Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić czy myjka ultradzwiękowa działa

24 Cze 2009 22:25 12366 27
  • Poziom 16  
    W wanience poprawnie działa podgrzewanie. Gdy włączam ultradźwięki myjka syczy i wytwarzają się bąbelki?
    model to cd-4820

Myłem płytę główna Sony eriksona i nic to nie dało białe naloty na elementach jak były tak są a komórka włącza się bez lcd (świeci się tylko podświetlenie)

prosił o "nie krzyczenie" ty taki i owaki bo nie znam się na tym i faktycznie mogłem coś sknocić.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    A co tam wlałeś do tej myjki?
  • Poziom 16  
    izopropanol z substancjami myjącymi czyli cleanser druk taki różowy żeby niebył wątpliwości
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    prosze m i wybaczyć ale za to dałem 70zł nie stać mnie na jeszacze jedną "buteleczkę"
  • Poziom 26  
    No to jak ci się skończy to następnym razem weź czysty IPA.
    Jak syczy i "bąbelkuje" to znaczy,że działa.
  • Poziom 16  
    a czemu nic nie zeszło z elemętów na elektronice? Przecież sesja w myjce powinna rozpuszczać i rozbijać sole wytwozone pod BGA a tymbardziej na powierzchni innych układów
  • Poziom 26  
    Po dobrej jak to raczyłeś nazwać "sesji" w myjce ultradźwiękowej (nigdy nie używałem Cleanser Druk tylko IPA) i wysuszeniu Hotem zalane telefony często ożywają i potem działają normalnie a czy sole powstałe przy lutowaniu BGA zostały rozpuszczone i rozbite czy trzymają się dzielnie to już ich problem,najwyżej skończą w talerzu z zupą razem z całym telefonem jak w domu innej soli zabraknie.:D
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    LXT napisał:

Ciekawa teoria.

Profesjonalne myjki - na powierzchni widać "fale", po włożeniu zabrudzonych przedmiotów widać odrywający się brud, wanienka wydaje dźwięk około 40Khz, przy odrobinie doświadczenia wkładając palec do wanienki można wyczuć czy prawidłowo funkcjonuje.

Niektórych nalotów nie zmyjesz w wanience.
  • Poziom 26  
    rubens napisał:
    LXT napisał:

Ciekawa teoria.

Profesjonalne myjki - na powierzchni widać "fale", po włożeniu zabrudzonych przedmiotów widać odrywający się brud, wanienka wydaje dźwięk około 40Khz, przy odrobinie doświadczenia wkładając palec do wanienki można wyczuć czy prawidłowo funkcjonuje.

No ale ta o której kolega Tomasz pisze to jest taka na 3/8 "profesjonalna" :D
  • Poziom 16  
    no bez przesady nowa stoi 400zł nie mówimy tu o zabawce z allegro za 80zł

na razie nauczyłem się nie wsadzać części malowanych (korpus SE) bo farba się "odkleja"

to chyba świadczy o tym że działa?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    rubens napisał:
    LXT napisał:

Ciekawa teoria.

Można jeszcze sprawdzić skuteczność działania, wkładając do myjki kawałek folii aluminiowej, np. od czekolady.

Jeżeli folia zostanie podziurkowana- czyli zrobi się sito- to myjka jest na pewno sprawna, i posiada odpowiednia moc ultradźwięków.

Fakt taki wystąpi już w myjce o mocy ultradźwięków 100W.

Jeżeli nie, to jest szmelc takich wiele spotykamy w handlu, "oblepione" różnymi reklamami, które w rzeczywistości nie maja pokrycia.
  • Poziom 16  
    Wreście konstruktywna i rzeczowa odpowiedz dziękuje jak tylko znajdę chwilę na pewno sprawdzę w opisany wyżej sposób moją myjkę

edit

Sito = u mnie myjka z foli zrobiła miazgę , czyli z foli niewiele zostało
    Ale co mnie martwi :
    ultradźwięki nie działają równomiernie w środku nad takim wytłoczonym kółeczkiem zrobiły wielkie dziury
    im dalej tym zagęszczenie dziurek jest rzadsze

czy to normalne?
  • Poziom 37  
    W tanich myjkach, które zawierają jeden przetwornik umieszczony centralnie w wanience taki stan rzeczy jest normalny.

