Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PROTON AM-452 Wzmacniacz - spalony kondensator

21 Cze 2009 00:49 4908 6
  • Poziom 10  
    Witam
    Wszedłem w posiadanie wzmacniacza PROTON AM-452. Jest sprawny tzn. słuchałem go i nie wyczułem żadnych problemów, ale postanowiłem zerknąć na tranzystory, które są umieszczone w tym modelu od spodu obudowy i przypadkiem znalazłem tam 4 kondensatory ceramiczne o symbolu Y5U 104M KCK. Problem w tym że jeden z nich jest spalony co widać na załączonych zdjęciach.
    PROTON AM-452 Wzmacniacz - spalony kondensator PROTON AM-452 Wzmacniacz - spalony kondensator
    Mam w związku z tym pytania do kogoś w temacie:
    1. Czy te kondensatory montowane były fabrycznie czy też jest to przeróbka?
    2. Jaka może być rola tych kondensatorów i ewentualny skutek i przyczyna ich uszkodzenia?
    3. Czy wystarczy wymienić ten 1 uszkodzony, czy może 2 (symetrycznie prawy i lewy) a może wszystkie 4?
    4. Rozumiem że kondensator ten ma pojemność 100nF ale nie jestem pewien jakie ma napięcie? (podejrzewam że 500V ale nie mam pewności).

Za wszelką podpowiedź z góry dziękuję.

Proszę poprawić temat.
    Regulamin pkt. 11.
    GM
  • Pomocny post
    Serwisant
    Często zdarza się,że wzmacniacz po zaprojektowaniu trzeba uzupełnić o elementy zapobiegające wzbudzaniu.Robi się to fabrycznie w sposób jak w Twoim wzmacniaczu.Wymień lepiej wszystkie na porządnego producenta.Nie znam oznaczeń kodowych na tych kondensatorach,ale ich woltaż zalezy od napięcia w jakim pracują.200v raczej wystarczy.Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Zapobiegawczo sprawdź jeszcze te diody co są koło tych kondensatorów.
  • Poziom 10  
    Ok postaram się je wymienić jak znajdę jakieś. Diody są czyste więc raczej w porządku.
  • Poziom 10  
    Czy można tu użyć kondensatory typu MKT lub MKP zamiast ceramicznych?
  • Serwisant
    Można użyć.Ważne aby dopasować wymiarowo.
  • Poziom 10  
    Kondensatory wymieniłem jakiś czas temu (400V). Dla formalności, na zakończenie załączam zdjęcie - efekt końcowy. Dzięki za odpowiedzi.
    PROTON AM-452 Wzmacniacz - spalony kondensator