Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usuwanie rozlanej rtęci z przedmiotu

mody22 18 Dec 2002 18:50 13390 11
 • #1
  mody22
  Level 11  
  Czesc wszystkim:

  Mam pytano dotyczące rtęci, a mianowicie, jak usunąc rtęć z plasikowej powierzchni, juz próbowalem wszystkimi srodkami chemicznymi ktore mam w domu ale nic nie pomaga plamy nadal zostają.
 • #2
  krisxxl
  Level 28  
  Witam

  chłopie, chcesz się zabić? Rtęć jest bandycko niebezpieczna i toksyczna. Jak Ci "dobrze" pójdzie to skazisz całą chałupę. Nie wiem, czy nie udać się do jakieś zaprzyjaźnionego sanepidu celem uzyskana pomocy.

  pozdrawiam

  Kris
 • #3
  Leszek P
  Level 12  
  Hej Mody22, posyp szybko powierzchnię "kwiatem siarkowym". Powiedz w hurtowni chemicznej to ci sprzedadzą. Rób to szybko!
 • #4
  mody22
  Level 11  
  Całej chalupy raczej nie skaze bo nie ma tej rteci az tak duzo, po prostu jest to ilosc z termometra, jest ona wyschnieta tylko nie wiem czym to usunac, bo mam tym ubrudzony monitor (to tylko takie czerwone plamki na obudowie), takze nie ma az tak zle.
 • #5
  krisxxl
  Level 28  
  Ale tu chodzi o opary rtęci, które są niezwykle toksyczne.

  pozdrawiam

  Kris
 • #6
  MarioB
  Level 16  
  Jeśli plamy są zaschnięte to co miało wyparować już wyparowało. A poza tym bez zbytniej paniki z tą toksycznością rtęci chyba, że se ją będziesz wdychał jak Butapren.
 • #8
  stasiekm
  Level 30  
  z opisu wynika że monior został pochlapany rtęcia i zostały na nim czerwone plamy ponieważ rtęc jest ok 13 razy cięższa od wody to pewnie spadła sobie gdzieś a pozotałe czerwone plamy to efekt reakcji z plastikiem (rtęć jest srebrzysta) ich usunięcie moze okazac sie niemożliwe bu uległa zmianie struktura plastiku
 • #9
  KW
  Level 21  
  Witam panikarzy bojących się rtęci.
  Muszę wam powiedzieć że do dnia dzisiejszego w stomatologii stosuje się wypełnienia czyli plomby z takzwanego amalgamatu. Dla tych którzy nie wiedzą co to jest to powiem że jest to stop rtęci i kilku innych metali. Plombę robi się mieszając sproszkowane metale , których głównym składnikiem jest srebro z płynną rtęcią i taką mieszaninę zanim zastygnie wkłada się za przeproszeniem w gębę. Jak dotychczas nikt od tego nie umarł ani się nie zatruł. Jak wcześniej wspomniałem rtęć tworzy amalgamaty i byćmoże na powierzchni monitora powstały takie związki . Można je usunąć jedynie mechanicznie.
 • #10
  ul1111
  Level 23  
  Pytanie do mody22,czy aby napewno ten termometr był termometrem rtęciowym??Te czerwone plamy mogą sugerować że był to termometr alkoholowy.
 • #11
  pioter
  Level 16  
  Te plamy to tlenek rtęci (HgO), jest to substancja krystaliczna barwy żółtej lub czerwonej. Trudno rozpuszczalna w wodzie, nierozpuszczalna w alkoholu, eterze i alkaliach. Ogrzewana powyżej 400oC rozkłada się na rtęć i tlen. Trucizna!!!

  Znajduje zastosowanie jako katalizator w syntezach organicznych, pigment, środek antyseptyczny (do odkażania skóry i błon śluzowych) oraz przeciwpasożytniczy.
 • #12
  DWAserwis
  Level 29  
  pioter wrote:
  Te plamy to tlenek rtęci (HgO), jest to substancja krystaliczna barwy żółtej lub czerwonej. ......Znajduje zastosowanie jako ...., środek antyseptyczny (do odkażania skóry i błon śluzowych) oraz przeciwpasożytniczy.
  i do kupienia w aptece jako mercurochrome,antiseptine,merbrominum lub stellachrome i błyskawicznie goi i wysusza trudno gojące rany (ropiejące) kolor zależy od producenta czerwony czasami fioletowy :lol:
  Te cholerstwo naprawde ciężko zmyć i fajnie świeci w ultrafiolecie :wink: (chyba że CIF co nierysuje powieżchni)
  A w akwarystyce środek leczący większość chorób ryb akwariowych - wlewa się czerwone(niebieskie) a woda po chwili jest zielona.
  I to wszystko TLENEK RTĘCI !!!
  a dawniej rtęcią srebrzyli - rozpuszczano srebrne wiury w rtęci , a potem pakułami wcierali to w przedmiot srebrzony, i tą metodą srebrzenia wytrzymują setki lat , a teraźniejszą metodą galwaniczną szybko schodzi.