Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka bauknecht wa 3773 nie działa

promag 23 Cze 2009 23:45 4475 12
  • #1 23 Cze 2009 23:45
    promag
    Poziom 8  

Witajcie,
    Pralka jak w opisie, zaczęła blokować się w trakcie prania, silnik pompy dziwnie mruczał. Na sucho0 okazało się że wirnik drgał nie wiedząc jak ruszyć, wystarczyło popchnąć i kręcił się. Przyczyną była woda, która dostała się do wirnika, po osuszeniu i zamontowaniu w pralce zadziałało. Skręciłem więc obudowę pralki, podłączyłem do prądu i wody i... pompa chodziła ale tym razem we wszystkich położeniach programatora. Programy chodzą, wyświetlacz pokazuje czas prania i ustawione obroty, bęben zaczyna się kręcić ale nie pobiera wody a pompa ciągle pracuje i pracuje. Po kilku chwilach komunikat E2, błyskające diody i alarm dźwiękowy. Blokada drzi działa, elektrozawór sprawny bo sprawdzałem, odpięcie aquastopu (na dnie pralki) nie skutkuje. Nawet odpięcie panela sterującego nic nie daje.
    Moja diagnoza - jakieś uszkodzenie w programatorze ale gołym okiem nic nie widać. Powoli mam dość chyba że ktoś coś wie?

• #2 23 Cze 2009 23:59
    Andrzej G
    Specjalista AGD

Przede wszystkim po pierwsze to napisałeś post w złym dziale, po drugie silnik pompy kwalifikuje się do wymiany, po trzecie zalałeś podłogę pralki przy wyjmowaniu silnika, a po czwarte nie wiesz jak wykasować błąd. Wymień silnik pompy, osusz podłogę, ustaw programator na abpumpen i wciśnij start.

• #3 24 Cze 2009 11:48
    promag
    Poziom 8  

Silnik wymieniony, podłoga sucha (nie była zalana bo pralka leżała na boku) a przycisk start nic nie daje.
    Przeczytałem też wszystkie inne nawet podobne posty i żadna porada nie skutkuje.

• #4 24 Cze 2009 13:51
    zetfa
    Poziom 20  

Moze hydrostat zaciął się w połozeniu dolnym,lub jest zwarcie w jego obwodzie.Trzeba zdjąć rurke igelitowa z hydrostatu i dmuchnąc w nią, oraz w hydrostat.Hydrostat powinien "stuknąć".

Dodano po 2 [minuty]:

Dmuchnięcie w rurkę nie powinno napotkac oporu.Jesli powietrze pójdzie z oporem = trzeba wyczyścic cały uklad hydrostatu.Jest to opisane na forum.

• #5 24 Cze 2009 23:03
    Andrzej G
    Specjalista AGD

promag napisał:
    Silnik wymieniony, podłoga sucha (nie była zalana bo pralka leżała na boku) a przycisk start nic nie daje.
    Przeczytałem też wszystkie inne nawet podobne posty i żadna porada nie skutkuje.

To najprawdopodobniej jak pralka leżała na boku, przeciwwaga betonowa zdrapała kilka elementów SMD na programatorze. Przyjrzyj się szczególnie w narożniku w okolicach małego układu scalonego.

• #6 25 Cze 2009 08:33
    promag
    Poziom 8  

Łatwiej jest wymienić pompę jeśli tak położy się pralkę aby pompa była u góry, a ponieważ po tej samej stronie znajduje sie programator więc przeciwwaga niczego nie uszkodziła, sprawdzałem. Presostat też działa .

• #7 25 Cze 2009 09:06
    Usunięty
  • #8 26 Cze 2009 08:19
    promag
    Poziom 8  

Sprawdziłem wszystkie elementy mechaniczne (przełączniki, włączniki, hydrostaty, drożność rurek, blokad itd, itd...). Stawiałbym na triak w obwodzie pompy - tylko jak go sprawdzić a potem wymienić bez totalnej destrukcji programatora ?
    Proszę też o czytanie ze "zrozumieniem" tego co napisałem wcześniej.

• #9 26 Cze 2009 11:57
    TONI_2003
    Moderator

Witam.
    Proszę zamieścić bardzo dobrej jakości fotografie tak by było można to obejrzeć z obu stron płytki PCB. Potem dopiero pomyślimy nad tą myślą „ a potem wymienić bez totalnej destrukcji programatora „ obojętnie co miałeś na myśli pisząc te właśnie słowa jak i zresztą cały ten post …
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME