Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FS Amilo M3438G - matryca wyświetla kolor biały jako różowy

gerylabo 25 Cze 2009 19:15 4066 13
  • #1 25 Cze 2009 19:15
    gerylabo
    Poziom 9  

witam,

Otóż w laptopie pojawił się następujący problem: na ekranie LCD w miejscach gdzie powinien wyświetlać się kolor biały pojawia się kolor różowy, a dokładniej różowy prążkowany, przecinany bardzo drobnymi ciemnymi, pionowymi liniami

Czy spotkaliście się z podobnym problemem w tym modelu ?

Z tego co udało mi się ustalić (google.com <http://google.com>) to może to być wina karty graficznej GeForce Go 6800, i jej przegrzania.Laptop jest użytkowany prawie 3 lata.

czy to kwestia karty graficznej, matrycy a moze inwertera ?

Dodam, ze cała reszta działa bez zarzutu.
    Pozdrawiam,

0 13
  • #2 26 Cze 2009 16:05
    katar83
    Poziom 25  

Zalacz zdjecie to bedzie latwiej zdiagnozowac.

0
  • #3 27 Cze 2009 16:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 28 Cze 2009 23:50
    satgal
    Poziom 40  

Czy problem jest w grafice to łatwo ustalić podłączając na próbę monitor od PCeta.

0
  • #5 29 Cze 2009 02:44
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 29 Cze 2009 13:00
    satgal
    Poziom 40  

Przy tych objawach zaczynamy od sprawdzenia na zewnętrznym monitorze a gdy na nim jest OK to dopiero rozbieramy notebooka. Gdy na nim jest też zle to robimy kalkulację czy warto w niego inwestować.

0
  • #7 29 Cze 2009 22:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 02 Lip 2009 23:18
    gerylabo
    Poziom 9  

Dzięki Panowie za rady, okazuje się, że jest to wina karty graficznej. Właśnie rozważam, czy jest sens inwestować w naprawę. W Warszawie serwisy krzyczą sobie za wymianę / naprawę karty od 300 do nawet 1000 zł. Może znacie kogoś kto jest w stanie podjąć się naprawy w Stolicy za max. 300 pln. ?

0
  • #9 03 Lip 2009 09:20
    gerylabo
    Poziom 9  

Errata

dzisiaj zdobyłem złączem HDMI do laptopa i udało mi się go przed chwilą podłączyć pod zewnętrzny monitor, i tu niespodzianka obraz na zewnętrznym LCD jest OK.

Tu należy się ostry pręgierz dla typa z jednego z serwisów, który po krótkiej 3-5 min diagnostyce (niestety nie wiem na czym ona polegała, bo laptop został zabrany na zaplecze) stwierdził, że to z całą pewnością awaria karty graficznej i żebym szykował 400 zł...w świetle dzisiejszej próby z zew. LCD typ wychodzi na naciągacza. ale wracając do meritum:

czy biorąc pod uwagę dobry obraz na zewnętrznym LCD mogę całkowicie wykluczyć awarię karty (vogelek23 ma odmienne zdanie) ?

Pod uwagę biorę awarję taśmy lub padniętą świetlówkę w matrycy, a może coś jeszcze ?

I kluczowe pytanie ile taka naprawa (taśmy, świetlówki, lub innego elementu) może kosztować - żeby nie dać się naciągnąć w serwisie ?

0
  • #10 03 Lip 2009 10:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 03 Lip 2009 11:49
    gerylabo
    Poziom 9  

Zapytałem ponownie bo ciągle liczę na to, że to nie karta tylko np. taśma :D
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, uderzam do serwisu (innego niż ostatnio) i poinformuję Was o finalnym efekcie.

0
  • #12 03 Lip 2009 16:17
    satgal
    Poziom 40  

Podłącza się zewnętrzny monitor i porównuje się obrazy wyświetlane na obu, ustawiając klawiszem Fn+F5, wtedy wiemy czy to wina grafiki. Uszkodzona grafika może raz działać poprawnie raz nie.

0
  • #13 20 Lip 2009 09:15
    c2h4
    Poziom 1  

Czesc jestem nowy ale mam pytanie jak ta historia sie skonczyła?? Z mojego doswiadczenia wynika ze to nie inwerter- on jest odpowiedzialny tylko za podswietlanie matrycy. Mam ten sam problem w HP DV9000. Po odłączeniu inwertera znika podswietlanie ale jak dioda led poswiecisz na matryce to biały jest różowy cały czas. Po odłączeniu taśmy od matrycy zostaje biały ekran. Czyli skoro na zewnętrznym monitorze jest ok, to może być tylko elektronika LCD lub taśma. Niestety nie mam drugiej matrycy aby uzyskać 100% pewności. Czekam na zakończenie tej historii i pozdrawiam

0
  • #14 02 Sie 2009 20:49
    gerylabo
    Poziom 9  

Tak jak zauważył kolega vogelek23, fakt że laptop działa normalnie na zewnętrznym monitorze nie wyklucza automatycznie uszkodzenia karty graficznej. Laptopa diagnozowały dwa renomowane serwisy, i w obu stwierdzono niestety uszkodzenie karty graficznej.

0