Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usuwanie rozlanej rtęci z przedmiotu

mody22 18 Dec 2002 18:50 13390 11
  • #1
    mody22
    Level 11  
    Czesc wszystkim:

    Mam pytano dotyczące rtęci, a mianowicie, jak usunąc rtęć z plasikowej powierzchni, juz próbowalem wszystkimi srodkami chemicznymi ktore mam w domu ale nic nie pomaga plamy nadal zostają.
  • #2
    krisxxl
    Level 28  
    Witam

    chłopie, chcesz się zabić? Rtęć jest bandycko niebezpieczna i toksyczna. Jak Ci "dobrze" pójdzie to skazisz całą chałupę. Nie wiem, czy nie udać się do jakieś zaprzyjaźnionego sanepidu celem uzyskana pomocy.

    pozdrawiam

    Kris
  • #3
    Leszek P
    Level 12  
    Hej Mody22, posyp szybko powierzchnię "kwiatem siarkowym". Powiedz w hurtowni chemicznej to ci sprzedadzą. Rób to szybko!
  • #4
    mody22
    Level 11  
    Całej chalupy raczej nie skaze bo nie ma tej rteci az tak duzo, po prostu jest to ilosc z termometra, jest ona wyschnieta tylko nie wiem czym to usunac, bo mam tym ubrudzony monitor (to tylko takie czerwone plamki na obudowie), takze nie ma az tak zle.
  • #5
    krisxxl
    Level 28  
    Ale tu chodzi o opary rtęci, które są niezwykle toksyczne.

    pozdrawiam

    Kris
  • #6
    MarioB
    Level 16  
    Jeśli plamy są zaschnięte to co miało wyparować już wyparowało. A poza tym bez zbytniej paniki z tą toksycznością rtęci chyba, że se ją będziesz wdychał jak Butapren.
  • #8
    stasiekm
    Level 30  
    z opisu wynika że monior został pochlapany rtęcia i zostały na nim czerwone plamy ponieważ rtęc jest ok 13 razy cięższa od wody to pewnie spadła sobie gdzieś a pozotałe czerwone plamy to efekt reakcji z plastikiem (rtęć jest srebrzysta) ich usunięcie moze okazac sie niemożliwe bu uległa zmianie struktura plastiku
  • #9
    KW
    Level 21  
    Witam panikarzy bojących się rtęci.
    Muszę wam powiedzieć że do dnia dzisiejszego w stomatologii stosuje się wypełnienia czyli plomby z takzwanego amalgamatu. Dla tych którzy nie wiedzą co to jest to powiem że jest to stop rtęci i kilku innych metali. Plombę robi się mieszając sproszkowane metale , których głównym składnikiem jest srebro z płynną rtęcią i taką mieszaninę zanim zastygnie wkłada się za przeproszeniem w gębę. Jak dotychczas nikt od tego nie umarł ani się nie zatruł. Jak wcześniej wspomniałem rtęć tworzy amalgamaty i byćmoże na powierzchni monitora powstały takie związki . Można je usunąć jedynie mechanicznie.
  • #10
    ul1111
    Level 23  
    Pytanie do mody22,czy aby napewno ten termometr był termometrem rtęciowym??Te czerwone plamy mogą sugerować że był to termometr alkoholowy.
  • #11
    pioter
    Level 16  
    Te plamy to tlenek rtęci (HgO), jest to substancja krystaliczna barwy żółtej lub czerwonej. Trudno rozpuszczalna w wodzie, nierozpuszczalna w alkoholu, eterze i alkaliach. Ogrzewana powyżej 400oC rozkłada się na rtęć i tlen. Trucizna!!!

    Znajduje zastosowanie jako katalizator w syntezach organicznych, pigment, środek antyseptyczny (do odkażania skóry i błon śluzowych) oraz przeciwpasożytniczy.
  • #12
    DWAserwis
    Level 29  
    pioter wrote:
    Te plamy to tlenek rtęci (HgO), jest to substancja krystaliczna barwy żółtej lub czerwonej. ......Znajduje zastosowanie jako ...., środek antyseptyczny (do odkażania skóry i błon śluzowych) oraz przeciwpasożytniczy.
    i do kupienia w aptece jako mercurochrome,antiseptine,merbrominum lub stellachrome i błyskawicznie goi i wysusza trudno gojące rany (ropiejące) kolor zależy od producenta czerwony czasami fioletowy :lol:
    Te cholerstwo naprawde ciężko zmyć i fajnie świeci w ultrafiolecie :wink: (chyba że CIF co nierysuje powieżchni)
    A w akwarystyce środek leczący większość chorób ryb akwariowych - wlewa się czerwone(niebieskie) a woda po chwili jest zielona.
    I to wszystko TLENEK RTĘCI !!!
    a dawniej rtęcią srebrzyli - rozpuszczano srebrne wiury w rtęci , a potem pakułami wcierali to w przedmiot srebrzony, i tą metodą srebrzenia wytrzymują setki lat , a teraźniejszą metodą galwaniczną szybko schodzi.