Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam problem z czytnikiem CD

18 Gru 2002 21:36 1993 10
  • Poziom 2  
    Pomocy!!!
    Wiem,że najprawdopodobniej chodzi tu o dostrojenie tego potencjometru na głowicy, ale albo on jest tak niezmiernie czuły, albo coś innego, bo na początku czasami widział płyty, a czasami nie. A teraz to nawet niechce zakręcić płytką.
    Co to może być?
    Jeśli to rzeczywiście ten potencjometr, to powiedzcie mi jaki jest sposób jego reg.
    Z góry dzięki! :cry:
  • Specjalista AGD
    praktycznie tego potencjometru sie nie rusza potencjometr ten ustala moc lasera która ustawiona jest fabrycznie jeżeli czyszczenie lasera nić nie daje to laser do wymiany
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    I to jest całe nieszczęście. Zbyt często i zbyt pochopnie używa się na forum porad typu..."podkręć PR-kiem jak nie czyta płyt"... To jest klasyczny przypadek niefortunnej regulacji gdzie dioda laserowa "padła", tak przynajmniej można wnioskować z opisu. Regulację prądu diody laserowej przeprowadza się pod kontrolą przy pomocy odpowiedniej procedury zgodnie z instrukcja serwisową. Każda regulacja "w ciemno" może zakończyć sie koniecznością wymiany czytnika laserowego, który wystarczyło dokładnie wyczyścić. Dlatego zwracam uwagę potencjalnych amatorów łatwej naprawy aby ostrożnie podchodzić do konieczności takich regulacji.
  • Poziom 21  
    Lasery , które po oczyszczeniu nie chcą działać wielokrotnie udało mi się naprawić . Jeżeli to brud jest przyczyną niedziałania lasera to około 50 procent można jeszcze ożywić . Opłaca się to w przypadku drogich czytników. Jestem ciekaw czy inni mają podobne doświadczenia.
    Jednak osoba , która nigdy tego nie robiła nie ma za pierwszym razem żadnych szans.
  • Poziom 2  
    Dzięki za rady, czyli jestem kilka złotych w plecy! :?
    A może zna ktoś te procedury...?
    Praktycznie do każdego urządzenia w którym zainstalowany jest CD można dostać(kupić) instrukcję serwisową. Tam też są podane warunki kontroli i regulacji. Można się bez tego obejść ale trzeba mieć dużo doświadczenia o czym pisze KM. Każdy początkujący któremu zależy na poznaniu procedur regulacyjnych powinien zacząć od Service Manual.
  • Poziom 13  
    a więc omówmy konkretny przypadek. ma CD SONY model CDP-790 cd miał kiedyś problemy i zobaczeniem płyty. Oddałem go do naprawy i działa przez jakiś rok. potem znowu zaczą szwankować, wyczyściełm dokładnie soczewkę. Grał poprawnie ale czasami nie widział płyty a po jakimś czasie siadł zupełnie. jedyne co słychac to "bulgotanie"w środku jak usiłuje znaleźć płytę. Co tu jest przyczyną ?? Laser walniety? Czy można go dostać i za ile? A może wymienić cały napęd do u jest disc a chciałbym transport masha.
    W przypadku komputerowych CD-ków (a to prawie to samo) kiedy napęd stopniowo przestawał czytać najpierw RW później "piraty" i w końcu oryginały, to udało mi się kilka sztuk reanimować.
    Sprawa niezmiernie prosta, wystarczy wykręcić o 1/2 - 3/4 obrotu wkręt kalibrujący soczewki. W wielu przypadkach pomaga, mój osobisty już rok działa bez zarzutu po takiej reanimacji.
    Zapewne drugi raz się nie uda ale dobry i rok :wink:
  • Poziom 13  
    oki spróbuję :)) ale moj cd to klocek od wieży
  • Serwisant
    Zobacz czy na płycie pod czytnikiem nie ma wylanych elektrolitów może okazać się ,że czytnik masz sprawny a sprawa dotyczy serwa.