Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Siemens WA 2107 czyżby programator ?

wooy11 24 Cze 2009 19:00 3605 14
  • #1 24 Cze 2009 19:00
    wooy11
    Poziom 11  

Jak w temacie, pralke dostałem za free od znajomego tylko dla tego ze kupil nową i nie mial co z nia zrobić, była generalnie sprawna tylko przeciekała, okazało sie ze przetarty był kołnierz. Wymieniłem go na nowy i wszystko bylo ok....jedynie podczs prania , chyba przed płukaniem, z programatora dochodziły trzaski ( ponoc tak sie działo od dłuzszego czasu ) ale program prania przechodził poprawnie. Ostatnio podczas prania pralka zrobiła zwarcie ( wywaliło bezpiecznik w domu ) Niezależnie w jakim połozeniu programatora włacze pralke, dosłownie po od 3 do 15 sekund nastepuje zwarcie i zadzialanie bezpiecznika. Zauważyłem ze zwarcie ma miejsce najprawdopodobniej w hydrostacie , wymontowałem go i rozebrałem, na stykach nie widze sladów zwarcia jedynie na jednej regulacji sa slady okopcenia ( taka biala plastikowa "sruba" ) No i pytanie zasadnicze : czy to wina programatora ? Przypomne ze programator od dawna ( jeszcze jak używał jej znajomy ) w pewnym momencie prania emitował dość głośne trzaski.

0 14
  • Pomocny post
    #2 24 Cze 2009 19:57
    birre
    Poziom 20  

blokadę drzwi bym sprawdził

0
  • #3 25 Cze 2009 11:42
    zetfa
    Poziom 20  

Odepnij kondensator przeciwzakłóceniowy na wejściu zasilania(kabla), zewrzyj na krótko i uruchom.Objawy powinny ustąpić, wtedy kupisz i zamontujesz nowy.Bez niego może pralka pracować,tylko w TV i radiu możesz mieć trzaski.

0
  • #4 25 Cze 2009 14:31
    wooy11
    Poziom 11  

Jak tylko wróce z pracy, sprawdze , z tym ze w momencie wywalenia bezpiecznika, w hydrostacie słychac charakterystyczne "pyknięcie" tak jakby zwarcie było własnie w nim....niemniej jednak dzieki i sprawdze
    Zrobiłem jak pisałeś - kondensator sprawny, po zmostkowaniu obiaw ten sam czyli pykniecie w hydrostacie i zadziałanie zabezpieczenia na tym obwodzie

0
  • Pomocny post
    #5 25 Cze 2009 21:09
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Blokadę drzwi sprawdziłeś?

0
  • #6 25 Cze 2009 21:28
    wooy11
    Poziom 11  

Oj jeszcze nie sprawdzałem, kol. Birre tez to sugerował, prosze mi tylko powiedziec czy ta blokada działa na zasadzie elektromagnesu czy jest to coś zupełnie innego ? I czy odłączenie tego elementu ( celem wyeliminowania usterki ) pozwoli normalnie działać pralce ?

0
  • #8 25 Cze 2009 21:44
    wooy11
    Poziom 11  

Wiec w jaki sposób mogę sprawdzić ta blokadę ???

0
  • #9 25 Cze 2009 21:51
    tomspeed
    Poziom 13  

blokada i filtr pz odpadaja. gdyby zwarcie powodowala blokada to dzialoby sie to w momencie wlaczenia pralki.
    jezeli filtr pz robilby zwarcie to dzialoby sie to w momencie wlozenia wtyczki do gniazdka.

jezeli zwarcie pojawia sie po czasie jaki podales, to wnioskuje ze dzieje sie tak w momencie kiedy zadziala blokada i zamknie obwod.

proponuje odlaczyc wszystkie podzespoly i sprawdzic czy bedzie zwarcie, jezeli nie bedzie to podlaczamy np, grzalke i wlaczamy pralke, jezeli bedzie zwarcie to mamy winowajce, jezeli nie to podlaczamy po kolei reszte i szukamy dalej. chyba ze masz miernik to wtedy mozesz zrobic to po ludzku.

hydrostat nie powoduje zwarcia (no chyba ze masz wyjatkowe szczescie/pecha)
    obstawialbym uszkodzona grzalke i zapchane naczynie hydrostatu.

0
  • #10 25 Cze 2009 22:03
    wooy11
    Poziom 11  

Mam Miernik , grzałke sprawdzilem, przebicia nie ma dodatkowo wyłaczyłem ją regulatorem temperatury, na 100 % w hydrostacie słysze kiedy następuje zwarcie i dzieje sie to w tej chwili dość szybko od momentu wciśnięcia zasilania.....3 sek !! , przedmuchałem węzyki dochodzące do hydrostatu.

0
  • #11 25 Cze 2009 22:13
    nares
    Specjalista AGD

Jaki bezpiecznik wywala, różnicówkę?

0
  • #12 25 Cze 2009 22:20
    wooy11
    Poziom 11  

Jak wspomniałem pralke dostalem do zabawy, z tego co wiem, poprzedni właściciel miał różnicówke i czasami zadziałała, ponieważ pralka miala przeciek, kolega stwierdził ze właśnie ten przeciek powoduje zadzialanie różnicówki, ja ten przeciek wyeliminowałem, w domu nie mam róznicówki , u mnie wywala poprostu bezpiecznik tgz "es" na obwodzie do kórego podłanczam pralke.

0
  • Pomocny post
    #13 25 Cze 2009 22:51
    nares
    Specjalista AGD

wooy11 napisał:
    Jak wspomniałem pralke dostalem do zabawy,

Jak do zabawy, to ilość sugestii poprzedników jest wystarczająca, blokada i grzałka. Przeczytaj jeszcze raz co pisze tomspeed.

0
  • #14 25 Cze 2009 22:59
    wooy11
    Poziom 11  

Grzałke sprawdzałem a na pytanie jak sprawdzić blokade nie otrzymałem odpowiedzi i w koncu nie wiem czy moge ja odłączyć i właczyc pralke czy nie.

0
  • #15 26 Cze 2009 20:32
    wooy11
    Poziom 11  

Dziękuje wszystkim za pomoc i sugestie, Siemens z 95 roku działa !! Uszkodzony był tak jak słusznie podpowiadaliście, DS 88 czyli blokada "drzwi". Ponieważ nie znałem zasady jej działania wiec nie wiedziałem nawet jak go sprawdzić, ze schematu jaki jest na jego obudowie wynikało ze jest tam poprostu cewka ale sprawdzając ją ohmomierzem wyniki pomiaru nie wskazywały na zwarcie, wymontowałem blokade z i9nnej pralki (Gracja z tego samego roku), porównałem pomiary i wyszła róznica, zamontowałem blokade z Gracji, zablokowałem zapałkiem coby siemens myslal ze drzwi są zamknięte ( mechanicznie blokady sa rózne ale to ten sam typ) Włączyłem i ożyła !! Jeszcze raz wszystkim dziękuje za pomoc !!

0
  Szukaj w 5mln produktów