Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minolta EP1050 i szare kopie

marwint 20 Maj 2004 09:54 2862 31
  • #1 20 Maj 2004 09:54
    marwint
    Poziom 13  

Więc po kolei: Wywoływanie piszczało, winien jest bęben lub mechanizm odprowadzający zużyty toner... Ale to nieważne w tej chwili, mój problem jest teraz większy, bo po którejś z kolei instalacji zespołu wywoływania ta kopiarka zaczęła robić na szaro... Obraz jest, bęben jest prawidłowo zmasowany, jest przejście między wałkiem magnetycznym a płyta wysokiego napięcia, dolna elektroda winna nie jest bo bez niej obraz na bębnie jest szary, konektory elektrod i same w sobie elektrody są w porządku. Nic nie jest połamane, niby wszystko w porządku, a kopie wychodzą szare! Stało się to nagle po włożeniu wywołania jak pisałem. Wcześniej robiłem konserwację nie ma mowy żeby lustra były zakurzone albo przestawione, zresztą obraz jest tylko zabrudzony.

0 29
  • #2 20 Maj 2004 10:04
    hq
    Poziom 14  

Kiedys mialem podobny przypadek, walczylem z zablokowanym tonerem w koncu rozlozylem pol ksero a po zlozeniu wydruki zaczely wychodzic szare, okazalo sie ze w trakcie rozbierania i czyszczenia proch dostal sie na lustra w skanerze chociaz na pierwszy rzut oka nie bylo tego widac. Tez szukalem usterki gdzie indziej w koncu rozebralem caly skaner no i sie udalo. hq

0
  • #3 20 Maj 2004 14:04
    zygigs
    Poziom 14  

Nie mam wielkiego doświadczenia w tych wspaniałych kopiarkach ale moim zdaniem to coś z developerem, może jest już stary i nie trzyma toneru. MOżesz ręcznie wsypać do wywoływaczki trochę toneru, żeby zwiększyć koncentracje, i włączyć inicjalizację . Jeśli będzie lepiej to dev. jest do wymiany. Ten zabieg czasami pomaga ale na krótko.

0
  • #4 20 Maj 2004 17:07
    MINOLTA
    Poziom 18  

Jak dobrze zruzumiałem kopiarka robi szare tło. Ale jaka jest czerń? Sprawdź czy działa kontrast. Jeżeli nie to przyczep się do biasu. Może przez przypadek wypiełeś od niego wtyczkę.Zobacz też czy blaszka dotyka wałka magnetysznego.To wszystko jest pod obudową modułu z przodu. Jeżeli na kopii wokół literek jest biały cień sprawdż generator.

0
  • #5 20 Maj 2004 20:09
    Watażka
    Poziom 21  

Również miałem taki przypadek, ale niestety muszę cię zmartwić - był uszkodzony generator.

0
  • #6 21 Maj 2004 07:28
    REKTOM
    Poziom 11  

Mam podobny problem z minolta ep 490z
    Problem polega na tym ze pierwsze 2-3 kopie sa oki ale od 4 zaczyna mazac Nie wiem co robic? :cry:

0
  • #7 21 Maj 2004 21:01
    Watażka
    Poziom 21  

REKTOM napisał:
    Mam podobny problem z minolta ep 490z
    Problem polega na tym ze pierwsze 2-3 kopie sa oki ale od 4 zaczyna mazac Nie wiem co robic? :cry:

REKTOM ty masz prawdopodobnie zupełnie inną sytuację. Twój problem polega raczej na złym czyszczeniu bębna przez listwę lub oklejanie się wałka teflonowego. Zależnie od efektu. Tytułowy problem dotyczy każdej kopii.

0
  • #8 24 Maj 2004 17:06
    marwint
    Poziom 13  

Napewno wszystkie wtyczki są ok, sprawdzałem przejście między wałkiem magn. a płytą w.n., pod względem mech. wszystko jest ok. Spróbuję jeszcze manewru z developerem, ale osobiściwe wątpię, bo kopiarka nagle zaczęła robić źle, wcześniej wszytsko było dobrze...

