Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie zabezpieczenia dla napięcia 3x400 V

Gatesystem 25 Cze 2009 22:13 14894 12
  • #1 25 Cze 2009 22:13
    Gatesystem
    Poziom 16  

Witam,
    Potrzebuję obliczyć jakiej wielkości mam zastosować zabezpieczenie dla zasilania pompy wody.
    Odległość od odbiornika ( pompy wody głębinowej ) do źródła napięcia wynosi 350m. Pompa wody pracuje przy pełnym obciążeniu z mocą 3kW.
    Obliczyłem grubość przewodu i wyszło, że potrzebuję przewód dla tej odległości ok, 8 mm2. Ja stosuje przewód ziemny w miedzi 10 mm2 Natomiast jak obliczyć wartość zabezpieczenia dla tego obwodu ???

1 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 25 Cze 2009 22:22
    Darrieus
    Poziom 38  

Niby podczas pracy ta pompa pobiera 3x5A ?? To po kiego ci przewód 8mm ? Bezpiecznik 10Ax3, poza tym termik jakiś , czujnik zaniku fazy i inne wynalazki.... silników nie rozdają na chodniku.

1
  • #3 25 Cze 2009 23:26
    Czybyszew
    Poziom 20  

Tak po inżyniersku to się robi tak:
    1. Obliczyć przekrój przewodu ze względu na dopuszczalny spadek napięcia.
    2. Dobrać przekrój ze względu na długotrwałą obciążalność prądową ( uwzględniając wsp. temperaturowy i prowadzenia kabla)
    3. Dobrać zabezpieczenie zwarciowe (bezpieczniki) ze względu na prąd rozruchowy.
    4. Dobrać zabezpieczenie przeciążeniowe ( termik ) ze względu na prąd nominalny (1,1*In)
    5. Zrobić obliczenia zwarciowe i sprawdzić warunki zabezpieczenia przewodów przed skutkami zwarć i warunki ochrony przeciwporażeniowej.

Do tego tak jak kolega wyżej napisał jakiś czujnik zaniku fazy.

Jak chcesz to Ci podeślę szczegółowe wzory, a jak mi podasz pełne dane silnika ( prąd nominalny In, cos fi, współczynnik rozruchu kr) a najlepiej wszystko z tabliczki znamionowej to Ci ten obwód policzę.

2
  • Sklep HeluKabel
  • #4 25 Cze 2009 23:35
    Darrieus
    Poziom 38  

Czybyszew napisał:
    2. Dobrać przekrój ze względu na długotrwałą obciążalność prądową ( uwzględniając wsp. temperaturowy i prowadzenia kabla)
    3. Dobrać zabezpieczenie zwarciowe (bezpieczniki) ze względu na prąd rozruchowy.
    4. Dobrać zabezpieczenie przeciążeniowe ( termik ) ze względu na prąd nominalny (1,1*In)
    5. Zrobić obliczenia zwarciowe i sprawdzić warunki zabezpieczenia przewodów przed skutkami zwarć i warunki ochrony przeciwporażeniowej.

Jak chcesz to Ci podeślę szczegółowe wzory, a jak mi podasz pełne dane silnika ( prąd nominalny In, cos fi, współczynnik rozruchu kr) a najlepiej wszystko z tabliczki znamionowej to Ci ten obwód policzę.

No jasne, wszystko elegancko.
    Ale warunków zabezpieczenia i warunków ochrony przeciwporażeniowej to kolega sam sobie nie sprawdzi (no jak by się uparł...) .... już widzę ochoczego pomiarowca z walizka jak zasuwa do jednego kabla i kasuje 50zł ;)

0
  • #5 26 Cze 2009 00:25
    Czybyszew
    Poziom 20  

lubamet napisał:
    Czybyszew napisał:

No jasne, wszystko elegancko.
    Ale warunków zabezpieczenia i warunków ochrony przeciwporażeniowej to kolega sam sobie nie sprawdzi (no jak by się uparł...) .... już widzę ochoczego pomiarowca z walizka jak zasuwa do jednego kabla i kasuje 50zł ;)

Nie mówiłem o pomiarach tylko obliczeniach - liczy się prądy zwarcia 1 i 3 fazowego i dla tych prądów z ch-ki bezpiecznika odczytuje czas zadziałania. I tak dla zwarcia 3fazowego oblicza się czy w tym czasie kabel się nie stopi, a dla zwarcia 1-fazowego sprawdza się czy czas zadziałania zabezpieczenia jest dostatecznie krótki ( zależny od warunków środowiskowych).

A pomiary to się robi już po wykonaniu instalacji, ale żeby ją wykonać trzeba najpierw wiedzieć jak. Ale generalnie w praktyce i tak zawsze się instalacje przewymiaruje dla sw spokoju i na przyszłość :)

0
  • #6 26 Cze 2009 08:26
    Gatesystem
    Poziom 16  

Czybyszew napisał:

Dane z silnika podam za parę dni, natomiast chciałbym abyś kolego powiedział jeśli to możliwe jak to się wylicza, jestem początkującym elektrykiem więc taka wiedza na pewno się przyda.
    Mam już kilka instalacji za sobą ale zawsze pod istniejące zabezpieczenia.

0
  • #7 26 Cze 2009 08:36
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Gatesystem
    Kabel wytrzyma prądowo, spadki na oko będą do przyjęcia.
    Silnik 3 kW I=5,8A Wiec nastawa silnikowego 1,1xIn= 6,5A
    Zwarciowego S193 B16

0
  • #8 26 Cze 2009 09:16
    Czybyszew
    Poziom 20  

Na oko to chłop w szpitalu umarł :P
    Gatesystem - zamieszcze później przykład od a do z obliczania obwodu i doboru zabazpieczeń. Bo o ile przy 3kW można " na oko" to przy 30kW nie polecam...A jak byś był bardziej ciekawy to polecam 2 książki Markiewicza instalacje(..) i urządzenia(..).
    A jeśli ta pompa jest jakaś super droga to lepiej dorzucić jeszcze stycznik i czujnik zaniku fazy.

0
  • #9 26 Cze 2009 20:28
    Gatesystem
    Poziom 16  

To co znalazłem,
    NWS 4 400 T
    o mocy
    3,0kW/400V

firmy ( grupa Franklin Electric)

STANDARD NEMA.

Silnik wypełniony nietoksycznym olejem dopuszczonym do stosowania w studniach dla celów spożywczych.

Konstrukcja:

Obudowa i wał silnika wykonane ze stali nierdzewnej.
    Pokrywa górna silnika wykonana z brązu.
    Do podłączenia zasilania silnik wyposażono w 1,5 mb odcinek płaskiego przewodu w otulinie z gumy EPDM typu 07XH2-F.

STANDARD NEMA

Dane techniczne:

Zasilanie - 3 x 380/400V
    Moc znamionowa - 3,0 kW
    Sprawność - 74 %
    Współczynnik mocy cos fi - 0,75
    Prąd znamionowy - 7,8 A
    Dane użytkowe:

Maksymalna dopuszczalna różnica napięcia w sieci +6%/-10%
    Max.temperatura cieczy pompowanej 35 'C
    PH wody - 6,5-8,0
    Minimalny przepływ chłodzenia silnika 8 cm/s.
    Max.głębokość zanurzenia - 300m
    Pozycja montażowa - pion
    Max.ilość załączeń - 30 /godz.
    Masa silnika - 16,3 kg

Scaliłem. [Łukasz]
    Czy zatem zabezpieczenie 16 A typu B będzie OK ??

0
  • #10 16 Lip 2009 23:59
    piotrek22pl
    Poziom 12  

10 lub 13 A charakterystyka C by wystarczyło.

Charakterystyka B: Do zabezpieczenia przewodów i odbiorników w obwodach oświetlenia, gniazd wtykowych i sterowania

Charakterystyka C: Do zabezpieczania przed skutkami zwarć i przeciążeń instalacji, w których zastosowano urządzenia elektroenergetycznego o prądach rozruchowych do wartości 5x In (silniki, trafo)

Charakterystyka D: Do zabezpieczania przed skutkami zwarć i przeciążeń instalacji, w których zastosowano urządzenia elektroenergetycznego o przetężeniach w czasie rozruchu do wartości 10x In (silniki, trafo)

0
  • #11 17 Lip 2009 06:35
    thomas_191
    Poziom 11  

Witam

kolega Czybyszew jakbys mogl zamiescic ten przyklad bo jestem poczatkujacy i tez chetnie bym sie dowiedzial co nieco :D ...
    a tak na" wlasne oko"(jak juz tak piszecie) to wydaje mi sie ze 16A typu B bedzie w ok - zawsze daje sie przewymiarowuje ... lepiej dac wiekszy zapas - przeciez to nie zaszkodzi??
    pozdrawiam

0
  • #12 17 Lip 2009 08:43
    kortyleski
    Poziom 41  

Toć piszą wszyscy że nie B tylko C ! W zabezpieczeniach nic się nie przewymiarowuje.

Bardziej mnie zastanawia ten :
    "Do podłączenia zasilania silnik wyposażono w 1,5 mb odcinek płaskiego przewodu w otulinie z gumy EPDM typu 07XH2-F."

Skoro pompa idzie pod wode to i łączenie chyba też? Jak to szczelnie połączysz?

0
  • #13 17 Lip 2009 15:32
    Gatesystem
    Poziom 16  

połączeń elektrycznych jest wiele, natomiast w tym przypadku zastosowano na każdą żyłę koszulkę termokurczliwią z wkładem żywicznym od środka, potem całość została także wyposażona w koszulkę z żywicą, i potem jeszcze taśma samowulkanizująca.

0
  Szukaj w 5mln produktów