Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obrotomierz do skutera z miernika uniwersalnego

sylwiakrzysiek 22 Cze 2009 15:29 2429 2
  • #1 22 Cze 2009 15:29
    sylwiakrzysiek
    Poziom 12  

Witam. Jestem włascicielem skutera 2suwowego. Chciałbym zrobić obrotomierz cyfrowy do niego. Wpadłem na pomysl zeby wykorzystac do tego multimetr, ma on pomiar częstoliwości. Silnik podczas jednego obrotu wytwarza jeden impuls. 1hz=1obrot ale w ciągu sekundy. Da się zrobić jakis prosty układ żeby powielał impulsy? lub układ dzięki któremu obroty bedą wyświetlane w rpm/min? jezlei pomyliłem dział to prosze o prznieśienie.

0 2
  • #2 22 Cze 2009 18:08
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Raczej sobie nie wyobrażam by silnik jeden cykl wykonywał w sekundę, bo byś pewnie umarł z nudów po próbie przejechania kilku metrów :)

Można by zrobić coś takiego:

Przerywacz -> układ ksztaltujący -> układ monostabilny dający wąski impuls -> układ całkujący -> wtórnik -> woltomierz

W miarę wzrostu częstotliwości impulsów z silnika przy stałym czasie impulsów układu monostabilnego zwiększa się wypełnienie impulsów na wyjściu układu monostabilnego przez co rośnie ich wartość średnia, którą możemy odtworzyć układem całkujacym -> oltomierz pokazuje wartość średnią napięcia z układu monostabilengo proporcjonalną do obrotów.

Jaki może być zakres obrotów od minimalnych do maksymalnych (w obrotach na miniutę) ?

0
  • #3 22 Cze 2009 19:05
    sylwiakrzysiek
    Poziom 12  

Miałem na myśli jeden obrót wału= jeden impuls.
    Zakres obrotów to 1000 do 16000.
    Gdyby te tanie z allegro miały wyższy zakres to bym kupił i po kłopocie, ale niestety.
    Po nazwach sądze że to troche skoplikowane, da sie jakos prościej ?

0