0
  • #9 26 Maj 2004 10:00
    copyman
    Specjalista - kserokopiarki

Nie napisałeś czy dochodzi napięcie biasa. Po drugie sprawdź wielkość szczeliny na wałku magnetycznym. Po trzecie sprawdź toner bo ostatnimi czasy te nieoryginalne mają zawartość "nieco" odbiegającą od standardu. Osobiście miałem już 4 paczki takiego tonera a nawet było tak że jedna butelka była O.K. a druga już nie ! Po trzecie napisz czy kopie mają dobrą czerń a po czwarte jeżeli tak to zrób F5 lub podciągnij światło kodem F3.

powodzenia. C

0
  • #10 26 Maj 2004 10:02
    copyman

Nie napisałeś czy dochodzi napięcie biasa. Po drugie sprawdź wielkość szczeliny na wałku magnetycznym. Po trzecie sprawdź toner bo ostatnimi czasy te nieoryginalne mają zawartość "nieco" odbiegającą od standardu. Osobiście miałem już 4 paczki takiego tonera a nawet było tak że jedna butelka była O.K. a druga już nie ! Po trzecie napisz czy kopie mają dobrą czerń a po czwarte jeżeli tak to zrób F5 lub podciągnij światło kodem F3.

powodzenia. C

0
  • #11 27 Maj 2004 09:16
    marwint
    Poziom 13  

Co do Biasu, to jeżeli wypnę wtyczkę to kopia wychodzi znacznie lepsza, choć widać pył to jest po prostu biała w stosunku do robienia tejże na podłączonym wałku magn. Naturalnie żadne z tego rozwiązanie. Toner znajduje się w developerze, jak na mój gust zdecydowanie za dużo go tam. Wniosek z tego taki że nie przedostaje się na wałek magn., kopiarka "chyba" robi kopie na developerze, nie wiem czy dobrze kombinuję. Toner jest Katuna. Szczeliny nikt nigdy nie ruszał, ale sprawdzę. Kopie maja dobrą czerń, kod F5 w tym modelu nie występuje. F3 również wypróbuję, ale chyba się już tym próbowałem bawić, nie pamiętam.

0
  • #12 29 Cze 2004 09:53
    marwint
    Poziom 13  

Więc tak: płyta w.n. jest ok, konektory elektrod również, płyta główna sprawna, moduł bębna ok, dolna elektroda też. Udało mi się po wielu zabawach wyregulawć toto że wygląda prawie jak dobra kopia, tylko że w jednej kopiarce kopie są świetne(tej wspomagającej remont) a w drugiej troszkę szarzy, poza tym developer sięprawie skończył, więc można wnioskować że kopiarka robiła na nim kopie nie pobierajac tonera(taka jest moja teoria). Tylko przez co tak się dzieje jak przekładałem wszytskie elementy i wciąż jest tak samo?

0
  • #13 29 Cze 2004 10:51
    Waldek_j
    Poziom 15  

witam
    mam w serwisie kilkanascie takich kopiarek i zapewniam, ze kod F5 napewno wystepuje.
    napisz jakie elementy podmieniales?
    czy zamieniales zespol bebna? i jaki byl efekt?
    czy podmieniales generator HV? i jaki byl efekt?
    Mialem taki przypadek w paru kopiarkach a przyczyna bylo wlozenie do kopiarki toneru katuna. Wchodzil w dziwna reakcje z developerem i tylko wymiana na nowy spowrotem przywracala kopiarke do zycia.
    Wyciaganie dewelopera z wywolywaczki moze byc spowodowane przez przeladowanie bebna, za wysoka szczelina na listwie walka magnetycznego, zjechanymi dystansami ( w tych dwuch ostatnich przypadkach napewno dostanie beben), a brak dozowania toneru spowodowany jest zlym ustawieniem w F8, uszkodzonym czujnikiem (tu powinien pokazac sie kod uszkodzenia), zalepionym czujnikiem tonerem (wyczyscic), uszkodzonym silniczkiem dodojacym toner (tez pokazuje sie kod uszkodzenia) lub nie odklejeniem z butli z tonerem zaslepki otworu.
    tak czy tak musisz wymienic developer bo jak pisales juz go niema w wylowywaczce i napisz jaki bedzie efekt.
    pozdrawiam waldek

0
  • #14 30 Cze 2004 09:11
    marwint
    Poziom 13  

Kod F5 rzeczywiście występuje, wstyd się przyznać ale po prostu przycisk 5 nie działał.
    Co do wszelkich usterek będacych w module bebna, to sytuacja jest taka, że na jednej kopiarce jest ok, a w tej zepsutej(w której wymieniałem już płytę w.n., konektory elektrod, elektrodę dolną i płytę główną) szarzy, z tym ze już teraz w wyniku ustawień kopia jest zdecydowanie lepsza niz na wstępie, niemniej jednak występuje tzw objaw "pylenia developera". Moim zdaniem jest to wynikiem robienia kopii na developerze, bo dlaczego w "jej" wywołaniu się skończył developer, a tonera w zasobniku było tyle że się ledwie mieścił. Toner w tej zepsutej jest oryginalny, w tehj sprawnej jak na ironię jest Katuna:). Nie chcę ustawiać F8 na dobrym wywołaniu(tym z drugiej kopiarki) bo nie chcę unieruchmomić drugiej maszyny. Zmienię developer i na właściwym wywołaniu spróbuję to poustawiać.

