Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w doborze "serwera plików"

mikepascal 22 Jun 2009 22:13 1180 2
    mikepascal
    Level 10  
    Witam.
    Mam zbudowaną w domu sieć, której schemat przedstawiłem na obrazku:
    Pomoc w doborze "serwera plików"
    (Wszystko co znajduje się wewnątrz czerwonej figury to właśnie moja sieć oddzielona NATem od sieci mojego dostawcy).
    Działa ona jak na razie bez większych problemów. Dlatego interesuje mnie rozbudowanie jej o urządzenie pełniące rolę serwera plików. Dotychczas znalazłem między innymi router ASUS WL-500g. Jednak nie jest to dokładnie to o co mi chodzi. Jego funkcje routera oraz serwera wydruku nie są mi potrzebne (mam je zapewnione przez to co w mojej sieci już się znajduje).
    Dlatego mam prośbę o pomoc w znalezieniu innego urządzenia pozwalającego mi na przechowywanie danych na dysku sieciowym. Najlepszym wyjściem byłoby coś do czego mógłbym podpiąć pendrive (a w przyszłości być może dysk twardy na USB), choć w ostateczności mogę zgodzić się na dysk twardy ze złączem RJ-45. Ponadto interesuje mnie menedżer pobierania, podobny do tego jaki wbudowany jest w w/w ASUSa (choć to traktuje już jako dodatek, który jest mile widziany, choć niekonieczny).
    Z góry dziękuję osobom, które posiadają informacje na temat tego typu urządzeń i mogą wspomóc mnie w poszukiwaniach.
    Pozdrawiam, Michał T.
    yaiba
    Level 21  
    Wejdź na allegro i w wyszukiwarce wpisz hasło: serwer plików. Od razu wyskoczy ci cała masa urządzeń od takich za ok 300zł do takich za kilka tysięcy.

Ja w pracy używam macierzy na 4 dyski z raid`em, USB, giga bitową kartą sieciową i dyskami po 500GB każdy, ale to kosztowało ok 5tyś. Na pewno coś sobie dopasujesz, bo z pewnością wypasu do domu też nie potrzebujesz.
    mikepascal
    Level 10  
    Korzystałem już wcześniej w tej sprawie z Allegro, ale wtedy nie wpadł mi do głowy tak banalny pomysł jak użycie sformułowania "serwer plików" :?, choć jak widzę ono było jak najbardziej właściwe.

Najbardziej przypadł mi do gustu OvisLink WMU-6500FS.
    Natrafiłem na niego już wcześniej na PCLabie, i przyznam że o nim trochę zapomniałem, a widzę że idealnie spełnia to co jest mi teraz potrzebne.
    Jedyne co mnie zastanawia to jego siła sygnału. Jeżeli byłaby ona porównywalna do tej jaką zapewnia mój AP to pewnie umieszczę go na miejscu Ovisa 5460. Jeżeli nie, wykorzystam go tylko w roli serwera plików (lub zastanowię się nad Ovisem MU-5000FS), a stary APek zostanie.

Jeżeli ktoś ma informacje na temat porównania mocy Ovislinka WL-5460AP z WMU-6500FS i mógłby mi je przekazać, byłbym wdzięczny.