Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy potrzebny mi tranzystor?

21 Cze 2009 13:21 894 7
  • Poziom 9  
    Witam.
    Chciałbym zrobić jakieś automatyczne sterowanie rolet. W sensie, że jeśli słońce będzie świecić w okno to rolety powinny się opuścić, a gdy przestanie podnieść. Myślałem żeby wykorzystać do tego baterię słoneczną z kalkulatora. Nie wiem tylko co wykorzystać jako element logiczny. Czy tranzystor spełnia taką funkcję?
  • spec od auto-elektro
    Pewnie że tak. Np fototranzystor.
    Kolejne spektakularne wejście na forum.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odp, ale komentarze zachowaj dla siebie. Chciałbym jeszcze wiedzieć jaki rodzaj tranzystora powinienem dobrać i od czego to zależy? I po trzecie do których pinów w tranzystorze podłączyć obwód?
  • spec od auto-elektro
    Ja myślę że jakis z elementami przeźroczystymi dla światła widzialnego, ale potrafię ci więcej pomóc, podobnie jak 95% społeczności tego portalu nie znam się na elektronice.
    Ps-przemyśl zastosowanie fotorezystora albo nawet fotoogniwka wyciągniętego z chińskiego kalkulatorka.
  • Poziom 37  
    Mam pytanie do kolegi spaj.
    Czy oprócz szczerych chęci i niezgorsza pomysłu twoje rolety są elektrycznie sterowane czy masz zwykłe rolety z materiału podnoszone i opuszczane za pomocą sznurka:?::D
  • Poziom 9  
    Fotorezystor to niezły pomysł. No właśnie myślałem na takim fotoogniwkiem ale musiałbym podłączyć do niego jakiś tranzystor, a na nich się nie znam kompletnie. Nie wiem jaki tranzystor musiałbym dobrać do tak małego prądu jaki wytwarza takie ogniwo...
  • spec od auto-elektro
    Ja też się nie znam na tranzystorach kompletnie. Dlatego proponuję starą ale jarą fotokomórkę próżniową.
  • Poziom 9  
    No tak to na pewno byłoby niezawodne... Dzięki za pomoc. Na pewno coś z tego wybiorę. Pozdrawiam!