0
  • #15 30 Cze 2004 09:49
    copyman

Napisz jeszcze jaki masz toner bo trafiłem na podróbkę zupełnie do d... i daje taki właśnie efekt. Zanim wymienisz starter spróbuj jeszcze wyjałowić kopiarkę na maxa z otwartym obiegiem tonera , a później załaduj butelkę oryginału i testuj , testuj, testuj ...

C.

0
  • #16 30 Cze 2004 09:50
    copyman

Napisz jeszcze jaki masz toner bo trafiłem na podróbkę zupełnie do d... i daje taki właśnie efekt. Zanim wymienisz starter spróbuj jeszcze wyjałowić kopiarkę na maxa z otwartym obiegiem tonera , a później załaduj butelkę oryginału i testuj , testuj, testuj ...

C.

0
  • #17 01 Lip 2004 09:15
    marwint
    Poziom 13  

Akurat w tej wadliwej kopiarce wykonywałem kopie cały czas bez butelki z tonerem, żeby nie dopuścić do nadmiernej jego ilości(to właśnie stało się z poprzednim. Toner jak już pisałem w tej spsutej jest oryginalny. Czekam na developer, i wtedy spróbuje co z tego wyniknie.

0
  • #18 01 Lip 2004 14:12
    Waldek_j
    Poziom 15  

witaj
    podsumujmy:
    -z uszkodzonej kopiarki zespol bebna dziala prawidlowo w drugiej, odwrotnie nie?
    -generator, plyta glowna, elektrody z uszkodzonej kopiarki działaja prawidlowo w sprawnej kopiarce, odwrotnie tez?
    czy dobrze rozumiem?
    pozdrawiam waldek

0
  • #19 02 Lip 2004 09:52
    marwint
    Poziom 13  

No właściwie dobrze rozumiesz, bo właśnie w tym jest największy problem, tylko może tak:
    -ze sprawnej kopiarki zespół bębna działa prawidłowo w pierwszej, w uszkodzonej jest szara kopia(ten właściwy z uszkodzonej kopiarki chwiliowo jest niesprawny bo developera niet);
    -generator, płyta główna, elektrody ze sprawnej kopiarki działają prawidłowo w sprawnej kopiarce, odwrotnie są szare kopie
    Sprawa sprowadza się do tego, że sprawny jest zespół bębna, generator, elektrody, płyta główna, ale w tej uszkodzonej kopiarce jest źle, i to jest dla mnie dziwne zjawisko i pozbawione logiki, ale niestety jest prawdziwe. Dodam tylko że teraz kopie są tylko zapylone, wcześniej były prawie czarne, ale ekspozycję w kodzie F3 ustawiłem na 60, podczas gdy w tej sprawnej wartość ta wynosi 20! Dlatego chociaż kopia wygląda znacznie lepiej niż to co było na początku, to nie uważam że jest to sukces.

0
  • #20 02 Lip 2004 14:26
    Waldek_j
    Poziom 15  

witaj
    problem wiec masz z baza.
    -Sprawdz gniazdo laczace zespol bebna z baza( czy nie powiginaly sie styki)
    -Sprawdz mase bebna( czpien na ktorym jest naped bebna czy ma polaczenie z masa),
    -Sprawdz mase elektrody gornej( od strony napedu blaszka ),
    -Sprawdz przejscia na przewodach pomiedzy złaczem zespolu bebna a plyta.
    Jesli nic tu nie znajdziesz to napisz jeszcze pomyslimy.
    pozdrawiam waldek

0
  • #21 02 Lip 2004 16:38
    zygigs
    Poziom 14  

Może problem dotyczy inicjalizacji developera. Piszesz że po przełożeniu wszystkich wnętrzności z dobrze działającej maszyny w innej robi tło. Może to jest spowodowane tym że maszyna pamięta ustawienia starego developera i po przełożeniu całego unitu z dobrej kopiarki robi źle. Ale to tylko takie moje przemyślenia . Nie mam wielkiego doświadczenia jeśli chodzi o minolty. Ja bym zaczął od zasypania developerem starego unitu zainicjalizowania i sprawdzenia . Czytałem te poprzednie posty ale sorrki nie pamiętam teraż czy coś takiego robiłeś na starym unicie Moim zdaniem to najprostsza droga i ja od tego by zaczął. NO to sobie popisałem Powodzenia

