Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputerowy termometr DS1820!

gulson 25 Jan 2012 15:58 387229 685
Texa Poland
    labo
    Level 13  
    Mam pytanie odnośnie Lampomittari. Świetny program, ale... jak przenieść ustawienia programu na inny komputer? Nadpisanie katalogu TSa z ProgramFiles nic nie daje. Jakiś export i import rejestru, czy co?

Niestety nie wygooglałem jak przenosić ustawienia.
  • Texa Poland
    ziempiotr
    Level 17  
    Witam czy mogę zastosować zamiast diody BAT85 diodę 1N5819? (1A40V)
  • Texa Poland
    Viszna
    Level 12  
    Witam!
    Szanowni Koledzy i Koleżanki szukam programu do obsługi DS'a który działa pod CMD czyli z tzw. linii komend, czy ktoś z Was się z takim spotkał?
    Najlepiej jak przy uruchamianiu by się podawało parametry w stylu:
    program.exe [nr portu COM] [ID czujnika]
    a w odpowiedzi otrzymywało by się wynik pomiaru -też oczywiście w okienku CMD

Potrzebny mi jest taki gdyż chciałbym go wywoływać z mojej aplikacji.

Ew. jeżeli Ktoś byłby w stanie coś takiego napisać to proszę o info na priv z propozycją ceny jaką bym musiał zapłacić.

Program MUSI działać pod Windows XP.

P.S.
    Nie chcę korzystać z programów, które zrzucają wynik do pliku tekstowego, gdyż komp, na którym będzie to wszystko uruchomione zamiast dysku będzie miał kartę CF i trzeba zminimalizować do minimum operacje zapisu/odczytu karty ze względu na prędkość działania oraz trwałość karty.

pozdrawiam
    Piotr
    sslusarczyk
    Level 1  
    Mam problem z czujnikami DS18B20, znacie programu który obsługuje DDE i który obsługuje minimum 3 czujniki dallasa ? Jest program minitermo ale jest przeznaczony tylko dla jednego czujnika.
    grzybek71
    Level 12  
    Witam.
    Zaczynam zabawę z ds18b20, jak na razie jeden czujnik ds podłączony pod com, wszystko działa ładnie przez jakąś godzinę po tym czasie odczyt 0.0657..C, po restarcie com odczyt wraca do normy.

OS Win 7 32, Win XP
    Program DS1820 ze strony meteo.2o.pl
    kliksiu
    Level 1  
    Panowie i Panie jeśli jakaś tu się znajduje :)

Mam prośbę i nie zamierzam owijać w bawełnę.
    Zajmuję się zupełnie inną branżą i elektronika to dla mnie czarna magia.

Do kontrolowania temperatury w pomieszczeniu fermentacyjnym (browarnictwo na skalę laboratoryjną) Potrzebuję termometru z możliwością archiwizacji.

Czy ktoś z was zechciał by podjąć się wykonania takowego po kosztach dla mnie ?
    Oferty proszę na pw :) - oczywiście nie za darmo :)
    Chętnie odwdzięczę się też dobrym piwkiem jak już powstanie :))

Pozdrawiam Jarek
    grzybek71
    Level 12  
    W temacie masz schemat bardzo prostego termometru z archiwizacją danych kwestia softu, ja korzystam z gotowego softu maxitermo, działa, jest intuicyjny, ma możliwość zapisu temperatur z prawie nie ograniczonej ilości czujników ds 18b20 (testy na 60 czujników i 40 m przewodu ) do pliku txt z częstotliwością co 10 min.
    Wykres historii temperatur itp.
    Samodzielne wykonanie takiego termometru to groszowe sprawy, gotowy układ widziałem na allegro za jakieś 40 pln http://allegro.pl/adapter-com-cyfrowy-termometr-ds18b20-i3507345997.html bez czujników, czujniki dostępne po 3-5 pln http://allegro.pl/art-ds18b20-to92-ds-termometr-cyfrowy-ds18b20-i3458362227.html.
    Szukaj pod ds 18b20
    intel1000
    Level 12  
    kliksiu - sterownik do warzenia Boleckiego ma opcje podpięcia do pcta i rysowania wykresów temperatur.
    stach2005
    Level 12  
    Mam pytanie do obeznanych w temacie,chodzi mi o to czy jest jakiś czujnik którym można zmierzyć temperaturę w granicach do +300 stopni Celcjusza i by działał z opisanym w tym temacie interfejsem.

Jestem na etapie budowy i montażu tego interfejsu z zastosowaniem pomiaru temperatury w obiegu centralnego ogrzewania i pomiaru temperatury spalin w czopuchu pieca.
    Problem wiąże się z pomiarem spalin bo tu może być temperatura do 300stopni a nawet więcej.
    stach2005
    Level 12  
    Zrobiłem w sumie dwa interfejsy obydwa działają ale czujka wskazuje minimalną temperaturę 24 stopnie Celcjusza,w niższej temperaturze np. jak ją wystawię za okno wyświetla B/D i to bez względu jakiego programu używam.
    Co może być tego przyczyną???

Edit. Drugi czujnik zaczyna pokazywać temperaturę dopiero od 36.5 oC.
    pietrek345
    Level 15  
    witam wszystkich :)
    stach2005 wrote:
    Zrobiłem w sumie dwa interfejsy obydwa działają ale czujka wskazuje minimalną temperaturę 24 stopnie Celcjusza,w niższej temperaturze np. jak ją wystawię za okno wyświetla B/D i to bez względu jakiego programu używam.
    Co może być tego przyczyną???

