Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DualBIOS kopia zapasowa starego bios'u

Waluś90 21 Cze 2009 18:53 3098 21
  • #1 21 Cze 2009 18:53
    Waluś90
    Warunkowo odblokowany

Siemka !
    Mam płytę główną Intel Desktop Board DP35DP z DualBIOS'em.
    Chciałbym posiadać na płycie CD zapasowy stary BIOS wrazie błędu aktualizacji, ale niestety nie ma
    informacji na stronie producenta.
    Wiem, że jest jakiś sposób bo kolega robił na tej płycie. Niestety nie pamięta jak to zrobił.
    Jest to aktualizacja krytyczna i niezbędna do prawidłowego działania sprzętu.

Każda rada jest pomocna!
    Dziękuje.

0 21
  • #3 21 Cze 2009 23:16
    Waluś90
    Warunkowo odblokowany

W takim razie jest funkcja o nazwie "recovery mode" i bios można odzyskać z płyty CD.
    P.S. W takim razie co to jest dualBIOS? To nie to samo co "recovery mode"?

0
  • Pomocny post
    #4 21 Cze 2009 23:33
    mat_ed
    Poziom 43  

Cytat:

W takim razie jest funkcja o nazwie "recovery mode" i bios można odzyskać z płyty CD

Można. Jak tego dokonać, dowiesz się z tematu, do którego link podałem.

:arrow: DualBIOS

0
  • #5 21 Cze 2009 23:42
    Waluś90
    Warunkowo odblokowany

Dzięki za wyjaśnienie.
    Jeszcze małe pytanie czy zgrywanie biosu uniflashem na dysk twardy jest bezpieczne?

0
  • #6 22 Cze 2009 01:15
    mat_ed
    Poziom 43  

Jest bezpiecznie. Uniflash na dyskietce, z której uruchomisz komputer.
    uniflash -SAVE nazwapliku.bin

0
  • #7 22 Cze 2009 16:21
    Waluś90
    Warunkowo odblokowany

Niestety kolejny problem.
    Brak stacij dyskietek w kompie. BIOS i tak by się nie zmieścił bo ma powyżej 1.44 MB.
    Uniflash się nie nadaje bo tworzy pliki z rozszerzeniem .bin a ta płyta czyta tylko rozszerzenie .bio.
    Można wrzucić na płyte CD tylko bios z rozszerzeniem .bio i wtedy uruchomi się proces odzyskiwania starego biosu z płyty CD po wyjęciu zworki.
    Pomocy ! Jak zgrać na dysk plik bios.bio?
    Czekam na odpowiedzi.

0
  • #9 22 Cze 2009 21:37
    Waluś90
    Warunkowo odblokowany

Teraz zaglądałem, bo wcześniej kolego coś mi link działać nie chciał. Słaby net mam niestety.
    Dzięki za odpowiedźi.
    Pozdrawiam.

Dodano po 3 [godziny] 36 [minuty]:

Ludzie pomocy!
    Ściągnołem tego uniflasha i nie potrafie się nim obsługiwać.
    Kiedy klikam na ten program to mi czarne okienko pokazuje i znika.
    Chyba to z wiersza poleceń działa.
    Jak ktoś może to niech mi dokładnie opisze przebieg robienia kopii zapasowej tego BIOSu krok po kroku, bo ja za tępy jestem.

Gdyby ta aktualizacja nie była by taka ważna już dawno rzucił bym to w cholerę.

Czekam na poradnik od mądrzejszych w tej dziedzinie ludzi tego kraju.

Dodaje w załączniku Uniflash 1.40

0
  • #10 22 Cze 2009 21:54
    mat_ed
    Poziom 43  

Kolego, widzę, że kompletnie pojęcia o aktualizacji biosu nie masz.
    Wykazujesz 0 inicjatywy w rozwiązanie swojego problemu.

Uniflash musisz uruchomić spod systemu DOS, a nie spod Windows.
    Następnie tak jak napisałem.

Najszybciej i najprościej, jak załatwisz stację dyskietek, przygotujesz dyskietkę startową wraz z programem flashującym, a następnie zgrasz bios.

0
  • #11 23 Cze 2009 01:01
    Waluś90
    Warunkowo odblokowany

Tej stacji dyskietek to raczej nie znajde ,bo to staroć.
    Ta płyta główna to chyba napewno nie ma nawet odpowiedniego złącza do tej stacji z tego co wyczytałem w informacjach technicznych.
    Pogrzebe jeszcze na stronie producenta może coś znajde.
    Jeśli chodzi o własną inicjatywe to nie jest zerowa. Poprostu nigdy nie bawiłem się w jakieś zabawy z biosem, bo po co.
    Teraz sytuacja zmusiła, a jakimś specem od PC też nie jestem.

Nic o robieniu kopii zapasowej BIOSu nie znalazłem ani na stronie producenta ani w google.

Więc stawiam pytanie:
    Czy jest na świecie człowiek, który wie jak zrobić kopię zapasową biosu z poziomu Windows, bez użycia stacji dyskietek.
    Jakoś napewno się da, bo niektórzy robią kopię BIOSu na laptopach jak wiadomo bez stacji dyskietek.

0
  • Pomocny post
    #13 25 Cze 2009 17:44
    Mihas66
    Poziom 22  

Bios award? Jak tak to proponuje zrobić to z pod Windowsa programem winflash, swoja płytę ze względu na zabawy modbinem flashowałem już ze 6 razy i śmiga elegancko... Z tymi dyskietkami jest taki problem u mnie że po pierwsze rzadko która działa a po drugie weź ty tu znajdź dobra stacje dyskietek;p

-1
  • #14 25 Cze 2009 22:48
    kodd
    Poziom 32  

Zwracam uwagę ,że zabawa z Biosem na płycie markowej w sposób inny niż zaleca producent może przyczynić się do jej uszkodzenia lub niestabilnej pracy . Pokłony dla moderatorów.

0
  • #15 25 Cze 2009 22:53
    tzok
    Moderator Samochody

Zapewniam, że Uniflash jest bezpieczniejszy od WinFlasha od Awarda czy softów pod Windows dostarczanych przez niektórych producentów płyt.

Zresztą samo zgranie BIOSu niczemu nie zagraża.

0
  • #16 26 Cze 2009 00:18
    Waluś90
    Warunkowo odblokowany

Dokładnie.
    Chce zgrać bios tym winflashem jak da radę.
    Niestety nie potrafie zidentyfikować producenta biosu, nigdzie nie pisze, a szukałem.
    Aktualizacje wykonywał będe programem producenta spod windowsa.
    Winflasha użyje tylko do zgrania starego biosu.

Dzięki za odpowiedzi.

Mam nadzieję, że to bios AWARD-a

0
  • #17 26 Cze 2009 05:47
    kodd
    Poziom 32  

Cały czas mam wrażenie, że kolega nie czyta zaleceń producenta. Jeszcze raz w języku ojczystym:
    http://www.intel.com/support/pl/motherboards/desktop/sb/CS-022312.htm
    Ciągle zapomina kolega, że posiada płytę markową z odpowiednimi zabezpieczeniami np, Trusted plattform module (TMP) i wcześniej zgrany plik Bios-u będzie bezużyteczny. Na wskazanej tu witrynie są wystarczające informacje jak zabezpieczyć się przed unieruchomieniem sprzętu.
    Dlaczego kolega nie zwróci się z zapytaniem do pomocy technicznej producenta.
    Notabene - wszystko jest napisane. A przy okazji wie kolega czym jest nadzieja?

0
  • #18 26 Cze 2009 13:13
    Mihas66
    Poziom 22  

Tak tak a oc też producent nie zaleca, zalecenia a prawdę traktujmy inaczej... No ale cóż markowe płyty od intela są lepsze od innych nie markowych w których modbin i winflash nic nie psuje tylko usprawnia... Dlatego zawsze wybieram amd i ich nie markowe produkty...

0
  • #19 26 Cze 2009 23:59
    Jakoob80
    Poziom 11  

do Waluś90
    1 napęd fdd mozna podpiac przez USB
    lub
    2 ustawic bios by aktualizowwał się z FlashUSB - pendraiwa

----

Jak napisali koledzy wyżej przedewszystkim strona producenta łyty głównej.
    Kilkukrotnie aktualizowałem swoją pytę z DualBiosem w góę a potem schodziłem do wersji najniższej - żadnych niespodzianek.

Dyskietka + wybrana wersja biosu dla konkretnej płyty ze strony producenta.

Niestety nie zawsze wersja nowsza = lepsza

0
  • #20 27 Cze 2009 15:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 09 Wrz 2009 16:19
    Waluś90
    Warunkowo odblokowany

Zamieszczam plik swojej kopii biosu na prośbe użytkownika kdaniele.
    I jako zabezpieczenie dla innych użytkowników płyty intela.

Plik należy rozpakować i nagrać plik bios.bio na płytę CD.
    Następnie wyciągnąć żółtą zworkę w płycie głównej włożyć płytkę do napędu włączyć kompa i czekać około 5 minut.

0
    Załączniki:
  • #22 09 Wrz 2009 23:01
    kdaniele
    Poziom 1  

Dzieki za wrzucenie pliku niestety nie rozwiazuje to mojego problemu:/ Szukam pliku ktory jest obrazem pamieci samego scalaka biosu sst25vf080b ktory ma tylko 1 mega pojemnosci wiec niestety pliki bio odpadaja chyba ze ktos wie jak sie do nich dobrac.

0
  Szukaj w 5mln produktów