Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Itronix GoBook IX250 - 'zabezpieczenie' ograniczające CPU

21 Cze 2009 17:40 5691 14
  • Poziom 27  
    Kupiłem okazyjnie pancernego laptopa firmy itronix ix250 procesor pIII 800Mhz 256ram - jest to laptop dedykowany do zastosowań przemysłowych w trudnych warunkach a ten konkretnie pochodzi z demobilizacji w USA .

Problemem jest zastosowane zabezpieczenie które nie pozwala procesorowi osiągnąć temperatury powyżej pewnej wartości ograniczając jego prędkość do 400Mhz. Ma ktoś może pomysł jak można obejść takie zabezpieczenie gdyż na poligonie pewnie jest przydatne ale mi uniemożliwia np oglądanie filmów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Znajdź czujnik temperatury i go przelutuj w inne miejsce. Nie pamiętam niestety czy p3 ma w sobie czujnik temp, bo jesli tak to ogólnie...lipa.
  • Poziom 27  
    Nie można wszystkiego zwalać na słabe parametry - to jest procesor p3
    800Mhz i tyle z niego chcę wydusić. W biosie nic nie znalazłem ale za to jest jakaś aktualizacja biosu tyle że wymagany jest napęd FDD a takiego nie posiadam. Jeżeli nic nie znajdę postaram się jakoś obejść czujnik temp na płycie ale nie jestem do tego rozwiązania przekonany gdyż raz już go rozbierałem i nie jest to przyjemne zadanie - kupa śrubek blaszek parę godzin roboty ;-).
  • Poziom 37  
    Parę godzin ? Jeśli nie masz pojęcia to tak, w innym wypadku max kilkanaście minut.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Tabelki z zapisanymi progami temperatury:
    Changed fan and throttle settings as follows:
    DOS
    Hi Limit 42C 60C 70C 80C 90C
    Lo Limit -65C 37C 55C 65C 75C
    Fan OFF High High High High
    Throttle None 50% 50% 25% 25%
    WINDOWS
    -----AC------- ----Battery---
    Set Point Temp FAN Throttle FAN Throttle
    T0 40C Low 100% None 50%
    T1 50C High 50% Medium 50%
    T2 60C High 50% High 50%
    T3 65C High 50% High 50%
    T4 70C High 50% High 25%
    T5 75C High 25% High 25%
    T6 80C High 25% High 25%
    T7 85C High 25% High 25%
    Thermal Shutdown 95C ---- ----- ---- ----

Jest to tabelka która przedstawia zmiany wprowadzone przez ten nowy bios. Gdyby dało się np prędkość redukować dopiero od progu t4 ale za to wcześniej włączać wiatrak?
    no i na baterii zawsze jest 50% wiec lipa ...

Dodatkowo skoro rodzaj systemu ma na to wpływ to musi się dać to jakoś obejść.

Do kolegi skaktus - to nie jest typowy laptop - obudowa jest pancerna producent zapewnia że wytrzyma przejazd samochodu - sporo uszczelek i krótkie delikatne taśmy - może parę h to przesada ale o piwo się założę że a kilkanaście minut nie da rady.

Jest program modyfikujący plik biosu ale nie ma tam opcji progów termicznych - jest tylko zmiana hasła i zmiana sekwencji botowania ale potrafi liczyć sumę kontrolną więc pomoże we własnych modyfikacjach.

Procesor jest w obudowie Mini-pga2 - niestety na aukcjach nie widziałem wersji desktop.

W dokumentacji procesora znalazłem wyprowadzony czujnik temperatury
    Itronix GoBook IX250 - 'zabezpieczenie' ograniczające CPU
    spróbuję coś tam dolutować aby oszukać czujnik o jakieś 10" - jak się spali to nie jest to wielka strata 14zł /procesorek ;-)
  • Poziom 24  
    Witam!
    Po włączeniu od razu pokazuje zegar 400MHz czy dopiero we właściwościach komputera w Windows?
    Jakie Kolega ma ustawienia w BIOSie w sekcji Power Management?
    Zmiana Geyserville Optimized Speed na Performance powinno rozwiązać problem.

Przy okazji; mając założone hasło na BIOS można je zresetować wyjmując "na gorąco" pod napięciem kość biosu i wkładając ją z powrotem.

Testował może ktoś czy w tym laptopie chodzą wszystkie pamięci 256/100 czy tylko egzemplarze LOW DENSITY?
  • Poziom 27  
    Zmiana ustawień biosu nic nie dała - dalej przy 50 stopniach proc zwalnia
    pomogła trochę dezaktualizacja biosu do wersji 117 - teraz zwalnia przy 60 stopniach ale dalej wiatrak za późno się włącza i na dłuższym filmie jednak osiąga 60 a wtedy wszystko zaczyna się ciąć. W ogóle po zmianie tej wersji bios zaczęły działać sterowniki intel spedstep które wcześniej nie dały się uaktywnić (wszystkie opcje w panelu sterowania były niedostępne).

Postaram się dorobić jakiś mały układ na avr do dynamicznej kontroli wiatraczka tak aby włączał się już przy 40 i nie pozwalał na osiągnięcie 60"
    Cytat:
    Po włączeniu od razu pokazuje zegar 400MHz czy dopiero we właściwościach komputera w Windows?

- kolega chyba nie bardzo lubi czytać - dokładnie napisałem kiedy występuje problem, jeżeli piszę że spada do 400 to znaczy że nie jest 400 od początku.
  • Poziom 41  
    A może pop prostu przebudować chłodzenie? Dać nową pastę, wyczyścić radiator, wypolerować stopę?
  • Poziom 27  
    Moim zdaniem to chłodzenie jest mało skuteczne - radiator ma za małą powierzchnię a wentylator za małą wydajność. Dla przykładu w ibm t30 czuć silny strumień ciepłego powietrza gdy wiatrak pracuje - tutaj jest tylko lekki powiew. Spróbuję dać pastę miedzianą może to coś pomoże.
  • Poziom 9  
    pozwole sobie na odswierzenie tematu, ile można włożyć pamięci rozpozna 2x256mb,
  • Poziom 10  
    Witam
    I ja dołącze się do tematu
    Przełącz zarządzanie energią w bios
    I mam pytanie jak port LPT przy tej maszynie jaką ma wydajność prądową napięcie 5v czy 3,3 v
  • Poziom 12  
    Postwił bym na wentylator, zamałe obroty.Wbiosie sprawdz obroty wentylatora Jesli posiadasz wentylator ze specialnym czujnikiem, który dopasowuje obroty do wydzielanego ciepła ,wyłącz opcię w bioseCPU Fan Control.
  • Poziom 27  
    To nie jest taki typowy rozbudowany bios - nie ma opcji pozwalających wyłączyć sterowanie wiatraków . W biosie nie ma też możliwości podglądu parametrów (napięcia temperatury itp.). Co do portu LPT to nie zauważyłem problemów, drukarka działa , programatory avr też.

Cytat:
    jaką ma wydajność prądową napięcie 5v czy 3,3 v

Nie bardzo rozumiem - to jest laptop, nie ma tam wyprowadzonych tych napięć a do płyty nic nie warto dolutowywać bo przetwornice wewnętrzne są tak policzone żeby starczały na to co jest i niewiele zapasu.

Po demontażu radiatora okazało się że brak jakiejkolwiek pasty przewodzącej ciepło, nałożyłem i jest lepiej. Po aktualizacji biosu i zastosowaniu pasty testowałem na 3h filmu i obudowa jest letnia.

Dodatkowym problemem w tym laptopie jest dźwięk, a dokładnie spory poziom zakłóceń i słaba jakość sygnału z karty. Po wymianie tantali na zasilaniu karty z 150uF na 300uF i zastosowaniu kondensatora 1000uf na zasilaniu wzmacniacza odrobina poprawy. Prawdopodobnie dużo lepiej nie będzie - zasilanie dla audio leci przez całą płytę i łapie sporo śmieci.