Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liftery- jonoloty

Frog_Qmak 26 Cze 2009 12:32 13136 27
 • Liftery- jonoloty

  Witam po raz kolejny:)
  Jako że są wakacje, postanowiłem dodać na forum jeszcze jedną [ściślej: dwie podobne] "zabawkę" wykorzystującą wysokie napięcia, zbudowaną dość dawno temu. Jest to lifter, inaczej: jonolot, aczkolwiek pierwsza nazwa wydaje się brzmieć lepiej.
  Modele były zasilane różnymi sposobami, najlepiej sprawdził się generator wysokiego napięcia na 2*2N3055 zasilany z transformatora 24V, bez kondensatora wygładzającego+ duży trafopowielacz z telewizora, oraz zasilanie tego samego generatora z ATX'a, duży transformator wysokiego napięcia i powielacz WN. Myślę, że nie ma sensu parafrazować wikipedii, zasada działania opisana jest w pierwszym linku na dole.  Link

  Link


  Ciekawe spostrzeżenia:
  1.Podczas pracy wydzielają się duże ilości ozonu i szkodliwych tlenków azotu, dobrze jest nie przebywać za długo w obecności działającego liftera.
  2."wiatr" generowany przez liftera jest w stanie zgasić przyłożoną zapałkę.
  3.Lifter zasilany z generatora WN modulowanego dźwiękowo nie wydaje odgłosów, w przeciwieństwie do transformatora WN.
  4.Liftery posiadają wysoką sprawność; trójkątny model przy masie własnej 2g był w stanie podnieść 1 gramową tabletkę, mógłby jeszcze więcej
  5.Lifter musi być uwiązany. Raz, gdy poluzowała się jedna z nitek, gwałtownie się wzniósł, uderzył w lampę biurkową i przepalił świecącą żarówkę...

  Dla zainteresowanych, warto zajrzeć
  WIKIPEDIA_PL
  WIKIPEDIA_EN
  Chyba najbardziej rozbudowana STRONA WWW dotycząca jonolotów
  NOWEENERGIE
  W DZIALE TECHNIKA
  BLAZE LABS
  GENERATOR HV


  Chętnie odpowiem na wszelkie pytania, o ile nie będą dotyczyły szczegółów zasilania, bo tych już nie pamiętam...;)


  Fajne!
 • #3 26 Cze 2009 15:23
  msichal
  Poziom 20  

  A tak w ogóle to super projekt, ciekawy jestem jak wysoko jest to w stanie polecieć.
  PS. ktoś usunął początek mojego tekstu czy to przypadek? wydaje mi się że to mod ale mógłby się chociaż podpisać...

 • #4 26 Cze 2009 15:26
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  msichal, tak wysoko, na ile mu pozwolisz, tzn dostarczysz zasilania i ograniczysz "uprzężą" :D

 • #5 26 Cze 2009 16:02
  piotrmak
  Poziom 11  

  W książce "Nowoczesne zabawki - elektronika w domu, pracy szkole" Janusza Wojciechowskiego z lat 70-tych był rozdział o takich wynalazkach. Stare dzieje...

 • #6 26 Cze 2009 16:38
  majster256
  Poziom 21  

  i co z tego ze stare dzieje, ale dalej się podoba, a poleci tak wysoko jak gęstość powietrza mu na to pozwoli, no i zasilanie

 • #7 26 Cze 2009 17:10
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  majster256 napisał:
  poleci tak wysoko jak gęstość powietrza mu na to pozwoli, no i zasilanie


  Z tego co wyczytałem w próżni też działa- nośnikiem ładunku są elektrony, nie jony. Z racji małej masy wydajność niewielka, ale działa...

  dziękuję za komentarze :D

 • #8 26 Cze 2009 17:22
  wladza13
  Poziom 14  

  Co do tej próżni nie jestem taki pewien. Na Discovery w pogromcy mitów sprawdzali ta "zabawkę" i w próżni ( a raczej przybliżonej próżni bo na tyle ile pozwoliła pompa próżniowa) Lifter nie latał.

 • #9 26 Cze 2009 17:51
  goldi74
  Poziom 43  

  Też widziałem to na Discovery. Chłopaki doszli do wniosku, że to nie jest żaden napęd jonowy czy elektronowy. Nie ma nawet z tym nic wspólnego. Zasada działania jest prosta: wysokie napięcie wytwarza ruch powietrza wewnątrz okręgu czy też sześciokąta. Podobnie jak śmigło w helikopterze. Dlatego unosi się to w powietrzu. W próżni nie poleci nigdzie. A że to urządzenie jest efektowne to inna sprawa.

 • #10 26 Cze 2009 18:00
  marszalek_duck
  Poziom 17  

  Ale naprawdę wydziela jakieś tlenki azotu i jest to niebezpieczne??? Bo aj się moim bawiłem dość długi i jak sie teraz okaże ze mam jakiegoś raka czy coś.

