Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie zasilaniem - zamiast przekaznika, co i jak...

20 Cze 2009 19:10 3121 5
  • Poziom 26  
    Witam, potrzebuje szybko i pewne rozwiazanie "podtrzymania" zasilania poprzez układ zasilany.
    Wiem dziwnie brzmi ale nie wiem jak to dokladniej okreslic. Dzialac ma to tak:
    - uklad zalancza sie po wcisnieciu przycisku, w spoczynku jest odlaczony od zasilania, nie w jakims tam stanie uspienia,
    - po wlaczeniu zasilania przyciskiem uklad sam zalancza "podtrzymanie" zasilania,
    - uklad wylancza podtrzymanie, ponowne wlaczenie ukladu mozliwe tylko po wcisnieciu przycisku.

Szybki "uproszczony" schemat na przekazniku:

Cos podobnego potrzebuje ale bez przekaznika, np tylko na tranzystorze.

Wiem, marudze, ale naprawde nie mam mozliwosci kombinowania i testowania tego by samemu do tego dojsc.

Jakie wy stosujecie rozwiazania? Jak najprostrze.

Radek

Przeniosłem z Mikrokontrolery. [c_p]
  • Poziom 38  
    Co Ty masę z masą zwierasz?
  • Poziom 26  
    Wiem, ze ciut to zakrecone ale...

przyciskiem zwieram obwod i podaje mase do zasilania ukladu np. z mikrokontrolerem, ktory automatycznie steruje bramka tranzystora i "zastepuje" w ten sposob - poprzez styki przekaznika - wczesniej wcisniety przycisk.

Zwalniajac przycisk masa nadal podawana jest poprzez styki przekaznika.

Jesli przekaznik zostanie wylaczony automatycznie zasilanie zostanie odlaczone od ukladu.

OK. Niepotrzebnie narysowalem symbol masy na samej gorze, uznajmy, że go nie ma. Nie zmieniam schematu by pytanie kolegi nie stracilo sensu.
  • Poziom 33  
    Fakt, ta masa (a raczej dwie) może mylić, tym bardziej, że przyjęło się, że mas się nie rozłącza.
    Co powiesz na taki "myk"? :D

Dodano po 9 [minuty]:

rsikon napisał:
    - uklad zalancza sie po wcisnieciu przycisku, w spoczynku jest odlaczony od zasilania, nie w jakims tam stanie uspienia

Musisz mieć na uwadze, że BE zachowuje się jak dioda, i prąd może tą drogą płynąć. A tryby uśpienia to bardzo fajna rzecz - tu wystarczyłoby wykorzystać 1 pin przerwania. ;)
  • Poziom 26  
    Cos podobnego zrobilem i niestety nie dziala, moze to dla tego, że na wejscie podaje napiecie 9v a zasilany uklad posiada stabilizator na 5V.

Po podaniu 9V uklad juz odrazu zaczyna dzialac ale diody led slabiej swieca, wcisniecie przycisku rozjasnia je.
    Zapewne tranzystor "przepuszcza" zasilanie. Moze to wina typu BC847 - smd.

LED5W -> obawiam sie ze jednak bede musial zwalczyc temat "trybu uspienia" a dokladniej trybu uspienia dla Atmega32. Moze Ty mi cos podpowiesz jak do tego tematu podejsc juz praktycznie.

Tylko co z pradem plynacym poprzez stabilizator. Czy wowczas musialbym przejsc na zasilanie z pominieciem stabilizatora: z 9V na np. 4,5V
  • Poziom 33  
    rsikon napisał:
    Po podaniu 9V uklad juz odrazu zaczyna dzialac ale diody led slabiej swieca, wcisniecie przycisku rozjasnia je.
    Zapewne tranzystor "przepuszcza" zasilanie. Moze to wina typu BC847 - smd.

Pisałem o tym wcześniej, ale można to obejść. ;)
    Rysunek uproszczony
    Tutaj jednak wyłaczenie nastąpi, gdy na wyjściu układu pojawi się stan wysoki (choć to też można by obejść)

rsikon napisał:
    LED5W -> obawiam sie ze jednak bede musial zwalczyc temat "trybu uspienia" a dokladniej trybu uspienia dla Atmega32. Moze Ty mi cos podpowiesz jak do tego tematu podejsc juz praktycznie.

Poszukaj trybu powerdown. Żeby wybudzić µP użyjesz dowolnego zewnętrznego (oscylator jest zatrzymany) przerwania (interrupt, np. int0).

rsikon napisał:
    Tylko co z pradem plynacym poprzez stabilizator. Czy wowczas musialbym przejsc na zasilanie z pominieciem stabilizatora: z 9V na np. 4,5V

Coś czuję, że to jest jakiś mrygacz z kilkoma diodami. Zgadłem? Ile masz tych diodek? Myślę, że lepiej będzie to zasilić trzema paluszkami - będzie dłużej działać. ;)