Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputerowy termometr DS1820!

gulson 13 May 2010 17:15 383254 685
    wesoly9
    Level 11  
    Witam,

Od kilku dni zmagam się z DS18B20 i programem Lampomittari.

Problem polega na tym że czujniki działają ale tylko chwilę (max 20min) po czym następuje "utrata" odczytu.

W logu pojawiają się wtedy zapisy np:
    "Czujnik 0 : Dane nie są aktualne!"

Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
    wesoly9
    Level 11  
    Lamomitari 1.16.9.112

Adapter wg schematu:
    Wcześniej używałem prostszego adaptera ( na 2 nóżki) i był ten sam problem.
    markovip
    Level 34  
    Jesteś pewien, że diody Schottky'ego to BAT85, a diody Zenera mają poprawną wartość?

Jeżeli nie działa to może oznaczać, że albo masz złe komponenty, źle zmontowałeś adapter lub uszkodzony jest czujnik.
    misiek1111
    Level 27  
    Czy mozna skalibrowac temperature w tym czujuniku? Zaniza temperature o 2st.C, a dawniej bylo dobrze.
    adnix
    Level 12  
    Czy nie będzie problemów jeżeli podłącze do jednej gałęzi(odnogi od linii głównej) kilka czujników? wyjdzie z tego struktura drzewkowa.
    szymon1979
    Level 1  
    mam pytanie odnośnie układu DS18B20. Mam podłączone 4 czujki w 1-Wire do laptopa przez USB. Układ działał bez zarzutu zanim nie postanowiłem przylutować na krótkich kabelkach wsuwek do każdego DSa. Przy lutowaniu w jednym czujniku zrobiło się zwarcie, co znalazłem dopiero po kilku próbach podłączania do kompa. Zlikwidowałem problem ale objawy są nadal takie same tzn. nie wykrywa mi czujników, czy możliwe, że coś się uszkodziło np. jakaś dioda przy zwarciu? Dziękuję z góry za odpowiedź.
    twistpl
    Level 12  
    Witam,
    mam taki problem/pytanie.
    Po podłączeniu układu do com'a (ds9097e) nie działają poprawnie czujniki (wyświetla co pewien czas temperaturę i potem ciągle nic). Zmierzyłem napięcie i zauważyłem że czujnik dostaje 6V+. Po podłączeniu do zasilacza czujnik normalnie działa. Zastanawia mnie czy podpięcie rezystora nie wpłynie na pracę/odczyty DS'a ?

Cofam to co napisałem. Po testach zauważyłem, że obciążenie jest chwilowe więc użycie rezystora chyba było by trochę nie na miejscu.
    Ktoś wie co jest nie tak? Albo jak to poprawić?
    EETRON
    Level 11  
    witajcie
    mam pytanie odnośnie tego termometru, przeczytałem sporą część postów i nie wiem czy będę mógł mierzyć temperaturę wody lodowej w układzie, nie wiem czy bezwładność cieplna tego czujnika nie jest zbyt duża aby mierzyć zmiany temperatur w układzie co powiedzmy 15 sekund, różnica temperatur to ok. 1 stopień, czy może ktoś sie wypowiedzieć w tym temacie, lub jakie inne rozwiązanie można by zastosować ?
    pozdrawiam
    krzyniog
    Level 12  
    Zrobiłem termometr wg tego schematu http://ds18b20.friko.pl/montaz.html i na windows działa ok, ale w PLD digitemp go nie wykrywa. Co może być tego przyczyną?

Okazało się, że uszkodzony jest przewód łączący port COM z płytą główną.
    maciek610
    Level 11  
    Witam

Jak do tego schematu dodać jeszcze 4 czujniki

czy można w taki sposób ???
    Ile można tak podłączyć czujników ??
    markovip
    Level 34  
    Tak, zasilanie tylko podaj przez rezystor 4,7kOhm. Z drugiej strony, dla 5 czujników nie ma potrzeb dawać zewnętrznego zasilania - łączysz masę i VCC czujnika. Problemy zaczynają się powyżej 7 czujników.
    maciek610
    Level 11  
    Czyli coś takiego.

Zakładam rozbudowę o następne czujniki więc po to zasilanie
    herminator
    Level 14  
    Witam. U mnie działa następujący zestaw :
    1.Schemat DS9097E z zasilaniem pasożytniczym dla DS18b20
    2.Sterowniki "install_1_wire_drivers_x86_v403beta.msi" ze strony www.maxim-ic.com
    3.Program Log Temp 2.24 ze strony http://www.mrsoft.fi/
    4.Karta pcmcia rs 232 2.1

Pierwsze próby jakie wykonałem były na komputerze z portem COM1/2 i wszystko działało idealnie. Do sprawdzenia poprawności interfejsu polecam program TIMEX ze strony www.meraprojekt.com.pl/files/tm322_32.exe posiada opcje autodetect. Następne próby robiłem na laptopie z przejściówka usb/rs232 niestety nie wykrywało interfejsu. Dopiero po podłączeniu karty pcmcia rs 232 wszystko działało poprawnie. Termometr polecam wszystkim bo jest banalny u mnie działa polutowany na pająka i wszystko mieści się w obudowie portu
    Scabby
    Level 11  
    witam.
    Zmontowalem uklad ale z pewnymi zmianami. Chcialbym ostrzec aby nie zmieniac zenera 6.2v na 5.1 -gdzies w necie przeczytalem ze ktos tak zrobil kierujac sie tym ze w datasheecie max napiecie to 5.5v. Podobno mu dzialalo(mi nie).
    Napiecie na linii z zenerem na 5.1v wynioslo u mnie 4.92v. Widocznie lepiej nie kombinowac.
    Podlaczylem DS'a do zewnetrznego zasilania i smiga az milo:). jak zmienie zenera na 6.2v napisze czy dziala.
    Przy okazji chcialbym sie zapytac czy ma ktos program ktory mi zrobi ladny wykres w przeciagu ok 1godz? Bo kolega herminator podal link do LogTemp ale rysuje on wykres dla calej doby a odczyty mozna ustawic minimum co 15s a chcialbym mniej (chyba ze mozna ale za tepy jestem:)

pozdrawiam
    Qbuś
    Level 38  
    Oryginalny "Lampomittari" rysuje wykresy z takimi ustawieniami jak zdefiniujesz (nawet co 1 sek.) zakres pokazywanej temp. min, max, czas trwania, też można ustawiać.
    markovip
    Level 34  
    Program masz tutaj: Link

Jak będziesz potrzebował pomocy w konfiguracji programu to pisz śmiało.

Załączam screen-shoota z działającego programu.

Pozdrawiam
    Scabby
    Level 11  
    Dzięki!

Poprawiłem układ - zener 6,2V i wszystko gra;) Nie opłaca się kombinować.

Podczas testów przy zasilaniu pasożytniczym wyszło, że przy ok 78*C czujnik gubi odczyt - w datasheecie napisali że w takiej konfiguracji (tzn. na pasożyta:D) jest za duży upływ prądu.
    Z zasilaniem zewnętrznym już działa jak należy:)

Jeszcze raz dzięki za link, pozdrawiam!
    Antoniusz_
    Level 12  
    Czy przedstawiony schemat stacji meteo można podpiąć bezpośrednio pod RS232 z DS9097E na zasadzie analogii z termometrami ? Czy da się to odczytać w programie Logtemp ? W tym programie są zakładki do pomiaru ciśnienia i wilgotności.
    Frredd
    Level 12  
    Mam zestaw czujników (na razie 4 szt.) podłączony do 1-wire. Sieć jest podłączona do portu USB. I raz działa, a raz nie działa. Niekiedy np. program IButton Viewer32 pokazuje temperatury, a już OneWireViewer co chwila przy którymś czujniku nie pokazuje. Natomiast Lampomittari w ogóle nie wykrywa czujników (a wczoraj pokazywał). Nie wiem jaka może być tego przyczyna. Układ jest w ogóle b. niestabilny i trudno decydować się na zastosowanie takiego czegoś do sterowania, np. wyłączania grzałki lub innego urządzenia. Czy ktoś umiałby pomóc ?

A teraz np. dwa czujniki pokazują mi 85 st.C (a wszystkie są obok siebie, mniej więcej 20st.C)
    Frredd
    Level 12  
    Cieszę się, że ktoś tu zajrzał. :)

Już piszę: podłączenie mam poprzez gotowe zestawy ze strony www.meraprojekt.com.pl. Podłączenie do USB przez MP00204-USB (+ zasilacz 12V - faktycznie ma ok. 15-16V), do tego 3 czujniki MP00230-T. Wszystko połączone kabelkami sieciowymi z wtyczkami RJ45 Kabla w sumie jest ok. 3m. Zamierzam podłączyć do tego więcej czujników i więcej kabla, ale jeśli nie mogę tego zgrać przy tak małych długościach, to póki co nie rozbudowuję tego. Wszystko zainstalowane zgodnie z danymi na stronie.... i częściowo działa (czyli raczej urządzenia są dobre), a częściowo nie... :( Próbowałęm już zmienić zasilanie czujników z pasożytniczego na 5V z USB oraz 12V (poprzez oczywiście stabilizator 5V przy każdym czujniku) i niewiele to dało :( Czyli raczej nie są to problemy z zasilaniem. Więcej pomysłów nie mam.

Byłbym wdzięczny za pomoc.

Dodam jeszcze, że mierzyłem napięcie bezpośrednio przy czujnikach: dokładnie 5V
    XnIcRaM
    Level 17  
    Ciężka sprawa :) Całość wygląda na sprzęt zrobiony profesjonalnie, więc problemów być nie powinno, ale jedźmy po kolei.

