Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz z laptopa do wiertarki

leonow32 26 Cze 2009 13:54 1613 4
  • #1 26 Cze 2009 13:54
    leonow32

Poziom 29  

Witam

Baterie w mojej wiertarce mają już 4 lata i powoli dokonują żywota :) pomyślałem, by je zastąpić starym zasilaczem od laptopa. Mam DELL PA-9 20V 4,5A - pasuje idealnie. Wiertarka ma moc 75W a zasilacz 90W.

Wszystko działa ładnie, zasilacz jest niewiele cieplejszy od otoczenia, ale jak zbyt szybko dam gazu albo wiertarka napotka nagły opór, to zasilacz się wyłącza. Muszę wtedy odłączyć go od sieci i włączyć ponownie. Zapewne w środku siedzi jakiś układ przeciw przeciążeniom. Czy da się jakoś go obejść? Najlepiej jakby nie trzeba było grzebać wewnątrz zasilacza (kiedyś otworzyłem podobny zasilacz i w środku wszystko było zalane jakimś silikonem). Próbowałem dać kondensator 2000uF ale nie zauważyłem różnicy. Czy można by do zasilacza równolegle podłączyć baterię 20V bez ryzyka uszkodzenia?

0 4
  • #2 26 Cze 2009 14:23
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 26 Cze 2009 17:46
    leonow32

Poziom 29  

Otworzyłem wiertarkę bo zobaczyć co tam siedzi. Jest jakieś scalone urządzenie do regulacji szybkości i kierunku, dwie cewki i dwa kondensatory. Jedna nóżka kondensatora jest przylutowana do elektrody silnika, a druga do obudowy.

Takie połączenie z diodą może być dobre? Jeszcze tego nie testowałem. Baterie w gruncie rzeczy działają, ale rozładowują się strasznie szybko. Jakieś 10 minut i po nich. Inny pomysł mam taki, by z obudowy baterii wywalić ogniwa a zamiast nich dać tyle kondensatorów ile wejdzie. Ma to sens? Szukałem w TME jakichś ograniczników prądu i raczej tanie nie są :/

0
  • #4 26 Cze 2009 18:33
    528649
    Użytkownik usunął konto