Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie gnazdka sieciowego

dingo148 23 Cze 2009 10:46 1243 4
  • #1 23 Cze 2009 10:46
    dingo148
    Poziom 16  

Witam

Jeżeli mam w domu instalację dwu przewodową (faza i zero) to montując gniazdko sieciowe z uziemieniem mogę ten "bolec" zewrzeć z przewodem zerowym ? Czy zapewni to tą samą ochronę jak przy instalacji 3 przewodowej ? Jeżeli jest to złe połączenie to jakie grożą konsekwencję ?

Pozdrawiam

0 4
  • #3 23 Cze 2009 11:41
    robson24-78
    Poziom 19  

Możesz połączyć zero z bolcem, niektórzy mówią że nawet musisz... Jeśli masz instalację 2 przewodową to w sumie nie masz innego wyjścia... :/ Dobrym zabezpieczeniem to niestety nie jest i najsensowniejszym wyjściem byłaby przeróbka instalacji na 3 przewodową i zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego... Tyle teorii, w praktyce nie jest to łatwe, a w wielu przypadkach niemożliwe.
    Co do zagrożeń - w najgorszym przypadku w takiej konfiguracji na obudowie urządzenia może pojawić się napięcie sieci, które "trzepnie" Cię do momentu zadziałania bezpiecznika, a to w wielu przypadkach wystarczający czas do zabicia człowieka...
    Takie są niestety polskie realia :/

0
  • #4 23 Cze 2009 14:21
    michcio
    Specjalista elektryk

Gdy styk ochronny jest podłączony to w razie zwarcia do obudowy wewnątrz urządzenia działa bezpiecznik odłączając obwód.
    Jeśli nie jest, to bezpiecznik nie zadziała, ty złapiesz za obudowę a potem to tylko pochód z trumną na czele...
    Przy dotknięciu obudowy nie zadziała bezpiecznik - do zabicia człowieka wystarczy 0.05A. Natomiast aby zadziałał natychmiast bezpiecznik potrzeba prądu zwarcia powiedzmy 100A - taki prąd da nam tylko bezpośrednie zwarcie fazy z przewodem ochronnym.

0
  • #5 23 Cze 2009 14:44
    Stary1952
    Poziom 33  

dingo148 napisał:
    Witam

Jeżeli mam w domu instalację dwu przewodową (faza i zero) to montując gniazdko sieciowe z uziemieniem mogę ten "bolec" zewrzeć z przewodem zerowym ? Czy zapewni to tą samą ochronę jak przy instalacji 3 przewodowej ? Jeżeli jest to złe połączenie to jakie grożą konsekwencję ?

Pozdrawiam

Witam .
    Jeżeli masz instalację tylko dwu przewodową i nie masz zamiaru zmieniać na trzy przewodową , to należy podłączyć zero robocze do gniazdka w nast. kolejności : przewód zerowy podłączyć do kołka a następnie mostkujemy kołek z gniazdkiem . :|

Wszystko zostało wyjaśnione (kilka razy)- zamykam
    [Akrzy]

0