Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 5412 - za niskie napięcia z zasilacza.

damian3322 23 Jun 2009 17:25 3476 29
Relpol
 • #1
  damian3322
  Level 12  
  Witam wszystkich. Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.
  Dostałem ten wzmacniacz za free. Były właściciel zrobił zwarcie przy wymianie bezpieczników choć amplituner był odłączony od prądu. Myślałem że z naprawą nie będzie problemu jednak się przeliczyłem. Pierwszy problem to zasilacz był on spalony a dokładnie 2 tranzystory i opornik mocy: t510-był BDP285 wstawiłem BD911, t511-był BD137 wstawiłem bd139 i r528 wstawiłem taki sam. I nie działa tak jak powinno na oporniku jest 60v a na wyjściu jest 21v i nie wiem dla czego, z tego co na schemacie jest to powinno byś 42v. Druga rzeczą jest przedwzmacniacz nie wychodzi z niego dźwięk i nie wiem czy to jest wina niskiego napięci czy po prostu jest walnięty. Ostatnim problemem jest wskaźnik mocy dźwięku. palą się na nim kontrolki 0.01, 1 i na prawym kanale czerwona od przeciążenia i nie wiem dla czego. Najdziwniejsze jest to że jak wyjmę bezpieczniki na końcówce mocy i płytki B6 to nic się nie zmienia nawet jak przekaźnik nie jest załączony to się świeci ta czerwona kontrolka. Dodam ze sama końcówka mocy działa dobrze grają oby dwa kanały.
 • Relpol
 • #2
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Nie ma tu nic dziwnego - przedwzmacniacz nie działa, ponieważ ma za niskie napięcie. Prawdopodobnie to samo dolega wskaźnikom wysterowania. Czy linijka diodowa od skali tunera działa normalnie?
  Sprawdź dokładnie elementy w zasilaczu, jest tam jeszcze dioda zenera, która również często ulega uszkodzeniu. Najlepiej odłącz zasilacz od reszty amplitunera i uruchamiaj "na sucho".
 • #3
  damian3322
  Level 12  
  Po odłączeniu wszystkiego od zasilacza napięcie wzrosło o 0.4v. Jeśli chodzi o skale od tunera to działa dobrze dostrojenie i poziom sygnału też dobrze działa, jedynie nie pali się kontrolka stereo. Jeszcze sprawdzę tą diodę zenera tylko najpierw muszę poszukać jak się ją sprawdza:D

  Dodano po 19 [minuty]:

  No więc zmierzyłem ją i jest na niej 1.2v ze schematu wyczytałem że powinno być 12v więc jutro do sklepu pójdę kupię i wmontuję. Mam nadzieje że będzie wtedy wszystko ładnie działać.
 • #4
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Jeśli dobrze pamiętam (nie mam pod ręką schematu), to katoda tej diody podłączona jest do emitera tranzystora (chyba BC238). Ten tranzystor również warto sprawdzić. Nie zaszkodzi także sprawdzić okoliczne rezystory.
 • #5
  damian3322
  Level 12  
  I znów coś siadło. Mam takie napięcia na złączu wyjściowym od zasilacza 1.2-masa 3-28v 4-.0.1v 5-28v 6-28v 7-28v. Według schematu na 3-18v 4-42v . Wcześniej na 4 miałem 21v teraz nie ma ogóle napięcia. Jutro wstawię nową diodę zenera i zobaczę. Dlaczego na zasilaniu dekodera jest 28v? tranzystory sprawdziłem i są ok, czy to też zależy od tej diody?
 • #6
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Sprawdzić diodę to chyba nie problem skoro sprawdzałeś tranzystory?
 • #7
  damian3322
  Level 12  
  Pisałem już że dioda padnięta i jutro idę po nową.
 • #8
  Artur k.
  Admin of Audio group
  damian3322 wrote:
  Pisałem już że dioda padnięta i jutro idę po nową.

  To po co było dalej męczyć sprzęt?
  Jeśli zamiast 18V masz 28V to z układami wskaźników wysterowania, linijki diodowej od skali oraz połową tunera możesz się już pożegnać.

  Tranzystory także mogą być już uszkodzone. Jest ich tam raptem 6 sztuk, dioda i kilka rezystorów. Sprawdź te elementy, zanim zaczniesz cokolwiek dłubać, bo zaraz znów będzie płacz i zgrzytanie zębów
 • #9
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  damian3322 wrote:


  No więc zmierzyłem ją i jest na niej 1.2v ze schematu wyczytałem że powinno być 12v
  Z Twoich pomiarów jednoznacznie nie wynika że to dioda jest padnięta.
  Padnięta to wtedy jak byś zmierzył że ma przebicie, upływność lub przerwę. A że na niej masz 1,2V to nie koniecznie jej wina musi być. Kolega Artur się chyba ze mną zgodzi?
 • #10
  damian3322
  Level 12  
  2 tranzystory już wymieniłem jutro wymienię zenera i jeszcze raz sprawdzę tranzystor bd 135 bo go nie sprawdzałem. A jeśli chodzi o wskaźniki to zachowują się tak jak by miały za mało prądu (skala od tunera).
 • #11
  Artur k.
  Admin of Audio group
  marian1981.02 wrote:
  A że na niej masz 1,2V to nie koniecznie jej wina musi być. Kolega Artur się chyba ze mną zgodzi?

  Zgadza się Kolego Marianie, dlatego właśnie poleciłem sprawdzić te małe tranzystory BC oraz rezystory (szczególnie ten polaryzujący diodę zenera), cóż jednak poradzić jeśli Kolega damian3322 woli wymieniać elementy na pałę zamiast uprzednio wziąć omomierz do ręki i pomierzyć.
  Choć niewykluczone, że sama dioda zenera jest winna. Najlepiej wziąć miernik i zmierzyć ją poza układem.
 • #12
  damian3322
  Level 12  
  Te dwa tranzystory i rezystor wymieniłem bo były dziury w nich a z tego co wyczytałem to tą diodę bardzo ciężko jest sprawdzić nieraz wychodzi że jest sprawna a tak naprawdę nie jest sprawna
 • #13
  wojtek2812
  Level 22  
  Więc nie jest chyba wielkim problemem jej wymiana " w ciemno" skoro pomiary nie mówią jednoznacznie o sprawności/niesprawności?
 • #14
  damian3322
  Level 12  
  Wcześniej nie sprawdzałem tranzystorów t513 i t512 teraz je sprawdziłem i okazało się że jeden ma dziurę a drugi jest walnięty koło 18 będę już miał nowe części więc napisze co i jak.
 • #15
  damian3322
  Level 12  
  No i po wymianie diody i tych tranzystorów na wyjściu zasilania do przedwzmacniacza mam 57v i a na zasilaniu od led i tunera nic sie nie zmienia poza tym że raz jak włączam to jest 28v a drugi raz jak włączam to jest 5v i nie wiem co robić. Spróbowałem puścić mużyka to coś tam było słychać ale bardzo słabo więc wyłączyłam żeby nic się nie spaliło
 • #16
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Zmierz tylko dobrze wszystko raz jeszcze dokładnie. Zasilacz jest ten trochę dziwny ale do opanowania. Filozofii tam nie ma.
 • #17
  damian3322
  Level 12  
  Udało mi się ustabilizować napięcie na przedwzmacniaczu przeciekłem ścieżkę tą która wychodzi od jakiegoś regulatora i idzie do tranzystora 237b i wlutowałem rezystor i teraz mam 43v jak podłączę przedwzmacniacz a jak go odłączę to mam 47v. Tam gdzie jest to zasilanie do led i do tunera dam stabilizator na 18v. Już mam dość szukania co jest walnięte i wydawania kasy
 • #18
  Krzysztof L.
  Level 34  
  Średnio szukasz, bardziej wydajesz kasę... Postarać się bardziej możesz z tym szukaniem.

  p.s. Jakiej kasy?
 • #19
  Artur k.
  Admin of Audio group
  No ręce opadają... 6 tranzystorów na krzyż, kilka oporników i dioda zenera. Bez urazy, ale taki zasilacz w dokładnie takim ramorze z powodzeniem naprawiłem będąc jeszcze w 8 klasie szkoły podstawowej i posługując się 30 letnim miernikiem typu UM-4B. Żadna filozofia, zasilacz wydaje się pokręcony, bo jest dziwnie narysowany. W rzeczywistości jednak są to dwa różne zasilacze ze wspólnym napięciem odniesienia (dioda zenera 12V).

  Stabilizatorami typu LM nie da się rozwiązać problemu, ponieważ nie wytrzymają one napięcia jakie panuje za prostownikiem (prawie 50V). LM mają max napięcie wejściowe 37V. Trzeba naprawić ten zasilacz, albo lepiej oddać fachowcowi - wydasz kasę raz i będzie naprawione.
 • #20
  damian3322
  Level 12  
  Żadnemu fachowcowi nie będę dawał tego wzmacniacza tym bardziej że mi on jest nie potrzebny bo ja mam 100000000x lepszy sprzęt. Naradzie zastanawiam się co robić dalej bo na przedwzmacniaczu jest walnięty jeden kanał prawdopodobnie i jeszcze na pewno coś innego.
 • #21
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Co to znaczy "walnięty" jeden kanał - nie działa w ogóle?
  Przedwzmacniacz tam jest mocno pokręcony, trzeba po kolei szukać gdzie ginie sygnał. Na początek postawiłbym na przełączniki oraz potencjometry. To wiekowy sprzęt, mogło coś zaśniedzieć.

  Najpierw jednak napraw zasilacz, bo przez niego mogą się dziać różne cyrki z przedwzmacniaczem. Mój egzemplarz buczał przy zbyt niskim napięciu zasilania, za to przy zbyt wysokim trzeszczał i szumiał.
  Każdą naprawę zaczyna się od sprawdzenia poprawności pracy zasilacza i ew. jego naprawy - bez tego nie ma co dalej grzebać, bo być może będziemy szukali dziury w całym.
 • #22
  damian3322
  Level 12  
  Nie wiem czy jeszcze coś robić w tym amplitunerze po wymianie wszystkich tranzystorów zenera i jednego rezystora zasilanie na przedwzmacniacz jest ok 43v ale na ledy i tuner jest 28v a powinno być 18 nie wiem czego to jest przyczyną. Z tego co się dzisiaj dowiedziałem to już przed spaleniem nie działał jeden kanał więc przedwzmacniacz na 100% uszkodzony sprawdziłem wyjście dźwięku z selektora wejść i działają oby dwa kanały
 • #23
  wojtek2812
  Level 22  
  damian3322 wrote:
  tranzystorów zenera

  Czego ?
 • #24
  damian3322
  Level 12  
  Nie postawiłem przecinka, jak by ktoś miał wątpliwości to dioda zenera

  Dodano po 2 [minuty]:

  p.s na tym zdjęciu to twój sprzęt? Bardo ładnie wygląda z tym zielonym podświetleniem
 • #25
  Krzysztof L.
  Level 34  
  Kol. Damian3322, skoncentruj się nad opanowaniem elektroniki w amplitunerze, a nie na światełkach.

  Czytaj podobne tematy na forum z tym sprzętem w roli głównej i staraj się zrozumieć sens.

  p.s. Koledzy w powyższych postach, również Ci dużo podpowiedzieli...
 • #26
  damian3322
  Level 12  
  Zasilanie zrobione. Teraz został się selektor wejść i przedwzmacniacz.
  Jeśli chodzi o selektor wejść to wychodzi z niego dźwięk ale jest przesterowany i dość mocno wzmocniony.
  Jeśli chodzi o przedwzmacniacz to wychodzi z niego sygnał na jeden kanał i jest bardzo słaby że nawet przy max głośności nic nie słychać.
  I mam jeszcze jedno pytanie czy do układów a277d i ul 1970 są zamienniki czy można je normalnie dostać?
 • #27
  Artur k.
  Admin of Audio group
  damian3322 wrote:
  Zasilanie zrobione.

  Co było?
  damian3322 wrote:
  Teraz został się selektor wejść i przedwzmacniacz.
  Jeśli chodzi o selektor wejść to wychodzi z niego dźwięk ale jest przesterowany i dość mocno wzmocniony.