Myjki profesjonalne posiadają dwa lub trzy przetworniki rozmieszczone pod całą powierzchnią wanienki lub też jeden, ale o dużej mocy- rzędu 150 ÷400W ( moc samej fali, bez grzania).

Ponadto równomierność rozchodzenia się fali zależy też od ośrodka, w jakim ta fala się rozchodzi ( czyli rodzaj mikstury użytej do mycia).
  • Poziom 16  
    Ehh czyli filtr do wymiany.
    na myjkę rok zbierałem hot w podobnej cenie czyli fon zrobię za rok :D
    Dzięki wszystkim za pomoc
    serwis napisał:

Myjki profesjonalne posiadają dwa lub trzy przetworniki rozmieszczone pod całą powierzchnią wanienki lub też jeden, ale o dużej mocy- rzędu 150 ÷400W

Naprawiałem myjki które miały nawet cztery przetworniki.
    Nigdy nie widziałem myjki z jednym dużej mocy przetwornikiem - takie rozwiązanie spowoduje nierównomierne rozchodzenie się ultra dźwięków.
  • Poziom 37  
    rubens napisał:
    serwis napisał:

Myjki profesjonalne posiadają dwa lub trzy przetworniki rozmieszczone pod całą powierzchnią wanienki lub też jeden, ale o dużej mocy- rzędu 150 ÷400W

Naprawiałem myjki które miały nawet cztery przetworniki.
    Nigdy nie widziałem myjki z jednym dużej mocy przetwornikiem - takie rozwiązanie spowoduje nierównomierne rozchodzenie się ultra dźwięków.

Akurat naprawiałem taką; jeden przetwornik ( a właściwie trzy o grubości 8mm każdy, skręcone razem) wanienka o pojemności 1,5l.

Stosowana do czyszczenia "choinek" z masy formierskiej przy odlewach ze srebra. Moc ultra 650W, bez grzania.

A jak to czyści- to nie będę opisywał, sama przyjemność w patrzeniu.
    :D
    serwis napisał:

Akurat naprawiałem taką; jeden przetwornik ( a właściwie trzy o grubości 8mm każdy, skręcone razem) wanienka o pojemności 1,5l.

Stosowana do czyszczenia "choinek" z masy formierskiej przy odlewach ze srebra. Moc ultra 650W, bez grzania.

To faktycznie jedyny przypadek gdy ma to sens ( bardzo mała pojemność wanienki).
  • Poziom 22  
    Witam!
    Kupiłem wanienke od znajomego, powiedziel ze jej nie uzywa i nie wie czy jest sprawna. Nie mam jeszcze zadnego srodka typy Cleanser czy IPA, ale chcialnbym sprawdzic czy dziala. Czy moge wlac zwykla wode, ewentualnie zmieszaną ze spirytusem? Wlalem zwykla wode i przy wlaczeniu słychac takie kliknięcie i nic wiecej, woda nie faluje, nie słychac tez zadnych dźwiękow.
    Ewentualnie co trzeba naprawic, sprawdzalem przekaźnik i jest ok.
    Serdecznie pozdrawiam!
    Może być wlana zwykła woda do przetestowania wanienki.
    Jeśli nie słychać dźwięku około 40 Khz to masz uszkodzoną wannę.
  • Poziom 37  
    rubens napisał:
    (...)

To pewnie wszystkie w sprzedaży są uszkodzone :D

Bo żeby usłyszeć 40kHz, to chyba trzeba być nietoperzem. :lol:

Fu-Fu napisał:
    (...)
    Kupiłem wanienke od znajomego, powiedziel ze jej nie uzywa i nie wie czy jest sprawna. Nie mam jeszcze zadnego srodka typy Cleanser czy IPA, ale chcialnbym sprawdzic czy dziala. Czy moge wlac zwykla wode, ewentualnie zmieszaną ze spirytusem? Wlalem zwykla wode i przy wlaczeniu słychac takie kliknięcie i nic wiecej, woda nie faluje, nie słychac tez zadnych dźwiękow.
    Ewentualnie co trzeba naprawic, sprawdzalem przekaźnik i jest ok.
    (...)

Możesz wlać czystą wodę, może być z różnymi domieszkami- wpływa to tylko na komfort czyszczenia.

Jeżeli nie widać zafalowań wody, to należy szukać uszkodzenia w generatorze "napędzającego" przetwornik.

