Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani laser RGB

c4r0 21 Cze 2009 15:18 14260 16
  • Tani laser RGB
    Chciałbym Wam pokazać laser RGB który dzisiaj zmajstrowałem :) Rewelacja żadna to nie jest, mocy niewiele, ale za to koszt zatrważająco niski :) Nie wiem czemu na zdjęciach się pojawia to halo wokół czerwonej plamki, patrząc gołym okiem nic takiego nie widać.

Jako podstawę użyłem kawał aluminiowej sztaby. Jako zielony laser zastosowałem bebechy ze wskaźnika "50mW" który kosztował 16 dolarów (podobny do tego: Link), jako czerwony diodę popsutej z nagrywarki DVD (coś jak tu: Link), a jako niebieski diodę z odtwarzacza HD DVD od konsoli Xbox360 (opis tutaj: Link). Tak właściwie to ostatnie to jest kolor fioletowy a nie niebieski, jednak po dodaniu odrobiny zieleni wychodzi bardzo ładny niebieski.

Filtry dichroiczne pochodzą również z napędów optycznych. Pierwszy, który miesza zieleń z fioletem pochodzi z modułu lasera od konsoli PS3 (troszkę mniejsze z taką samą powłoką jest w tych napędach od Xbox-a), drugi, który miesza fiolet/zieleń z czerwienią jest prawdopodobnie z nagrywarki DVD ale nie wiem na pewno bo znalazłem go w moich starych optycznych zbiorach. Niestety nie znalazłem nic co by się dobrze nadawało do koloru zielonego, wszystkie filtry jakie mam mniej lub bardziej przepuszczają lub odbijają ten kolor, ale żaden nie działa całkowicie. Dlatego część światła zielonego zostaje odbita na obu filtrach i przez to moc światła na wyjściu jest znacznie mniejsza niż moc samego lasera zielonego, ale cóż, trudno się mówi.

Ustawianie tych filtrów proste nie było, ale jakoś się udało nawet bez wyrafinowanej mechaniki (kilkanaście minut przesuwania szkiełka wykałaczką w tą i z powrotem :P ). Oczywiście wcześniej trzeba było lasery zamocować tak żeby wszystkie wiązki przynajmniej się krzyżowały ze sobą, a najlepiej biegły w jednej płaszczyźnie. Do klejenia użyłem kleju introligatorskiego, który podkradłem bratu (studiuje architekturę) :P Mam nadzieję że jak jutro włączę trzy kolory to wiązki dalej będą w siebie trafiać, zobaczymy. Na razie udało mi się to ustawić tak że na odległości 4 metry plamki pokrywają się całkiem dobrze.

Niestety zielona wiązka jest dużo cieńsza od dwóch pozostałych, co trochę psuje efekt, ale nie udało mi się jej rozszerzyć prostymi metodami. Teraz muszę jeszcze załatwić przetwornik D/A do sterowania galvami, który ogarniałby trzy kolory, niestety ten który mam obecnie do programu Popelscan ma tylko jedno wyjście modulujące laser, więc kolorków zrobić się nie da. Ale coś wymyslę i jak już to zrobię to pokażę. Najprawdopodobniej na razie zrobię coś na mikrokontrolerze co by wyświetlało jakąś prostą grafikę i zmieniało kolory. No i jeszcze obudowa potrzebna do tego lasera, bo jak ktoś mi teraz tego dotknie i rozreguluje już poklejoną optykę to ... :bad-words: :P

Tani laser RGB Tani laser RGB Tani laser RGB Tani laser RGB Tani laser RGB Tani laser RGB

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    c4r0
    Poziom 36  
    http://c4r0.byethost9.com/ - Wysokie napięcie, Lasery, X-Ray i inne ciekawe projekty :)
    c4r0 napisał 4334 postów o ocenie 463, pomógł 155 razy. Mieszka w mieście Gdańsk. Jest z nami od 2006 roku.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    c4r0
    Poziom 36  
    Vonter napisał:
    Mam pytanie odnośnie napędu z PS3 lub XBOX. Spotkałem się kiedyś z informacją w internecie że napęd z wyżej wymienionych urządzeń posiada także czerwoną diode laserową porównywalną do tej ze starej nagrywarki. Czy to prawda?
    Te napędy odczytują też płyty DVD więc mają diody czerwone. Zapewne moce tych diod są niewielkie bo w końcu to tylko czytnik.

Vonter napisał:
    Czy połączenie wiązek lasera mogłoby być możliwe przy użyciu zamiast szkieł dichro np. za pomocą czegoś w rodzaju lustra. Powierzchnia błyszcząca odbija jedną wiązkę z kolei świecąc od drugiej strony wiązka jest przepuszczana. To się chyba nazywa "lustro weneckie" czy jakoś tak. Mam takie coś w starym odtwarzaczu DVD. Jak jest wyłączony to panel jest jak lustro ale jak się włączy to za lustrem jest wyświetlacz. Oczywiście zdaję sobie sprawę że straty będą większe.
    Lustro weneckie jest po prostu lustrem częściowo przepuszczalnym. Nie ma znaczenia z której strony patrzysz, to czy widzisz odbicie czy to co jest za lustrem zależy tylko od oświetlenia zewnętrznego. Jeśli takie lustro wymontujesz i wstawisz odwrotnie to nie będzie różnicy. Do połączenia wiązek światła można oczywiście użyć zwierciadeł półprzepuszczalnych ale na każdym takim zwierciadle będziesz miał przynajmniej 50% strat.
    KJ
    Poziom 31  
    Istnieje popelscan z wyjściem RGB :) jak znajdę to podrzucę. Istnieje jeszcze przetwornik dedykowany do mamby który posiada 3 wyjścia analogowe do modulacji jasności RGB + 2 wyjścia do sterowania galvami do tego jak dobrze pamiętam 16 bitowe.
    c4r0
    Poziom 36  
    Wiem o tym do popelscana ale coś mi tam z nim nie pasowało. Wersja popelscana 3.1 nie ma chyba jeszcze RGB a inne nie bardzo chcą mi działać :P
    Deepone
    Poziom 22  
    c4r0 napisał:
    Nie wiem czemu na zdjęciach się pojawia to halo wokół czerwonej plamki

Co to jest to halo? niestety nie rozumiem tego co piszesz, na wszystkich pojawia się jakaś poświata.

Domyślam się, że zdajesz sobie sprawę że nie jest to bezpieczna zabawa.

Co do wykonania to efekt końcowy mi się podoba, ale uważam że jak chcesz do tego podpiąć mikrokontroler to powinieneś bardziej się wysilić nad konstrukcją tak by było to stabilne.

c4r0 nie lustro weneckie tylko fenickie.
    c4r0
    Poziom 36  
    Deepone napisał:
    c4r0 napisał:
    Nie wiem czemu na zdjęciach się pojawia to halo wokół czerwonej plamki

Co to jest to halo? niestety nie rozumiem tego co piszesz, na wszystkich pojawia się jakaś poświata.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Halo
    Chodzi mi o te mazy wokoło plamki które powstają na zdjęciu od czerwonego lasera. Od dwóch pozostałych tego nie ma.

Deepone napisał:
    Domyślam się, że zdajesz sobie sprawę że nie jest to bezpieczna zabawa.
    Owszem :)

Deepone napisał:
    Co do wykonania to efekt końcowy mi się podoba, ale uważam że jak chcesz do tego podpiąć mikrokontroler to powinieneś bardziej się wysilić nad konstrukcją tak by było to stabilne.
    Stabilne jest, muszę tylko wsadzić to w obudowę żeby się nie brudziło i żeby było osłonięte bo na prawdę wystarczy silniejsze dotknięcie i ustawienie bierze w łeb. Nie bardzo rozumiem co tutaj do rzeczy ma podłączanie tego do mikrokontrolera.

Deepone napisał:
    c4r0 nie lustro weneckie tylko fenickie.
    Vonter napisał "weneckie", ja tylko powtarzam :P
    SPAWN17
    Poziom 16  
    Deepone badz tak miły i nie pouczaj c4r0 w sprawie laserów. Jego konstrukcje powalają na kolana od dłuższego czasu. Polecam Ci odwiedzenie jego strony domowej.

Konstrukcja bardzo mi się podoba, ale myślę że trzeba by popracować nad dokładnością łączenia wiązek przed wsadzeniem tego modułu do popla(co na pewno nie będzie łatwe), bo wiązki mogą się rozejść i stracisz efekt. Nie mniej gratuluje modułu testowego :)
    KJ
    Poziom 31  
    Jeżeli chodzi o skanowanie takim laserem to nie jest konieczne idealne połączenie wiązek. Widziałem patent gdzie na galva wchodziły 3 równoległe wiązki czerwona zielona i niebieska. W trakcie skanowania nie było widać "rozjazdu" kolorów.
    c4r0
    Poziom 36  
    Wszystko zależy co się chce uzyskać. Jeśli mają być tylko trzy kolory na przemian to jest najłatwiej. Jeśli chce się mieszać kolory żeby uzyskać np. żółty to już trudniej. Też ma znaczenie czy ogląda się tylko wiązki w dymie jak w lasershow-ach czy liczy się projekcja na ekranie. No i jeszcze kwestia odległości, jeśli ekran jest w stałej odległości od galv to można tak ustawić dwa lasery obok siebie żeby akurat na ekranie się spotkały, mimo że ich wiązki lecą oddzielnie. Myślę że to mógł być taki myk w tym laserze o którym piszesz KJ.
    flutl1cht
    Poziom 13  
    Gratulacje, generalnie też pracuję nad połączeniem trzech laserków, ale chwilowo brak czasu i cierpliwości :) Jak dotąd udało mi się tylko połączyć zielony z czerwonym za pomocą cube-splittera ale niestety wszystko się rozpadło i dałem sobie spokój na jakiś czas :P

Na początek planuję podłączyć je do atmegi z wgranym softem lampki rgb i skierować na prosty spirograf z dwóch silniczków. Jednak nic nie przebije popela, tak trzymać! :)
    blue_17
    Poziom 32  
    Czy to ma służyć tylko dla bajeru lub zabawy ?
    flutl1cht
    Poziom 13  
    No niestety na inne może nawet profesjonalne zastosowanie za mała moc... ale widok na żywo powala :)
    djlukaszdj
    Użytkownik obserwowany
    no to teraz tylko zrób jakiś silniczek, lub sterownik i efekt na dyskoteki jak znalazł.:D:D
    c4r0
    Poziom 36  
    flutl1cht napisał:
    Gratulacje, generalnie też pracuję nad połączeniem trzech laserków, ale chwilowo brak czasu i cierpliwości :) Jak dotąd udało mi się tylko połączyć zielony z czerwonym za pomocą cube-splittera ale niestety wszystko się rozpadło i dałem sobie spokój na jakiś czas :P

Na początek planuję podłączyć je do atmegi z wgranym softem lampki rgb i skierować na prosty spirograf z dwóch silniczków. Jednak nic nie przebije popela, tak trzymać! :)
    Jaki to był splitter? Ja coś kombinowałem z polaryzacyjnym z nagrywarki DVD, ale jednak dichroiczne lepiej działają, nawet takie niedopasowane. Co do softu z lampki RGB, podejrzewam że tam jest regulacja jasności poszczególnych kolorów oparta na PWM, jak dasz to na laser i spirograf to pewnie będzie kiepsko (linie przerywane).

~blue_17
    No tak, tylko dla bajeru i zabawy :) Niestety nie widzę innych zastosowań dla czegoś takiego, nawet jeśli moc byłaby większa to i tak zastosowanie byłoby jedynie rozrywkowe.

~djlukaszdj
    Za mała moc. Ale do lepszych efektów mam zielony moduł 100mW i laser argonowy :) Zobacz moje filmiki na jutubie: Link ;)
    flutl1cht
    Poziom 13  
    Dokładnie nie wiem ale podejrzewam że był z nagrywarki DVD bo sporo takich pozostało z demontażu. Co do RGB to faktycznie jest sterowana przez PWM ale myślałem żeby dodać jakąś pojemność na wyjściu tak aby zniwelować przerywane linie.

Jeszcze jedno pytanie - co zadecydowało o takim ustawieniu laserów? (niebieski i czerwony dołącza do zielonego) moc lub widoczność?