  To znaczy, że podajesz na wejście przesterowany sygnał.
  Selektor wejść zbudowany jest na przełącznikach typu Isostat i bezpośrednio na niego wchodzi sygnał z gniazd wejściowych (nie dotyczy gramofonu).
  damian3322 wrote:
  Jeśli chodzi o przedwzmacniacz to wychodzi z niego sygnał na jeden kanał i jest bardzo słaby że nawet przy max głośności nic nie słychać.

  Do sprawdzenia i czyszczenia wszystkie przełączniki oraz potencjometry, jak nie pomoże, będziemy myśleli co dalej.
  damian3322 wrote:
  I mam jeszcze jedno pytanie czy do układów a277d i ul 1970 są zamienniki czy można je normalnie dostać?

  Zamienników nie ma, trzeba szukać oryginałów. W niektórych sklepach jeszcze można dostać.
 • #28
  damian3322
  Level 12  
  Artur k. wrote:
  Co było?.

  Lekko przerobiłem zasilacz przeciąłem dwie ścieżk i wstawiłem opornik poprzedni właściciel tak zmodował zasilacz od przedwzmacniacza a ja w podobny sposób do led.
  Artur k. wrote:
  To znaczy, że podajesz na wejście przesterowany sygnał.
  Selektor wejść zbudowany jest na przełącznikach typu Isostat i bezpośrednio na niego wchodzi sygnał z gniazd wejściowych (nie dotyczy gramofonu).

  To muszę to sprawdzić sygnał podawałem na wejście gramofonowe może to jest przyczyną
  Artur k. wrote:
  Zamienników nie ma, trzeba szukać oryginałów. W niektórych sklepach jeszcze można dostać.

  Poszukam może gdzieś mam takie scalaki chociaż wątpię w to, widziałem na allegro cena łącznie z wysyłka za skale od tunera i wskaźnik wysterowania to ok 40zł trochę dużo. I zauważyłem że nie ma podświetlenia choć napięcie jest i żaróweczki sprawne. Myślałem żeby zamienić je na ledy co o tym sądzicie?

  Pisownia!
  Regulamin p.15
  [Art]
 • #29
  Artur k.
  Admin of Audio group
  damian3322 wrote:
  Lekko przerobiłem zasilacz przeciełem dwie świeszki i wstawiłem opornik poprzedni właściciel tak zmodował zasilacz od przedwzmacniacza a ja w podobny sposób do led.

  No tak, bo po co naprawiać zasilacz jak można próbować "przeskoczyć". Zmartwię Kolegę - to nie będzie działało jak trzeba. Przy zapalonej większej ilości diod na wskaźniku wysterowania, ten po prostu przestanie działać w wyniku zbyt dużego spadku napięcia na owym dołożonym rezystorze.
  damian3322 wrote:
  To muszę to sprawdzić sygnał podawałem na wejście gramofonowe może to jest przyczyną

  Ręce opadają... tyle się o tym pisze, tyle jest wejść w radmorze, a Kolega wybrał akurat gramofonowe. Oj pokrętna to logika.
  damian3322 wrote:
  Poszukam może gdzieś mam takie scalaki chociaż wątpię w to, widziałem na allegro cena łącznie z wysyłka za skale od tunera i wskaźnik wysterowania to ok 40zł trochę dużo. I zauważyłem że nie ma podświetlenia choć napięcie jest i żaróweczki sprawne. Myślałem żeby zamienić je na ledy co o tym sądzicie?

  Skoro jest napięcie, a żarówki są sprawne to musi świecić. Szukaj przyczyn, a nie kombinuj z LED-ami.
 • #30
  damian3322
  Level 12  
  Ciężko mi w tym wzmacniaczu do czegoś dojść poprzedni właściciel coś kombinował z wskaźnikiem wysterowania, skalą od tunera i wymieniał jakieś elementy na przedwzmacniaczu . Przełączniki i regulatory na przedwzmacniaczu są ok.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Wejście gramofonowe wybrałem dla tego że inne nie działały. Żeby dźwięk poleciał z wejścia magnetofonowego musiałem wcisnąć oby dwa guziki, a nie wpadłem na to wcześniej.

  Dodano po 3 [minuty]:

  A zapomniałem dodać że tak przerobiony zasilacz działa dobrze. Po podłączeniu wszystkiego mam jeszcze 2v zapasu więc nie powinno być problemu.