Ale sądząc z Twojego opisu podejścia do tematu, obawiam się że, będziesz miał problem z naprawą.
    Lepiej poszukaj jakiegoś kolegę który zna temat, lub tez skorzystaj z jakiegoś punktu usługowego.
  • Poziom 33  
    serwis napisał:

Nie doceniacie nietoperzy

Jak sprawdzić czy myjka ultradzwiękowa działa
    Wszystkie sprawne myjki ultradźwiękowe z którymi miałem do czynienia wydawały dźwięk w paśmie akustycznym słyszalnym przez człowieka .
    Ponad to płyn w myjce charakterystycznie " marszczy " się na powierzchni . :D
    Pozdrawiam .
  • Poziom 37  
    Stary1952 napisał:
    (...)
    Wszystkie sprawne myjki ultradźwiękowe z którymi miałem do czynienia wydawały dźwięk w paśmie akustycznym słyszalnym przez człowieka .
    (...)

To dlaczego nazywają się ultradźwiękowe :?:
  • Poziom 33  
    serwis napisał:

To dlaczego nazywają się ultradźwiękowe :?:

Większość myjek pracuje z częstotliwością ponad akustyczną ok. 40kHz stąd nazwa .
    Podczas pracy jednak je słychać , może jakieś harmoniczne się wydzielają lub rezonuje obudowa , nigdy się nad tym nie zastanawiałem . :?:
    Pozdrawiam .
  • Poziom 26  
    Myjka jest słyszalna gdyż z częstotliwością wyprostowanego zasilania (100Hz) wzbudzana jest częstotliwość ultradzwiękowa a najlepsze sprawdzenie to wcześnij opisana folia.
    serwis napisał:

To pewnie wszystkie w sprzedaży są uszkodzone :D

Myślenie nie jest Twoją mocną stroną kolego.
    Już tłumaczę ( postaram się prosto abyś zrozumiał).
    Sprawna myjka ultradźwiękowa generuje dźwięk ( oczywiście niesłyszalny) około 40 Khz.
    Ludzie słyszą harmoniczną - wybacz nie będę wnikał którą.
    Fakt niepodważalny - sprawna myjka = generuje jednostajny dźwięk (na powierzchni wody widać zafalowanie) .
    Chyba teraz jest to jasne? :lol:

serwis napisał:

Jeżeli nie widać zafalowań wody, to należy szukać uszkodzenia w generatorze "napędzającego" przetwornik.

Ciekawe podejście - myjka składa się przynajmniej z kilku podstawowych podzespołów.
    Na początku jest bezpiecznik, filtr sieciowy, zasilacz, potem są inne układy - na końcu dopiero generator i przetwornik.

Wszystkie opracowania serwisowe zalecają zacząć naprawę od początku - bezpieczniki, zasilacz.
    Ty proponujesz szukać od końca.
    Ciekawa teoria naprawiania.

Można to porównać do porady - auto nie jeździ - zacznij od naprawy silnika - a może prościej zacząć od początku - sprawdzić czy jest paliwo.
  • Poziom 37  
    rubens napisał:

Myślenie nie jest Twoją mocną stroną kolego.
    (...)

No cóż, wystarczy, że myślenie jest Twoją mocną stroną, Kolego.

rubens napisał:
    Ciekawe podejście - myjka składa się przynajmniej z kilku podstawowych podzespołów.
    Na początku jest bezpiecznik, filtr sieciowy, zasilacz, potem są inne układy - na końcu dopiero generator i przetwornik.

Wszystkie opracowania serwisowe zalecają zacząć naprawę od początku - bezpieczniki, zasilacz.
    Ty proponujesz szukać od końca.
    Ciekawa teoria naprawiania.

Niżej również ciekawy opis podejścia do naprawy- a raczej stwierdzenia uszkodzenia.
    Ciekawe, czy opracowania serwisowe stosują takie stwierdzenia.

rubens napisał:

A stwierdzenia poniżej pozostawiam bez komentarza. :|

Code:
    Jeśli nie słychać dźwięku około 40 Khz(...) 

Code:
    Sprawna myjka ultradźwiękowa generuje dźwięk ( oczywiście niesłyszalny) około 40 Khz.

Ludzie słyszą harmoniczną - wybacz nie będę wnikał którą.