Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny własnej roboty pod Pioneera A-447

Blacu 24 Cze 2009 23:41 2871 7
  • #1 24 Cze 2009 23:41
    Blacu
    Poziom 9  

witam to jest mój pierwszy post

postanowiłem wziąć się za budowę dwóch kolumn mój wzmacniacz to:
    Pioneer A-447
    •Moc DIN: 2x100Watt (8 Ohm)
    •Moc dynamiczna: 2x150Watt (8 Ohm)
    •Zniekształcenia poniżej 0,009 %
    •Pasmo przenoszenia 5Hz - 100kHz (0 dB, -3 dB)
    •Pobór prądu 550Wat

niemam zielonego pojęcia jak się za to zabrać prosiłbym o jakieś dane, np. gotowy projekt obudowy z wymiarami.
    zależy mi na czystym basie podczas cichego jak i głośnego słuchania.
    nie będe jakoś przesadnie podkręcał głośności (sąsiedzi) ale chciałbym żeby to miało kopa.
    słucham różnej muzyki z wykluczeniem techna. ale lubie poczuć bass w innych rodzajach muzyki np. r'n'b

i jeszcze chciałbym mieć w kolumnach głośnik niskotonowy, średnio tonowy jak i wysokotonowy. czyli raczej standart.

teraz moje pytania:

1. czy głośnik 25cm będzie się nadawał na niskotonowy ??
    2. jakie głośniki będą najlepsze
    3. jakie rozmiary głośników będą optymalne
    4. podajcie wszystkie niezbęde elementy: zwrotnice itp. i skąd to wziąć
    5. i opiszcie tak na chłopski rozum jak to podłączyć :P
    6. + jakieś rady, bo może o czymś zapomniałem

jeszcze tylko wymiary pokoju 22m²
    i mam do przeznaczenia ok 600zł z małą górką :P

dziękuje za pomoc i zdaje się na was, mam nadzieje że uda mi się poskładać wymarzone kolumny :D

0 7
  • #3 25 Cze 2009 01:00
    Blacu
    Poziom 9  

dziękuje za odpowiedz ale zależały by mi na czymś bardziej w takim stylu jak tutaj

i jeszcze czy budowa i rozmiary skrzyni mają duży wpływ na dzwięk ?

0
  • Pomocny post
    #4 25 Cze 2009 09:00
    Tomq
    Poziom 38  

mczeslaw, schemat tej zwrotnicy pochodzi z jakis kolumn STXa czy ktos go projektowal?

Blacu
    , mozesz zrobic popularne 3 drogi na

GDN-22-140-8-SCX
    GDM-14-150-8-SCX
    GDWK-10-200-8-PJ

Co do rozieszczenai glosnikow to moze byc takie uklad jak zaproponowales. Wymiary obudowy moga byc inne, wazne by sie wewnetrzny litraz zgadzal (w zestawie ktory ja podalem to okolo 30-33L w komorze dla glosnika niskotonowego, okolo 3 litry zamknieta komora dla sredniotonowego, dla wysokotowego objetosc nie ma znaczenia).

0
  • #5 25 Cze 2009 10:46
    mczeslaw
    Poziom 36  

Kiedyś, kilka lat temu postanowiłem zrobić lepszą konstrukcję na głośnikach STX, i to jest właśnie ten projekt. Jest to w zasadzie monitor na 17-140-8SCX + GDWK10-250-8-AK w 8 litrowej obudowie zamkniętej i dodatkowo wyposażony w pasywny subwoofer 32 litry na GDN22-300-8 wszystkie głośniki ze stajni STX-a, a że pierwsza częstotliwość podziału wypada w okolicach 300 Hz, konieczna jest odległość pomiędzy centrami niskotonowego i niskośredniotonowego głośnika min. 55cm.
    Ale konstrukcja bardziej zadowoli słuchaczy ceniących niskie lekko rozciągnięte basy, które z pewnością zadowolą jazzowców, nev romanticów, a nawet klasyków.
    Nie preferował bym ich do przysłowiowego łupu-cupu.

Wszystko moja konstrukcja. Kopiowanie miło widziane.

0
  • #6 27 Cze 2009 23:03
    Blacu
    Poziom 9  

Zdecydowałem się na te głośniki:

GDN-22-140-8-SCX
    GDM-14-150-8-SCX
    GDWK-10-200-8-PJ

Poczytałem, poszukałem i mam już komplety projekt obudowy w poniedziałek idę zamówić drzewo i cięcie.

Potrzebował bym wskazówek jak to wszystko podłączyć, skąd wziąć zwrotnice i jaką ?
    ta zwrotnica Link wygląda na taką jaka akurat mi jest potrzebna, napiszcie czy się opłaca ?

Czekam na pomocne odpowiedzi.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Cze 2009 08:41
    Tomq
    Poziom 38  

-Killer- nie robi zwrotnic na podstawie pomiarów tylko liczone na tzw "kalkulatorze"... Pisze że "są tak wykonane aby wymagały tylko zamocowania w kolumnie i podłączenia pod głośniki", a nie ma nawet otworów na wkręty montażowe. Poza tym woła 122 zł za jedną sztuke. Bez przesady... Mogę Ci zrobić zwrotnice na dobrych elementach i na laminacie, obie by kosztowały razem 154 zł.
    Napisz do mnie na GG lub wyślij prywatną wiadomość.

Cytat:
    idę zamówić drzewo i cięcie.

Drzewo nie jest najlepszym materiałem na kolumn. Ma nierównomierną gęstość, pozatym jeśli nie jest dobrze wysezonowane (wysuszone) to będzie "pracowało" - może się wyginać i wypaczać. Lepsza byłaby płyta wiórowa ( grubość 18 mm), a jeśli masz zamiar robić podrezowania pod głośniki to możesz dać na front MDF, bo łatwo się obrabia.

0
  • #8 28 Cze 2009 15:21
    Blacu
    Poziom 9  

ok czyli płyty wiórowe 18mm dzięki za pomoc :)

napewno się zgłosze po te zwrotnice.

0