Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz z funkcją squelch.

Lewand 25 Cze 2009 14:08 1764 4
  • #1 25 Cze 2009 14:08
    Lewand
    Poziom 15  

Witam buduje interkom. Będzie on służył do łączności między pasażerami motolotni. Przedwzmacniacz wykonałem na układzie LM358 a drugą połówkę tego wzmacniacza wykorzystuje jako komparator napięcia. Kiedy napięcie z przedwzmacniacza jest większe od napięcia nastawionego potencjometrem układ przechodzi z poziomu 1 na zero i odblokowuje się tranzystor zwierający wyjście przedwzmacniacza do masy na czas kiedy się mówi. Mój układ squelch nie działa zbyt poprawnie. Mam prośbę czy ktoś z was ma jakiś sprawdzony schemat takiego przedwzmacniacza. Mój schemat jest na poniższym obrazku, przepraszam za to, że rysowany odręcznie. Pozdrawiam Daniel Lewandowski.

Przedwzmacniacz z funkcją squelch.

1 4
  • Pomocny post
    #3 26 Cze 2009 14:28
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Nie napisałeś, jak objawia się to "niezbyt poprawne działanie" układu.
    Dołożyłbym równolegle do kondensatora 10u (w prostowniku) rezystor rzędu 100k÷470k (w tej chwili kondensator nie ma jak się rozładować i prawdopodobnie blokada włącza się niepewnie i z dużym opóźnieniem).
    Można też wprowadzić histerezę komparatora (rezystor rzędu 220k między wyjściem, a wejściem "+" komparatora).
    Pozdrawiam.

0
  • #4 26 Cze 2009 22:28
    Lewand
    Poziom 15  

Właśnie na tym polega problem. Tak jak napisałeś, że blokada włącza się powoli i z dużym opóźnieniem i za nim się wyłączy trzeba powiedzieć przynajmniej trzy słowa lub dmuchnąć w mikrofon. Pozdrawiam Daniel Lewandowski.

0
  • Pomocny post
    #5 27 Cze 2009 08:31
    twazny
    Poziom 26  

Za duża stała czasowa, zmień kondensator 10uF na 1uF (w prostowniku - podwajaczu) i dołóż równolegle rezystor kilkaset kilo jak pisał prezeswal.
    To jeśli chodzi o czas reakcji. Może być też tak że amplituda jest niska, w takim przypadku możesz zmienić diody na shotkiego lub germanowe i precyzyjnie ustawić próg zadziałania potencjometrem.Można też próbować zmienić wzmocnienie 1 stopnia dając 220k zamiast 100k.

0