Edit. Drugi czujnik zaczyna pokazywać temperaturę dopiero od 36.5 oC.
    jak masz ustawione prędkości? 750ms i transmisja relaxed?

Ja mam inne pytanie, próbował ktoś odpalić wizualizację w Lämpömittari?
    Chodzi o coś takiego jak jest na stronie producenta, tylko że grafika własna.
    Komputerowy termometr DS1820!

Fajnie by to wyglądało, piec, wymiennik, grzejniki, ale jak to nanieść na grafikę?
    bobi70
    Level 14  
    Witam.
    Mam do kolegów pytanie, jako laik elektroniczny.
    Wykorzystuję w swojej pracy Program Lampomitari i LogTemp do pomiaru temperatury. Magistrala 1-Wire 2 przewodowa. Adapter... jakiś tam kupiony kiedyś na A*...... .
    Jeden z czujników Dallasa zaczął fixować. Pokazywał temperaturę 1500st.
    Kupiłem zestaw 10 czujek. Z elementem DS1820.
    I tu zonk....
    Lampomittari nie widzi ani jednego z nowych czujników.
    LogTemp pokazuje - błąd odczytu i podaje kod czujki. Więc jakby ją wykrywał.

Czujniki podłączone do Raspberry jako 3 oddzielne przewody - działają bez problemu.
    Gdzie może być problem. Jak mu zaradzić?
    bobi70
    Level 14  
    oczywiście niczego nie jestem pewien.
    kupiłem je jako 18b20. tak samo jak wszystkie poprzednie jak sądzę.
    wymiana czujek lub rozbudowa to nie pierwszy raz. zawsze wszystko grało.
    fakt użyłem symbolu DS1820. ale myślę o 18B20
    markovip
    Level 34  
    Do podłączenia tylu czujników potrzebne są 3 przewody. Mi przy dwóch przewodach Lampomitari czasami wariował z 5cioma czujnikami.
    bobi70
    Level 14  
    markovip wrote:
    Do podłączenia tylu czujników potrzebne są 3 przewody. Mi przy dwóch przewodach Lampomitari czasami wariował z 5cioma czujnikami.

Ja nie mam TYLU. 10 kupiłem na zapas lub rozwojowo. Realnie wykorzystuję 4 czujki na ok 100m kabla. Jedna z 4 czujek zwariowała - została wymieniona na nową. Ale nowa po prostu nie działa w tym układzie.
    Podstawiłem identyczną ale z dawnego zakupu - wszystko jest OK.
    artega7
    Level 9  
    Mógłby ktoś wrzucić na forum program do mierzenia temperatury - Lampomittari. Przeszukałem Internet i nie mogę go nigdzie znaleźć.
    bobi70
    Level 14  
    Witam.
    Poszukam. Powinienem mieć płytkę + PL
    artega7
    Level 9  
    bobi70 wrote:
    Witam.
    Poszukam. Powinienem mieć płytkę + PL

Byłbym bardzo wdzięczny :)
    bobi70
    Level 14  
    Niestety. Mój CD jest w tzw dobrym miejscu.
    Ale znalazłem w sieci. Nawet na elektrodzie.
    Nie wiem co jest w zawartości.
    Jeśli brak PL to na pewno jestem w stanie wysłać.
    Link
    artega7
    Level 9  
    bobi70 wrote:
    Niestety. Mój CD jest w tzw dobrym miejscu.
    Ale znalazłem w sieci. Nawet na elektrodzie.
    Nie wiem co jest w zawartości.
    Jeśli brak PL to na pewno jestem w stanie wysłać.
    Link

Program działa, ale nie ma wersji PL.
    Dzięki za pomoc, przeszukałem Internet, ale wszystkie linki do programu były nieaktywne.

Mam jeszcze problem z samym układem. Zmontowałem go według standardowego schematu i podpiąłem do komputera przy pomocy przejściówki USB - RS232, ale na termometr jest podawane za niskie napięcie, tylko 2,5V. Na wyjściu z przejściówki jest 5,6V. Nie wiem jakim cudem, ale raz pokazało mi się na czujniku napięcie 6V.
    Nie mam pojęcia gdzie jest problem. Sprawdziłem wszystko dokładnie.
    bobi70
    Level 14  
    PL podeślę ci.
    Napisz na priv do mnie.

Czegoś tu nie rozumiem.
    Na wyjściu z przejściówki masz prawie 6V, na czujnik podawane jest 2,5. ???

Jeśli to rozumieć dosłownie, to masz gigantyczny spadek napięcia na przewodzie?
    Jaka jest długość?
    Jednak u mnie na 4-5 czujkach przy pasożytniczym zasilaniu z RS232 i długości 1Wire ok 100m wszystko hasa OK.

Jeśli długość przewodu jest za duża, przewód słabej jakości, co może mieć wpływ na jakość magistrali, warto zastanowić się nad adapterem 3 przewodowym z dodatkowym zasilaniem magistrali
    artega7
    Level 9  
    Napięcie 2,5V mam na wyjściu z mojego zrobionego układu, nie przy samym czujniku. Więc problem jest z moim zrobionym układem.
    Wszystkie łączenia sprawdziłem, kierunek diod również i nie wiem co jest nie tak.
    Moje elementy:
    Ddioda Zenera na napięcie 3,9V, 0,5W
    dioda Zenera na napięcie 6,2V, 0,5W
    dioda Schottky, BAT85; 0,2A
    rezytor 1,5kΩ 0,5W;