Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zrobienie prostego czujnika ruchu/fotokomórki

23 Jun 2009 23:48 10756 4
 • Level 14  
  Witam wszystkich:) mam taki problem ze buduje na placu garaż ale nie mam jeszcze bramy tylko folią wejście zakryte , niestety w związku ze używam garażu non stop w środku posiadam jakieś graty które maja jakaś wartość i w sobotę ktoś sobie wszedł w nocy na luzaka na plac i do garażu i mi zawinął plecak i wiertarkę :/ , postanowiłem założyć jakiś prosty alarm który włączałby syrenkę alarmową 12V i jakieś światełko przed garażem żeby sąsiedzi zauważyli że coś się dzieje i mnie powiadomili , myślałem nad jakąś prostą barierą optyczna na fotorezystor itp ale nie mogę znaleść żadnego prostego schematu, ma ktoś może pomysł na prostą barierę np z wskaźnika laserowego który by oświetlał fotorezystor który po zasłonięciu światła puści impuls do syrenki z własnym zasilaniem? lub jak przerobić alarm langeford hp 110 do którego nie mam pilota tab by działał na ukryty włącznik zamiast pilota? mam pełno gratów z alarmów samochodowych i samych samochodów jeśli to pomoże i chciałbym by to był taki układzik na czas zanim nie założe bramy .

  Dodano po 44 [minuty]:

  Co sądzicie o tym schemacie? włączy on syrenkę tylko na czas przerwania lini światła? ma ktoś może pomysł na ukłądzić który po wyzwoleniu będzie trzymał obwód syrenki i światła zamknięty jakiś czas lub non stop?

  Dodano po 19 [sekundy]:

  Zrobienie prostego czujnika ruchu/fotokomórki
 • OptexOptex
 • Level 12  
  Poszukaj na Allegro jakiegoś czujnika ruchu (fotokomórka, bariera podczerwieni), który ma dodatkowo wyjście przekaźnika i podłączysz tam wspomnianą syrenę. To kosztuje ok. 50 zł. Będzie to najlepsze rozwiązanie zważywszy na termin. Bo prawdę mówiąc, zanim pozbierasz potrzebne elementy, złożysz ten układ (nie wiadomo, czy będzie od razu działał i nie będzie potrzebował poprawek), zamontujesz, to Ci cały garaż rozkradną...

  Pisząc "złożysz ten układ" nie miałem na myśli tego dodanego później, bo ten który zaprezentowałeś nie będzie działał tak, jakbyś tego oczekiwał. Po pierwsze potrzebuje podtrzymania.
 • OptexOptex
 • Level 14  
  znalazłem coś takiego :)
  Zrobienie prostego czujnika ruchu/fotokomórki

  ten pierwszy układzik posłuży jako "sygnał" dla tego drugiego który po kliknięciu przyciskiem(w tym przypadku chwilowe zwarcie styków przekaźnika) podtrzyma prąd na odbiornik na 15 sekund przy C1= 3uF , R1= 3,3Mohm , tak przynajmniej twierdzi twórca schematu , tylko że nie znam parametrów D2 i D3(może ktoś coś podpowiedzieć) ani na jakim napięciu to może pracować, czytając tamten post potem kombinowali jak podpiąć diodę led na 230V wiec podejrzewam że układzik powinien pracować na 230V.
 • Level 11  
  Proponuję zrobienie prostej bariery podczerwieni na diodzie ir i scalonym odbiorniku. Proste do wykonania (wystarczy prosty generator 36khz dla diody nadawczej) Na odbiorniku będą widoczne stany 0,1 w zależności czy odbiornik widzi nadajnik czy nie.
 • Level 26  
  kup za ok. 10 zł kamerkę-atrapę z czujnikiem ruchu.