Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laptop bez systemu - czy można to wymusić na sprzedawcy?

daniel93 21 Cze 2009 13:40 13100 35
  • #1 21 Cze 2009 13:40
    daniel93
    Poziom 29  

Zastanawiam się czy kupując netbooka, mogę wymusić, by sprzedawca sprzedał mi go bez systemu operacyjnego dając odpowiedni rabat na wartość licencji?

0 29
  • #2 21 Cze 2009 13:54
    ajpier
    Poziom 37  

Myślę że takie pytanie trzeba zadać sprzedawcy bo tylko od niego to zależy. Pracując kiedyś w sklepie była taka możliwość, ale sklep konkurencyjny znajdujący się na drugim końcu ulicy był bardziej chytry i takiej możliwości nie miał.
    Powodzenia w negocjacjach.

0
  • #3 21 Cze 2009 14:38
    WMichał
    Poziom 31  

Teoretycznie jest taka, możliwość ale w praktyce trudne, chociaż udało się to jednej osobie, o czym pisały i mówiły jeszcze nie tak dawno media. Jeśli masz tyle siły i chęci, aby o to powalczyć-próbuj.
    Do poczytania: Link

0
  • #4 21 Cze 2009 15:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 21 Cze 2009 15:41
    WMichał
    Poziom 31  

A dlaczego mamy być skazani na narzucony system, z daną konfiguracją sprzętową kiedy to korzystamy i innego alternatywnego oprogramowania. Towar powinien być dostępny z systemem lub bez, wtedy kupujący ma możliwość wyboru.
    A co do porównania do bułki, możemy kupić wieloziarnistą ale i nie, bo istnieją dwie wersje tego samego produktu dla różnych klientów, jeden kupi wieloziarnistą, drugi nie. Zgadzam się, że każdy przypadek można rozpatrywać osobno, ale idea jest podobna. A na rynku jest mało laptopów bez systemu operacyjnego, które nie muszą spełniać oczekiwań przyszłego klienta, a z systemem spełniać i wtedy trzeba szukać kompromisu. Takie jest moje zdanie.

0
  • #6 21 Cze 2009 15:53
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 21 Cze 2009 17:59
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 21 Cze 2009 23:35
    zbyrek
    Poziom 23  

WMichał napisał:
    A dlaczego mamy być skazani na narzucony system, z daną konfiguracją sprzętową kiedy to korzystamy i innego alternatywnego oprogramowania. Towar powinien być dostępny z systemem lub bez, wtedy kupujący ma możliwość wyboru.
    A co do porównania do bułki, możemy kupić wieloziarnistą ale i nie, bo istnieją dwie wersje tego samego produktu dla różnych klientów, jeden kupi wieloziarnistą, drugi nie. Zgadzam się, że każdy przypadek można rozpatrywać osobno, ale idea jest podobna. A na rynku jest mało laptopów bez systemu operacyjnego, które nie muszą spełniać oczekiwań przyszłego klienta, a z systemem spełniać i wtedy trzeba szukać kompromisu. Takie jest moje zdanie.

To tak jak ktoś sprzedaje na aukcji telefon w srebrnej obudowie, będziesz żądał czarnej od sprzedawcy bo istnieje w takiej wersji ten telefon? Nie podoba się to się szuka innej rzeczy, a nie próbuje wymusić na sprzedawcy zmianę jego towaru.

0
  • #9 22 Cze 2009 00:09
    daniel93
    Poziom 29  

Moim zdaniem wymuszanie zakupu sprzętu wyłącznie z oprogramowaniem danej firmy można uznać za zabiegi monopolistyczne.

Czyli rozumiem, że nie mogę zwrotu oczekiwać od sprzedawcy, lecz od producenta sprzętu?

0
  • #10 22 Cze 2009 09:20
    MiL999
    Poziom 26  

Najdziwniejsze jest to że UE przyczepia się do Microsoftu za to że dołącza do systemu przeglądarke InternetExpolorer, która przecież jest darmowa a nie widzi tego że na 90% laptopów wciskany jest ich system. To chyba nie jest normalne.

0
  • #11 22 Cze 2009 09:33
    submariner
    Poziom 32  

Takie molestowanie systemem czasem dochodzi do absurdow jak jest to w przypadku HP Pavilion... kupujacemu narzuca sie Viste , ktora ledwie zipie na tych kompach a przeinstalowanie tego na xp to tez godzinami przezkukiwanie internetu za sterownikami i dopasowywanie tego do konkretnego modelu bo nawet producent nie przewidzial ,ze ktos nie bedzi chcial korzystac z dobrodziejstw Visty :)

0
  • #12 22 Cze 2009 10:25
    revolt
    Poziom 34  

Są firmy składające lapki na zamówienie za małe pieniądze. Popytam o nazwę. Co do zwykłych sklepów - sprzedają to co mają a że producent się skumał z MS nie ich wina. Tym niemniej na samym allegro jest masa lapków z linuxem więc albo ktoś tu szuka na siłę jakiegoś konkretnego modelu albo to ma być następna święta wojna. Lenovo sprzedawało ThinkPady z linuxem, ale okazało to się to po prostu nieopłacalne więc nie przeklinajmy producentów, sprzedawców i kogo tam jeszcze bo powód może być znacznie prostszy.

0
  • #13 22 Cze 2009 10:32
    Bicker1
    Poziom 19  

Po co zmuszać sprzedawcę?
    Wystarczy pierwszy lepszy serwis porównująco-wyszukujący ceny np. skąpiec - zaznaczasz brak systemu lub linux i masz ok 1000 modeli do wyboru.

0
  • #14 22 Cze 2009 13:08
    zbyrek
    Poziom 23  

W moich postach chodzi mi o to, że czemu sprzedawca miałby formatować dysk i sprzedawać bez systemu za który sam zapłacił. W większości laptopów system się instaluje automatycznie po włączeniu laptopa więc jaki by miał w tym interes?

0
  • #15 22 Cze 2009 13:18
    ajpier
    Poziom 37  

zbyrek2 napisał:
    W moich postach chodzi mi o to, że czemu sprzedawca miałby formatować dysk i sprzedawać bez systemu

A czemu ma sprzedawać z systemem. Przyszedłem kupić komputer a system jak mi się zachce to kupie albo tu albo gdzieś indziej. Sprzedawcy zwęszyli dobry interes na tym bo za jednym zamachem sprzedają dwa produkty. Z drugiej strony nie kupisz ty kupi ktoś inny komu nie chce się instalować systemu i tak interes się kręci.

0
  • #16 22 Cze 2009 13:27
    MiL999
    Poziom 26  

Dla TPSA został wprowadzony zakaz wiązania Neostrady z abonamentem za telefon a to przeciez produkty jednej firmy. A w przypadku laptopow jakoś to jest możliwe. Cud?

0
  • #17 22 Cze 2009 13:46
    zbyrek
    Poziom 23  

Od kiedy laptopy i system to produkt jednej firmy?

Cytat:
    A czemu ma sprzedawać z systemem.

Ponieważ w takiej konfiguracji dostaje od producenta.

0
  • #18 22 Cze 2009 15:03
    MiL999
    Poziom 26  

Nie mówmy tu o sklepach sprzedających laptopy bo oni nie mają na to wpływu. To tylko koniec łańcuszka, tu chodzi o producentów sprzętu, którzy podpisują umowy z Microsoftem. To od nich wszystko zalezy. Mały sklepik z laptopami nic nie moze.
    Microsoft nie może dołączać przeglądarki do systemu a producenci sprzętu dołączają system nie pytając nikogo o zdanie. Gdzie tu logika?

0
  • #19 22 Cze 2009 15:50
    zbyrek
    Poziom 23  

To jest inna sprawa, ale mowa była o aukcjach internetowych, więc sprzedający nie ma żadnego wpływu i nie powinien ponosić z tego powodu konsekwencji.

