Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

detektor fazy sygnałów z czujników

23 Cze 2009 17:55 1187 4
  • Poziom 19  
    Witam kolegów
    proszę o poradę
    mam czujniki z dwoma wyjściami (i masa) na których jest sinus przesunięty w fazie o 180 stopni, problem jest w tym ze czujniki maja różne napięcia wyjściowe i jak zestroję układ do jednego czujnika to po podłączeniu do drugiego układ nie działa. Teraz mam to zrobione na zwykłym LM358 gdzie do dwóch wejść podpinam te sygnały bezpośrednio i na wyjściu uzyskuję prostokąt w zależności od fazy sinusów. częstotliwość jest niska do kilkuset Hz

czujniki mają napięcia wyjściowe:

czujnik1. sinus1 2.0V do 2.3V sinus2 2.55V do 2.7V

czujnik2 sinus1 2.3V do 2.5V sinus2 2.25V do 2.4V

czy można te sygnały jakoś sprowadzić do jednej amplitudy, albo rozszerzyć działanie komparatora ,lub inne pomysły.

dzięki
    Bogdan
  • Poziom 26  
    Proponuję Ci wykonać następujące czynności:

1. Standaryzacja sygnałów wyjściowych z czujników (dowolny jeden sygnał wyjściowy)
    - Przerzutnik Schmitta, sygnał wyjściowy TTL (niech to nawet będzie LM358 w układzie dyskryminatora amplitudy)

2. Skorzystanie z karty katalogowej układu MC4044 (Phase/frequency detector)
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/motorola/MC4044.pdf

Wynik powinien Cię usatysfakcjonować.
  • Poziom 19  
    właśnie mam problem ze standaryzacją sygnałów z czujników
    bo jak jeden działa to drugi nie .Na tym samym układzie sygnał gdzieś się przesuwa na osi Y w rejon gdzie nie daje na wyjściu odpowiedniego sygnału
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Jeśli częstotliwość jest niska, ale zawsze jakaś, to odcięcie składowej stałej (kondensatorem) i zrobienie nowej (zawsze takiej samej) powinno rozwiązać problem. Wzmacniacz operacyjny CMOS (duża impedancja wejściowa) jako bufor sygnału umożliwi Ci użycie kondensatora o nieprzesadnej pojemności.
    Jeśli częstotliwość bywa zerowa, ale chcesz czytać fazę tylko z dokładnością do górki/dołka sinusoidy, to tak samo (w tym przypadku użyj kondensatora o mniejszej pojemności - tak by powstał układ różniczkujący)
    Jeśli ani jedno, ani drugie, to chyba masz chłopie problem (jedyne, co mi przychodzi do mojego niewielkiego mózgu, to spróbkować sygnał mikrokontrolerem i programowo szukać w nim sinusoidy).

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Stary jesteś wielki :) najprostsze rozwiązania są najlepsze, zadziałało po odcięciu stałej i dodaniu nowej , nie wpadłbym na to zbyt prędko :)

wielkie dzięki