Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział bezpieczników plus gniazda

rebel82 26 Cze 2009 01:01 5760 17
  • #1 26 Cze 2009 01:01
    rebel82
    Poziom 9  

Witam serdecznie >

Mam pytania dotyczace samych bezpiecznikow nadpradowych.
    Czy zabezpieczac kazdy obwod w kazdym pomieezczeniu tzn>:
    bezpiecznik B16A - gniazda łazienka i przedpokoj ( max.3 sztuki)
    bezpiecznik B10A - oswietlenie łazienka plus przedpokoj
    bezpiecznik B16A - pokoj nr 1 gniazda
    bezpiecznik B10A - pokoj nr 1 oswietlenie
    bezpiecznik B16A - pok. nr 2 -gniazda
    bezpiecznik B10A - pok. nr 2 - oswietlenie
    bezpiecznik B10A - kuchnia oswietlenie
    bezpiecznik B16A - kuchnia gniazda

W sumie 8 bezpieczników plus tymczasowe dwa bezpieczniki mysle ze po 10A na stara instalacje.
    Czy lepiej polaczyc np oswietlenie dwoch pokoi pod jeden bezpiecznik i gniazd z dwoch pokoi tez pod jeden ....choc niechcialbym przekraczac 3 gniazd na jedno zabezpieczenie.

Czy dobry podzial zrobilem czy zaproponowalibyscie cos innego .Jak Wy to widzicie ?

i 2 pytanie:

To ze w lazience gniazda musza byc na min. 130 cm uziemione i z klapka to wiem.
    Ale jak sprawa wyglada w pokojach.
    czy moga znajdowac sie na wysokosci ok 30 cm. nad podloga ?(oczywiscie wszystkie uziemione).
    SLyszalem ze jesli tak nisko to musza miec klapki ( przed dostepem paluchów dzieci).Choc i tak sadze ze te marne klapki produkowane przez producentow dla wszedobylskich paluszkow dzieciaków nic nie z dzialaja.
    Moje pytanie zrodzilo sie dlatego iz widzialem jak jedna z firm w biurowcu kładła wlasnie gniazda nawysokosci ok.30 cm nad podloga.Nie wiem jak to sie ma do mieszkan.
    czy w pokojach tez trzeba miec wszystkie na wys. ok.130 cm.

Prosze pomozcie rozwiaz mi watpliwosci :)

Pozdrawiam
    MG

0 17
  • #2 26 Cze 2009 01:17
    Darrieus
    Poziom 38  

Może być jeden eS , na gniazdka w jednym pomieszczeniu ( najlepiej w pętli...) zamiast wkładać tyle eSek nie wiadomo po co :?::?:
    Każde pomieszczenie =S10 + S16

Przedlicznikowy 25A ??
    Gniazdka 16A C szkoda że masz B, ale jak działa....
    Światło 10A B

To co masz nie jest złe !!

Dodano po 5 [minuty]:

Nie ma normy na wysokość gniazdka, wyjątkiem są np. magazyny z materiałami lotnymi i łatwo palnymi...... w domu i 20cm i pół metra jest ok - o ile podoba się użytkownikowi ;) I nie jest w strefie zagrożenia...

0
  • #3 26 Cze 2009 01:35
    rebel82
    Poziom 9  

hehe

w sumie to jest kontynuacja topiku o nieszczesnym RCD ( i uziemianiu w zbrojeniu :))z tym ze niechcialem pchac bezpiecznikow i gniazd w tamten temat bo bym zasmiecil i admin by mi to wyrzucil zapewne dlatego stworzylem nowy temat.

Te bezpieczniki jak zauwazyles beda dopiero robione.
    Piszesz ze na kazde pomieszczenie S10 + S16
    W sumie to wlasnie tak o tym mysle i tak napisalem.I wlasnie wychodzi 8 bezpiecznikow nieliczac starej instalki.
    Chyba ze zle zrozumialem.
    Proponujesz gniazda na charakterystyce C zrobic. Moze rzeczywiscie czas zwloki przy uruchamianiu urzadzenia i wyzwalajacego pradu moze byc znaczacy ale czy az taK??

Pozdrawiam
    MG

0
  • #4 26 Cze 2009 01:43
    Darrieus
    Poziom 38  

rebel82 napisał:
    hehe

w sumie to jest kontynuacja topiku o nieszczesnym RCD ( i uziemianiu w zbrojeniu :))z tym ze niechcialem pchac bezpiecznikow i gniazd w tamten temat bo bym zasmiecil i admin by mi to wyrzucil zapewne dlatego stworzylem nowy temat.

Te bezpieczniki jak zauwazyles beda dopiero robione.
    Piszesz ze na kazde pomieszczenie S10 + S16
    W sumie to wlasnie tak o tym mysle i tak napisalem.I wlasnie wychodzi 8 bezpiecznikow nieliczac starej instalki.
    Chyba ze zle zrozumialem.
    Proponujesz gniazda na charakterystyce C zrobic. Moze rzeczywiscie czas zwloki przy uruchamianiu urzadzenia i wyzwalajacego pradu moze byc znaczacy ale czy az taK??

Pozdrawiam
    MG

W 95% przypadkach starcza 10A B , tylko że Ski są bardzo kapryśne (szybkie) przyjdzie ciocia Zofia , włączy odkurzacz i prąd zniknie....
    Bezpieczniki 2 na pokój, światło(10A) i gniazdka(16A).
    Jaki masz przedlicznikowy bezpiecznik :?:

0
  • #5 26 Cze 2009 01:47
    rebel82
    Poziom 9  

Nie no oczywiscie ze na gniazda dam 16A
    bo niewiadomo co kto podlaczy mi do gniazda.jak sam czajnik jest w stanie wygenerowac prawie 8amper z groszem

jest tam 20A z tym ze to sa jeszcze korki te wkrecane.

0
  • #6 26 Cze 2009 01:56
    Darrieus
    Poziom 38  

rebel82 napisał:
    Nie no oczywiscie ze na gniazda dam 16A
    bo niewiadomo co kto podlaczy mi do gniazda.jak sam czajnik jest w stanie wygenerowac prawie 8amper z groszem

jest tam 20A z tym ze to sa jeszcze korki te wkrecane.

To masz i szczęście i pecha :D szczęście bo wytrzymają nawet 30A przez kilka minut, S wywali prawie od razu, jak walnie ci przedlicznikowy to placisz za wymianę/plombowanie - coś za coś.

0
  • #7 26 Cze 2009 02:01
    rebel82
    Poziom 9  

do tego przedlicznikowego mam dostep.
    Moge go wymieniac.
    W sumie mam obawy gdybym chcial dac nieco wiekszy.
    W scianach sa kable alu.
    Nie zjaram instalki od rozdzielnicy do zegara ?? Jak wstawie wiekszy bezpiecznik??
    Mysle ze moge to zrobic a najszybciej zaczna sie topic przewody na stykach.W koncu temp.topnienia Alu to nieco wiecej niz 200 st.C (tylko):(

0
  • #8 26 Cze 2009 02:20
    Darrieus
    Poziom 38  

Na alu to powinno być TYLKO 10A ale sie ludzie przyzwyczaili l;) i mają pralki, miksery, zmywarki i kuchenki elektryczne, mikrofalowe, jakiś komputer dla synka, 450W żeby gta poszło ;) ;)

rebel82 napisał:
    Moge go wymieniac.
    W scianach sa kable alu.
    Nie zjaram instalki od rozdzielnicy do zegara ?? Jak wstawie wiekszy bezpiecznik??
    Mysle ze moge to zrobic a najszybciej zaczna sie topic przewody na stykach.W koncu temp.topnienia Alu to nieco wiecej niz 200 st.C (tylko):(

Zgłoś brak plomby w ZE bo zabulisz zdrowo, chyba że mieszkasz w bloku albo coś, to jest troszkę inaczej.
    Zgłaszasz rozplombowanie, chcesz zmienić na S, przychodzi Zenek zmienia, przychodzi kolega Zenka plombuje, kasuje 50-100zł i do widzenia.

0
  • #9 26 Cze 2009 02:24
    rebel82
    Poziom 9  

hmmmmm
    Jakby to powiedzieć.
    Od nigdy nie bylo plomby.Od szafki mam tylko ja klucze. Kazda szafka jest na inne mieszkanie więc osoba trzecia napewno nic nie grzebała.
    Nigdy mi gosc z ZE nie mówil o czyms takim.
    Owszem mieszkam w bloku.

0
  • #10 26 Cze 2009 02:29
    Darrieus
    Poziom 38  

No widzisz, bo w bloku jest taki luksus że nie ma plomby, bo np. 10 bezpieczników ( 5 piętrowiec) z jednej klatki jest w skrzynce, a jak któryś wywali, jak to w ogóle zaplombować jak mają do tego dostęp osoby postronne, ot tak.
    Na zadupiu ciecia nie ma, bierzesz sam i robisz co należy - czyli wkręcasz bezpiecznik zgodnie z umową z ZE ;) 20-32A "Ft" zwłoczny, topik ma napis bezpiecznik zwłoczny Ft "a S ma C duże ;) - wsadzasz kawał gwoździa i też działa , do pierwszego pożaru ;)

JOKE !! z gwoździem.

0
  • #11 26 Cze 2009 06:43
    retrofood
    Moderator

lubamet napisał:
    Może być jeden eS , na gniazdka w jednym pomieszczeniu ( najlepiej w pętli...) zamiast wkładać tyle eSek nie wiadomo po co :?::?:

czy mógłbyś podać jakiś argument potwierdzający słowo "najlepiej"? Bo parę już lat jestem elektrykiem, ale dotąd tego nie wiedziałem. przeciwnie, wiele razy mnie ostrzegano, że to błędne rozwiązanie.

Dodano po 4 [minuty]:

rebel82 napisał:
    Moge go wymieniac.
    W scianach sa kable alu.

Skoro ty masz dostęp, to znaczy, że za zjaranie również ty będziesz odpowiadał.
    Czy nie potrafisz zmierzyć przewodu i sprawdzić w tabelach jego obciążalności długotrwałej? Nie potrafisz policzyć spadków napięcia? A pomyslałeś o impedancji pętli zwarcia? Przecież chcesz pozmieniać podstawowe parametry. Zastanów się najpierw, czy instalacja po zmianach będzie bezpieczna.

0
  • #12 26 Cze 2009 09:57
    rebel82
    Poziom 9  

DLatego mówie

ze nie mam zamiaru grzeba i zmieniac bezpieczników na wieksze. Napisalem ze mam obawy.Zwlaszcza w głównej rozdzielnicy gdzie brocha lezy po stronie administracji i ZE. Poprostu tylko odpowieadam na pyt. poprzednika jaki mam bezpiecznik. Z tego co sie orientuje przeciez nie wloze tam bezpiecznika 63A a tym bardziej 100A.Doprowadzilbym do ......odpukać. Mialem obawy co do podniesienia "tylko" o 5 A i dlatego swe obawy rowniez przedstawilem.I w zadnym najmniejszym razie nie mam zamiaru tego wogole robic.
    Gdybym byl elektrykiem pewnie to o czym piszesz bym wykonal bo wole wbic dwa gwozdzie w deche wiecej niz jeden za malo.Gdybym chcial odwalic prowizore i dzialac byle jak to wogole bym sie na forum nie znalazl i jak inni" polak potrafi" moze bym Jak poprzednik w żarcie powiedzial...wsadził gwodź.Bo slyszalem równiez o takich "instalacjach".

Czy to o czym mówisz....

http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/obciazalnosc.htm

Czy z tego moge zaczac powoli czerpac wiedze?
    Bo niechce pytac sie o takie rzeczy na forum , zeby mnie wszyscy zjedli za banały.
    Podział bezpieczników plus gniazda

0
  • #13 03 Lip 2009 06:34
    slawekx
    Poziom 28  

Wszystko jest wspaniale teoretycznie tłumaczone.
    Ale zapominacie że mieszkanie to nie bezludna wyspa.
    Musi tez pod względem warunków elektryki (mówiąc trywialnie) brać pod uwagę warunki jakie dostarcza Zakład Energetyczny. PO co rozbudowywać instalację do kilkunastu obwodów skoro warunki do prawidłowego działania są dla trzech .

0
  • #14 03 Lip 2009 10:51
    michcio
    Specjalista elektryk

slawekx napisał:
    Wszystko jest wspaniale teoretycznie tłumaczone.
    Ale zapominacie że mieszkanie to nie bezludna wyspa.
    Musi tez pod względem warunków elektryki (mówiąc trywialnie) brać pod uwagę warunki jakie dostarcza Zakład Energetyczny. PO co rozbudowywać instalację do kilkunastu obwodów skoro warunki do prawidłowego działania są dla trzech .

Złe myślenie. Jak za mało mocy z ZE to się ją zwiększa. To można zrobić w każdej chwili. Jednak spartolonej instalacji już tak szybko wymienić nie można.

Co do usytuowania osprzętu:

-w łazience pamiętaj o strefach, tam jest mowa głownie o odległości od innych sanitariów (w twoim przypadku gniazdo musi być przynajmniej 60 cm w poziomie od pionowego obrysu wanny i kabiny.

-wyłącznik światła do łazienki musi być na zewnątrz łazienki

-gniazda w pokojach montuje się 30 cm od podłogi. Te na wysokości pasa sobie dopuść - zaszłość sprzed 50 lat w dodatku ohydnie to wygląda (szczególnie wiszące po ścianach przewody, w pokojach 99% urządzeń wymaga podłączenia przy podłodze).
    Nie ma żadnym przepisów dotyczących sytuacji gniazda + dzieci, ale dla pewności nic nie stoi na przeszkodzie, żeby założyć gniazda z zasłoną styków, da się w nie włożyć tylko wtyczkę.

-wyłączniki swiatła powinno montować się na wysokości 105 cm. Tak od dawna montuje się w Stanach i Unii, u nas nareszcie też zaczyna się to robić, choć niestety wciąż widuje się nowe instalacje z klawiszami na wysokości "mordy"

-gniazda w kuchni podobnie jak wyłączniki światła - z 15 cm nad blatem

0
  • #15 04 Lip 2009 08:35
    slawekx
    Poziom 28  

Złe myślenie. Jak za mało mocy z ZE to się ją zwiększa. To można zrobić w każdej chwili. Jednak spartolonej instalacji już tak szybko wymienić nie można.

To nie jest złe myslenie ----bo prąd płynie nie w powietrzu jak sygnał radiowy ale jest dostarczany przewodem elektrycznym obecnie najczęściej miedzianym i WLZ ma swoje parametry - a zanim parametry się zmienia na dostarczana moc i WLZ zostanie wymieniona na nowa to minie dużo lat - no chyba że UE wyasygnuje kasę i ZE bedzie stać na przebudowę sieci - myslę o instalacji w mieście - bo na wsi pewnie łatwiej.

0
  • #16 04 Lip 2009 20:46
    michcio
    Specjalista elektryk

Tak, tylko że jak już WLZ wymienią, to wtedy instalację wymieniamy jeszcze raz?

WLZ mogą wymienić za 10 lat, ale zawsze też istnieje ryzyko, że zrobią to np. za rok...

0
  • #17 05 Lip 2009 01:04
    rebel82
    Poziom 9  

Tak stosuje sie do wskazówek.

Strefy sa przestrzegane.
    Wyłaćznik pierwotnie byl na zewnatrz i tam tez pozostanie.
    Gniazdo od pralki będzie na wysokości 135 cm od podłogi.Jedno gniazdo ogólne ( np. do podlaczenia suszarki itp z klapką) będzie montowane równiez na wysokości 135 cm przy drzwiach. W ich poblizu nie ma zadnego urządzenia a odleglosc do najblizszej strefy mokrej ( umywalka w tym wypadku) w poziomie to ok 1 m .Nie znajduje sie ono na tej samej scianie tylko na innej.

PZDR i dziekuję za sugestie

0
  • #18 05 Lip 2009 10:23
    slawekx
    Poziom 28  

michcio napisał:
    Tak, tylko że jak już WLZ wymienią, to wtedy instalację wymieniamy jeszcze raz?

WLZ mogą wymienić za 10 lat, ale zawsze też istnieje ryzyko, że zrobią to np. za rok...

Szanowny kolego
    Co to za pojecie "wymienią' "zrobią" to juz dawne czasy owych onych co zrobią coś juz nie ma . Decyzję o chęci wymiany WLZ podejmuje albo Zarząd Wspólnoty albo Spóldzielnia Mieszkaniowa albo własciciel budynku.
    Ale to jest dopiero chęć. Musi jeszcze być zgoda ZE (a to m.in. zależy od istniejącej stacji trafo pod jaką "chodzi" budynek. Sam mówisz o zaszłości sprzed 50 lat a tu liczysz na cud że coś zrobi się samo.
    Zwróć uwagę że dotychczasowa instalacja w omawianym przypadku jest zabezpieczona 2 X 10A . Rozbudować ja można nawet do kilkudziesięciu obwodów więcej i co ? Liczyć na świadomość użytkownika żeby nie włączał więcej niż można ? Albo może kartki doczepić ostrzegawcze przy gniazdkach że nie "wtykaj gdy chodzi pralka" albo wywiesić harmonogram pracy poszczególnych obwodów.
    Mam dlatego obawy że mieszkaniec aby rozbudowana instalacja działała zawsze i żeby można było włączać co sie chce i kiedy się chce zalicuje bezpiecznik na korytarzu (bo większego i tak nie wkręci ze wzgl na gwint obecnie stosowanego) a jak zalicuje to będzie przepalał sie bezpiecznik dla pewnej strefy w bloku , (kilkunastu lokatorów bez prądu) więc zalicuje dalej i wtedy przepali sie nastepny itd . itd. aż ....stacja trafo NU/
    Kompromis możliwy to rozbudować instalacje i pewnej ilości obwodów nie podłączać do napięcia . Ale gdy właściciel tej instalacji zacznie z niej korzystać w całości moze juz mieszkać gdzie indziej.

Inne sugestie co do wysokości instalowania gniazd i łączników bardzo pochwalam.

0