Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w uruchomieniu wzmacniacza

KubeqZ 29 Cze 2009 19:16 7241 60
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    KubeqZ
    Poziom 16  
    Uporządkowałem nieco te kable, wpasłem na pomysł żeby nie łączyć każdego potencjometru do masy osobno (oczywiście dotyczy to tych potencjometrów, które na schemacie mają wspólny punkt przyłączeniowy do masy) i połączyłem ich masy drutem miedzianym, a następnie tyko jednym kabelkiem do szyny masy ( zdjęcie 2 ) Czy to poprawny sposób montażu ?

Wzmacniacz już się nie wzbudza, lecz pomimo tych i innych poprawek nadal słychać wyraźny brum w głośniku.. Co tu jeszcze zmienić ?

zjęcie 1 :

zdęcie 2:
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    To jest brum 50 czy 100Hz? Jak masz rozwiązany zasilacz?
    KubeqZ
    Poziom 16  
    50 Hz, zasilacz tak jak na schemacie, z tym że jeden transformator (ten mniejszy) zasila całe żarzenie, a ten większy podaje samo napięcie anodowe.
    painlust
    KubeqZ
    Poziom 16  
    Żarzę wszystkie z jednego transformatora, żarniki połączone równolegle. Pozmieniałem jeszcze co nieco w kablach, ale brum jest nadal, tym razem nieco zmalał na kanale czystym (trochę tylko). Czy podpięcie masy trafa głośnikowego do masy zasilacza to dobry pomysł ? Może z tego ten brum ?
    Fotki po zmianach: (coś tu jest nie tak jeszcze?)
    KubeqZ
    Poziom 16  
    Symetryzatora ? Masz na myśli rezystory symetryzujące żarzenie do masy ? Jeśli tak to oczywiście że są, o wartości 100 omów. Tak teraz się wsłuchałem w ten przydźwięk i to jednak nie jest 50 Hz, bardziej mi to podchodzi pod 100Hz, załączam próbkę ;)
    painlust
    KubeqZ
    Poziom 16  
    Filtracja anodowego jest taka jak każdy widzi: 4 kondensatory na 350V, pomiędzy tym rezystory obniżające napięcie.. Co można by tu dodać żeby lepiej to "wygładzić" ? Dodać kilka kondensatorów , ale nie elektrolitów o pojemności kilku nF (takie akurat mam) ? Co do masy.. wszystko wg. mnie jest ok.. powoli głupieję :|
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Za rezystorem 100 omów dorzuć "beczułkę" 100 lub 220uF. Jeśli to nie pomoże, to przyczyna nie tkwi w zasilaczu. Dodanie nieelektrolitów nie jest złą ideą (jak nie pomoże to nie zaszkodzi) - najlepiej poprzez zbocznikowanie wszystkich diod w prostowniku.

Jakiej grubości masz drut pełniący rolę szyny masy?
    KubeqZ
    Poziom 16  
    Drut pełniący rolę szyny masy ma 1,5 mm grubości. A czy podpięcie rezystorów symetryzujących do masy w okolicach zasilacza anodowego może wpłynąć na przydźwięk ? Może należy je przyłączyć w innym miejscu ?

ps. Rezystory symetryzujące chyba nie powinny być dla każdej lampy osobno ?
  • Pomocny post
    sabringer
    Poziom 25  
    "W okolicach zasilacza anodowego"== gdzie? Na odcinku od prostownika do uzwojenia trafo, od prostownika do 1szego kondensotora filtru czy jeszcze kawałek dalej? W grę wchodzi moim zdaniem tylko opcja ostatnia.

Próbkę nagrywałeś na którym kanale? Bo słychać tam kręcenie potencjometrem które zwiększa ten syf. Wybitne 100Hz, bardzo ładne ostre zbocza, dobrze irytuje. Zakłócenie musi się dostawać na którąś siatkę sterującą w przedwzmacniaczu.

Jeśli jest na obu kanałach to trzeba pokombinować z ustawieniem kabla który podaje sygnał od wejścia. Gniazdo jack jest odizolowane od obudowy czy stanowi jedyny punkt przyłączenia szyny masy do chassis?

Tak jak się przypatruję teraz... Kable wejściowe są ekranowane i ekran jest podpięty do masy przy lampie? Oba ekrany do masy tuż przy gnieździe wejściowym albo odpiąć i zobaczyć co będzie.
    KubeqZ
    Poziom 16  
    Rezystory symetryzujące są podpięte do masy zaraz za lampą ECL86. Próbka którą tu zamieściłem nagrywana jest na jednym kanale, ale to samo jest na drugim. Słychać kręcenie potencjometrem od gain'u. Przydźwięk jest na obu kanałach, gniazdo wejściowe jack jest jedynym punktem przyłączenia szyny masy do chassis. Tak, ekran jest podpięty do masy przy lampie, gdy podpiąłem go z drugiem strony, przy wejściu - bez zmian.

edit: Odkręciłem transformatory zasilające z chassis i podłączyłem je na dłuższych kablach - tak aby nie powodowały wibracji chassis - niestety, bez zmian.. Odpięcie ekranu kabli wejściowych nic nie zmienia..

edit: Znalazłem dwa kondensatory 330uF 200WV. Czy to "wv" = Volt po prostu ? Połączyłbym je szeregowo, za rezystorem 100R w zasilaczu anodowym ..

edit: Podłączyłem te dodatkowe 165uF(2x 330uf szeregowo) zaraz za rezystorem 100 omów. Bez zmian :/ ...

Rozumiem że skoro jest 100Hz, dodanie kondensatora (całkiem sporego) do filtru napięcia anodowego nic nie zmienia, to problem jest w prowadzeniu masy ?

Załączam szkic prowadzenia masy w moim wzmacniaczu, czy masa jest poprawnie poprowadzona ? (czerwone to szyna masy, zielone - kabelki przyłączające)
    KubeqZ
    Poziom 16  
    Znalazłem przyczynę przydźwięku ! :D:D:D:D:D

Po odpięciu przekaźników przełączających kanały i zwarciu nieużywanego kanału kabelkiem, przydźwięk zniknął :D

Jak je podłączyć, żeby nie było przydźwięku ? Czy są one w ogóle niezbędne (wejście kanału nieużywanego nie może 'wisieć' ? ) ?
  • Pomocny post
    painlust
    sabringer
    Poziom 25  

Spróbowałbym tak. Odcinek fioletowy możliwie jak najkrótszy, i masa stopnia wejściowego kanału czystego można też spróbować na odcinku jack-masa st. wejść. przesterowanego.

Co do mas kondensatorów zasilacza --- masę ostatniego kond. filtru przesunąłbym pomiędzy stopnie wzmacniające przesteru, tam gdzie 1sza strzałka licząc od wejścia. Masę przedostatniego można by też przesunąć w okolice "3ciej strzałki". Ale jeśli to dużo roboty to robiłbym to po zmianie prowadzenia masy tak jak wyżej napisałem.
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    KubeqZ napisał:
    Znalazłem przyczynę przydźwięku ! :D:D:D:D:D

Po odpięciu przekaźników przełączających kanały i zwarciu nieużywanego kanału kabelkiem, przydźwięk zniknął :D

Jak je podłączyć, żeby nie było przydźwięku ? Czy są one w ogóle niezbędne (wejście kanału nieużywanego nie może 'wisieć' ? ) ?

W/g twojego schematu przełaczasz tylko wyjścia. Żeby nieużywany kanał nie "siał" niczym możesz jego wyjście przełączać drugą parą styków przekaźnika na masę.
    Sprawdź ponadto czy przydźwięk nie bierze sie z obwodu cewki przekaźnika - rzdzę zwrócić uwagę na to w jaki sposób obwód cewki jest połączony z masą.
    KubeqZ
    Poziom 16  
    jdubowski - dzięki za rady, ale bez przekaźników nie ma przydźwięku, więc całkowicie z nich zrezygnowałem ;)
    Natomiast mam teraz trochę inny problem, mianowicie, grzeje mi się transformator zasilający.. Nawinąłem na rdzeniu od TS 70/5 dwa uzwojenia 6.3V (które podłączyłem rownolegle dla mniejszych strat ciepła) oryginalnym drutem od tego transformatora, na 2.28 A oraz jedno uzwojenie anodowe, jakieś 800-900 zwoi, drutem 0.35 mm (w emalii), i po dłuższej pracy - po około 40 minutach temperatura transformatora dochodzi do 40 'C i rośnie.

