Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań o Hotspot

20 Cze 2009 20:23 4352 29
  • Poziom 9  
    Witam, chciałbym postawić sobie hotspot, mam w tym małe doświadczenie ale buszując trochę po sieci wyklarował mi się wstępny projekt. Chciałbym zapytać czy waszym zdaniem będzie to działać ok, czy lepiej coś zmienić. No więc tak:

Na główne urządzenie wybrałem płytę firmy PC Engines model ALIX-BOARD-2C3

Najważniejsze cechy :

* Procesor 500 MHz AMD Geode LX800
    * 256 MB pamięci operacyjnej
    * Trzy porty ethernet
    * Jeden slot miniPCI
    * Obsługa POE
    * Dwa porty USB

Chce na tym urządzeniu zainstalować DD-WRT w wersji profesjonalnej
    z uruchomionymi usługami; firewall, proxy (squid), QoS, syslog, etc.

Całość Max dla 40 użytkowników.

Jako AccessPoint'y chcę wykorzystać urządzenia SENAO ENGENIUS EOC-1650 (AP'ków planuje użyć trzech)

Najważniejsze cechy:

* Duża moc wyjściowa 200 mW
    * Wbudowana antena 7 dBi (dwie polaryzacje)
    * Antena dookólna 5dBi w zestawie
    * Zasilanie PoE
    * Wyjście antenowe SMA
    * Solidna obudowa (IP56)
    * Miernik poziomu sygnały LED

Na tych stacjach bazowych również chce zainstalować DD-WRT w wersji profesjonalnej.

Chciałbym się głównie dowiedzieć od Was czy taki zestaw uciągnie 40 użytkowników przy poblokowanych p2p, pobieraniu plików; exe, zip, rar, iso, etc, youtube i innych portali, które mogły by obciążyć łącza. Chciałbym użyć DD-WRT dlatego, iż podobno wszystko szybko i sprawnie można tam skonfigurować a i cena jest przystępna. Proszę o opinie.

PS Tutaj schemat całości:

Kilka pytań o Hotspot

Dane techniczne pochodzą ze strony InterProjekt

Obrazki dodajemy za pomocą "Dodaj obrazek".
    Gusioo.
  • Poziom 31  
    Może lepiej RB433 z MT? MikroTik ma nawet wbudowany i prosty w konfiguracji HotSpot. 40 osób na 3 interfejsy spokojnie da radę.
  • Poziom 9  
    A czy oprogramowanie MikroTik nie wymaga późniejszych opłat licencyjnych? Inna sprawa czy na MikroTik odpalę proxy, firewall, i sysloga jakiegoś.
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze jedno głupie pytanie. Według mojej wizji usługi hotspotu będą odpalone na aliksie a APki będą umożliwiały tylko dostęp przez WIFI. Czy to ma sens? Czy nie będę musiał konfigurować AccessPointów pod kontem usług hotspotowych a aiksa tylko jako gatewaya. Chciałbym żeby aiks był za wszystko odpowiedzialny a accesspointy umożliwaiły tylko dostęp przez wifi. Moje pytanie może być śmieszne ale mam na ten temat małą wiedzę. A chciałbym się w miarę wszystkiego dowiedzieć przed zakupem sprzętu. Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Troce dziwne rozwiązanie. Rozumiem, że chcesz aby alix wysyłał bezprzewodowo sygnał do AP, a one go dalej rozsyłały? Kiepski pomysł - musiałyby one działać w trybie repeater, który jest mało wydajny, a sam HotSpot odpalony na płycie alix.
  • Poziom 9  
    A mógł byś napisać dokładnie jak ty byś to widział? Dzięki z góry.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Już pisałem. RB433 z MT na pokładzie + 3 karty mpci np. WMIA123AG + 3 sektorki. Jeżeli max 40 użytkowników to starczą 2 interfejsy. Nie wiem jaki obszar miałoby to pokryć.
    Możesz pytać o więcej szczegółów tu: http://www.trzepak.pl/viewforum.php?f=26
  • Poziom 9  
    Dzięki, teraz sobie jedną rzecz uświadomiłem. Chciałbym jednak postawić wszystko na DD-WRT, sam nie wiem dlaczego. No nic zobaczymy jak to wyjdzie. Dzięki za link do tego forum, na pewno się przyda.

A gdybym chciał dajmy na to podłączyć więcej samych anten? Jest jakiś sposób by pod jedną kartę WiFi podłączyć więcej anten?
  • Poziom 31  
    Nie ma sensu dawać więcej niż jedną kartę na interfejs, jest on w stanie zapewnić stabilny dostęp dla 15 osób. Są specjalne splitery ale ich koszt przewyższa cenę następnej karty/ap.
  • Poziom 9  
    Powiedz mi jeszcze jakie anteny będą odpowiednie (chodzi mi głównie o polaryzację) Anteny będą umieszczone gdzieś na wysokości 3-4 piętra (ale jest możliwość umiejscowienia ich na dachu koło 6 piętra) Chodzi mi oto by zasięg był pod samym budynkiem i maksymalnie do około niego. Budynek znajduje się na środku placu, coś jak rynek. Jeszcze inna sprawa jaki długi może być maksymalnie kabel od anteny do karty wifi.
  • Poziom 31  
    Kabel najlepiej jak najkrótszy bo są duże straty. Myślę że max 10m. Anteny w polaryzacji pionowej chyba najlepiej ew. sektorki poziomo, wtedy pokryją dokładnie. Jeżeli użytkownicy mają być blisko budynku, to anteny jak najniżej.
    Zobacz tu: http://www.cyberbajt.pl/grupa/21/anteny-24ghz.html na anteny jakie mają kąty promieniowania i będziesz wiedział gdzie będzie zasięg/jak ustawić daną antenę.
  • Poziom 9  
    Trochę mi to pomiesza szyki, gdyż w najlepszym miejscu miałbym 15m i 50m miałbyś jakieś inne propozycje?
  • Poziom 31  
    50m kabla "zabije" antenę. 0 zasięgu. Ew. 3xAP podłączone skrętką do serwera/RB/ALIXa.
  • Poziom 9  
    No tak ale jeśli będę miał APki podłączone do serwera to czy na serwerze będę miał pełne logi, z adresami MAC klientów czy z adresami APków? Inna sprawa czy da radę zrobić rouming między APkami, chodzi mi o to czy jeśli podłącze się do APka, który znajduje się na wschodzie i przejdę z lapse na północ czy będę musiał od nowa wyszukiwać sieć i ustanawiać nowe połączenie. Słyszałem o protokole? WDS, który służy do tworzenia mostów między APkami ale nie wiem jak to działa i czy to coś pomoże.
  • Poziom 30  
    WDS Ci raczej nic nie da w takim przypadku jak chcesz zrobić to w grę wchodzi raczej opcja Reapeater albo podłączenie kolejnych AP kablem i wyłączenie w nich DHCP żebyś miał dostęp do logów na serwerze.
  • Poziom 31  
    Repeater strasznie zmniejsza transfery, jak podłączą się 3+ osoby może być problem.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    podłączenie kolejnych AP kablem i wyłączenie w nich DHCP żebyś miał dostęp do logów na serwerze.

