Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ALTUS V-60 - grzeją się rezystory - co jest uszkodzone?

aduski 25 Jun 2009 22:05 861 5
    aduski
    Level 12  
    Witam. Posiadam uszkodzony wzmacniacz Altus V-60
    Na wyjściu jest napięcie stałe 25V czyli wydaje się mi że padły końcówki ale pytanie co jeszcze? Co jeszcze zauważyłem to grzeją się rezystory (tak że aż śmierdzi ) przy wyłączniku, przed bezpiecznikami. Z góry dzięki za rady.
    dybas
    Level 38  
    Tranzystory mocy są uszkodzone na pewno. Nagrzewanie się rezystorów emiterowych jest tego skutkiem. Dla pewności warto wymienić również tranzystory sterujące. Ale nawet to nie uchroni przed ponownym uszkodzeniem przy włączeniu do sieci. Niestety, ale trzeba nabyć pewnej praktyki w serwisie, oraz umieć pomierzyć wzmacniacz jeszcze przed uruchomieniem. Zapoznaj się z opisami napraw na naszym forum.
    aduski
    Level 12  
    Ja myślałem zrobić tak:
    Wylutować wszystkie tranzystory od końcówek i zmierzyć
    A właśnie, jak się mierzyło? bo zapomniałem
    a elektrolity? jak uważacie, będą któreś spalone?
    wolek14
    Level 31  
    Uszkodzenia kond. Elektrolitycznych byłyby widoczne gołym okiem...
    slu_1982
    Level 26  
    aduski wrote:
    Ja myślałem zrobić tak:
    Wylutować wszystkie tranzystory od końcówek i zmierzyć
    A właśnie, jak się mierzyło? bo zapomniałem
    a elektrolity? jak uważacie, będą któreś spalone?

Metoda na 6, ustawiasz na pomiar diod i sprawdzasz każdą kombinacje, z 6ściu kombinacji w dwóch rezystancja powinna wynosić nie mniej niż 400-600ohm, jeżeli będzie coś w granicach 20-0 ohm to oznacza że tranzystor jest spalony. Jeżeli na wyjściu jest napięcie stałe obawiam sie że nie będziesz musiał nawet ich sprawdzać.
    aduski
    Level 12  
    to dam radę w razie problemów napiszę. dzięki za rady i jak ktoś ma jeszcze jakieś to chętnie przeczytam