 • #11 26 Cze 2009 18:10
  goldi74
  Poziom 43  

  Na pewno wydziela się ozon. W dużych ilościach może być szkodliwy. Tylko ile to jest duża ilość? Co do tlenków azotu to nie sądzę żeby się wydzielały.

 • #12 26 Cze 2009 18:47
  Sobota
  Poziom 26  

  Fajna zabawka, efektywnie wygląda. Gdyby to uruchomić na polu to co w przypadku wiatru? Z racji masy zostanie zwiane tylko czy taki napęd będzie działać?

 • #13 26 Cze 2009 18:52
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to pewnie nie zabije, ale po co to wdychać? Ozon ma właściwości utleniające, a zapach jest ostry, stężenie [względnie] wysokie, z pewnością niezdrowe. Tlenki azotu również nie należą do przyjaznych, trochę o tym czytałem, podobno również się wydzielają...

  Owszem, wysokie napięcie wytwarza ruch powietrza. Ale dlaczego? :P
  W pobliżu "corona wire" wytwarzają się jony*, które podążają w dół, w kierunku uziemionej folii, by wyrównać ładunek. Dalej III zasada dynamiki Newtona. Wszystko jest napisane w źródłach.

  Podobno im nie wyszło. Ale czy wzięli pod uwagę siłę grawitacji? Tych kilka gram to całkiem sporo, F=m*g, siła jakaś jest.
  Ek=mV^2/2. Jeżeli przyjmiemy masę elektronu jako 1/1840u a zjonizowana cząsteczka azotu/ozonu odpowiednio, przy pominięciu tych tysięcznych części około 28u/48u, różnica jest znaczna.
  Moim zdaniem w próżni również działa, ale siła na tyle słaba, że nie przezwycięży grawitacji, dlatego w doświadczeniach wynik jest negatywny.

  *Kolejna ciekawostka. Kiedyś, do podtrzymywania drutu z WN używałem kleszczy. Po mniej niż minucie ciągłej pracy kleszcze były widocznie skorodowane...

  Na wietrze byłoby to utrudnione po pierwsze z powodu "uprzęży", po drugie latał by jak szalony, po trzecie model zbudowany jest z balsy- bardzo lekkiego drewna modelarskiego. Listewki są tak cienkie, że wiatr mógłby je po prostu złamać.

  Pokusiłem się o poszukanie potwierdzenia tego, co kołatało się gdzieś w głowie... :D
  napęd JONOWY
  Powstają JONY AZOTU. Są one dość aktywne chemiczne, dlaczego więc nie miałyby reagować z ozonem? A reakcje rodnikowe?

 • #14 26 Cze 2009 19:04
  pan_kotek
  Poziom 20  

  Jak wygląda sprawność tego jonolotu, o ile mA zwiększa się prąd na każdy gram obciążenia?

 • #16 26 Cze 2009 19:14
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  Sprawność jonolotów, jeśli mnie pamięć nie myli, to jakieś 40%, a co do poboru prądu, dość trudno to zmierzyć.

  "As you could expect, thrust is increasing with voltage, however the efficiency (thrust/power) is decreasing rapidly from maximal 3 g/W to very small values."
  Link

  Przy odpowiednio wydajnym zasilaniu, czym większa powierzchnia, tym lepiej. Oczywiście zależy to też od kształtu i ułożenia elektrod.

 • #17 26 Cze 2009 22:26
  manius_19
  Poziom 11  

  a mozna okreslic jakos wysokosc lotu tzn zeby polecialo np na 2 lub 3m nad ziemia i koniec ??

 • #18 27 Cze 2009 01:18
  aftys6
  Poziom 19  

  A mnie nurtuje pytanie, szperałem w google i ciężko coś znaleźć
  Czy ktoś eksperymentował jonolotem który byłby w stanie unieść np ciężar wadze kilak kilogramów ??
  Jak tak to jakiej energii on by potzrebował i jaka by musiała być masa ów ustrojstwa.

 • #19 27 Cze 2009 10:02
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  Teoreycznie jest to możliwe, praktycznie- bardzo, bardzo trudne. Ze względu na brak idealnej symetrii liftera, ruch powietrza i konieczność bardzo dokładnego wysterowania.

  :arrow: aftys6
  http://jnaudin.free.fr/lifters/maximus/index.htm
  http://jnaudin.free.fr/lifters/orville/index.htm
  to drugie rozbraja po prostu :D

 • #20 27 Cze 2009 10:05
  submariner
  Poziom 32  

  Czy sa jakies rozwiazania zasilania takich jonolotow wiazka mikrofal?
  Nie sadze aby tobylo w stanie podniesc pakiet akumulatorow chociaz powinno przy odpowiedni lekkiej przetwornicy , sprawnosc smiglowca jest na poziomie 18% a lata.
  Taka wiazka mikrofal wydaje sie byc odpowiednia przy konstrukcji jonolotu nie powinno byc problemow z zespolami anten ktore moga tez stanowic element elektrody.

