Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany 0-30V 3w1

Tasiorsz 20 Cze 2009 23:01 23278 30
 • Zasilacz stabilizowany 0-30V 3w1

  Zasilacz stabilizowany który zbudowałem posiada trzy moduły zasilające (od lewej):
  1) Według projektu z http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html z małymi zmianami mającymi na celu zwiększenie wydajności prądowej. Z zasilacza przy obciążeniu dwoma żarówkami uzyskałem ponad 8A przy 12V-co widać na zamieszczonym zdjęciu (6A przy 24V) przy większych prądach zasilacza nie testowałem. Do regulacji napięcia wykorzystałem potencjometr wieloobrotowy 10kOHM (bardzo dobrze spełnia swoje zadanie), do regulacji prądu wykorzystałem zwykły potencjometr 10kOHM Do pomiaru prądu, napięcia i temperatury radiatora wykorzystałem moduł AVT2857 http://sklep.avt.pl/p/pl/482721/modul+woltomi...statem+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html w którym też dokonałem zmian w celu uzyskania dokładniejszego pomiaru napięcia przy dużym obciążeniu. Zabezpieczenie prądowe i temperaturowe miernika zostało wykorzystane w zasilaczu. W tym miejscu chciałbym podziękować „joozwa” a w szczególności „traax” na projekcje, którego się wzorowałem.
  Przy budowie tego zasilacza proszę się posiłkować również:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic975213-0.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic685255.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic832042.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic332823.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic896128.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613.html
  2) Zasilacz regulowany skokowo wykorzystujący dobrze znany LM317. Do wyregulowania każdego z nastawionych napięć użyłem rezystory regulowane 5kOHM.
  3) Zasilacz regulowany płynie, który również wykorzystuje LM317.
  Wzorowałem się na dobrze znanych projektach zasilaczy regulowanych wykorzystujących wyżej wymieniony stabilizator (do regulacji napięcia wykorzystałem potencjometr wieloobrotowy 5kOHM) np:
  http://www.nikomp.com.pl/zestawyN/N-054.htm
  Do pomiaru prądu, napięcia i temperatury radiatora wykorzystałem podobnie jak w pierwszym module zasilacza wykorzystałem KIT AVT2857. Miernik ten realizuje funkcje ograniczenia prądowego oraz załacza wentylator chłodzący radiator po przekroczeniu nastawionej wartości na wyświetlaczu (podobnie jak w pierwszym module zasilacza stabilizowanego)

  W zasilaczu wykorzystałem trzy transformatory:
  1) do pierwszego zasilacza
  2) do drugiego i trzeciego zasilacza (trafo dwuuzwojeniowe)
  3) dla potrzeb własnych zasilacza (trafo dwuuzwojeniowe). Zasilanie dla mierników AVT2857 (przy wykorzystaniu zasilacza na stabilizatorze 7812) oraz zasilanie wentylatorów chłodzących radiatory (przy wykorzystaniu zasilacza na stabilizatorze 7818)

  Płytę czołową została wykonana w CORELU. Za laminowane miejsca na mierniki, elementy regulacyjne, przyłączeniowe itp. zostały wycięte skalpelem. Płyta została przymocowana do „metalowej przedniej konstrukcji” przy użyciu taśmy obustronnie klejącej.

  Wewnątrz zasilacza jest trochę nieporządek (dużo kabli) inaczej nie dało się tego zrobić w tej obudowie. Przewody zostały spięte opaskami, a w miejscach gdzie może wystąpić duże promieniowanie cieplne zabezpieczone taśmą odporną na wysoką temperaturę.

  Jeżeli miał bym jeszcze raz budować taki zasilacz na pewno wykorzystałbym większą obudowę i zrezygnował z transformatora potrzeb własnych zasilacza na rzecz nawinięcia dodatkowego bądź dodatkowych uzwojeń na pierwszym transformatorze.

  Pomimo dużych problemów związanych z powiększeniem wydajności prądowej zasilacza nr 1 polecam wykonanie tego urządzenia.

  Zasilacz stabilizowany 0-30V 3w1 Zasilacz stabilizowany 0-30V 3w1 Zasilacz stabilizowany 0-30V 3w1 Zasilacz stabilizowany 0-30V 3w1 Zasilacz stabilizowany 0-30V 3w1 Zasilacz stabilizowany 0-30V 3w1

  Pozdrawiam
  Tasiorsz
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Tasiorsz
  Poziom 12  
  Offline 
  Specjalizuje się w: utrzymanie ruchu elektrycznego
  Tasiorsz napisał 64 postów o ocenie 212, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2007 roku.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #2
  SirKamil90
  Poziom 14  
  No piękny zasilacz, co najważniejsze - solidnie wykonany. Powiedz mi kolego skąd wziełeś takie potencjometry wieloobrotowe? Nigdzie takich nie mogę znaleźć, a często są spotykane w starszego typu oscyloskopach czy generatorach częstotliwości, ale w żadnym sklepie czegoś takiego niestety nie widziałem..
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #4
  mlody91
  Poziom 20  
  Bardzo fajna konstrukcja jako nieliczna z przedstawionych zasilaczy wpadła mi w oko ;). Napisz mi jaka jest mniej-więcej moc Trafa nr1, a jeśli jej nie znasz to podaj pole przekroju rdzenia. Jeszcze jedna sprawa z czego pozyskałeś taką obudowę i gdzie ją dostałeś? Podaj jej zbliżone wymiary. Czym wycinałeś otwory pod wentylator? No i jak możesz załatw jakieś lepszej jakości fotki. Gratuluję!
 • #5
  psine.pl

  Poziom 29  
  Zasilacz bardzo mi się podoba .
  Moim skromnym zdaniem najlepszy jaki do tej pory widziałem.
  Jedyną zmianę , jaką mógłbym zaproponować to np zasosować cyfrowe potncjometry zamiast tych "kęconych" bo z tego co widzę jak zaczną "trzeszczeć" to ich wymiana będzie bardzo kłopotliwa.

  a do autora mam pytanie : z czego ta obudowa bo jest super .

  Pozdrawiam
  Marek
 • #6
  Tasiorsz
  Poziom 12  
  „mlody91” poniżej zamieszczam fotkę tabliczki znamionowej transformatora nr1.
  Zasilacz stabilizowany 0-30V 3w1
  Obudowa jest ze starego urządzenia sam nie wiem do czego ono służyło o wymiarach 34,5x21x13,5. Jeżeli chodzi o otwory pod wentylatory to zostały wycięte w oryginalnej płycie tylnej obudowy przy pomocy frezarki CMC. Oryginalna płyta czołowa nie została wykorzystana z powodu dużych i wielu otworów wiec została dorobiona z blachy nierdzewnej, której projekt został wykonany w Corelu następnie zapisany w AutoCad-ie aby frezarka CMC mogła obrobić ten format. Panel przedni przystwożył mi wiele problemów związanych z miernikami AVT2857.
  „SirKamil90” potencjometry wieloobrotowe można dostać w TME ale również w sklepie AVT na leszczynowej w Warszawie http://www.sklep.avt.com.pl/f/pl/contact.html

  Zamierzam wykonać również prostownik 12V do ładowania akumulatorów samochodowych pojemności od 35Ah do 135Ah o regulowanym prądzie ładowania i różnymi zabezpieczeniami uniemożliwiającymi uszkodzenie prostownika a w szczególności akumulatora razem z zasilaczem stabilizowanym 0-30V 0-10A. Czy któryś z szanownych użytkowników może polecić z czystym sumieniem dobrą i sprawdzoną konstrukcje prostownika, bo zasilacz wykonam na projekcie http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html . Z góry dziękuję za wskazówki.

  Pozdrawiam
  Tasiorsz
 • #7
  Galareta
  Poziom 22  
  Co do obudów do mniejszych rzeczy polecam z doświadczenia Tunery satelitarne stare;) Jest gdzie przykręcać i najczęściej ładne panele przednie maja:) Miejsce na wyświetlacz itd;)
 • #8
  skaktus
  Poziom 37  
  Masz źle ustawione wentylatory. Powinny one wysysać powietrze z obudowy i je wywalać na zewnątrz a twoje wciskają do wnętrza obudowy.
 • #10
  Tasiorsz
  Poziom 12  
  „skaktus” dziękuje za spostrzeżenie, ale do urządzeń z których zostały wymontowane wentylatory wdmuchiwały powietrze do środka. Miałem dylemat czy powietrze wdmuchiwać czy wyciągać.
  „Petros” radiatory, które zastosowałem są z „odzysku” a dokładne dopasowanie do potrzeb obudowy wykonałem sam. Wyłącznik również jest z „odzysku z jakiegoś starego urządzenia, a jak się nazywa przełącznik? Ja bym go nazwał „przełącznik skokowy wielopozycyjny”. Jeżeli chodzi dostępność to sądzę, że w jakimś dobrze zaopatrzonym sklepie z elektroniką będzie dostępny, a nie wspomnę o asortymencie który można znaleść na Wolumenie w niedzielę.
 • #11
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #12
  rsikon
  Poziom 26  
  Witam, ja pozwole sobie tak troszkę odbiegnąć od tematu:
  - wszystko ładnie pięknie tylko te wyświetlacze ciut szpecą. Standardowy i niezrozumiały dla mnie problem. Maskownice do montarzu wyświetlaczy LCD 2x16. Dlaczego nikt tego nie robi - firma. Nigdzie nie można tego dostać, ale do wyświetlaczy LED są.

  Ma ktoś może jakieś pomysły na maskowanie "niedokładności" otworów dla wyświetlaczy LCD?

  Ogólnie konstrukcja oczywiście, że przemyślana. Podoba mi się.
 • #13
  skaktus
  Poziom 37  
  Zauważ że w komputerach w zasilaczu czy to obudowie wentylator wyciaga powietrze z obudowy. Dzięki temu chłodzi radiatory a dodatkowo całą resztę urządzenia.
 • #14
  joy_pl
  VIP Zasłużony dla elektroda
  skaktus napisał:
  Zauważ że w komputerach w zasilaczu czy to obudowie wentylator wyciaga powietrze z obudowy. Dzięki temu chłodzi radiatory a dodatkowo całą resztę urządzenia.
  Nie jest to do końca prawdą wszystko zależy od zaprojektowanego obiegu powietrza i nie można powiedzieć, że „zawsze lepiej jak wentylator wyciąga powietrze”. BTW zasilaczy komputerowych, większość nowych zasilaczy jest tak zbudowana, że wentylator dmucha na elektronikę zasilacza!
 • #15
  Damian.Gucio
  Poziom 11  
  witam mam pytanie odnosnie tych woltomierzy uzytych w projekcie otoz zrobilem dwa takie woltomierze i mam problem z nimi tzn nie pokazuja temperatury tylko caly czas -65stC nie wiem czym to moze byc uklady programowalem sam wiec czy moze zle ustawilam fusebity na atmedze??jezeli tak to jak maja byc poprawnie ustawione?
 • #16
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #17
  rsikon
  Poziom 26  
  Tu są ramki i z tego co widze jest ich troche wiecej, nawed do LCD by coś już może dobrał.

  Link


  Ale ceny :) bez komentarza.
 • #18
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #20
  krystian08
  Poziom 16  
  Gratuluje udanej konstrukcji. Solidny zasilacz, widać że dużo pracy Cię kosztował. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to te potencjometry wieloobrotowe - moim zdaniem tańszym i szybszym w obsłudze rozwiązaniem byłoby wykorzystanie dwóch potencjometrów - do regulacji zgrubnej i dokładnej, ale to tylko moje zdanie :)
  Na przyszłość - w większości sklepów papierniczych można kupić biały papier samoprzylepny - nie musiałbyś męczyć się z taśmą.
  To, że wentylatory wdmuchują powietrze to zaleta, ciepłe powietrze będzie wypychane przez kratki w górnej pokrywie obudowy. I jeszcze jedno pytanie - do czego służą gniazda oznaczone UA, UB? Czyżby jako wejścia woltomierza? i do czego przykręcony jest ten mały radiatorek który widać na ostatnim zdjęciu? Mam nadzieje że nie chłodzi LM317 :)
 • #22
  Sw.Mikolaj
  Poziom 15  
  Możliwe, że spaliłeś tranzystor mocy Q4 na wyjściu. Ewentualnie tranzystor sterujący Q2. Sprawdz czy dobrze elementy przylutowałeś. Pomierz napięcia na wyjściach poszczególnych wzmacnaiczy i zobacz czy reagują na zmianę potencjometru
 • #23
  mayday00
  Poziom 13  
  Obydwa podane tranzytory okazały sie uszkodzone, 2n3055 ma przebicie złącza CE, a 2n2219 nie ma przejscia na zadnym złączu w żadnej polaryzacji. nie wiem czy jest sens szukac dalej czy sprobowac je tylko wymienic, dodam, ze zasilacz pracował bezawaryjnie 3 lata
 • #24
  Sw.Mikolaj
  Poziom 15  
  Najlepiej zrob tak. Wymontuj te uszkodzone tranzystory i sprawdz napiecia w pozostalych wezlach ukladu. Czy masz odpowiednie zasilania. Jakie masz napiecia na wyjsciach wzmacnaiczy. Czy napiecie na wyjsciu wzmacniacza reaguje na regulacje potencjometrem. Jesli w tych miejssach okaze sie ze wszystsko dziala to zamontuj na nowo tranzystor mocy ( pytanie czy masz odpowiedni radiator / paste ) I wtedy testuj pod obciazeniem.
 • #25
  mayday00
  Poziom 13  
  dwa z 3 maja poprawne zasilanie (36V) jeden (U1) ma równe 30V, jeśli chodzi o reakcje na zmiany położenia potencjometra, to wydaje mi sie ze nie ma tej reakcji, albo źle przykładam miernik... miedzy którymi końcówkami powinienem go podpiąć?
 • #26
  Tasiorsz
  Poziom 12  
  „Damian.Gucio” woltomierze kupiłem jako zestawy do samodzielnego montażu więc nie wiele mogę pomóc w programie
  „Sw.Mikolaj” przy obciążeniu zasilacza około 8A występowała różnica przy wskazaniach woltomierza (AVT 2857) a wskazaniem multimetru. Im większy prąd przepływa przez R1,R2=0,22OHM tym większy spadek napięcia. W celu zminimalizowania rozbieżności zastosowałem R1,R2=0,01OHM i praktycznie zniwelowało różnicę we wskazaniach. Teraz aby wskazania amperomierza były zgodne ze wzorcem należało zmienić wartości rezystancji w dzielniku napięcia zbudowanego na R14 i R15. zastąpiłem rezystor R15 regulowanym rezystorem jak dobrze pamiętam 82 kOHM i nim z grubsza doregulowałem wskazanie prądu na module pomiarowym
  „krystian08” moim skromnym zdaniem zastosowanie potencjometru wieloobrotowego jest dobrym rozwiązaniem ponieważ można dokładnie doregulować wartość prądu, a przy zastosowaniu dwóch potenciometrów (reg zgrubna i dokładna) niepotrzebnie zajmuje dodatkowe miejsce na panelu przednim. Ale każdy zrobi jak będzie chciał.
  Gniazda UA i UB są to wejścia różnicowe umożliwiające pomiar napięcia do 20V z rozdzielczością 0,01V.
  Mały radiator przykręcony jest do stabilizatora 7818.
 • #27
  Damian.Gucio
  Poziom 11  
  do kolegi Sentenza tak ustawilem na 8mhz ds na pewno sprwny bo w innych urzadzeniach mi dziala tylko tu wyswietla tak jak pisalem -65stC i nic poza tym
 • #28
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #29
  jogomen
  Poziom 12  
  a propo uszkodzeń to sprawdź jeszcze czy dioda na wyjściu nie jest strzelona. ja także miałem takie uszkodzenie i niby dobrze, ale było zwarcie non stop. okazało się właśnie, że to ta dioda. poza tym rzeczywiście dużo pracy włożonej i inwencji i wiadomo, jednym się podoba, innym nie. ale wiem ile trzeba się nagłówkować, aby to logistycznie zorganizować.
 • #30
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto