2W.

• #10 21 Cze 2009 21:27
    pepitto
    Poziom 18  

Sprawdź elektrolity w zasilaczu (pewnie będą suche).

• #11 22 Cze 2009 13:14
    M-ej
    Poziom 11  

Chyba trzeba będzie dokładnie ze schematem przejrzeć radio

• #12 22 Cze 2009 14:15
    kris8888
    Poziom 26  

M-ej napisał:
    Chyba trzeba będzie dokładnie ze schematem przejrzeć radio

Tak, to najlepszy pomysł. Dodatkowo z miernikiem w ręku trzeba posprawdzać napięcia , wartości elementów itd. Moze jednak coś więcej się uszkodziło niż tyllko ta lampa, którą przez pomyłkę włozyłeś.

Jak będziesz miał jakieś wnioski z pomiarów i porównania z schematem to daj znać, bedziemy dalej szukac przyczyny.

• #13 05 Sie 2009 09:09
    noe1
    Poziom 21  

Jeżeli nie mas oryginalnego głośnika z cewką elektromagnesu który jest jednocześnie dławikiem wygładzającym napięcie anodowe...Podłącz między elektrolitami rezystor 1,5 k/ 2 W- będziesz miał drugie napięcie anodowe. Do anody i plusa elektrolitu na którym jest wyższe napięcie podłącz trafo głośnikowy od EBL 21, ECL 82 itp. do wyjścia podłącz głośnik i jeżeli Ci zagra to wtórne uzwojenie trafo głośnikowego podłącz do wyjścia głośnika dodatkowego. Jeżeli pomylisz i radio będzie się wzbudzało przy przełączaniu barwy tonu to zmień kabelki miejscami.Powinieneś mieć sygnał przynajmniej z wejścia gramofonowego. Następnie właściwie w ciemno możesz wymienić kondensatory w rurkach szklanych zalanych smołą - mają duże upływności. Cierpliwości i powodzenia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME