Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komórka ostrzeże o radarze

blondyneczka_83 22 Cze 2009 20:10 5016 17
  • Komórka ostrzeże o radarze

Każdy kierowca chciałby wiedzieć o kontroli radarowej, fotoradarze lub innym niebezpieczeństwie na swojej drodze. Dziś wystarczy własny telefon komórkowy oraz darmowy program SpeedAlarm, żeby otrzymać ostrzeżenie. Program można pobrać na swoją komórkę ze strony www.SpeedAlarm.pl

Jak to działa?

Każdego dnia, miliony, nierozstających się ze swoimi telefonami kierowców jeździ po polskich drogach. Dzięki SpeedAlarm, każdy z nich może zgłosić zauważone kontrole radarowe, wypadki lub inne zagrożenia korzystając wyłącznie z własnej komórki.

SpeedAlarm w naszej komórce, nasłuchuje ostrzeżeń, które wysyłają inni kierowcy. Zapamiętuje je i analizuje na bieżąco, czy zagrożenia znajdują się na naszej drodze. Gdy zbliżamy się do któregoś z nich, ostrzega głośnym sygnałem dźwiękowym. Dodatkowo, na ekranie pokazuje odległość oraz kierunek do niebezpieczeństwa. Wystarczy zwolnić. Wszystkiego innego pilnuje komórka.

W każdej chwili my też możemy ostrzec innych o zauważonym zagrożeniu. Nie trzeba nic mówić ani pisać. Gdy mijamy niebezpieczne miejsce, wciskamy dwa przyciski telefonu, a ostrzeżenie trafia do komórek wszystkich kierowców w okolicy.

SpeedAlarm zna również lokalizacje wszystkich fotoradarów w Polsce. Nowe zgłaszają na bieżąco użytkownicy, więc są zawsze aktualne.
    Z programu każdy może korzystać za darmo. W zamian za to, przy uruchamianiu może na kilka sekund pojawić się reklama.

Jak SpeedAlarm odbiera i wysyła ostrzeżenia?

SpeedAlarm odbiera i wysyła ostrzeżenia przez łącze internetowe, dostępne w każdej komórce. Dziś, to najtańszy sposób komórkowej komunikacji.

Płaci się tylko za otrzymane i wysłane dane - nie za czas połączenia. Nie ma więc znaczenia jak długo korzystamy z programu. SpeedAlarm przesyła minimalne ilości danych – niecałe 100 kB na trasie 300 kilometrów.

Ostateczne koszty transmisji zależą od stawek naszego operatora komórkowego. Każdy operator, posiada dziś korzystną ofertę komórkowego Internetu, która pozwoli zmniejszyć koszty do zaledwie kilku złotych miesięcznie - nawet przy codziennym, intensywnym jeżdżeniu. To niedużo, w porównaniu chociażby ze spalonym paliwem. Nie wspominając o mandacie lub wypadku, od których może uratować otrzymane ostrzeżenie.

Odbiornik GPS

SpeedAlarm korzysta z odbiornika GPS. Nie chodzi jednak o urządzenie z ekranem i mapami do nawigacji, lecz o prosty moduł - wbudowany w telefon lub zewnętrzny.

Dzięki współpracy z odbiornikiem GPS, ostrzeżenia wysyłane przez kierowców zawierają dokładne pozycje zagrożeń. Telefon monitoruje na bieżąco naszą lokalizację i może nas ostrzec, gdy zbliżamy się do niebezpieczeństwa.

Jeżeli telefon nie ma GPS-u, za ułamek ceny telefonu z GPS-em można dokupić zewnętrzny odbiornik, który bezprzewodowo połączymy z telefonem.

Społeczność

Jak zaznaczają sami użytkownicy, SpeedAlarm to nie tylko rozwiązanie techniczne. To przede wszystkim społeczność ludzi, którzy gotowi są wzajemnie sobie pomagać.

Pod tym względem, SpeedAlarm przypomina tradycyjne CB Radio. Ze względu na brak konieczności montażu dodatkowych urządzeń w samochodzie oraz znacznie bardziej przyjazny i precyzyjny sposób ostrzegania o zagrożeniach, SpeedAlarm zyskuje coraz większą popularność.

W końcu, kto z nas nie ma przy sobie telefonu komórkowego, gdy jedzie samochodem?

Komórka ostrzeże o radarze

Informacje pochodzą ze strony http://pdaclub.pl/index.php?option=com_conten...=15525:speedalarm&catid=51:programy&Itemid=93

• #2 22 Cze 2009 22:53
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Ciekawe jak trzeba się nagimnastykować żeby wysłać taką wiadomość i o ile bardziej jest to skąplikowane od wypowiedzenia kilku słów do gruchy. To raz, a dwa to mentalność nasza jest taka że każdy by tylko patrzył czy gdzieś nie stoją. Ale dodać infomacje to już ma ciężko.

M.in dlatego ten patent nie wygra z CB

• #3 22 Cze 2009 23:49
    Citek
    Poziom 22  

Z tego co się orientuję to wystarczy nacisnąć np 1, aby wysłać informacje że jest kontrola radarowa i to wszystko. Program dzięki GPSowi sama wie gdzie to było i taką informację wyśle do bazy.

• #4 22 Cze 2009 23:58
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Co ma oznaczać zdanie "o kontroli radarowej, fotoradarze lub innym niebezpieczeństwie na swojej drodze"? Od kiedy kontrola prędkości jest niebezpieczeństwem? Z tego, co się orientuję, to służy poprawie bezpieczeństwa jazdy :)
    Trudno takie urządzenie porównywać z CB-radiem, bo choć korzysta to z ogólnodostępnej bazy danych tworzonej przez użytkowników, to nie da się przez to normalnie pogadać.

• #5 23 Cze 2009 00:20
    mcoola
    Poziom 19  

Zawsze można mieć CB i telefon z tym programem, autorom tego projektu z pewnością nie chodziło o wyparcie CB a o nowe możliwości ostrzegania przez telefon z GPSem który posiada coraz więcej już osób.

• #6 23 Cze 2009 00:47
    piasek1990
    Poziom 19  

Z założenia dobre takie proste dodawanie ostrzerzeń tylko co będzie jak dorwie to jakiś gówniarz i pozaznacza radary co 10m? ...

• #7 23 Cze 2009 07:52
    Snikers
    Poziom 24  

piasek1990 napisał:
    Z założenia dobre takie proste dodawanie ostrzerzeń tylko co będzie jak dorwie to jakiś gówniarz i pozaznacza radary co 10m? ...

To samo co teraz jak się idioci dobierają do CB i puszczają dzwonki, piosenki i wydają dzwieki do gruchy. Zapewne serwer określa wage zgłoszenia na podstawie ilości zgłoszeń. Pojedyńcze mogą być ignorowane

ps. na pdaclub ten "news" wisi juz miesiąc

• #8 23 Cze 2009 08:22
    kapsel1985
    Poziom 11  

Już coś podobnego jak nie takiego samego tylko za pieniądze można kupić od jakiegoś czasu. Link

• #9 23 Cze 2009 12:31
    Stary1952
    Poziom 33  

A ja z innej beczki , uważam , że takie wynalazki nie powinny mieć miejsca . Po to są ograniczenia prędkości aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach , pomyślcie ile głównie młodych ludzi ginie na drogach . Kilka dni do tyłu pięciu młodych mężczyzn naraz . Zgadzam się z tym , że w niektórych miejscach na drodze ograniczenia prędkości są przesadnie małe ale lepiej zwolnić i dojechać kilka minut później niż stracić życie . :idea::cry:

• #10 23 Cze 2009 12:31
    Jakoob80
    Poziom 11  

Yanosik ;D
    Właśnie niedawno oglądałem to urządzenie w internecie czy ktoś z państwa to testował zastanawiam się nad zakupem jednak chyba wole poczciwe CB. Możne kiedyś dokupię ten gadżet albo porządny GPS.

• #11 23 Cze 2009 12:40
    ziko77
    Poziom 23  

automapa+cb+antyradar+zdrowy rozsadek....... i od lat nie mialem zadnej kontroli :D a ze do pracy mam dosc kawalek, bo prawie 60km to wiem doskonale co mowie. i niestety speedalarm jest w moim przypadku zupelnie zbedny, bo nigdy nie bedzie takiej ilosci informacji jak na kanale 19 :D

pozdr.

• #12 24 Cze 2009 21:27
    tcn
    Poziom 11  

Testowałem Speedalarm na N95.
    Tragedia, po tygodniu używania poszła do kosza, obsługa dosyć prosta.
    Radio jest sensownym rozwiązaniem.
    Jak kolega pisał wystarczy nacisnąć klawisze cyfrowe i zgłaszasz informacje, Podobne do Yanosika tylko aplikacja w telefonie.
    Reklama jest ładna ale w moim obszarze to chyba tylko ja tego używałem.

• #13 18 Lip 2009 21:56
    renoraines
    Poziom 15  

Stary1952 napisał:
    A ja z innej beczki , uważam , że takie wynalazki nie powinny mieć miejsca . Po to są ograniczenia prędkości aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach , pomyślcie ile głównie młodych ludzi ginie na drogach . Kilka dni do tyłu pięciu młodych mężczyzn naraz . Zgadzam się z tym , że w niektórych miejscach na drodze ograniczenia prędkości są przesadnie małe ale lepiej zwolnić i dojechać kilka minut później niż stracić życie . :idea::cry:

Ograniczenia prędkosci sa głownie po to, żeby utrudniac zycie kierowcom i żeby policja/straz miejska mogła zarabiac. Kazdy ma swoj rozum, jest dobra droga można przyspieszyć, gorsze warunki dziury/opady/slisko trzeba zwolnić dla własnego bezp. Młodzi ludzie giną przez brawure i swoją głupotę: wyprzedzanie pod górę, na trzeciego, na zakręcie, zmiana pasa ruchu/włączanie sie do ruchu bez sygnalizowania kierunkowskazem, nie zatrzymanie sie na ''stopie'' itd, itp. Mnie osobiscie nic tak nie wku.wia jak ktos sie wlacza do ruchu/zmienia pas/skreca bez migacza.

• #14 19 Lip 2009 09:49
    Citek
    Poziom 22  

A mnie najbardziej wkurza jak taki osioł na drodze dwupasmowej jedzie ciągle lewym pasem, a nie prawidłowo go nie można wyprzedzić (prawym pasem wg. przepisów nie wolno), ani prawie nic nie można zrobić, nie licząc trąbienia albo mrugania światłami.

• #15 16 Paź 2009 12:08
    karolak
    Poziom 10  

Jakoob80 napisał:
    Yanosik ;D
    Właśnie niedawno oglądałem to urządzenie w internecie czy ktoś z państwa to testował zastanawiam się nad zakupem jednak chyba wole poczciwe CB. Możne kiedyś dokupię ten gadżet albo porządny GPS.

Jakoob80 napisał:
    Yanosik ;D

Powiem tak - mam tego yanosika, ale nadal jezdze z antena. Yanosik to całkiem pozyteczne urzadzenie, ale niestety w niektorych rejonach naszego pieknego kraju jest go nadal za mało i po prostu sie nie sprawdza. U mnie w Poznaniu działa bez zarzutów, dostaje komunikaty o patrolach, takze tych nieoznakowanych, nawet o korkach czy wypadkach, choc czesto jest tak ze zanim dojade juz po korku, ale przyznac trzeba, że ostrzega (fotoradary aktualizuje szybciej niz straz miejska;)) W innych miastach Polski tez całkiem dobrze sie sprawuje - na trasie i w wawie czy wrocku tez ku mojemu zaskoczeniu mialem komunikaty o patrolach. Ale jak jechałem do olsztyna to informował mnie tylko o fotoradarach, a minałem jeden patrol.
    Na pewno na plus przemawia to, że nikt ci nie papla bzdur, nie świszczy, nie piszczy i słyszysz tylko konkretne komunikaty zamiast pysia pysia i głupich pytań o kwiatki przy drodze. Wg mnie to sie szybko rozwinie, juz widac roznice miedzy tym co było na początku, a tym jak działa teraz, ale niestety/stety;) do czasu kiedy yanosik nie pochłonie rynku, cb pozostanie nr 1.

• #16 24 Paź 2011 10:33
    Foka0111
    Poziom 11  

Witam
    Po ponad 2 latach sytuacja dot. aplikacji ostrzegających trochę się zmieniła.Yanosik jest już dostępny na Andka,iPhona, w niedługim czasie również na WM,pakiety danych u op. GSM też są coraz tańsze.
    Speed Alarm przegrywa z Yanosikiem,który jest dobrym uzupełnieniem CB (niektórzy użytkownicy nie posiadają "bacików" na dachu )
    Zacząłem go używać i jestem mile zaskoczony.Program cały czas się rozwija, posiada nawigację i dla zapominalskich przypomina o masztach.
    Żeby system był równie skuteczny jak CB trzeba go reklamować.Choć już teraz ilość zalogowanych użytkowników jednocześnie dobija do 20,000
    Ilość fonów z andkiem na pokładzie w ostatnim czasie rośnie geometrycznie więc kibicuję temu projektowi

• #17 09 Lip 2012 12:47
    maniecks
    Poziom 2  

Yanosik jest dostępny także na WM. Ostatnio wprowadzili mapę wektorową - polecam, od razu przyjemniej się korzysta z nawigacji. Parę rzeczy by się w aplikacji jeszcze poprawiło, ale myślę, że z czasem twórcy to ogarną.

• #18 17 Lip 2012 11:10
    BigBenz
    Poziom 9  

Yanosik FTW! :D nie raz mi tyłek uratował. Na ten moment nie ma dla niego lepszej (darmowej i legalnej) alternatywy.