Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FP-7713 Poprzesuwany obraz na kolejnych kopiach.

W.P. 23 Cze 2009 07:11 1413 10
  • #1 23 Cze 2009 07:11
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Do niedawna wydawało mi się, że nic już mnie nie zaskoczy w tym modelu...
    Kopiarka po niewielkim przebiegu - ok. 35 tys. pracująca ok. 10 lat.

Przy kopiowaniu wielokrotnym przesuwa obraz na kolejnych kopiach.
    Przesunięcia są różne, od 0 do 2-3 cm.
    Najpierw pusty fragment kartki, potem obraz. Wygląda to tak jakby skaner ruszał z opóźnieniem.
    Czujniki działają poprawnie - sprawdzane w trybie F4; całość wyczyszczona, rolki ok.
    Przesunięcie zdarza się także przy kopiowaniu 1 strony (najnowsze odkrycie), choć b. rzadko.

0 10
  • #2 23 Cze 2009 11:12
    Łikam
    Poziom 21  

sprawdź i umyj, sprzęgła, rolki pobierajace w szczególności rolkę rejestrującą i jej sprzęgło

aaa i to raczej nie ma związku ze skanerem.

0
  • #3 23 Cze 2009 15:48
    machyl
    Poziom 21  

Łikam napisał:
    sprawdź i umyj, sprzęgła, rolki pobierajace w szczególności rolkę rejestrującą i jej sprzęgło

aaa i to raczej nie ma związku ze skanerem.

czyszczenie sprzęgła rejestracji pomaga tylko na chwilę, nie obędzie się bez jego wymiany- sam to kilka razy przerabiałem

0
  • #4 23 Cze 2009 21:16
    W.P.

Nie podejrzewam skanera. Użyłem tego skojarzenia do unaocznienia problemu.

Co do czyszczenia rolek i sprzęgła...
    Rolki czyściłem z racji przeglądu. Sprzęgła nie podejrzewam po 30 tys. arkuszy (w wątpliwych przypadkach podłączam zasilacz i sprawdzam moment obrotowy).

Rzecz w tym, że przesunięcie obrazu jest w przeciwną stronę niż gdyby miało być spowodowane poślizgiem na rolkach.
    Gdyby kartka utykała przed rolkami rejestracji a wreszcie (po chwili) przeszła pomiędzy nimi to obraz byłby przesunięty w przeciwnym kierunku. Kartka byłaby spóźniona w stosunku do aktualnego położenia skanera.
    Słowem - na początku arkusza kopii byłaby treść pochodząca ze środkowej części oryginału.

Jeśli jednak wychodzi najpierw pusty pasek (15, 40, 30 mm) a potem pojawia się obraz początku oryginału to w moim odczuciu nie jest to wynik poślizgu podczas transportu arkusza.
    I tu mam problem.

Problem na razie stoi na regale i czeka na chwilę wolnego czasu. Klient ma podstawioną drugą kopiarkę i spokojnie czeka.
    Wrócę do tematu jak znajdę trochę wolnego czasu.

Dodano po 4 [minuty]:

Jeśli chodzi o "wyślizgane" sprzęgła to odrobina kalafonii wrzucona pomiędzy tarczki (wcześniej porysowane czubkiem pilnika iglaka) załatwia sprawę poślizgu. Rozwiązanie tanie i szybkie zwłaszcza na wyjeździe, u klienta. Nigdy nie musiałem poprawiać.

0
  • Pomocny post
    #5 23 Cze 2009 21:30
    rys57
    Moderator

W.P. napisał:
    Jeśli jednak wychodzi najpierw pusty pasek (15, 40, 30 mm) a potem pojawia się obraz początku oryginału to w moim odczuciu nie jest to wynik poślizgu podczas transportu arkusza.
    I tu mam problem.
    Fakt nie jest to efekt poślizgu, a braku poślizgu. Rolka synchronizacji ciągnie, gdy powinna stać. Kalafonia zadziałała zbyt skutecznie.:D

0
  • #6 23 Cze 2009 21:58
    W.P.

:arrow: rys57 To nie tak.
    W tym egzemplarzu kopiarki (przebieg ok. 30 tys.) nie było problemu ze sprzęgłami (ani z rolkami, ani z bębnem etc). Ta kopiarka to bardziej element wystroju pomieszczenia - 10 lat i 30 tys kopii. :D

Pisząc o sprzęgłach miałem na myśli inne egzemplarze tych urządzeń zwykle z przebiegiem powyzej 400 tys.

Nie wierzę też, że piszesz poważnie:

rys57 napisał:
    Rolka synchronizacji ciągnie, gdy powinna stać.

Odrobina kalafonii pomiędzy dwiema luźnymi tarczkami elektrosprzęgła nie jest w stanie przenieść momentu potrzebnego do obrócenia rolek rejestracji. Nie rozbierałeś nigdy sprzęgiełka?

Prawdę mówiąc to nie mogę doczekać się kiedy będę mógł się za to zabrać.

0
  • #7 26 Cze 2009 09:02
    marek216

Poziom 43  
  • #8 02 Lip 2009 22:31
    alek25
    Poziom 23  

To zjawisko ma miejsce z dowolnej kasety - bo rolka rejestracji jest jedna !
    Sprzęgło metalowej rolki do wymiany.

0
  • Pomocny post
    #9 09 Lip 2009 21:07
    aras123
    Poziom 20  

potwierdzam, efekt typowy dla sprzegła rejestracji , tym bardziej jeśli wiecej stoi niż pracuje

0
  • #10 20 Sie 2009 17:40
    W.P.

Najgorsze co może się w takiej robocie przytrafić to możliwość podstawienia klientowi identycznej maszynki (i przy okazji jej odkurzenie).
    Do tego okres urlopowy...
    Upały źle wpływają na koncentrację ale wrzesień już niedługo i pomału wszystko wróci do normy.

Nie mam zamiaru odpuszczać tamatu choć minęło trochę czasu i opadły emocje.
    Pzdr

0
  • #11 18 Gru 2009 22:00
    W.P.

Witam Kolegów
    Kończy się rok, wypada zatem zakończyć rozgrzebane roboty.
    Po odkurzeniu zrobiłem kilka kopii... nie naprawiła się. :(

W opisanym przypdku najbardziej podejrzane było sprzęgło rolki rejestracji. Konstrukcja wewnętrzna (dość prosta) znana jest mi doskonale więc nie podejrzewałem, że może być sprawcą zamieszania.

Dziś jednak zrobiłem proste doświadczenie.
    Podłączone do zasilacza (ok. 24V) przenosiło potrzebny moment bez poślizgu. Jednak po wyłączeniu napięcia nie odsprzęglało napędu. (!)
    Dopiero po chwili ciche cyknięcie oznajmiało mechaniczne rozłączenie.

Powód więc był oczywisty.
    Po rozebraniu okazało się, że wewnątrz była jakaś substancja (nie smar) powodująca zlepianie się tarczek. Odskakiwały po czasie.
    Wymyłem całość benzyną ekstrakcyjną - skutek to posłuszne wyłączanie tuż po wyłączeniu napięcia.

Sprzęgło podajnika bocznego zachowywało się podobnie.

Wymiana na inne (takie samo) nie miała sensu. Wewnątrz nie było śladów zużycia.

Dziękuję Kolegom za pomoc i pozdrawiam świątecznie, temat skończony.

0