Czy powodem może być zbyt gruby drut uzwojenia anodowego ?

Prąd jaki płynie na anodowym to około 40-50mA (na wyprostowanym)
    painlust
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    KubeqZ napisał:
    jdubowski - dzięki za rady, ale bez przekaźników nie ma przydźwięku, więc całkowicie z nich zrezygnowałem ;)

Czli zastąpiłeś przekaźnik zwylym przełącznikiem?

KubeqZ napisał:
    Natomiast mam teraz trochę inny problem, mianowicie, grzeje mi się transformator zasilający.. Nawinąłem na rdzeniu od TS 70/5 dwa uzwojenia 6.3V (które podłączyłem rownolegle dla mniejszych strat ciepła) oryginalnym drutem od tego transformatora, na 2.28 A oraz jedno uzwojenie anodowe, jakieś 800-900 zwoi, drutem 0.35 mm (w emalii), i po dłuższej pracy - po około 40 minutach temperatura transformatora dochodzi do 40 'C i rośnie.

Czy powodem może być zbyt gruby drut uzwojenia anodowego ?

Powodem grzania moae być za cienki drut, a nie za gruby. Za to przy za grubym drucie grozi brak miejsca na przekładki co kończyć się może zwarciem międzyzwojowym.
    Inna potencjalna przyczyna grzania to zrównoleglenie uzwojeń o nierównej liczbie zwojów.
    Co do temperatury - 40 stopni to jest całkiem chłodny transformator...
    KubeqZ
    Poziom 16  
    Tak, zastąpiłem zwykłym przełącznikiem,

Co do transformatora to jeszcze sprawdzę czy grzeje się tak samo przy podłączonym tylko żarzeniu, wydaje mi się jednak że to po włączeniu anodowego tak zaczyna się nagrzewać.. Ale jeśli byłoby jakieś zwarcie między zwojowe, to chyba nie nagrzewałby się tak powoli ? Co do przekładek, dawałem taką czarną samoprzylepną folię w rolkach, uzwojenia zrównoleglone mają taką samą liczbę zwojów.

edit: Nagrzewa się dopiero po włączeniu anodowego, co sugerowałoby jakies zwarcie miedzyzwojowe - ale czy wtedy nie nagrzewały się mocno już w kilka sekund ?
    KubeqZ
    Poziom 16  
    Nie chcąc tworzyć nowego tematu, piszę tutaj, ponieważ mam kolejny problem z tym wzmacniaczem

Mianowicie pojawił się on po podłączeniu wejścia wzmacniacza na kanale czystym do wyjścia liniowego karty dźwiękowej (próbowałem pobawić się efektami na karcie). Z powodu dużego przydźwięku zrezygnowałem. Potem, po odpięciu kabla pojawił się pisk. Wzmacniacz od tego czasu się wzbudza, na kanale czystym jest to pisk, a na przesterowanym bliżej nie określone charczenie, podejrzewam że to przesterowany pisk..

Czyżby to była przyczyna zbyt wysokiego poziomu sygnału z karty dźwiękowej ? Co moglem zepsuć ?
    KubeqZ
    Poziom 16  
    Odpiąłem końcówkę od przedwzmacniacza, nie piszczy, tylko standardowy brum po przyłożeniu np. śrubokręta do wejścia. Czyli coś się zepsuło w okolicy przedwzmacniacza..
    sabringer
    Poziom 25  
    Jak majstrowałeś w środku to mogłeś kable poprzesuwać i zrobiłeś sprzężenie czegoś z czymś przez powietrze.
    Najprawdopodobniej wejścia z obwodem którejś z anod.
    KubeqZ
    Poziom 16  
    właśnie w środku nic nie zmieniałem, podpiąłem tylko do karty dźwiękowej i odpiąłem, i pojawił się pisk..
    noe1
    Poziom 21  
    Żarzenie lamp bez regulacji b.tonu jest zasilane z tego samego
    trafo sieciowego ? Wygląda na to że tak. Moim zdaniem powinno być ono zasilane z osobnego uzwojenia trafo sieciowego i wtedy jedna końcówkę można umasić , albo wszystkie lampy zasilać z napięcia wyprostowanego. Należałoby też zneutralizować prostownik sieciowy kondensatorami np 4,7 nF na min 630V