Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

komputer na pilota jak tego dokonać ?

21 Cze 2009 20:21 14740 44
  • Poziom 10  
    Znalazłem podobny temat ale nie rozumie go. Proszę powiedzieć jak mam go zrobić ? co kupić ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 19  
    To zależy co chcesz tym pilotem sterować, czy tylko uruchomienie go, czy też poruszanie się po systemie ? Ja mam np. kartę tv której pilotem steruję kursorem myszy
  • Poziom 10  
    chce włączać tylko komputer
  • Poziom 16  
    To dla bardziej zaawansowanych będzie. włączenie komputera będzie ciężkie raczej ponieważ sterowniki nie będą działały gdy komputer będzie wyłączony. i napięcia na porcie Com nie będzie . ja proponuję abyś zbudował odbiornik podczerwieni pod port COM. I używał programu girder.
    Jeszcze jedno jaki masz system operacyjny i płytę główną ?
    Schemat budowy odbiornika podczerwieni:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=461655#461655
    A także Igor Plugin:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1277022&highlight=wtyczka+igor&sid=
    Dodano po 1 [minuty]:

Jeżeli masz jakieś wątpliwości to możesz pisać na pw.
  • Poziom 39  
    Prosciej kupic pilota np Medion, pod usb. Chodzi na protokole X11 i jest kompatybilny z duza gama programow, w tym z Girderem.
    Wlaczania kompa z pilota nie uzyskasz w zaden sposob, pomijajac zbudowanie wlasnego SPRZETOWEGO odbiornika.
    Proste, komputer wylaczony nie zbiera zadnych informacji, tylko zewnetrzne, sprzetowe urzadzenie bedzie w stanie to zrobic.

Btw bez obrazy, jakbys wiedzial co chcesz zrobic to bys postu nie pisal w tej formie. Skoro nie wiesz, to na 95% jestes za cienki do jego zbudowania i oprogramowania.
    Wniosek, zapomnij.
    Sterowac wlaczonym komputerem mozesz, wlaczyc go nie!

Pozatym jaki typ komputera chcesz wlaczac?
    AT czy ATX? Bo zupelnie inaczej wyglada zalaczenie im zasilania ;)
    AT zwierasz dojscie zasilacza (230V!) na czas pracy komputera. ATX zwiera na chwile 2piny plyty gownej, lub zwiera na stale 2piny wtyczki zasilania ATX.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Karaczan napisał:

Sterowac wlaczonym komputerem mozesz, wlaczyc go nie!.

I tu się mocno mylisz, komputery typowo multimedialne można sobie dowolnie sterować pilotem :D
    dużo płyt głównych ma wejście IRdy i w biosie to uruchamiasz i podpinasz tylko odbiornik IR - a nawet ostatnio Radiowe RF , w biosie też trzeba włączyć kontrolę tego złącza.
    Są też zdalne sterowania i czujnik IR podpinany na USB - ale należy też nie zapomnieć o Biosie i wybudzaniu komputera przez USB.
    A nawet karty TV które są zgodne z Vistą Mediacenter i mają zgodne z nią piloty też budzą komputer - tu tylko trzeba dość długo przytrzymać klawisz włączenia, i płyta też musi mieć pełną zgodność z viśtą (zasilanie stendbayowe na PCIexpres czy też stare PCI)
  • Poziom 39  
    Ale to specjalistyczne konstrukcje bardziej. Niektore obudowy HTPC tak miewaja. Ale to sa koszta duze ;)

Co do kart TV nie wypowiadam sie bo nigdy nie mialem ;)

A co do zlacz IRDA w plytach glownych, to one sluzyly chyba tylko do transmisji danych? Nie slyszalem by byly w stanie sprzetowo obsluzyc pilota.

Zwyczajny komputer bez sprzetowego modulu, dzialajacego bez komputera sie nie wlaczy.
  • Poziom 19  
    Można zrobic układ który poda impuls na włącznik POWER
  • Poziom 16  
    pawel380V napisał:
    Można zrobic układ który poda impuls na włącznik POWER

Zamienić złom w złoto też można. To chyba powinno być w miarę proste dla autora tego tematu a układ tego typu raczej prosty nie będzie. Wątpię by miał doświadczenie z mikro kontrolerami .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Mam komputer typu ATX układ pod COM odpada bo nie będzie włączał komputera tylko nim sterował nie o to mi chodzi. Chce jakiś prosty układ włączający kompa. Mam wejście na IR na płycie głównej ale czy to zadziała nie mam pojęcia nigdzie o tym nie pisze.
  • Poziom 16  
    Włączanie komputera wtedy nie będzie polegało na sterownikach tylko na układzie elektronicznym. Trzeba by zbudować odbiornik podczerwieni i nadajnik. Tylko odbiornik musiałby mieć odpowiedni układ dzięki któremu będzie wysyłał impuls na piny do włączenia.
  • Poziom 39  
    Jako ze siedze w pracy niemam czasu tego przeczytac calego:
    http://www.engbedded.com/wake-on-lirc

Ale wydaje mi sie ze po malej przerobce moglo by dzialac.
    Zamiast podawac impuls na wake-on-lan, dac na piny power on. Ew jak autor ma WOL to moze sprobowac sie tam podpiac

I na szybko wygrzebane DIY ;) :
    http://www.ocinside.de/go_e.html?http://www.ocinside.de/html/modding/usb_ultra_ir_receiver/usb_ultra_ir_receiver.html
  • Poziom 10  
    wszystko w porządku tylko że nie rozumie kilku zdań przez to nie rozumie całości

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

odpowiedz znalazłem na allegro tanio ... pilot_multimedialny_do_komputera

Dodano po 1 [minuty]:

na sterowanie kompem ale na włączanie jeszcze nie.

Moderowany przez Mery84:

Moderator tu był ;). Nie podawaj linków do allegro regulamin forum pkt. 10.11.

• Poziom 39  
    Skasuj linki z allegro, bo sie moderator zezlosci ;)
    A pilocik fajny, radiowy, sam taki mam ;)
    Zasieg bardzo duzy, mi lapie przez kilka scian.
    Multum przyciskow, ale skonfigurowac to dziadostwo to mordega ;)

Czego nie rozumiesz w tych linkach?
    Bo tam sa odpowiedzi na twoj problem, sterowanie+on/off.
  • Poziom 10  
    Dalej nie wiem jak zrobić on/off komputera wszystko jest o sterowaniu kompa a nie o jego on/off
  • Poziom 39  
    Przeczytaj dokladnie linki ktore podalem, bo albo jestes slepy albo nie wiem. Niekompatybilna przegladarka z ASCII, ze ci krzaki wyswietla, czy co?
    Podane wszystko na tacy, skoro tak ciezko googla zaprzasc do pracy.
    A ze po angielsku, no sorry, nie wszystko musi byc w jezyku ojczystym. Jesli tego nie rozumiesz to po to jest forum by to objasniono.
    Ale nie wymagaj by ci wytlumaczyli w jaki sposob kola sie tocza!
    2 linki o wlaczaniu komputera+jego sterowaniu.
    Komix narysowac czy czego wymagasz??
    Jesli chcesz komix to sorry, powodzenia z Girderem, bo go skonfigurowac to dopiero jest jazda. Juz chyba wolal bym sprzet polutowac :]

OP mi moze dac warna, trudno, zbiera mi sie powoli.
    A takie lenistwo mnie poprostu DENERWUJE, ostro!
  • Poziom 16  
    Giredera nie jest trudno skonfigurowac. Ludzie tak uważają bo otwieraja girdera patrzą i nie pisze im co trzeba zrobić. I zamiast trochę pomyśleć to otwierają elektrode i piszą że to głupi program bo się go nie da skonfigurować. Igor plugin nie da rady włączyć komputera.
    Od tego musi być specjalny układ a nie program (przynajmniej w xp sp2) może na linuxie by wypalilo.
  • Poziom 10  
    To się rozpisałeś kolego, po pierwsze nie tym tonem po 2 szukałem i wiem do czego służą google, bo że chociaż krzty dobrych manier nie masz to też już wiem. Z angielskiego forum ok dla mnie angielski to jak dla Ciebie chiński. Jeżeli byłby ktoś skory mi narysować ten komiks będę wdzięczny, ale zabieram się już sam do tłumaczenia, bo wczoraj z dosłownego tłumaczenia to wyszło nie do zrozumienia.
  • Poziom 16  
    eeee, a tak na marginesie to po co włączać komputer na pilota skoro i tak trzeba do niego podejść ??
  • Poziom 10  
    Jak bym tak myślał nie robiłbym włączania na pilot :)
  • Poziom 16  
    Ale to jest bez sensu wytłumacz mi to
    co zamierzasz robić że tylko włączenie kompa ? nie bedziesz do niego podchodzic ?
  • Poziom 39  
    Przepraszam Kolego, faktycznie przegialem troche.
    Chory jestem i wczoraj mi sie nasililo, wiec bylem ciezko zdenerwowany na wszystko ;)

W ramach przeprosin mam ciekawy patent dla ciebie ;)
    A moze bezprzewodowa klawiatura?
    Komputer bez klawiatury nie nadaje sie zbytnio do uzytku.
    Z wlasnego doswiadczenia tez wiem ze pomysl z pilotem i tak w koncu upadnie i schowasz go do szafy. Bo jest to srednio wygodne rozwiazanie.
    Klawiatura masz pelna kontrola nad komputerem, i do tego wiekszosc nowoczesnych komputerow ma mozliwosc zdefiniowania w biosie klawisza, po nacisnieciu ktorego komputer ci sie wlaczy ;)
  • Poziom 10  
    Komp na pilot to bajer. Lubie ogólnie pomajsterkować ;) Klawiatura też fajny pomysł :) Pytanie czy jest drogi?
  • Poziom 12  
    Widziałem gdzieś kiedyś tuner TV (ten model akurat był na PCI-Expres) ze złączem do podłączenia do płyty głównej i pstryczka Power w obudowie. Pilotem z zestawu można włączyć kompa i sterować odbiornikiem : )
  • Poziom 10  
    widziałem koszty to około 330 zł więc dziękuje nie stać mnie ;)
  • Poziom 33  
    Ale kombinujecie. Koszt takiego rozwiązania to jakieś 10zł. Kupujesz Kolego na Allegro jakiś dzwonek bezprzewodowy albo żarówkę na pilota i zamiast elementu wykonawczego podpinasz włącznik komputera do przekaźnika...
  • Poziom 39  
    Tylko steruj se tym pilotem reszta komputera ;)
    Rownie dobrze mozna zrobic wlacznik na scianie, idac tym tokiem rozumowania...
  • Poziom 20  
    Ale autorowi chodziło chyba tylko o włączanie kompa, nie??? Można zrobi też prostą przystawkę na zewnątrz kompa przykładaną do przycisku on/off sterowaną podczerwienią i też śmiga powinno. A nie łatwiej kompa zostawia w stanie wstrzymania??? Wtedy można go łatwo wybudzić...
  • Poziom 10  
    Panowie ale tu chodzi o włączanie kompa ;)