Czyli rozumiem że każdy APk podłączony jest bezpośrednio do głównego routera, ale jeśli dobrze rozumiem każdy będzie działał niezależnie i nie ma żadnej wydajnej metody by jakoś ustawić by APki współpracowały ze sobą. Czyli w praktyce jeśli połączę się z APkiem X1 i wyjdę z jego obszaru w obszar X2 to będę musiał się ręcznie przełączyć. I jeśli chcę uzyskać to o co mi chodzi to nie ma innej opcji jak postawić wszystko na RB plus 3 wifi + 3 anteny?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Jak zrobisz tak jak napisałem to czy będzie to X1 czy X2 czy X5 jak podłączysz ap do switch-a switchem do alix-a i powyłączasz DHCP to wszystko będzie przeźroczyste i będziesz miał dostęp bezpośrednio do alixa. Wszystko będzie działało jak switch tzn AP-eki też będą w bridge-u.
  • Poziom 9  
    Mhm dzięki za wyjaśnienie :)
  • Poziom 9  
    Cześć, po przemyśleniu całej sprawy stwierdziłem że postawię całego hotspota na debianie. Chciałbym się teraz dowiedzieć od Was jaki software do zarządzania hotspotem będzie mi potrzebny i czy istnieją remiksy debiana docelowo przeznaczone do takich celów. Na razie zestaw testowy chciałbym postawić na zwykłym PC później przenieś wszystko na aliksa.
  • Poziom 30  
    http://farlock.wallweb.net/wifi-hotspot/install-debian-hotspot-server/

Szukaj w google. Ale moim zdaniem utrudniasz sobie życie. Zamiast zainstalować mikrotika który w sobie ma już wbudowaną funkcję hotspot-a, z logowaniem i innymi bajerami. Możliwością dopasowania łącza każdemu klientowi indywidualnie i masowo, i jeszcze kilkadziesiąt innych opcji. Zapłacił byś raz za licencję lvl4 i miał święty spokój. Zrobił aktualizację raz na pół roku i cieszył się bardzo dobrą stabilnością i zastosowaniem tego alixa.
  • Poziom 9  
    hicat mógłbyś mi polecić jakiś dobry zewnętrzny AccessPoint z wbudowaną anteną? Szukałem trochę w necie ale sam nie wiem co było by dobre. Sorry że chcę się Tobą wysłużyć ale mam małe doświadczenie a nie chcę wydać kasy na coś co mi się nie przyda. A co do debiana to chcę spróbować jeśli się nie uda to kupię Mikrotika :)
  • Poziom 30  
    Do hotspota to nie access point z wbudowaną anteną tylko najlepiej antena dookólna, karta minipci do twojego Alixa i kabel od alixa do anteny. Najlepiej jak najkrótszy. Jak już masz robić i oszczędzać to zrób to raz a dobrze. Access Pointy zazwyczaj mają anteny do nadawania sygnału tylko w bliskich odległościach. Chyba że to ma być hotspot w domu :P
  • Poziom 9  
    No tak wiem, tylko w moim wypadku to nie przejdzie gdyż kable do anten musiały by być strasznie długie.(Pisałem wyżej) Chciałem zrobić tak; główna stacja PC/alix (debian/mikrotik) do tego switch od switcha skrętka i skrętką do Access Point. Masz jakiś pomysł jak to złożyć żeby to działało ok, bez użycia schematu alix + karty wifi mpci+ kable + anteny?

Edit:

A gdybym zrobił tak; PC/alix->switch->skretka->accesspoint->antena

Działało by to przezroczyście? Jakiego Accesspointa wybrać?
  • Poziom 30  
    W alixie masz 3 lany więc zapewne. 1 jako WAN. 2 > switch > lan > AP z odkręcaną antenką wsadzony w hermetyczną puszkę i zawieszony na maszcie > kabel do anteny > antena dookólna.

Najlepiej AP BlackBox z POE wtedy możesz puścić do niego zasilanie po kablu lan. Ustawiasz go w tryb AP i wyłączasz DHCP.
  • Poziom 30  
    No to jest chyba raczej jedyny blackbox z POE. Więc odpowiedź brzmi: tak o ten mi chodzi. Na forum masz nawet alternatywny soft do niego pozwalający na ustawianie mocy nadawania.
  • Poziom 9  
    Ok Access Point zakupiony zobaczymy jak to będzie działać. Jak będzie ok to zakupy dopiero się rozpoczną na dobre :P
  • Poziom 9  
    Zacząłem już sobie wstępnie konfigurować VYATTA i muszę przyznać że bardzo fajna dystrybucja routerowa. Jak by ktoś nie znał to zapraszam tutaj.