1. Instalacja MP00204-US (powinna być wykonana w/g instrukcji (http://www.meraprojekt.com.pl./files/MP00204-USB.pdf) po tej instalacji sprawdzić wszystko dokładnie według pkt. 6 z powyższej instrukcji. Podczas instalacji, czujniki nie powinny być podłączane, zasilacz w zasadzie również nie potrzebny.
    2. Bierzemy pierwszy czujnik (u Ciebie MP00230-T) otwieramy go i ustawiamy zworkę J1 [1-2] (J2 nie istotne) - tryb PARASITE zamykamy i podłączamy (kabel do podłączenia powinien zarobiony być 1 do 1 czyli obie wtyczki tak samo) uruchamiamy oprogramowanie i sprawdzamy czy działa, w zależności od programu którego używasz należy odpowiednio ustawić port COM oraz czasy odczytu, należy pamiętać aby nie ustawiać zbyt krótkich czasów najlepiej zacząć od kilku a nawet kilkudziesięciu sekund. Ja osobiście do sprawdzenia czujnika i całego układu polecam programik digitemp. tak sprawdamy wszystkie czujniki po kolei

Jeśli żaden nie będzie działał poprawnie to można spróbować z innymi kabelkami (być może któryś jest uszkodzony). przy ustawieniu trybu PARASITE zasilacz jest zbędny.
    Po sprawdzeniu wszystkich czujników bierzemy jeden z tych dobrych (o ile jakiś działał bez problemu) i sprawdzamy na nim wszystkie kabelki jakie mamy.
    Po tych czynnościach sprawdzających jeśli któryś z trzech czujników nie będzie działał prawidłowo a pozostałe będą to znaczy że jest uszkodzony. Jeśli wszystkie będą działały to możemy przeprowadzić całą procedurę testową (łącznie z testowaniem kabelków) z tym że tym razem zmieniając ustawienie zworek na J1 [2-3] EXTERNAL SUPPLY J2 [1-2] czyli nadal jedziemy bez dodatkowego zasilacza 12V.

Teraz jeśli testy przebiegły pomyślnie łączymy najpierw dwa czujniki i sprawdzamy a następnie trzy.

Jeśli to pomoże to super, jeśli nie pomoże to napisz jakiego programu użyłeś do testowania i z jakimi ustawieniami. Pamiętaj że nie można ustawić zbyt dużej częstotliwości odczytu temperatury, dla jednego czujnika graniczna bezpieczna wartość to 1sek lub więcej dla dwóch czujników to już 2sek dla trzech 3 sek. itd...
    Frredd
    Level 12  
    Wiem, że ciężka sprawa.... Robię próby. (Przede wszystkim, to zasilacz musi być cały czas, bo inaczej główny element MP00204-USB nie działa - ). Jak się z tym uporam (albo i nie :( ), to dam znać. Mam nadzieję, że jednak dojdę o co chodzi.

Próby wykonane.

Sytuacja się powtarza... Tzn. przy każdym praktycznie czujniku raz go wykrywa, a raz nie... raz jest w ogóle sieć, a raz nie ma. Czyli chyba nie jest to wina czujników. Spróbuję zasięgnąć języka u producenta tych elementów. Może coś podpowie.

Ale ogólnie nadal Lampomittari działa gorzej. Ciekawe dlaczego?
    XnIcRaM
    Level 17  
    Może masz możliwość sprawdzenia na innym komputerze?
    Jako że ani to działa ani nie działa to przyczyn może być przynajmniej kilka:
    - źle/niedbale wykonane przewody połączeniowe? (kupiłeś gotowe? robiłeś sam?)
    - problem z USB (konflikty z innym sprzętem, problem ze sterownikami)
    - wadliwy interfejs 1-Wire (choć pewnie mało prawdopodobne)
    - zła konfiguracja programów odczytujących
    kaszi8
    Level 11  
    Witam
    Mam problem z odczytem temperatury w programie Lampomittari. Czujniki są wykrywane przez program bo zmieniałem ich nazwę ale nie podają temperatury (nie wyświetlają jej ani nie ma wykresów). Próbowałem różnych konfiguracji w programie i bez zmian. Co może być przyczyną??
    Układ montowałem ze strony http://ds18b20.friko.pl/montaz.html

Wszystko już ładnie działa. Problem był w tym, że użyłem 2 czujników ds1820 i zasilałem je z zewnętrznego źródła zasilania zgodnie z wcześniejszymi schematami co powodowało wykrycie czujników ale nie podawały wartości temperatury. Po przerobieniu układu na pasożytnicze zasilanie wszystko jest jak trzeba.
    Pozdrawiam kaszi8
    Frredd
    Level 12  
    Częściowo sprawa rozwiązana! Prawdopodobnie winne było za wysokie napięcie zasilacza. Po wymianie na stabilizowany z napięciem 12,1V udało mi się wyświetlić stabilnie temperatury z 4 czujników. Co prawda jeszcze nie działa wyświetlacz analogowy (kółko ze wskazówką), ale to dla mnie ma mniejsze znaczenie. Oczywiście będę nadal poznawał możliwości programu i co z niego można wyciągnąć

Dziękuję bardzo XnIcRaM za wszystkie sugestie :) Pomogły w systematycznym przetestowaniu układu. :D :D
    kaszi8
    Level 11  
    Znacie może jakiś program gdzie mógłbym uzyskać skalę wykresu powiedzmy co minutę i w całym oknie mieć powiedzmy widok na 20 minut przebiegu??
    Lampomitari ma minimalna skalę co 10min, a LogoTemp co 1h...