0
  • #20 22 Cze 2009 16:46
    revolt
    Poziom 34  

MiL999
    Różnica taka, że IE jest za free a windows OEM za pieniążki i nikt tu nikogo nie zmusza do kupienia lapka z preinstalowanym systemem. Jest to umowa handlowa jak kupno samochodu z zestawem audio jakiejś tam firmy. Równie dobrze przecież można zachcieć sobie innego procesora czy matrycy matowej a nie błyszczącej i o to się czepiać. Proponuje założyć własną firmę i składać lapki bez systemów, przecież nikomu nikt nie zabrania.

0
  • #21 22 Cze 2009 18:52
    Sam Sung
    Poziom 31  

Jak wymusić? - to pytanie lepiej zadać dresom.
    Przypomnę oczywistą oczywistość, że zawarcie umowy kupna-sprzedaży jest dobrowolne - dla obu stron.

0
  • #22 23 Cze 2009 00:47
    daniel93
    Poziom 29  

Chciałem napisać do ASUSa w tej sprawie, ale nie znalazłem na ich stronie adresu e-mail - jest tylko formularz on-line dla klientów :(

0
  • #23 24 Cze 2009 18:03
    Trabi
    Poziom 36  

A. Sprzęt to 1. Soft to 2. Bez 2. nie do użytku jest 1. Ale można zastosować soft 3 ---> Linux

B. Samochód to 1. Benzyna to 2. Bez 2. nie do użytku jest 1. Ale można zastosować paliwo 3 ---> LPG

Tu i tu są alternatywy
    Dlaczego mam być zmuszany do kupwoanai samochodu + 80l benzyny, jak chcę go brać zaraz na lawetę i wiozę do gazownika żeby założył instalację LPG? Na licho mi 80l paliwa??
    Problemem jes to, że dealer nie zmusza Cię do kupowania od razu pełnego zbiornika (bo auta stoją {prawie} z pustymi zbiornikami), a komputer musisz kupić z softem. Bo takie akurat ma a innych nie.

Polska paranoja.

0
  • #24 24 Cze 2009 19:21
    Sam Sung
    Poziom 31  

Niczego nie musisz kupować; nikt cię nie zmusi do zakupu. Ktoś oferuje coś na sprzedaż (tu: komp z softem) - a ty możesz to kupić lub nie.
    A że nie ma zadowalającej oferty? Cóż, słabo rozwinięty rynek...
    Zresztą ten przykład z samochodem to tak średnio potwierdza twoją tezę, a raczej jej przeczy. Kupisz gdzieś nowe auto bez seryjnych wycieraczek, opon i lamp? Nawet, jak zaraz chcę sobie założyć inne, to i tak muszę to wszystko kupić. I tu nie tylko nikt nie zaoferuje modelu bez "podstawowego" wyposażenia, ale nawet prawo tego zabrania w przypadku nowych samochodów.
    Takim samym podstawowym wyposażeniem laptopa dla przeciętnego użytkownika jest system operacyjny i nie ma się co dziwić, że pod tym kątem kształtuje rynek. Nazwanie tego zjawiska "polską paranoją" to jak dla mnie absurd.

0
  • #25 24 Cze 2009 19:25
    revolt
    Poziom 34  

Zmuszany? A kto Cię zmusza? Nie pasuje nie kupujesz. I nie nasza paranoja tylko ogólnoświatowa bo jak widzę niektórzy ciągle nie rozumieją, że ten biedak co im wystawi paragon w sklepie to mało co może. Piszcie do producentów.

0
  • #26 24 Cze 2009 19:27
    arekb81
    Poziom 25  

Może idźmy dalej drogą narzekających, że nie mogą kupić komputera, który im się podoba bez systemu. Zacznijmy na sprzedawcach samochodów wymuszać sprzedaż aut bez silników. No bo co, jeśli dany producent produkuje samochody tylko z silnikami benzynowymi i w dodatku innego producenta, bo sam silników nie robi, a jakiś maniak uprze się, że chce mieć w tym samochodzie diesla? Poda sprzedawcę do sądu, bo ten nie zapewnił mu wyboru? A może nie stosuje silników diesla, bo nie sprawdzają się w tym samochodzie. A jak nabywca zrazi się potem do marki, drugiego samochodu nie kupi od tego samego producenta.

Podobnie z komputerami/laptopami. Znaczna większość kupujących chce mieć od razu laptopa gotowego do pracy. Producent więc wychodzi im na przeciw preinstalując system i sterowniki. Nabywca kupuje, włącza - działa.

A teraz dajmy na to Asus wypuszcza komputery z Windowsem i Linuksem do wyboru. Teraz chytry użytkownik kupuje z Linuksem, bo taniej i sprzedawca zapewniał, że wszystko będzie działać tak jak pod Windowsem. Okazuje się w domu, że to nie chce działać, z tym i tym są problemy itd. I w końcu stwierdzi, że komputery Asusa są do d... bo nic nie działa na nim, a na starym Lenovo działało. Nie będzie winić systemu, który wybrał, tylko producenta komputera, bo zrobił niedziałający komputer.

A nie można nagrać sobie płyt ratunkowych albo płyt z kopią dysku/partycji z systemem, Windowsa usunąć, a później przy sprzedaży komputera przywrócić oryginalny system i odzyskać pieniądze za system. Przecież ktoś może szukać używanego komputera z legalnym systemem.

0
  • #27 24 Cze 2009 20:13
    Trabi
    Poziom 36  

Cytat:
    ...Kupisz gdzieś nowe auto bez seryjnych wycieraczek, opon i lamp?...

Wiesz, podchodząc tak do tematu, to możesz nawet marudzić, że w samochodzie instalacja elektryczna jest zrobiona z kabelków w różnych kolorach, a Ty chcesz tylko z białymi. Tak se ne da. Nie wpadajmy w taki dołek, bo z tego nie ma wyjścia.
    Komputery w sklepach powinny być "z" systemem i "bez" systemu. Powinien byc wybór, a tak.... nie masz praktycznie żadnego wyboru w sklepie; musisz brać co jest.

Ogólnie temat który nie ma wyjścia; zawsze znajdzie się za i przeciw :)

Howgh!

0
  • #28 24 Cze 2009 20:43
    Ptolek
    Poziom 36  

Nawiązując jeszcze do samochodów, niektórzy producenci za dopłatą oferują samochody z fabrycznie założoną instalacją LPG (np. Skoda, Chevrolet). Tylko to trochę inna sytuacja, bo dopłacamy, więc producentowi się opłaca. Jakby ktoś chciał zdemontować zbiornik na benzynę i pompę paliwa, to na pewno pieniędzy by nie zwrócili.
    Niestety chyba w przypadku laptopów działa prawo rynku, większość i tak chce mieć system. Kiedyś nawet była jakaś afera, jak sprzedawali w supermarketach komputery z DOS-em. Że niby oszustwo, bo co z tego że tanio jak systemu nie ma, itd.
    Nie wiem jak to rozwiązać, ale jakby było więcej chętnych na laptopy bez systemu, i gdyby nie było problemów ze sterownikami, to pewnie bezproblemowo można by było kupować laptopy bez systemu.

0
  • #29 24 Cze 2009 21:30
    zbyrek
    Poziom 23  

Temat można podsumować jednym stwierdzeniem- każdemu nie dogodzisz. Jedni wolą (zdecydowana większość) z systemem, więc producent nie będzie się wysilał dla tych kilku procent. Stać cię na laptopa? Te 200zł różnicy nie zrobi. Proste. Proponuje zrobić ankietę, i zobaczyć co zdecyduje większość.

0
  • #30 24 Cze 2009 23:44
    MiL999
    Poziom 26  

Nie do konca chodzi o to że większość laptopów jest z Windowsem. Dlaczego nie może być tak że wchodzę do sklepu, wybieram laptopa i gdy nie chcę Windowsa bo chcę używać innego systemu lub mam już kupioną wersję box, system jest usuwany a sprzedawca zwraca licencję producentowi? Wtedy by się okazało naprawdę jak sprzedaje się Windows.
    Po co w takim razie trzeba zaakceptować licencję przy instalacji systemu? Jezeli jej nie zaakceptuję to znaczy że mam wyłączyć nowo kupiony komputer i odłożyć go na półkę? To się trochę kupy nie trzyma.

0