0
  • #22 03 Lip 2004 09:33
    Waldek_j
    Poziom 15  

witam
    jesli chodzi o tego typu minolty ustawienie developera okreslaja tylko stosunek toneru do dewelopera, czyli albo nie bedzie dodawala toneru albo go przesypie i tak jak sie przelozy zespol bebna z innej kopiarki (sprawnej) powinna przynajmniej pierwsze kopie zrobic poprawne, dlatego uwazam ze problem jest w bazie tym bardziej, ze stalo sie to przy jakis manewrach z zespolem bebna.
    pozdrawiam waldek

0
  • #23 06 Lip 2004 13:43
    marwint
    Poziom 13  

Jeśli chodzi o połączenia to wszystkie sprawdzałem na wstępie, przed innymi manewrami. Generalnie teraz jest tak: Obie robią jasne, czytelne kopie, tylko w tej uszkodzonej wygląda to tak jakby toner sypał się na kartkę spod bębna, co jest wykluczone - sprawdzałem to dokładnie i w drugiej maszynie jest ok. Są po prostu czarne kropki na kartce pojawiające się o dziwo prawie regularnie, tzn w tych samych miejscach, różnią się tylko nasileniem, no i jeszcze jest tak że nie są na całej powierzchni, tylko nasilają się mniej więcej od połowy kartki(patrząc poprzecznie) do jej końca. Zaznaczam że w drugiej maszynie z tym modułem to nie występuje. Nie pomagają żadne regulacje, inicjacja developer również(zresztą jest to nowy developer).

0
  • #24 06 Lip 2004 21:04
    Waldek_j
    Poziom 15  

witaj
    sprawdzales jak wyglada walek teflonowy w tej z kropkami, moze jest oblepiony tonerem??
    Zatrzymaj kartke po przejsciu pod bebnem i sprawdz czy powstaja one juz, czy dopiero po przejsciu przez utrwalacz.
    pozdrawiam waldek

0
  • #25 06 Lip 2004 23:19
    marwint
    Poziom 13  

Sprawdzałem to oczywiście. To nie jest wina utrwalania, zabrudzenia powstają wcześniej. Nie rozumiem tego zjawiska...

0
  • #26 07 Lip 2004 11:27
    Waldek_j
    Poziom 15  

witam
    zatrzymywales kartke pod bebnem i sprawdzales moze czy te kropki nie sa juz na bebnie, i ze to nie jest efekt opsyptwania sie toneru tylko zabrudzenia optyki?
    pozdrawiam

0
  • #27 07 Lip 2004 12:38
    copyman

HEJ! Jak masz kropki na kopii to sprawdź powrotny obieg tonera czy nie jest zatkany i czy ma dobry napęd to po pierwsze , po drugie sprawdź ANTY-SPILL blade czyli listwę uszczelniającą (pod listwą bębna - taka jakby foliowa) i w razie potzeby wymień.

pzdr. C

0
  • #28 07 Lip 2004 12:38
    marwint
    Poziom 13  

Hejka
    Niestety panowie policjanci zażądli zwrotu kopiarki więc sprawa tymczasowo zakończona(im się kopie podobały :)) ale optykę można wykluczyć bo sprawdzałem to wielokrotnie. Rzeczywiście nie sprawdzałem czy kropki są na bębnie czy też powstają w wyniku pruszenia. W każdym razie dzięki wielkie za pomoc i pozdrawiam.

0
  • #29 07 Lip 2004 12:46
    marwint
    Poziom 13  

copyman napisał:
    HEJ! Jak masz kropki na kopii to sprawdź powrotny obieg tonera czy nie jest zatkany i czy ma dobry napęd to po pierwsze , po drugie sprawdź ANTY-SPILL blade czyli listwę uszczelniającą (pod listwą bębna - taka jakby foliowa) i w razie potzeby wymień.

pzdr. C

Przed chwilką tego nie było :). Generalnie całe wywołanie wyczyściłem dokładnie i powrót zużytego tonera nie wykazywał żadnych braków, listwa o której piszesz była cała, odgiełem ją też żeby lepiej funkcjonowała ale bez rezultatu. Największą zagadką jest dlaczego to wywołanie funkcjonuje dobrze w innej kopiarce a w tej nie, oraz dlaczego z drugim egzemplarzem modułu bębna jest identycznie. No i jak pisałem wcześniej wszystkie inne komponenty typu płyta w.n. i elektrody z konektorami zachowują się tak samo. Niestety nie mam już tych kopiarek w firmie więc temat jest tymczasowo nieaktualny, jakby wróciła do mnie(kopiarka :)) to będę pisał

0
  • #30 30 Sie 2004 15:32
    huba22
    Poziom 11  

szare tło w MInolcie Ep 1050 to 99% uszkodzonu moduł wysokiego napięcia, czasami daje sie nawet go uratować

0