 • #21 27 Cze 2009 12:41
  msichal
  Poziom 20  

  @submariner: to raczej niemożliwe biorąc pod uwagę że do wykonania samego liftera trzeba używać balsy, bo inazcej nie poleci... No chyba że zam lifter będzie naprawdę wieeelki

 • #22 27 Cze 2009 14:01
  marszalek_duck
  Poziom 17  

  Niestety lifter to moje szczytowe osiągniecie elektroniczne i to złożyłem go dzięki stronce internetowej bo na elektronice nie znam się wcale a wcale. Oglądałem jednak o panelach słonecznych "folii" zamiast twardej ciężkiej skorupy była folia która działała jak panel słoneczny. Taka folia na pewno dożo nie waży załóżmy ze zrobiliśmy takiego dużego liftera i zasilamy go z tej foli i oczywiście jakiś lekki przetwornik.

  I tu się rodzi problem czy dało by się zrobić tak lekki przetwornik żeby lifter poleciał i czy ten panel folia by dał odpowiednie zasilanie.

  Dodano po 30 [minuty]:

  A jakby użyć zamiast balsy i foli aluminiowej samych blaszek aluminiowych np. z puszki po piwie??? Ja na złomowcu miałem też takie cienkie blaszki aluminiowe. Może by było to lżejsze trzeba by porównać.

 • #23 27 Cze 2009 15:20
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  Myślę, że balsa jest lżejsza, poza tym pionowe listwy muszą być z izolatora.

  Co do mikrofal, widziałem w jakiejś starej książce, jakieś diody prostownicze na lifterze, źródło mikrofal... nie czytałem tamtego, ale wyglądało sensownie

 • #24 27 Cze 2009 16:33
  aftys6
  Poziom 19  

  Wg mnie dopóki człowiekowi nie uda się wymyślij jakich bardzo lekkich baterii to możemy zapomnieć o wykorzystaniu lifeterów do latania
  :cry:
  Mając np baterie o wadze pół czy kilograma dysponującą napięciem rzędu 12 V i pojemności np 300 Ah możemy już o czymś pomyśleć bo tak to chyba narazie klapa.

 • #25 27 Cze 2009 16:39
  lukaszityle
  Poziom 1  

  Nawet gdyby udało się zbudować tej wielkości jonolot na folii, to i tak nie byłoby możliwości aby latał. Nie byłby w stanie pokonać wcześniej wspomnianego wiatru a w budynku myślę że nie miał by wystarczająco dużo światła. Nie mówiąc już o tym, że im większy tym więcej tlenków..

 • #26 27 Cze 2009 17:33
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  Światło nie ma nic do latania. A co do wiatru, owszem, to byłby problem, teoretyzując albo "poziome" silniki, albo konwencjonalne ze śmigłem, póki co... jesteśmy na etapie zabawek :D

 • #27 28 Cze 2009 16:04
  poczitamagoczi
  Poziom 14  

  Można wybudować jonolot który u podstawy miałby siatkę i nie używać folii, i wpływ wiatru byłby o wiele mniejszy. Taki Jonolot z siatką na dole jest właśnie opisany we wspomnianej wcześniej książce "Nowoczesne Zabawki".
  Ale mam jeszcze bardziej pokręcony pomysł - można wykorzystać fakt iż na wysokości 5000 m jonizacja powietrza jest około dziewięciu razy większa niż na ziemi na skutek działania promieniowania kosmicznego. Gdyby umieścić tam jakąś dobrze przewodzącą siatkę zawieszoną na balonie, przejęła by ona większy potencjał i teraz łącząc siatkę z linką wykonaną z jakiegoś superprzewodzącego materiału (np. nanaorurki węglowe) skierowanego ku ziemi, można by uzyskać niezłą różnice potencjałów.

 • #28 02 Lip 2009 21:05
  avatar
  Poziom 35  

  poczitamagoczi napisał:
  Można wybudować jonolot który u podstawy miałby siatkę i nie używać folii, i wpływ wiatru byłby o wiele mniejszy. Taki Jonolot z siatką na dole jest właśnie opisany we wspomnianej wcześniej książce "Nowoczesne Zabawki".
  Ale mam jeszcze bardziej pokręcony pomysł - można wykorzystać fakt iż na wysokości 5000 m jonizacja powietrza jest około dziewięciu razy większa niż na ziemi na skutek działania promieniowania kosmicznego. Gdyby umieścić tam jakąś dobrze przewodzącą siatkę zawieszoną na balonie, przejęła by ona większy potencjał i teraz łącząc siatkę z linką wykonaną z jakiegoś superprzewodzącego materiału (np. nanaorurki węglowe) skierowanego ku ziemi, można by uzyskać niezłą różnice potencjałów.

  tylko ze im wyzej wznosisz statek - jonolot tym mniejsza ma on sile nosna tak wiec nie da sie osiagnac takiej wysokosci ...lub bedzie to bardzo trudne

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME